Ako vybrať brúsku na nechty
Základným prvkom, z ktorého sa brúska na nechty skladá, je špeciálny nadstavec, ktorý sa stará práve o brúsenie. Práve v tomto článku zistíte, prečo je nutné vyberať nadstavec podľa toho, na aký účel má brúska na nechty primárne slúžiť. Prevedenie jednotlivých nadstavcov alebo fréz s rôznymi povrchmi ovplyvňuje ich kvalitu a životnosť. Každý tvar zodpovedá za inú úlohu tak, aby bola poskytnutá starostlivosť skutočne komplexná.
Pri výbere brúsky rozhodne zvážte aj výkon či spôsob napájania. V niektorých prípadoch sa viac hodí batéria, inokedy zase priame pripojenie k sieti. Podstatnú úlohu hrá aj možnosť zmeniť smer chodu podľa toho, ktorej končatine práve doprajete starostlivosť. V článku sa tiež zmienime o náhradných dieloch, pri ktorých by ste si nemali zabudnúť overiť ich dostupnosť a cenu.
V neposlednom rade sa pozrieme aj na celkovú cenu jednotlivých prístrojov. Určíme niekoľko cenových kategórií a každú z nich krátko popíšeme tak, aby ste vedeli, čo vlastne pri nákupe za určitú sumu očakávať. Dozviete sa tiež niekoľko užitočných rád, ktorými sa môžete inšpirovať pri práci s týmto zariadením.
Pokiaľ sa zaujímate aj o ďalšie prístroje z kategórie kozmetických produktov, odporúčame vám aj naše porovnanie galvanických žehličiek a UV lámp na nechty.
Ako vybrať brúsku na nechty stručne:
- Zamyslite sa nad využitím vašej brúsky na nechty. Od tohto rozhodnutia sa bude odvíjať jej kvalita, výkonnosť a obstarávacia cena. Na občasné brúsenie na doma poslúžia domáce modely, stredná trieda cieli na začínajúce nechtárky. Vysoký výkon spolu s multifunkčným využitím potom ponúkajú brúsky pre profesionálov.
- S ohľadom na vaše nechty vyberte frézky z vhodného materiálu. Prírodné nechty vyžadujú šetrné materiály ako diamant či zafír. Na umelé nechty sa používajú titánové, keramické či karbidové frézky.
- Pri nadstavcoch hrá rolu aj ich tvar. Podľa neho rozlišujeme podlhovasté, kužeľovité a valcovité frézky, pričom každá z nich sa hodí na inú manikérsku úpravu.
- Sledujte aj úroveň zrnitosti jednotlivých frézok. Delia sa do piatich skupín hrubosti. Tie najjemnejšie slúžia na odstránenie kožičky a pri starostlivosti o citlivé miesta, najhrubšie nadstavce sa používajú na odstraňovanie extrémne tvrdej kože a starého gélu z nechtov.
- Vyberte produkt s dostatočným výkonom. Oplatí sa voliť zariadenie s výkonom od 5 000 otáčok za minútu.
- Zaujímajte sa o spôsob napájania. Vyberať môžete medzi praktickými bezdrôtovými variantmi s batériami či akumulátorom a výkonnými prístrojmi so sieťovým napájaním.
- Zohľadnite dostupnosť náhradných dielov. Časom budete musieť frézky meniť. Pri overených značkách máte istotu, že vyrábajú náhradné diely kompatibilné s daným modelom.
- Pozrite sa na ponúkané funkcie. Aj lacnejšie prístroje ponúkajú praktický obojstranný chod. Drahšie brúsky potešia odsávaním, chladením či displejom.
- Určte si, koľko ste ochotní do prístroja investovať. Pri brúskach na nechty môže predstavovať aj malý cenový rozdiel v podobe pár eur veľký rozdiel v kvalite a výkone.
Benefity brúsky na nechty
Brúska na nechty, alebo aj elektrický pilník, môže na niekoho, kto starostlivosti o nechty nevenuje príliš veľa času, pôsobiť ako zbytočný rozmar. Profesionálky v salónoch však veľmi dobre vedia, aké sú ich výhody oproti klasickým pilníkom z papiera, kovu či skla.
Starostlivosť o umelé aj prírodné nechty
Pokiaľ dávate prednosť prírodným nechtom pred umelými, možno ani netušíte, že aj vy si môžete užívať starostlivosť s týmto prístrojom. Stačí zvoliť nadstavec z dostatočne šetrného materiálu s jemnou zrnitosťou, ktorý nechty nepoškodí a nastaviť na brúske nízke otáčky.
Pri modeláži a úprave gélových či akrylových nechtov sa potom brúska na nechty stane vaším nenahraditeľným pomocníkom. Na tieto materiály budete potrebovať frézky z odolnejších materiálov s hrubšou zrnitosťou a prístroj dosahujúci dostatočný výkon.
Drobné nedokonalosti odstránite hneď
Zlomený necht, odštiepený gél či potrhaná nechtová kožička? Keď budete mať po ruke brúsku na nechty, môžete tieto drobné nedokonalosti vyriešiť v pohodlí domova a okamžite. Nemusíte vôbec volať do salónu a čakať na termín. Pokiaľ investujete do drobnej brúsky, ktorá vyzerá na prvý pohľad ako pero, môžete ju mať pri sebe v kabelke a použiť kdekoľvek v prípade potreby.
Ušetríte čas aj peniaze
Hoci môže byť prvotná investícia do brúsky v súčte s nakúpeným príslušenstvom a nadstavcami dosť vysoká, časom sa vám vráti. S plynúcimi týždňami zistíte, že ušetríte aj niekoľko desiatok eur mesačne za návštevu profesionála. Navyše nemusíte nikam cestovať a dostaviť sa presne na dohodnutý čas. Starostlivosti o svoje ruky a nohy sa môžete venovať vo svojom voľnom čase.
Je vhodná na manikúru aj pedikúru
S klasickým pilníkom a nožnicami na nechty nie je starostlivosť o nechtové lôžka na nohách úplne jednoduchá. Koža a nechty tu bývajú veľmi tvrdé a musíte ich predtým väčšinou namočiť. Brúsky pre stredne pokročilých a pre profesionálov sú ale natoľko výkonné, že s nimi rýchlo obrúsite aj veľmi tvrdú kožu a upravíte nechty presne do takého tvaru, ktorý zamedzí ich zarastaniu. Je potrebné iba zvoliť vhodný nadstavec na nohy.
Pri lacných batériových strojčekov sa bohužiaľ na toto spoliehať nedá. Tie majú podstatne slabší motor a nízky počet otáčok. Veľakrát sú tak na vykonávanie pedikúry jednoducho príliš slabé, hoci výrobca uvádza opak.
Typy podľa použitia
Pred výberom brúsky na nechty je vhodné ujasniť si, či ju budete užívať predovšetkým doma, alebo ju kupujete na profesionálne účely. Podľa použitia môžete v prípade brúsok na nechty vyberať z troch kategórií:
- Na domáce použitie
- Pre začínajúce nechtárky
- Pre profesionálov
Z hľadiska spôsobu použitia je dobré sústrediť sa aj na typ nechtov, ktorý s vašou novou brúskou hodláte upravovať najčastejšie. Od toho sa odvíja napríklad počet otáčok či materiál jednotlivých fréz.
Brúsky na nechty na domáce použitie
Jednoduchšie brúsky na domáce použitie nie sú vhodné do príliš prašného prostredia, je teda nutné používať ich skôr príležitostne. Každodenné využívanie by tento typ produktu dlho nevydržal. Dávajte si preto dobrý pozor na to, aby ste ich nepreťažovali. Inak riskujete prehriatie motora či nejakú inú poruchu.
Väčšinou tiež nedisponujú tak vysokým výkonom a odolnosťou. Ich prednosťou však býva o poznanie nižšia cena. Aj pri takto lacných brúskach často narazíte na funkciu obojstranného chodu. Navyše s nimi môžete pohodlne upravovať nechty na rukách aj na nohách. Čo sa týka spôsobu napájania, najväčší výber je medzi modelmi so sieťovým napájaním. Občas narazíte aj na komfortné bezdrôtové verzie poháňané energiou z batérií či akumulátora.
Brúsky na nechty na domáce použitie vám manikúru aj pedikúru značne zjednodušia, niekedy však môžu silnejšie vibrovať – to je pre niektorých užívateľov dosť nepríjemné.
Brúsky na nechty pre začínajúce nechtárky a pokročilých
Ide v podstate o jednoduchší typ brúsky pre profesionálov. Vystačíte si s ním v prípade, že potrebujete brúsku používať každý druhý deň, ale nemáte 5 až 6 klientov po sebe. Táto brúska zvládne záťaž v podobe úpravy nechtov maximálne 3 osôb denne. Oproti brúskam na domáce použitie poteší slabšími vibráciami a tichým chodom.
K vyššiemu vyťaženiu sú prispôsobené podstatne lepším výkonom s možnosťou regulácie otáčok. Častou možnosťou je aj použitie s akýmkoľvek typom nadstavca.
Brúsky na nechty pre profesionálov
Modely určené na tento druh použitia sú prispôsobené na dlhšiu prevádzku v nechtovom štúdiu a vynikajú predovšetkým nižšou hlučnosťou a počtom vibrácií a lepšou výkonnosťou. Počet otáčok sa v tejto kategórii pohybuje okolo 30 000 za minútu. Okrem toho ponúkajú aj pokročilé funkcie ako napríklad odsávanie prachu z brúsenia. Ich použitie býva veľmi intuitívne a ľahko sa udržujú v čistote.
Hlavnou nevýhodou je pochopiteľne vyššia obstarávacia cena daná kvalitou spracovania, výkonnosťou a ponukou funkcií.
Materiál
Ponuka materiálov, z ktorých sú frézky na brúsky vyrobené, sa oproti minulým rokom zásadne rozšírila. V súčasnosti sa môžete stretnúť s niekoľkými základnými materiálmi. Najdôležitejšie je rozhodnúť sa, či sa budete s brúskou starať o gélové, akrylové alebo prírodné nechty a podľa toho zvoliť nadstavec z optimálneho materiálu.
- Diamant
- Zafír
- Titan
- Karbid
- Keramika
- Papier
- Korund
- Leštiace frézky
- Kamenné brúsne valčeky
Diamant
Najtvrdší zo všetkých dostupných materiálov sa využíva na úpravu prírodných nechtov alebo UV gélu na sucho, nie je potrebný zmäkčovač. Vďaka svojej jemnej zrnitosti je k prírodným nechtom šetrný. V prípade použitia s klasickým gélom môže dôjsť k obrúseniu a narušeniu nechtov. Diamant je tiež perfektný na úpravu nechtových kožičiek a podbrúsenie nechtov. Vyznačuje sa dlhou životnosťou a odolnosťou. Neobrusuje sa.
Zafír
Frézy so zafírovým povrchom sú vhodné na manikúru aj pedikúru a tiež na úpravu kožičky okolo nechtov. Ich použitie je opäť na sucho. Zafír je mäkší a šetrnejší materiál ako diamant. Nadstavce z neho vyrobené sa vyznačujú nižšou obstarávacou cenou oproti diamantovým, ale tiež majú kratšiu životnosť.
Titan
Titan sa bezpochyby radí k najpevnejším kovom vôbec a obdobne môžete zmýšľať aj o nadstavcoch z tohto materiálu. Vyznačujú sa vysokou životnosťou a nižšou cenou. Obvykle sú vhodné na drobnejšie úpravy umelých nechtov, prípadne pre UV gél a akryl, použitie na prírodných nechtoch nie je vhodné. Titánové nadstavce sa tiež pomalšie zahrievajú.
Karbid
Majitelia salónov krásy sa rozhodne nezaobídu bez fréz vyrobených z karbidu. Konkrétne ide o karbid vápenatý, ktorý sa získava z uhlia. Tieto nadstavce sú zďaleka najodolnejšie. Bez obáv ich môžete sterilizovať bez toho, aby došlo k ich poškodeniu. Využiteľnosť týchto fréz je v podstate neobmedzená, rovnako ako životnosť pri správnom zaobchádzaní. Hmotnosť karbidového nadstavca navyše eliminuje akékoľvek potenciálne vibrácie.
Tvrdosť a hrubosť sa označuje niekoľkými farebnými stupňami, ktoré tiež značia vhodnosť použitia na rôzne typy nechtov.
Keramika
Frézky z keramiky neprenášajú vibrácie a tiež sa pri práci nezahrievajú. Sú vhodné na brúsenie gélu i akrylu. Vyznačujú sa značnou odolnosťou a nevadí im ani sterilizácia. Navyše sú o niečo ľahšie ako nadstavce z karbidu, preto je s nimi práca jednoduchšia a komfortnejšia. Ich vlastnosti sa rovnako ako pri karbidových nadstavcoch určujú pomocou farebných stupňov. Jediné, na čo si pri nich musíte dať pozor, je potenciálny pád – môžu sa ľahko rozbiť.
Papier
Na brúsenie starého laku alebo akrylu poslúžia najlepšie papierové, čiže šmirgľové, brúsne kotúče. Ide o jednorazovú záležitosť, ktorá je však nenákladná. Spravidla môžete využiť tri základné hrúbky – jemný, stredný a hrubý.
Korund
Nadstavce z korundových kryštálov sa väčšinou upravujú do valcovitého alebo kužeľovitého tvaru. Využívajú sa predovšetkým na skracovanie prírodných nechtov a odstránenie zrohovatenej kože. Vďaka svojej odolnosti sa hodia aj na úpravu umelých nechtov.
Silikón, plsť či textil (leštiace frézy)
V troch hrúbkach je možné zohnať aj leštiace frézy. Vyrábajú sa silikónové, plstené či textilné. Sú určené najmä na odstránenie kožičky okolo nechtov, prípadne aj zrohovatených miest. Pri správnom použití sa navyše postarajú o to, aby povrch nechtu žiaril dokonalým leskom. Je však nutné dbať na opatrnosť pri prírodných nechtoch, pretože sa rýchlo zahrievajú. Nie sú vhodné na tenké, jemné a lámavé nechty.
Kamenné brúsne valčeky
Brúsne valčeky je možné využiť ako alternatívu ručného pilníka. Umiestňujú sa na plastový nosič. Kamenné brúsne valčeky uplatníte na stenčenie veľmi silných nechtov a tiež s nimi môžete odstrániť nadnechetnú blanku z povrchu nechtu.
Tvar frézy
Podobný význam ako materiál má aj tvar frézy, pričom každý z nich je použiteľný na iný druh činnosti. V zásade sa jedná o tieto tri:
- Podlhovasté nadstavce – drobné frézky vyrobené z diamantu či zafíru. Ich úzky pretiahnutý tvar ich predurčuje na šetrné odstránenie nechtovej blanky a na úpravu jemnej kožičky v okolí nechtového lôžka.
- Kužeľovité nadstavce – tzv. kónické frézy. Slúžia na úpravu hrubej kože v okolí nechtu. Ak sú vyrobené z diamantu alebo zafíru, využijete ich na odstránenie starého UV gélu a akrylu či podbrusovanie nechtu. Spadajú medzi ne aj leštiace frézy používané v záverečnom kroku manikúry.
- Valcovité nadstavce – na rýchle odstránenie UV gélu a akrylu. Úprava s nimi je šetrná a hodia sa tak aj pre citlivejšie osoby. Uplatníte ich tiež pri úprave nechtov na nohách, ktoré je potrebné zapilovať do rovného tvaru, aby ste predišli ich bolestivému zarastaniu.
Podlhovasté nadstavce
Kužeľovité nadstavce
Valcovité nadstavce
Jemnosť frézy
Okrem tvaru zohráva podstatnú úlohu aj jemnosť frézy. Stretnúť sa môžete s týmito piatimi stupňami hrubosti:
- Extra jemné frézy – primárne slúžia na odstránenie nechtovej kožičky a na ošetrenie citlivých miest. Ľahko s nimi môžete zjemniť hrubú kožu v okolí nechtov a obrúsiť mozole.
- Jemné frézy – nadstavec s jemnými zrniečkami uplatníte na zahladenie drobných nedokonalostí.
- Stredne hrubé frézy – uplatnia sa pri detailnejších úpravách.
- Hrubé frézy – na rýchle zapilovanie veľmi dlhých nechtov. Ľahko s nimi odstránite z nechtov starý gél či vrstvu akrylu, prípadne vyhladíte zrohovatenú kožu na pätách. Pri prírodných nechtoch dajte pozor na materiál – vyžadujú zafír alebo diamant.
- Extra hrubé frézy – nadstavce z titánu, karbidu a iných vysoko odolných materiálov slúžia na odstraňovanie extrémne tvrdej kože, pri zarastaní nechtov alebo pri eliminácii nechtových mykóz. Práca s týmito typmi nadstavcov vyžaduje isté skúsenosti, preto ich väčšinou používajú profesionáli v salónoch.
Jednotlivé úrovne hrubosti fréz sú pre lepšiu prehľadnosť odlíšené pomocou farebných prúžkov alebo čísel.
Stupeň hrubosti nadstavca |
Farba |
Číslo |
Extra jemný (extra fine) |
Žltá |
300–320 |
Jemný (fine) |
Červená |
220–240 |
Stredne hrubý (middle) |
Modrá |
180 |
Hrubý (coarse) |
Zelená |
120–150 |
Extra hrubý (extra coarse) |
Čierna |
80–100 |
Extra jemný (extra fine)
Jemný (fine)
Stredne hrubý (middle)
Hrubý (coarse)
Extra hrubý (extra coarse)
Výkonnosť
Výkonnosť je pri brúskach na nechty podmienená výkonom udávaným vo wattoch (W) a predovšetkým počtom otáčok. Ten býva regulovateľný. Pri prístrojoch na domáce použitie väčšinou dosahuje maximálnu hodnotu 20 000 otáčok za minútu. Pri prístrojoch na profesionálne použitie sa otáčky pohybujú aj okolo 30 000 až 40 000.
Dôležitá je ale aj spodná hranica. Škála otáčok by mala byť čo možno najširšia, aby sa prístroj dokázal prispôsobiť viacerým spôsobom použitia a typom nechtov. Platí, že nižšie otáčky sú vhodné na úpravu prírodných nechtov. Nemali by ste ale ísť pod 2 000 otáčok. Na úpravu gélových a akrylových nechtov sú určené brúsky s vysokými otáčkami. Čo sa týka mechanizmu regulácie otáčok, na výber máte z dvoch možností:
- Plynulá regulácia – otáčky regulujete plynulo v celom danom rozsahu (napríklad medzi 10 000 až 20 000 otáčkami).
- Fixná regulácia – vyberáte z niekoľkých pevne daných hodnôt (obvykle z 2 až 5).
Potrebnú hodnotu otáčok potom nastavujete najčastejšie pomocou tlačidla na rukoväti. Drahšie brúsky ponúkajú komfortný spôsob ovládania v podobe nožného pedálu.
Napájanie
Zvyčajne sa pri brúskach na nechty môžete stretnúť s tromi základnými spôsobmi napájania:
Batériové napájanie
Klasické batériové prístroje využívajú energiu väčšinou z dvoch tužkových batérií. Ich výhodou je možnosť použitia na cestách a to aj tam, kde nie je prístup k zdroju elektrickej energie. Manipulácia s nimi je veľmi komfortná, pretože vám pri nej nebude prekážať prívodný kábel.
Záporom je však nižší výkon, takže na komplexnú starostlivosť o gélové či akrylové nechty musíte zabudnúť. Dôkladná starostlivosť o nechty navyše netrvá len pár minút a batérie sa teda vybijú pomerne rýchlo. Ich častá výmena vo finále nie je príliš ekonomická ani ekologická.
Sieťové napájanie
Sieťové napájanie môže byť menej pohodlné, pretože vyžaduje neustále pripojenie k zdroju energie. Pri lacnejších produktoch navyše často narazíte na veľmi tvrdé, nepoddajné a nedostatočne dlhé káble, ktoré vám môžu pri práci prekážať.
Vyznačuje sa však dostatočným výkonom. Navyše sa nemusíte obávať, že by vám v priebehu starostlivosti došla „šťava“. Pri nákupe takého modelu si však vždy dajte pozor na prevedenie napájacieho kábla, ktorý by mal byť čo najmäkší. Samozrejme musí mať taktiež dostatočnú dĺžku, aby dosiahol do zásuvky.
Akumulátorové napájanie
Akumulátorové brúsky na nechty potešia bezdrôtovým chodom, ale zároveň lepšou výdržou než akú ponúkajú prístroje na batériový pohon. Pri akumulátore si stačí postrážiť, aby bol pred použitím plne nabitý. Z hľadiska mobility a výkonu sa jedná o ideálny variant na cestovanie a domácu úpravu nechtov.
Zmena chodu
Pre zaistenie bezpečného chodu sa oplatí zvoliť zariadenie umožňujúce plynulú reguláciu smeru chodu. To znamená, že môžete s nadstavcom postupovať zľava doprava aj naopak. Jedine tak je zaistené dostatočné pohodlie pri ošetrovaní oboch končatín. Zároveň to umožní používať rovnaký prístroj pravákom aj ľavákom.
Použitie na sucho či na mokro
S brúskou na nechty sa môžete starať buď o úplne suchú kožu, alebo musíte ruky či nohy pred ich úpravou namočiť. Väčšina nadstavcov ponúka výhradne jeden či druhý variant. Použitie na sucho môže byť pre niekoho komfortnejšie, pretože môžete začať pracovať hneď. Vždy sa vopred uistite, na aký spôsob použitia je daný model určený. Hrubé frézy na suchú pokožku nikdy nepoužívajte na mokrú kožu, riskujete tým jej poranenie.
Dostupnosť náhradných dielov
Platba za samotný prístroj rozhodne nie je jediným výdavkom, ktorý vás v spojitosti s elektrickými brúskami a pilníkmi čaká. Vždy si radšej dopredu overte, koľko stoja jednotlivé nadstavce. Tie totiž majú tendenciu sa častým používaním opotrebovávať, takže sa v horizonte niekoľkých rokov nevyhnete ich výmene. Rozhodne vás potom nepoteší, keď náhradné frézy stoja viac ako celý prístroj.
Zvážte tiež nákup prístroja od výrobcu, u ktorého je isté, že poskytne svojmu výrobku zodpovedajúcu podporu a dostatok príslušenstva. Obstaranie elektrického pilníka sa vám predraží pokiaľ zistíte, že váš model už nie je podporovaný, náhradné diely sa preň nevyrábajú a vy tak musíte do celej brúsky investovať znova.
Funkcie a príslušenstvo
Brúsky na nechty patria medzi vcelku jednoduché prístroje a ponuka funkcií pri nich nie je príliš bohatá. Pokročilí užívatelia a profesionáli však ocenia na uľahčenie práce pri manikúre či pedikúre niekoľko vychytávok. Tu vám prinášame prehľad tých najužitočnejších.
- Odsávanie – odsávanie prachu a nečistôt z nechtov sa vyplatí najmä profesionálom. Vďaka tomu bude zaistená lepšia čistota a hygiena pracovného miesta.
- Chladenie – umožní používať brúsku bez prestávok, ktoré sú obvykle potrebné na vychladnutie nadstavcov a motora.
- LED osvetlenie – vďaka svetlu uvidíte na prácu oveľa lepšie a nezabudnete ani na ten najmenší detail.
- UV svetlo – prístroj doplnený o UV žiarivky používajú dámy najmä na domácu modeláciu gélových nechtov.
- Digitálny displej – na ňom je možné ovládať rýchlosť aj smer práce. Ide o výsadu tých najdrahších brúsok pre profesionálov.
- Tichý chod – túto funkciu oceníte hlavne pri výkonnejších prístrojoch, ktoré by inak pri vysokých otáčkach robili až príliš veľký hluk.
- Minimálne vibrácie – antivibračný systém a izolovaná rukoväť zvládnu zmierniť aj veľmi silné vibrácie, ktoré môžu byť pre niekoho veľmi nepríjemné.
- Sušička – urýchli schnutie laku, ktorý sa po dokončení manikúry nanáša na nechty.
- Puzdro – na bezpečné uloženie brúsky. Zabráni jej mechanickému poškodeniu pri prípadnom páde a zaistí, že sa do nej nedostane prach, ktorý by mohol spôsobiť zadretie motorčeka.
- Podstavec – komfortné riešenie na odkladanie brúsky počas práce. Na chvíľu tak môžete ruky uvoľniť a oddýchnuť si.
- Manikérske nástroje – pozdvihnú starostlivosť o ruky a nohy na profesionálnu úroveň. Užitočné sady môžu obsahovať nožnice, klieštiky, pinzety, zdobiace tyčinky, rozdeľovače prstov a rôzne kefky a štetce.
Cena
Finančný obnos, ktorý investujete do obstarania brúsky na nechty, je veľmi variabilný. Môžete zaplatiť niečo málo cez 40 € za základný prístroj, ale rovnako minúť napríklad aj 1500 € za profesionálne zariadenie. So stúpajúcou čiastkou sa samozrejme zvyšuje kvalita, využiteľnosť, výkonnosť a ponuka funkcií. Medzi užívateľsky najobľúbenejších výrobcov brúsok na nechty sa radí Promed, Marathon, JSDA či Beautylushh.
Cena do 20 €
Najlacnejšie brúsky na nechty zaobstaráte už za niekoľko eur. Vzhľadom pripomínajú malé pero. Hoci sa môžu vďaka pestrému arzenálu nadstavcov javiť ako dostačujúce riešenie, veľa toho s nimi nespravíte. Sú totiž napájané výhradne batériami a neponúkajú reguláciu výkonu. Maximum otáčok za minútu činí 2 000, čo je na úpravu gélových nechtov nedostatočné.
Ako pohotovostný prístroj do kabelky sa ale môžu hodiť. Ľahko si tak upravíte ulomený prírodný necht kdekoľvek na cestách.
Cena od 20 do 80 €
V tejto cenovej kategórii získate dostačujúce vybavenie na domáce použitie. Samozrejmosťou býva obojsmerný chod a použitie ako na manikúru, tak aj na pedikúru. Brúsky štandardne ponúkajú základné LED indikátory a univerzálnu použiteľnosť všetkých druhov nadstavcov. Vďaka sieťovému spôsobu napájania ponúkajú aj lepší výkon potrebný na modeláciu gélových nechtov.
Cena od 80 do 400 €
Prístroje v strednej cenovej relácii ocenia náročnejší zákazníci, rovnako ako majitelia domácich salónov krásy. Významným plusom je kompletne izolovaná rukoväť, ktorá úplne pohlcuje vibrácie. K brúske je navyše možné zaobstarať aj nožný pedál pre ľahšie ovládanie. Samozrejmosťou je možnosť použitia kompletnej škály nadstavcov a rýchlosť presahujúca 20 000 otáčok za minútu.
Cena nad 400 €
Najdrahšie zariadenia sú určené profesionálom. Výška investovanej čiastky sa môže vyšplhať až na 1500 €. Tieto brúsky sú vybavené priamym odsávaním odpilovaných zvyškov a digitálnym displejom. Ten umožňuje úplne zvoliť smer a rýchlosť práce, využiť je možné aj efektívne pamäťové funkcie. Vďaka tomu nie je nutné neustále nastavovať počet otáčok. Pomyselnú čerešničku na torte predstavuje veľmi nízka hlučnosť.
Ako brúsku na nechty používať
Používanie elektrického pilníka sa môže na prvý pohľad javiť ako jednoduchá záležitosť. A áno, nie je to skutočne také zložité, ak poznáte presné postupy a pravidlá. Ak ste túto činnosť zatiaľ nevyskúšali a chcete sa jej venovať s vyššou intenzitou, oplatí sa absolvovať odborný kurz.
Profesionál vám podrobne vysvetlí, ako s brúskou pracovať, ako používať jednotlivé druhy nadstavcov a prevedie vás neistými začiatkami pri prvých použitiach. Najmä pri hrubých nadstavcoch z karbidu a titánu potrebujete získať istý grif, ktorý nadobudnete praktickými skúsenosťami.
Základné pravidlá a bezpečnosť
Najprv sa pozrieme na niekoľko všeobecných pravidiel, ktoré musíte pri práci s brúskou na nechty dodržiavať. Sú dôležité najmä z hľadiska bezpečnosti.
Voľba vhodného nadstavca a otáčok
Pri voľbe frézy je absolútne kľúčovou informáciou fakt, či budete upravovať prírodné či umelé nechty. Pri umelých nechtoch voľte odolné nadstavce z titánu, karbidu či keramiky. Na úpravu takto odolných lakovacích materiálov budete potrebovať aj vyššie otáčky.
Pri úprave prírodných nechtov vsádzajte na opatrnosť. Používajte výhradne diamantové, zafírové alebo papierové nadstavce, ktoré sú k nim šetrné. Rovnako buďte obozretní pri nastavení otáčok a voľte vždy nízke hodnoty. Inak riskujete nepríjemné a bolestivé poranenia, ktoré sa potom môžu hojiť pomerne dlho.
Odlíšenie mokrej a suchej manikúry (pedikúry)
O potrebe odlišovať tieto dva druhy starostlivosti sme sa zmienili v jednej z predchádzajúcich kapitol. Jednotlivé frézy sú vždy odlíšené podľa toho, či sa používajú na mokro alebo na sucho. Toto odporúčanie poctivo dodržujte, inak si môžete privodiť veľmi nepríjemné zranenie. Najmä ak použijete hrubú brúsku na suché použitie na namočenú kožu.
Dĺžka procesu
Pri obrusovaní nechtov a zrohovatenej kože odstraňujete už mŕtve tkanivo a preto necítite žiadnu bolesť. Pokiaľ by ste ale sústredili brúsku príliš dlho na jeden konkrétny bod, dostanete sa až k živému tkanivu. Necht by ste týmto spôsobom zdeformovali a spôsobili si naozaj veľkú bolesť. Všeobecne sa preto odporúča nebrúsiť jedno miesto dlhšie ako 15 sekúnd v kuse. Rovnomerným prechádzaním po celej ploche nechtu dosiahnete najlepšie výsledky.
Všeobecný postup pri použití brúsky
Teraz načrtneme všeobecný postup, ako s brúskou na nechty pracovať. Je možné ho aplikovať na úpravu umelých aj prírodných nechtov pri použití za sucha. Modeláže týchto dvoch druhov nechtov sa budú líšiť výberom brúsky a nastavením vhodných otáčok.
- Dokonale umyte a vysušte nechty. Pomocou mydla a vody odstráňte z nechtových lôžok a ich okolia všetku mastnotu a nečistoty. Potom ich nechajte úplne vyschnúť. Koža nesmie byť ani trochu vlhká.
- Odstráňte najprv jemnú kožtičku. Na to použite extra jemnú frézku.
- Vyhlaďte povrch nechtu. Tu budete musieť predchádzajúci nadstavec vymeniť za valcovitý s jemnou zrnitosťou. Pracujte opatrne, pohybujte brúskou iba v jednom smere a nezdržujte sa na jednom mieste dlhšie ako 3 sekundy.
- Vytvarujte okraje nechtu a odstráňte zvyšné kožičky. K tomu vám poslúži keramická brúska v tvare kužeľa s jemnou zrnitosťou.
- Nechty teraz môžete vyleštiť a očistiť. Pomocou leštiacich frézok je možné odstrániť zvyšné nedokonalosti a vyleštiť povrch nechtu do krásneho lesku. V prípade prírodných nechtov pracujte veľmi opatrne.
- Po ukončení práce s brúskou si ruky umyte a ošetrite. Koža vám bude vďačná za výživný krém, jemnú kožičku nechtov potom môžete ošetriť špeciálnym olejčekom. Po vstrebaní výživných prípravkov sa môžete pustiť do ďalšieho skrášľovania nechtov v podobe lakovania.
Využitie brúsky v prípade nechtov na nohách
Brúska na nechty je skvelým pomocníkom pre osoby, ktoré trápi zrohovatená koža na nohách, zarastanie nechtov a kurie oká. Nechty rastúce na nohách bývajú oveľa silnejšie ako na rukách a preto je ich úprava pomocou brúsky komfortnejšia. Drobné nadstavce potom využijete na doladenie detailov a odstránenie spomínaných kurích ôk.
Starostlivosť o nohy s pomocou elektrického pilníka je potrebná najmä pre seniorov a tiež pre diabetikov. Cukrovkári sa často stretávajú s tzv. diabetickou nohou, kedy dochádza k deštruktívnemu postihnutiu tkaniva dolných končatín od členka až k prstom (Zdroj: Fakultná nemocnica Ostrava). Chodidlá sú tak viac náchylné na poškodenie a potrebujú dôkladnú starostlivosť.
Údržba
Aby vám brúska na nechty vydržala slúžiť čo najdlhšie, budete jej musieť venovať náležitú starostlivosť – hlavne jej nadstavcom. Držte sa preto niekoľkých hlavných zásad.
- Nadstavce skladujte v obale. Ochránite ich tak pred prachom a vonkajšími vplyvmi.
- Po každom použití ich starostlivo očistite. Zbavte ich všetkých zvyškov kože a nechtov pomocou špeciálnych kefiek z mosadze. Prípadne môžete použiť starú kefku na zuby.
- Na čistenie a naostrenie kovových nadstavcov môžete využiť špeciálnu frézu na bity.
- Na dosiahnutie perfektnej hygieny by ste mali nadstavce pravidelne sterilizovať (ak sa to u daného materiálu nadstavca odporúča) v digitálnom sterilizátore.
- Frézy sa budú pomalšie opotrebovávať, keď to nebudete preháňať s otáčkami. Obvykle si vystačíte s hodnotou do 20 000 otáčok.
- Pri zdeformovaní násadky frézy si môžete pomôcť kalibračným valčekom. Pokiaľ do neho nadstavec plynule zasuniete, môžete ho ešte používať. Pokiaľ to ide len ťažko, radšej ho už nepoužívajte a kúpte si nový. Inak by totiž mohlo dôjsť k nevratnému poškodeniu celej brúsky.
- Dajte pozor na prehrievanie. Platí to ako u nadstavcov, tak aj u motorčeka. Ten sa niekedy prehrieva, najmä pri lacnejších brúskach, ktoré nie sú konštruované na nepretržité používanie. Prehrievaniu môžete predchádzať častými pauzami v priebehu pilovania nechtov. Prípadne sa oplatí investovať do modelu so zabudovaným chladením.
Odporúčanie odborníka
Sofia Bian, majiteľka nechtového štúdia Beautix NAILS
Podľa oslovenej odborníčky je pri výbere prístroja na manikúru nutné vziať do úvahy najmä nasledujúce hľadiská:
- Prečo si zariadenie kupujete – na domáce, alebo na profesionálne použitie?
- Budete robiť len manikúru alebo aj pedikúru?
- Viete zariadenie používať, alebo sa ešte len učíte?
Pokiaľ vyberáte prístroj na profesionálne použitie, je podľa Bian dôležité, aby spĺňal niekoľko kľúčových charakteristík. Potom vám prístroj zaručí perfektný výsledok práce a dlhodobý bezproblémový chod.
Výkon
Výkon je najdôležitejším ukazovateľom pre výber prístroja. Profesionálne zariadenie by malo mať výkon aspoň 30-40 wattov. To vám umožní vykonávať všetky typy prác: ako manikúru, tak pedikúru aj odstraňovanie materiálu z umelých nechtov. Má vybraný prístroj 50 W alebo viac? Pred vami je výkonné zariadenie, ktoré vydrží aj tú najvyššiu záťaž. Stroje určené na manikúru a pedikúru sú výkonnejšie ako tie, čo sú predurčené len na manikúru. Pokiaľ sa teda chystáte robiť aj pedikúru, vyberte si prístroj s výkonom 35 wattov a viac.
Počet otáčok za minútu
Obvykle je možné rýchlosť otáčania frézy upraviť počas prevádzky. Ale malo by to byť aspoň 20 000 otáčok za minútu pre elementárne manipulácie, ako je spracovanie kožičky a kože na nechtových záhyboch. Otáčky v rozmedzí 30 000 – 35 000 za minútu už indikujú vysokú kvalitu, ale začiatočníkom sa neodporúča stroj okamžite zapínať na plné otáčky, aby nedošlo k zraneniu. Vysoká rýchlosť je potom potrebná najmä na odstránenie gél laku a biogélu z nechtov.
Typ upínača frézy
Existujú manuálne, automatické a poloautomatické. Hlavnou nevýhodou ručného (mechanického) upínania je, že vám výmena fréz zaberie viac času. Niekedy ich počas manikúry musíte vymeniť aj 4-5krát, čo nie je príliš pohodlné robiť ručne, keď na vás čaká klient. S automatickou svorkou je výmena oveľa rýchlejšia. Pokiaľ ale po použití náhodou zabudnete do zariadenia vložiť zástrčku, svorka sa zavrie a je nepravdepodobné, že ju budete môcť otvoriť sami. Potom budete musieť dať zariadenie na opravu. Automatické upínanie preto vyžaduje starostlivé zaobchádzanie.
Hmotnosť rukoväte
V rukoväti je motor, ktorého hmotnosť je väčšinou u profesionálnych prístrojov celkom znateľná. Optimálna hmotnosť rukoväte, vhodná na prácu, je asi 200 g. Ak to bude viac, ruka sa pomerne rýchlo unaví, pokiaľ oveľa menej, v podstate to znamená, že zariadenie nemá príliš výkonný motor.
Zhrnutie – aký je najlepší, univerzálny prístroj na manikúru/pedikúru na profesionálne použitie?
Ten čo má výkon v rozmedzí 30-40 watt, ponúka vám maximálnu rýchlosť otáčok 35 000 za minútu a má pomerne ľahkú rukoväť s automatickým upínačom fréz. Pri správnom zaobchádzaní a pravidelnom čistení vám takýto prístroj bude slúžiť dlhé roky. A pri znalosti správnej techniky budete s takýmto pomocníkom schopní urobiť dokonalú manikúru.