Menu

Recenzia a porovnanie Catler ES 8013

87,5 % Celkové hodnotenie

S mlynčekom v kategorii Pákové kávovary strednej triedy

Klady

  • Mlynček
  • Vylepšený zahrievací systém vrátane PID kontroly teploty
  • Kovové spracovanie vrátane tamperu

Zápory

  • Vyššia cena
  • Nemá odvápňovací program
  • Nie je kompatibilný s porciovanou kávou v E.S.E. podoch
580 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Austrálsky výrobca kávovarov Breville ponúka na európskom trhu svoje výrobky pod značkami Sage alebo Catler. Tento stroj tak môžete nájsť aj pod názvami Breville the Barista Express alebo Sage the Barista Express.

Catler ES 8013 na prvý pohľad zaujme integrovaným mlynčekom. Na rozdiel od lacnejších výrobkov je vybavený zahrievacím systémom thermocoil. Rovnako ako termoblok, aj thermocoil ohrieva vodu na ceste z bojlera, avšak dosahuje lepšie výsledky, pretože je vyrobený z jediného kusu kovu. Teplotu navyše stráži elektronický systém PID, čo zaručuje jej lepšiu stabilitu. Nachádza sa tu ale klasické vibračné čerpadlo s tlakom 15 bar, čo bol v našom porovnaní (v auguste 2021) medzi domácimi kávovarmi najčastejší variant.

Pokiaľ si kávu pripravujete často, poteší vás veľký 2 l zásobník na vodu, ktorú teda nebude potrebné dopĺňať tak často. O nahriatie sa okrem vylepšenej technológie stará aj nadštandardný príkon 1850 W, s jeho rýchlosťou by teda nemali nastať problémy. Ako je pri drahších pákových kávovaroch zvykom, aj tu sa stretnete s parnou tryskou klasického typu na manuálne šľahanie mlieka. Panarello nadstavec, ktorý by do mlieka vháňal aj vzduch, tu teda nenájdete.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Catler

Systém zahrievania

Thermocoil

PID

Áno

Typ čerpadla

Vibračné

Tlak (bar)

15

Tlakomer

Áno

Príkon (W)

1 850

Spôsob šľahania mlieka

Tryskou

Typ trysky

Klasická

Objem zásobníka vody (l)

2

Nastavenia a užívateľský komfort

Keď sa zameriame na rôzne nastavenia, všimneme si možnosť nastaviť teplotu ±2 °C v 1 °C krokoch od východiskovej teploty nastavenej z továrne. Takéto možnosti by mohli zaujať chuťových experimentátorov, ktorí vedia, že tmavšie praženej alebo horkastej káve urobí dobre nižšia teplota, zatiaľ čo svetlo praženej či kyslej káve bude vyhovovať o trochu vyššia teplota. Nastaviť môžete tiež množstvo kávy, ktoré vám pri stlačení tlačidla automaticky natečie do šálky. Kávovar tak nemusíte strážiť a tok kávy zastavovať. S automatickým odvápňovacím programom vás však sklameme, túto možnosť výrobca neponúka. Kávovar nie je kompatibilný s E.S.E. podmi, porciovanú kávu si teda nepripravíte.

V rámci užívateľského komfortu musíme spomenúť integrovaný mlynček. Ten ponúkne 18 stupňov hrubosti, aby ste si kávu mohli upraviť presne podľa vašich predstáv. Mlynček môže predstavovať výhodu aj nevýhodu, zrnká sa v ňom totiž pri dlhšom uložení môžu znehodnocovať vplyvom zahriatia, pri prípadnej poruche navyše prídete o oba prístroje. Ďalším drobným bonusom je vyberateľná nádoba na vodu, tá už je však medzi kávovarmi viac-menej samozrejmosťou.

Parameter Tento produkt
Nastaviteľná teplota vody

Áno

Nastavenie automatického množstva vody

Áno

Prispôsobenie tvrdosti vašej vody

Nie

Automatický odvápňovací program

Nie

Odnímateľná nádržka na vodu

Áno

Zabudovaný mlynček

Áno, 18 stupňov

Kompatibilita s E.S.E. podmi

Nie

Ďalšie príslušenstvo a rozmery

Tento kávovar disponuje výdajníkom horúcej vody, čo oceníte, pokiaľ si espresso radi dolejete vodou. Vrchná plocha na šálky je vyhrievaná, takže môžete hrnčeky ohriať spolu s kávovarom a zaistiť, že v nich káva nebude tak rýchlo chladnúť. Výhodou je set štandardných aj pretlakových sitiek – tie klasické využijú nadšenci, ktorí si dávajú záležať na správnej extrakcii kávy, pretlakové sa zas budú hodiť v prípade, že bude káva horšie namletá. V balení nájdete aj nerezovú kanvičku na šľahanie mlieka. Pochváliť musíme aj pribalený tamper – nielenže je z kovu a nemusíte sa teda báť pritlačiť, navyše je magneticky pripevniteľný ku kávovaru.

Tamper je magneticky pripevnený vedľa výpustu mlynčeka

Umiestnenie tamperu vedľa výpustu mlynčeku

Čo sa týka rozmerov, počítať musíte najmä s nadštandardnou výškou, a to kvôli integrovanému mlynčeku, ktorý sa dopĺňa zhora. Celkovo je kávovar väčší a ťažší, čo je okrem iného daňou za nerezové časti. Presné hodnoty si môžete pozrieť nižšie v tabuľke.

Parameter Tento produkt
Výdajník horúcej vody

Áno

Vyhrievaná plocha na šálky

Áno

Sitká v balení

2x štandardné, 2x pretlakové

Tamper v balení

Kovový, magnetom pripevniteľný k telu

Kanvička v balení

Áno

Výška (cm)

42

Šírka (cm)

31

Hĺbka (cm)

30

Hmotnosť (kg)

9,7

Hodnotenie ostatných užívateľov

Súčasní majitelia kávovaru sú s jeho schopnosťami spokojní, a označujú ho za produkt vhodný pre tých, ktorí nestoja o možnosť prípravy kávy stlačením tlačidla, ale naopak sa s celým rituálom vyhrajú. Páčia sa im možnosti nastavenia hrubosti mlynčeka, dizajn aj kvalita výsledného nápoja. Chvália aj trysku, jej silu a pohyblivosť.

Negatív v užívateľských recenziách veľa nenájdete. Občas sa ale objavila zmienka o zlom nastavení mlynčeka, ktorý mal problém s automatickým množstvom pomletej kávy.

Hodnotenie Catler ES 8013 z portálu Heureka

Hodnotenie kávovaru Catler ES 8013

Hlavné klady a zápory

Hlavným bonusom bude zrejme pre mnohých užívateľov integrovaný mlynček. Okrem toho ale tento kávovar zaujme aj kovovým spracovaním a vylepšeným zahrievacím systémom s PID kontrolou teploty. PID dokáže držať teplotu stabilnejšie ako mechanické termostaty. Ďalšiu výhodu predstavuje výkonná tryska, pomocou ktorej je podľa užívateľov možné vyšľahať kvalitnú mikropenu. Na to mnoho malých domácich prístrojov nemá dostatočný tlak.

Záporov pri tomto modeli nenájdeme veľa. Najviac ich rozhodne pocítia používatelia, ktorí sa o kvalitu kávy až tak nezaujímajú a zdá sa im, že je s jej prípravou v pákovom kávovare veľa práce. Samozrejme nie každému vyhovuje mlynček, vplyvom tepla sa v ňom pri dlhšom uložení môže káva znehodnotiť. Mnohých by tiež mohla odradiť vyššia cena.

Záver

Catler ES 8013 je kávovar pre tých, ktorí si chcú zaobstarať model so zabudovaným mlynčekom. Ten ponúkne 18 stupňov mletia. Tento model disponuje zahrievacím systémom s PID kontrolou teploty, veľkou nádržkou na vodu a výkonnou parnou tryskou, takže ho môžeme odporučiť aj milovníkom mliečnych nápojov. Ponúka tiež pomerne dobré možnosti nastavenia a širokú ponuku príslušenstva (pretlakové aj klasické sitká, kovový tamper, kanvička na mlieko). Nemôžeme ho však odporučiť tým, ktorí sa o prípravu kávy v podstate nezaujímajú a najradšej by mali cappuccino pripravené stlačením jediného tlačidla. Pre týchto užívateľov budú oveľa vhodnejšie automatické kávovary.

Ak ste sa sa pri hľadaní kávovaru zamerali na integrovaný mlynček, ale kávu si chcete pripravovať pomocou páky, môžete si prečítať aj recenziu modelu Sage SES 878 BTR. Ten je o pár stoviek drahší, no ponúkne detailnejšie možnosti nastavenia mlynčeka alebo napríklad pretlakový ventil.

580 € Orientačná cena
Autor: Iveta Polášková | Dátum: | Produkt: Catler ES 8013 | Hodnotenie: 87,5 %
Iveta Polášková
Iveta je redaktorkou, ktorá v minulosti pracovala ako baristka. Keďže ju káva veľmi baví, v duchu sníva o poloprofesionálnom prístroji na jej prípravu. Jednoducho tak vysvetlí, aké parametre sú pri nákupe dôležité, ale tiež aj to, aký je rozdiel medzi pretlakovým a klasickým sitkom, alebo čo je to panarello tryska. Okrem pákových kávovarov sa zaujíma aj o alternatívne prípravy kávy, preto sa na našom webe stará aj o témy prekvapkávačov alebo moka kanvičiek.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Catler ES 8013

Catler ES 8013

580 € Orientačná cena