Ako vybrať chemické WC
Viete, čo si pod pojmom chemické WC vlastne predstaviť? Predsa len sa stále jedná o trochu neznámy pojem, o čom svedčí aj menšie množstvo ponúkaných modelov. Aj to je dôvodom, prečo venujeme dve úvodné kapitoly prehľadom základných informácií. Zoznámime vás s tým, ako chemické záchody fungujú, kde sa hodia a čo od nich môžete očakávať.
Počas samotného nákupu vás čaká výber vhodného typu chemického WC. Nepodceňujte ani objem odpadovej nádrže, ktorú určite nechcete vyprázdňovať zbytočne často. Pohodlie je určené rozmermi toalety, jej hmotnosťou a nosnosťou. Vždy sa dobre zamyslite nad tým, kto ju bude využívať. V neposlednom rade siahnite po vhodnom systéme splachovania a informujte sa, či výrobca ponúka náhradné diely. Niektorí z nich majú totiž tendenciu predávať svoje modely bez dodatočného servisu.
Poslednú kapitolu tradične venujeme cenovému okienku a výnimku neurobíme ani tentoraz. Niekoľko desiatok dostupných chemických toaliet sme rozdelili do troch cenových intervalov podľa toho, akú vysokú sumu na ich obstaranie potrebujete.
Ako vybrať chemické WC stručne:
- Vyberte vhodný typ chemického WC. K dispozícii máte pevne zabudované a prenosné chemické WC. V prvom prípade ich možno pripojiť ku klasickému odpadu, v druhom sa jedná o mobilné zariadenie, ktoré môže byť praktickejšie.
- Zamerajte sa na objem nádrže, nosnosť a rozmery. Objem nádrže vyberajte podľa počtu osôb, ktoré budú WC používať. Nosnosť a rozmery by potom mali zodpovedať telesným proporciám najväčšieho a najťažšieho užívateľa toalety.
- Zohľadnite systém splachovania. Existujú tri základné varianty. Zatiaľ čo machový mechanizmus je najmenej kvalitný (na druhú stranu býva najlacnejší), piestový mechanizmus a elektronická pumpa predstavujú kvalitnejšie, ale drahšie riešenie.
- Overte si, či výrobca ponúka náhradné diely. Oplatí sa siahnuť po produktoch renomovaných značiek. Pokiaľ výrobca neponúka náhradné diely, môžete toaletu v prípade jej rozbitia v podstate vyhodiť.
- Pozornosť venujte aj obstarávacej cene. Ak potrebujete chemické WC na občasné použitie na chate či na cestách, postačí vám zariadenie do 80 EUR. Luxusné produkty môžu však stáť aj dvakrát viac a v ponuke nájdete aj oveľa drahšie riešenie.
Kde sa hodí?
Je jasné, že ak žijete v byte alebo plne vybavenom rodinnom dome, asi nad obstaraním chemickej toalety dlho premýšľať nebudete. Chemické WC skvele poslúži v chatách, zruboch, rozostavaných domoch – skrátka všade tam, kde je inštalácia klasickej toalety z najrôznejších dôvodov vylúčená. Prvé zariadenia tohto typu sa používali v lietadlách, odkiaľ sa následne rozšírili aj do bežných domácností.
Máte v domácnosti zle pohyblivého člena rodiny? Zvážte nákup prenosnej chemickej toalety, ktorá mu určite uľahčí. V neposlednom rade sa postupne presadzujú aj cestovné zariadenia, ktoré poslúžia najmä vtedy, ak plánujete dlhší pobyt v prírode a nechce sa vám chodiť vykonávať potrebu niekam do kríkov.
Ako funguje?
Možno sa teraz pýtate, ako vlastne chemické záchody fungujú a čo sa deje s ich obsahom. Princíp je pomerne jednoduchý. Toaleta sa skladá z dvoch nádob, na ktorých je umiestnené sedadlo. Horná nádoba slúži ako zásobník vody na splachovanie, spodnú tvorí nádrž na odpad. K fekáliám je nutné pravidelne prilievať špeciálnu chémiu, ktorá ich rozkladá a efektívne eliminuje zápach. Manipulácia s odpadom je následne bezriziková.
Obozretní buďte hlavne v otázke toaletného papiera. Rozkladová chémia si totiž s tým klasickým neporadí, takže vám nezostane nič iné, než ho hádzať do špeciálnej nádoby. Elegantné a nákladnejšie riešenie spočíva v rozložiteľných toaletných papieroch.
Typ
Ako už predchádzajúca kapitola napovedala, chemické toalety nachádzajú uplatnenie v mnohých prípadoch. Preto sa dá na pultoch obchodov stretnúť hneď s dvoma základnými typmi podľa mobility:
- pevne zabudované chemické WC – väčší objem nádoby na odpad, jednoduchšia údržba, možnosť pripojenia k odpadu, vyššia cena
- prenosné chemické WC – nižší objem nádoby, náročnejšia údržba, nemožnosť pripojenia k odpadu, nižšia cena.
Oba systémy fungujú na zhodnom princípe s jediným rozdielom – pevne zabudovaná chemická toaleta je robustnejšia a je možné ju pripojiť ku klasickému odpadu. Vzhľadom na to, že hlavná výhoda chemických záchodov spočíva v ich mobilite, nemožno sa diviť oveľa vyššej obľube a ponuke prenosných modelov.
Bez ohľadu na zvolený typ si dávajte pozor na zodpovedajúce umiestnenie. Toaleta sa musí nachádzať v dobre zateplenej miestnosti, kde teplota neklesá pod nulu. Inak môže dôjsť k jej zamrznutiu, odkiaľ už nie je ďaleko k úplnému roztrhnutiu.
Objem odpadovej nádrže
Obávate sa nutnosti častého vyprázdňovania nádoby na odpad? Potom sa počas nákupu dobre pozrite na jej objem. Logicky vyberajte podľa počtu osôb, ktoré budú toaletu využívať. Štandardne sa tento parameter pohybuje okolo 18 litrov, na trhu však nájdete aj väčšie a naopak menšie modely. Berte tiež na vedomie fakt, že okrem fekálií bude do nádrže stekať aj voda použitá pri splachovaní.
Rozmery
Máte problém sa na toalete udržať? S najväčšou pravdepodobnosťou ste pri nákupe podcenili kontrolu rozmerov zvolenej toalety. Veľkosť sa obvykle líši podľa typu – prenosné zariadenia bývajú logicky menšie ako pevne zabudované toalety. Šírka sa všeobecne pohybuje medzi 35 a 45 cm, hĺbka potom v rozmedzí 42-60 centimetrov. Pri výbere sa riaďte telesnými proporciami najväčšieho užívateľa toalety.
Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale oplatí sa myslieť aj na výšku chemického záchodu, ktorá priamo ovplyvňuje pohodlie. Veľký dôraz na tento parameter klaďte najmä vtedy, ak budú model využívať staršie alebo zle pohyblivé osoby. Tento veľmi dôležitý údaj sa bohužiaľ dozviete len veľmi zriedka, pretože ho výrobcovia neuvádzajú. Niekedy je tak potrebné osobne sa vydať na prehliadku do kamenného obchodu.
Hmotnosť a nosnosť
Plánujete zariadenie často prevážať alebo prenášať z miesta na miesto? Rozhodne nezabudnite preveriť jeho hmotnosť. Za akési optimum sa považuje hodnota okolo 5 kilogramov. Pevne zabudované toalety mávajú aj cez desať kilogramov.
Pri nákupe určite zisťujte nosnosť. Väčšina výrobcov sa pohybuje v intervale 110 – 300 kg. Všeobecne platí, že čím väčšiu záťaž toaleta unesie, tým kvalitnejšia jej konštrukcia je. Snažte sa vždy ponechať dostatočnú rezervu, aby ste zbytočne neskracovali životnosť výrobku.
Systém splachovania
Medzi významné kritériá zaraďujeme aj systém splachovania toalety. V súčasnej dobe sa na trhu stretnete s tromi základnými variantami.
Mechanizmus |
Pozitíva |
Negatíva |
Mechový mechanizmus |
mech v tvare harmoniky, nižšia cena |
kratšia životnosť, ťažšie ovládanie |
Piestový mechanizmus |
dlhšia životnosť, ľahšie ovládanie |
vyššia cena |
Elektronická pumpa |
automatické ovládanie |
najvyššia cena |
Náhradné diely
Každý výrobok sa občas rozbije a bohužiaľ ani chemické toalety nie sú žiadnou výnimkou. Preto si ešte pred zaplatením konkrétneho modelu dobre overte, či jeho výrobca ponúka náhradné diely. Mnohí sa totiž o ich produkciu nestarajú, a tak vám nezostane nič iné, než toaletu vyhodiť. Obvykle sa oplatí siahnuť po výrobku pochádzajúcom z dielne renomovaných značiek ako napr. Thetford. Tie si nedovolia hazardovať so svojim dobrým menom a ponúkajú pomerne dobre dostupný servis.
Medzi zaujímavé náhradné diely patrí aj nadstavba v podobe búdky. Z chemického WC tak môžete razom urobiť klasickú kadibudku, ktorá misu vo vnútri chráni pred rozmarmi prírody.
Chémia pre chemické WC
Vyššie už sme narazili na to, že existuje niečo ako rozkladová chémia, bez ktorej by chemické WC nemohlo dosť dobre fungovať. Aktuálne si však môžete zaobstarať dva typy chémie:
- rozkladová chémia – na prevádzku chemického WC je absolútne nevyhnutná, nalieva sa do nádrže na odpadovú vodu a má za úlohu rozpustiť výkaly a odstrániť zápach, dávkovanie by sa pritom malo riadiť podľa veľkosti nádrže
- údržbová chémia – pridáva sa do nádržky na vodu a slúži na dezinfekciu, prípadne na prevoňanie toalety, zaobstarať si pritom možno aj čistiacu chémiu, ktorá rozpúšťa usadeniny.
Cena
Obávate sa, že obstaranie chemickej toalety ukrojí značnú časť vášho rodinného rozpočtu? Opak je pravdou a oproti klasickým misám ešte ušetríte. Poďte sa teraz spoločne s nami pozrieť na výsledky cenovej analýzy. Viac ako osemdesiatku ponúkaných modelov sme rozčlenili do troch kategórií podľa vlastností, ktoré od nich môžete očakávať.
Cena do 80 EUR
Najnižšia cenová trieda má záchody určené na občasné použitie na chatách alebo cestách. Väčšinu modelov je možné pohodlne prenášať z miesta na miesto, čomu zodpovedajú aj ich rozmery a hmotnosť. Objem odpadovej nádrže sa pohybuje okolo 15 litrov, výnimkou však nie sú ani dvadsaťlitrové kontajnery.
Ak vyberáte v tejto kategórii, overte si naozaj dôkladne, či výrobcovia ponúkajú náhradné diely. Veľmi často sa tu totiž stretnete s neznačkovými produktmi, ktoré firmy vypustia na trh a ďalej sa o ich osud nestarajú.
Cena od 80 do 160 EUR
Trávite nemalú časť roka na svojej chate uprostred lesov? Nechce sa vám ťahať prívod vody a odpad, prípadne to ani nie je možné? Siahnite do strednej výkonnostnej skupiny a zvoľte chemickú toaletu, s ktorou nemusíte nič z toho riešiť.
Okrem prenosných modelov môžete zakúpiť aj toaletu určenú na priame zabudovanie. Vyplatí sa to najmä vtedy, ak neplánujete záchod nikam prevážať. Objem nádoby sa pohybuje od 15 do 20 litrov, čo dostačuje na niekoľkodennú prevádzku. Počítať môžete aj s vyššou nosnosťou okolo 200 kilogramov a väčšími rozmermi, ktoré určite potešia korpulentnejších jedincov.
Cena nad 160 EUR
Ak nechcete nič ponechať na náhodu a hľadáte luxus za všetkých okolností, pripravte si aspoň 160 EUR a vyberajte v najvyššej triede. Treba podotknúť, že tie najdrahšie chemické WC na trhu stoja stovky eur, ale na bežné použitie v domácnosti sú zbytočné.
Samozrejmosťou je objemná nádoba, automatický splachovací systém, zodpovedajúce rozmery a nosnosť. Skrátka všetko, čo by ste mohli v improvizovaných podmienkach potrebovať.