Menu

Recenzia a porovnanie Canon PIXMA TS3350

72,2 % Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Atramentové tlačiarne

Klady

 • Veľmi nízka obstarávacia cena
 • Takmer bez údržby
 • Široké možnosti pripojenia (aj MacOS)

Zápory

 • Veľmi hlučná
 • Tlač je drahá
 • Tlač je veľmi pomalá
50 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Canon PIXMA TS3350 patrí medzi tie najlacnejšie multifunkčné tlačiarne, aké je vôbec možné zakúpiť. Zďaleka však nejde o najhoršie vybavený produkt, napokon práve z tohto dôvodu sme ho zaradili do nášho testovania. Oproti modernejším variantom sa najnižších cenových hladín stále držia modely s kazetovými cartridgemi. Tie zaručujú jednoduchú a bezúdržbovú, ale aj veľmi nákladnú tlač.

Ako všetky multifunkčné zariadenia, aj Canon TS3350 podporuje okrem tlače aj skenovanie a kopírovanie. Oproti lacným laserovým tlačiarňam zvláda ale aj tlač fotografií, a to až do tvrdosti papiera 275 gramov na meter štvorcový. Vstupný zásobník pojme 60 listov mäkkého kancelárskeho papiera. Je potrebné dodať, že to nie je práve počet, ktorý by potešil v kancelárii. Na účely príležitostnej reprodukcie obrázkov či textov v domácnosti však zásobník postačí.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Canon

Typ

Atramentová kazetová

Farebná tlač

Áno

Tlač na formát A3

Nie

Tlač fotografií

Áno

Maximálna gramáž papiera (g/m2)

275

Bezokrajová tlač

Áno

Vstupný zásobník

60

Automatický podávač

Nie

Hĺbka (cm)

31,6

Šírka (cm)

43,5

Výška (cm)

14,5

Hmotnosť podľa výrobcu (kg)

3,9

Nami nameraná hmotnosť (kg)

3,73

Zariadenie sme s presnosťou na 10 gramov odvážili, hmotnosť bez kaziet sa pohybuje na úrovni 3,73 kilogramov. Tento model sa tak radí skôr medzi ľahké tlačiarne a je vhodný aj na prevážanie. Pri tom je ale potrebné dávať pozor a s tlačiarňou manipulovať opatrne, pretože použité materiály sa za kvalitné úplne považovať nedajú. Výrobca skrátka použil to, na čo mu financie stačili. So svojimi rozmermi sa tlačiareň zmestí aj do police, jej hĺbka je totiž iba 31,6 centimetrov, šírka 43,5 cm a výška prekvapivých 14,5 centimetrov. Myslite však na to, že sa jedná o skladné rozmery a nie o rozmery s vloženým papierom. Ten sa totiž klasicky dopĺňa zhora.

Obsah balenia

V balení nájdeme všetko podstatné a oproti iným variantom ešte o niečo viac. Na doplnkové prvky sa pozrieme hneď na začiatku, pretože sú ľahko mätúce. Test sme robili v januári 2022 a pohľad na CD s ovládačmi k zariadeniu nám teda navodil pocit nostalgie. Predpokladáme ale, že tlačiareň necieli na ľudí, ktorí sa prácou na počítači živia (a teda majú modernú techniku ​​bez CD mechaniky), ale skôr na všetkých nenáročných užívateľov.

Výrobca tiež priložil dva káble – americký a európsky. Tento krok je ťažké pochopiť, ale pravdepodobne je pre výrobcu lacnejšie vložiť do balenia oba káble než investovať do nákladov spojených s dvojakou logistikou. Treba však dodať, že USB kábel by nás potešil viac ako americká prípojka.

Samozrejmosťou sú dve cartridge, jeden čierny a jeden farebný. Tie sú dobre zabalené a v krabici umiestnené tak, aby nedošlo k ich poškodeniu pri preprave. Súčasťou balenia je nevyhnutné množstvo návodov, ktoré sú ale možno zbytočne rozsiahle. Opäť sa ale vraciame k tomu, že táto tlačiareň pravdepodobne nebude cieliť na užívateľov, ktorí trávia surfovaním po internete hodiny denne. Tí ostatní podrobný tlačený manuál určite ocenia.

Príprava na prvé spustenie

Pred prvým spustením je nutné otvoriť predný kryt. Za ním sa skrývajú dva sloty na kazety s atramentom. Prístup k nim je jednoduchý, žiadne zložité zábrany v ceste nie sú, ale priestor je skôr stiesnený, užšia dlaň si teda s osadením kaziet určite poradí lepšie.

 

Proces osadenia kaziet je nasledujúci:

 1. Otvorte predný kryt tlačiarne
 2. Rozbaľte cartridge priložené v balení
 3. Cartridge držte rukou za plast po stranách
 4. Druhou rukou dajte dolu oranžovú nálepku
 5. Nedotýkajte sa častí, ktoré boli pod nálepkou
 6. Cartridge nasuňte do správneho slotu
 7. Jemným potlačením na prednú hranu v smere zdola nahor cartridge nakliknite
 8. Postup opakujte s druhou kazetou

S osadenými kazetami vám už nič nebráni v uvedení tlačiarne do prevádzky. Na zadnej strane pripojte požadovaný typ napájacieho kábla a zapojte ho do zásuvky. Menší horný kryt vstupného zásobníka na 60 listov A4 odklopte, v prednej časti vysuňte šuplík výstupného zásobníka. Po prvom spustení tlačiareň vyprodukuje skúšobnú tlač. Teraz je všetko pripravené.

Pripojenie a obsluha tlačiarne

Čo sa týka prepojenia, modelu Canon PIXMA TS3350 sa v jeho cenovej kategórii nedá nič vytknúť. Najprv sa však zameriame na spôsob ovládania. Na ľavej strane je umiestnený čiernobiely displej a séria mnohých tlačidiel. Tých je na tele osadených rovno 10 vrátane vypínača. Veľké tlačidlá umiestnené pod displejom slúžia na rýchle kopírovanie, či už farebné alebo čiernobiele, a tiež na zrušenie prebiehajúcej úlohy. Tesne pod displejom sa nachádzajú dve tlačidlá, jedno na ovládanie podávača a druhé na potvrdenie úlohy (napríklad počtu kópií).

V hornej polovici narazíme najprv na symbol klieští a skrutkovača, je teda zrejmé, že sa jedná o tlačidlo na údržbu. O tej sa viac dočítate v manuáli výrobcu, typicky sa jedná napríklad o zarovnanie tlačových hláv. Nad ním umiestnili vývojári tri samostatné klávesy pre bezdrôtové pripojenie, pričom tá s písmenom „i“ vytlačí informačný list s IP adresou tlačiarne.

Prepojenie s počítačom je možné realizovať okrem USB kábla aj pomocou Wi-Fi direct, na lokálnej sieti, ale aj prostredníctvom AirDropu (pri zariadeniach Apple). Tlačiareň podporuje aj Google Print. Ovládače sú dostupné ako na priloženom CD, tak aj na webe výrobcu. Softvér sa neradí medzi tie najprehľadnejšie, najčistejšie či najlepšie zvládnuté, ale je funkčný a v tomto smere mu teda nie je čo vytknúť. Skenovacia utilitka je navyše dostupná aj pre operačný systém MacOS a to nebýva pravidlom.

Parameter Tento produkt
Displej

Áno

USB

Áno

Wi-Fi

Áno

NFC

Nie

Tlač a skenovanie

Kazetové tlačiarne ako také sú spravidla tým ekonomicky najhorším variantom (pokiaľ sa budeme sústrediť na spotrebný materiál). Väčšinou majú ale aj svoje výhody, ktoré z týchto nedostatkov plynú. Podrobnejšie sa na ne zameriame nižšie. Skener ako taký je klasicky na hornej strane, je vybavený odklopným vekom a pojme papier v maximálnom formáte A4. Skenovanie nie je rýchle ani obzvlášť kvalitné, ale funguje.

Parameter Tento produkt
Rýchlosť čiernobielej tlače podľa výrobcu (str/min)

7,7

Nami nameraná rýchlosť čiernobielej tlače (str/min)

6,4

Nami nameraná doba tlače prvej strany čiernobielo (s)

26

Maximálne rozlíšenie tlače (DPI)

4 800 x 1 200

Maximálne rozlíšenie skenu (DPI)

600 x 600

Bezokrajová tlač

Áno

Maximálny počet listov podľa výrobcu (čierna)

360

Nami nameraný maximálny počet listov (čierna)

410

Cena čierneho toneru

20

Cena čiernobieleho výtlačku A4 podľa výrobcu

0,06

Cena čiernobieleho výtlačku A4 podľa nášho merania

0,05

Maximálny počet listov podľa výrobcu (farebná)

300

Cena farebných tonerov

20

Cena farebného výtlačku A4 podľa výrobcu

0,07

Rýchlosť tlače

Ak hľadáte rýchle zariadenie do kancelárie, potom tento model určite nebude vhodným riešením. Zariadenie totiž výtlačky produkuje skutočne pomaly. Zo studeného stavu (v úspornom režime) vyprodukuje tento model prvú čiernobielu stranu podľa nášho testu za cca 26 sekúnd. Výrobca sľubuje rýchlosť čiernobielej tlače 7,7 strany za minútu a pri svojom teste sa drží normy ISO. My sme v našom teste tlačili strany pokryté textom Lorem Ipsum a došli k priemernej hodnote 6,4 strany za minútu.

Rýchlosť farebnej tlače sme netestovali, pretože je vždy individuálna a závisí od toho, aké veľké je pokrytie strany. Typicky bude celoplošný plagát trvať výrazne dlhšie než text s dvoma obrázkami. Vyskúšali sme aj tlač fotografie, tá trvala dlhšie ako minútu.

Náklady na tlač

Tu sa už dostávame k tým skutočne slabým stránkam recenzovaného produktu. Najhoršou vlastnosťou kazetových tlačiarní je ich drahá prevádzka. Takéto zariadenie je síce lacné, ale jedna čierna kazeta pre Canon PIXMA TS3350 vyjde na cca 20 € (január 2022) a vytlačí iba okolo 360 listov. My sme si túto hodnotu chceli overiť a môžeme potvrdiť, že v tomto výrobca neklame. Pri pokrytí papiera z 80% čiernou farbou a prepočte na priemerné pokrytie 4,21% sme došli k záveru, že tlačiareň zvládne vytlačiť až 410 čiernobielych výtlačkov. To ale stále v praxi znamená rozmedzie ceny za jednu tlač 0,05 € – 0,06 €.

Farebné dokumenty sú na tom ešte o niečo horšie. Toner za 20 € (november 2022) vygeneruje maximálne 300 strán, čo v praxi znamená cenu jedného výtlačku cca 0,07 €. To je v porovnaní s tlačiarňami s tankovým systémom cca 20x viac. Snáď jedinou výhodou je potom to, že spoločne s kazetou meníte aj tlačovú hlavu (kazeta je tlačová hlava), ďalšie náklady vás teda nečakajú a tlač bude rovnako kvalitná.

Skenovanie

Aby sme otestovali skenery recenzovaných modelov, vytlačili sme na tlačiarni HP Smart Tank 515 vzorový dokument z tohto zdroja a ďalej ho skenovali na všetkých testovaných tlačiarňach. Tomuto testu sa nevyhol ani Canon PIXMA TS3350. Ako je vidieť na obrázkoch nižšie, skener recenzovaného modelu bol najhorší, a to ako s ohľadom na farebnosť, tak aj s ohľadom na ostrosť výsledného dokumentu. Na vine je najmä nižšie rozlíšenie skenera.

Spotreba a hlučnosť

Čo sa týka spotreby, atramentové tlačiarne sú na tom oproti laserovým variantom spravidla výrazne lepšie. V Stand-by móde odoberá zariadenie podľa výrobcu iba 1,7 wattov, my sme namerali dokonca iba 1,3 W. Ak by ste teda nechali tlačiareň celý rok iba pripojenú, potom by spotreba dosiahla približne 14,9 kWh, čo nie je nič hrozné. Spotreba navyše nie je vysoká ani v priebehu tlače.

Výrobca označil hlučnosť tlačiarne hodnotou 53,5 dB a pri svojom hodnotení sa drží platných noriem ISO, ktoré definujú, ako túto hodnotu stanoviť. My si ale nemyslíme, že toto meranie plne zodpovedá realite, a tak sme si hlučnosť premerali v bezprostrednej blízkosti tlačiarne. Hlukomer nám ukázal maximálnu hodnotu približne 80 decibelov, čo už sa dá prirovnať k prechádzajúcemu kamiónu. Túto hodnotu tlačiareň dosahuje vo chvíli, keď odoberá ďalší papier zo zásobníka. Priemerná hlučnosť potom bola niekde na úrovni 66 db – podobná úroveň ako pri zvuku menej rušnej mestskej dopravy.

Parameter Tento produkt
Spotreba Stand-by podľa výrobcu (W)

1,7

Nameraná spotreba stand-by (W)

1,3

Hlučnosť podľa výrobcu (dB)

53,5

Nami nameraná maximálna hlučnosť (dB)

80

Nami nameraná priemerná hlučnosť (dB)

66

Názory expertov a ďalších používateľov

Pri našom hodnotení vždy prihliadame aj na názory iných odborníkov. Tí vo svojich hodnoteniach spomínajú najmä veľmi prijateľnú cenu, a to obzvlášť vzhľadom na vybavenosť tohto modelu. Možnosti bezdrôtového pripojenia sú skrátka široké a za nízku obstarávaciu cenu obdržíte zariadenie, ktoré tiež pomerne kvalitne tlačí. V tejto cenovej hladine je kvalita tlače v podstate až nadštandardná. Na druhej strane tomuto modelu vytýkajú skutočne vysoké náklady na náhradné náplne, rovnako ako nízku rýchlosť tlače.

Samotní užívatelia vo všeobecnosti chvália najmä nízku obstarávaciu cenu. Za príjemný doplnok považujú recenzenti aj široké možnosti bezdrôtového pripojenia a pomerne kvalitnú tlač. Na druhú stranu nikoho nepotešia odfláknuté ovládače, vysoká hlučnosť ani cena nových náplní.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Pokiaľ sa pozrieme na cenovku modelu TS3350, je zrejmé, že hlavným dôvodom jeho kúpy budú práve nízke obstarávacie náklady. Tie len ľahko prekračujú hranicu 40 € (január 2022). Výhodou je to, že jediná potrebná údržba je občasné zarovnanie tlačových hláv. Taktiež poteší široké spektrum možností bezdrôtového pripojenia, rovnako ako podpora AirDropu pre produkty spoločnosti Apple. Pre MacOS je samostatne pripravená aj skenovacia utilitka.

Bohužiaľ tým pozitíva spojené s týmto modelom končia. Tlačiareň je až prekvapivo hlučná, rozhodne teda nie je vhodná do akejkoľvek kancelárie (pokiaľ teda pri práci celé obsadenie nevyužíva špuntové slúchadlá). Tlač je navyše kvôli drahým cartridgom naozaj výrazne drahšia ako pri konkurenčných modeloch, nie však rýchlejšia.

Naše hodnotenie a záver

Canon PIXMA TS3350 cieli na tých najmenej náročných užívateľov, ktorí nehľadajú zariadenie na pravidelnú tlač. Dobre si ju vieme predstaviť v domácnostiach, kde si jednoducho občas potrebujete vytlačiť recept, vstupenku do kina, nájomnú zmluvu či jednu-dve fotografie. Tým jej optimálne využitie končí. So svojou hlučnosťou je úplne nevhodná do kancelárie, kde by sa zásadne prejavila aj cena tlače. Myslite ale na to, že by ste mali vytlačiť aspoň jednu stranu týždenne, aby sa trysky neupchali.

Ostatne, v administratíve v stredne veľkej kancelárii môžete bez problémov za rok vytlačiť 3 000 strán (cca 10 denne). To by predstavovalo náklady na tlač na tejto tlačiarni takmer 200 € ročne. Ak hľadáte variant vhodný do menšej kancelárie, ktorý je síce drahší, no jeho náklady na tlač sú výrazne nižšie, zvážte model HP Smart Tank 515.

50 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Canon PIXMA TS3350 | Hodnotenie: 72,2 %
Jakub Gulec
Jakub v našom tíme obsadil rolu technického redaktora. Tému tlačiarní má dobre naštudovanú a vysvetlí vám napríklad to, prečo je na tlač fotografií vhodnejšia atramentová tlačiareň ako laserová. Okrem tlačiarní nájdete jeho recenzie aj pri notebookoch, ale aj aku náradí či štiepačkách dreva.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Canon PIXMA TS3350

Canon PIXMA TS3350

50 € Orientačná cena