Vysávač na okná je skvelým pomocníkom, ak chcete mať okná vyleštené a umyté skutočne precízne. Tento článok vás prevedie výberom čističa okien krok po kroku.
- Prečo kúpiť kvalitný čistič okien – čistič okien vám umývanie okien veľmi uľahčí, čo sa oplatí, ak máte doma veľa presklených plôch. Okná budú navyše umyté kvalitnejšie a oveľa rýchlejšie.
- Typy čističov okien – na umývanie niekoľkých menších okien bohato postačí obyčajná stierka. Pokiaľ máte okien viac, oplatí sa investovať do akumulátorového čističa. Na veľké a strešné okná je možné používať robotické modely.
- Dôležité parametre – okrem spôsobu napájania je nutné zohľadniť výkon, objem nádržky na vodu, hlučnosť a hmotnosť. Pri akumulátorových modeloch by vás mala zaujímať aj výdrž batérie, doba nabíjania a šírka hubice.
- Funkcie – pri akumulátorových modeloch určite oceníte indikátor batérie, reguláciu výkonu alebo mäkčenú rukoväť. Pri robotických čističoch je populárne napríklad ultrazvukové rozprašovanie alebo detekcia hrán.
- Príslušenstvo – hodiť sa vám môže napríklad teleskopická rukoväť, náhradná batéria alebo náhradná hubica.
- Cena – slušná akumulátorová stierka nemusí stáť viac ako 40 €. Ceny robotických vysávačov začínajú na 120 €.
Nadšencom do inteligentných technológií odporúčame investovať do robotických čističov okien. Vyčistia okná úplne bez vášho pričinenia a dosiahnu aj na strešné okná.
Prečo kúpiť kvalitný čistič okien
Čistič okien vám umývanie sklenených plôch značne uľahčí, čím odľahčí celý kolobeh povinností a domácich prác. Nižšie nájdete rozpísaných niekoľko dôvodov, prečo sa zamyslieť nad nákupom čističa okien.
- Vysoko kvalitné upratovanie – okná budú skutočne dokonale čisté a nebudú na nich nevzhľadné šmuhy.
- Ušetrený čas – s čističom okien budete mať hotovo oveľa rýchlejšie, než keby ste umývali okná bežným spôsobom.
- Menšia až nulová fyzická námaha – kvalitný akumulátorový čistič vám umývanie veľmi ušetrí. Robotický model ho vykoná kompletne celé za vás.
- Šetrnosť a menšia spotreba vody – vďaka rozprašovaču nemusíte prísť do kontaktu so saponátmi a nečistotami, čo ocenia ľudia s citlivou pokožkou. Ďalšou výhodou je úspora vody.
Vysoko kvalitné upratovanie
Klasické ručné umývanie s handrou, vedrom vody a čistiacim prostriedkom nikdy nie je tak účinné ako použitie čističa okien. Vďaka nemu okná vyčistíte a zároveň aj vyleštíte. Navyše nemusíte riešiť nežiaduce šmuhy.
Ušetrený čas
Na klasické umývanie okien si väčšina z nás vyhradzuje voľné popoludnie alebo víkend, pretože to nie je záležitosť na jednu hodinu. Pokiaľ si vyberiete kvalitný aku čistič so širokým záberom, môžete aj veľké okná vyčistiť oveľa rýchlejšie. S robotom sa potom už nemusíte starať o nič – zatiaľ čo bude čistiť okná, vy sa môžete venovať iným činnostiam.
Menšia až nulová fyzická námaha
Umývanie okien môže byť niekedy vyčerpávajúce, obzvlášť pre staršie osoby. Seniori navyše riskujú pád, pokiaľ sú nútení pri umývaní horných okien stúpať na stoličku alebo schodíky. Šikovný aku čistič s teleskopickou tyčou vám pomôže dosiahnuť na všetky miesta bez toho, aby ste si museli na niečo stúpať. A ak je pre vás ručné umývanie okien naozaj náročné, uvažujte o robotickom modeli. Vašou úlohou bude prístroj iba zapnúť a prisať. Okná vyčistí za vás.
Šetrnosť a menšia spotreba vody
Na aku čističoch okien s rozprašovačom a robotoch je príjemné aj to, že vaše ruky nemusia vôbec prísť do kontaktu so znečistenou vodou. To ocenia najmä ľudia s citlivou pokožkou, ktorá nebude podráždená saponátom. V prospech týchto šikovných pomocníkov hovorí aj úspora vody – spotrebujú jej oveľa menej než vy pri klasickom ručnom umývaní.
Typy čističov okien
Pri výbere čističa okien môžete naraziť na tri rôzne typy:
- Ručný čistič okien (stierka) – najjednoduchšie riešenie, je zďaleka najlacnejší, výsledky umývania ale nemusia byť tak precízne.
- Akumulátorový čistič okien – vyzerá ako malý bezdrôtový vysávač, vodu z okna efektívne vysáva a leští povrch, niekedy môže mať aj integrovaný rozprašovač, výborný pomer ceny a výkonu.
- Robotický čistič okien – všetko umývanie odvedie za vás, po skle sa pohybuje úplne sám, obstarávacie náklady sú ale výrazne vyššie.
Klasické stierky bez napájania síce do sekcie čističov patria, ale nie je potrebné venovať sa im detailne – funkcie a parametre sa ich netýkajú.
Ručný čistič okien (stierka)
Pokiaľ vám nevadí, že bude čistenie okien trvať dlhšie a budete do neho nútení investovať aj fyzickú silu, môže vám stačiť aj základná ručná stierka. Jej hlavnou prednosťou je nízka obstarávacia cena. Dostanete sa s ňou do všetkých zákutí a pokiaľ si dáte na práci záležať, môžete okná umyť skutočne dokonale.
Ručné stierky bohužiaľ často zanechávajú šmuhy na skle. Umytú plochu je potom nutné doleštiť – buď handričkou z mikrovlákna, alebo napríklad jelenicou. Naše babičky používali noviny. Ďalej budete potrebovať na prácu vedierko s vodou, prípadne schodíky. Pre uľahčenie manipulácie bývajú niektoré modely opatrené nastaviteľnou rukoväťou, ktorú môžete predĺžiť a pohyblivou hlavicou.
Štandardne sa vyrábajú z plastu alebo z kovu a sú dosť ľahké, vďaka čomu vás nebude ani po dlhšej práci bolieť ruka. Ideálne je poobzerať sa po nerezovom variante, ktorý vám vydrží slúžiť o niečo dlhšie. Stieracia plocha stierky je vyrobená z gumy.
Akumulátorový čistič okien
Ide v podstate o bezdrôtový ručný vysávač, ktorý je určený na mokré vysávanie. Koniec hubice je vybavený gumovou stierkou, utierkou z mikrovlákna a prípadne aj rozprašovačom. Počas čistenia potom prístroj nasáva vodu z okien priamo do zbernej nádoby zabudovanej vo vnútri stierky. Efektívne sanie zabraňuje vzniku šmúh a stôp po stekajúcich kvapkách. Na rozdiel od bežného ručného umývania, okno nemusíte dodatočne leštiť.
Väčšina modelov vodu skutočne len vysáva, preto musíte na okno najprv naniesť čistiaci prostriedok a potom použiť aku stierku. Ak si chcete prácu čo najviac uľahčiť, hľadajte model s integrovaným rozprašovačom, pomocou ktorého povrch navlhčíte.
Aku stierky sú medzi užívateľmi veľmi obľúbené vďaka svojej jednoduchej ovládateľnosti. Často disponujú bohatým výberom doplnkov aj funkcií. Navyše bývajú podstatne lacnejšie ako robotické čističe okien.
Robotický čistič okien
Moderné riešenie, ktoré okná umyje za vás. Robotický vysávač na okná disponuje výkonným motorom so silným sacím systémom a vďaka podtlaku sa sám udrží na skle. Po skle sa pohybuje úplne autonómne. Využíva na to špeciálne senzory, aby sa vyhol rámom a vyčistil celú plochu. Povrch čistí pomocou utierok z mikrovlákna. Niektoré výrobky vsádzajú dokonca na dva druhy utierok, ktoré sú farebne rozlíšené (mokré čistenie a leštenie).
Robotické čističe môžu mať navyše rôzne tvary. Čistič s kruhovými kefami je ideálny na plochy so zaoblenými okrajmi, nedosiahne ale do rohov. Na tieto účely je lepšie voliť prístroj štvorcového tvaru.
Robotický čistič je skvelý pomocník ak ste senior, máte problém dosiahnuť na všetky plochy, alebo si chcete čistenie okien čo najviac uľahčiť. Počítajte ale s tým, že si oproti aku čističom dosť priplatíte. Pokiaľ disponuje funkciou rozprašovania, dokáže sám naniesť na sklo aj čistiaci prostriedok a vy sa nemusíte starať v podstate o nič. Pri väčšine robotov ale musíte sami navlhčiť utierku, alebo nastriekať prostriedok na okno. Najlepším robotickým čističom sme venovali aj samostatné porovnanie.
Ovládanie robotického čističa
Robotické vysávače na okná je možné ovládať dokonca troma rôznymi spôsobmi:
- Aplikáciou v telefóne – skvelý doplnok chytrej domácnosti.
- Diaľkovým ovládaním – klasika pre tých, ktorí aplikáciám v mobilnom telefóne neholdujú.
- Tlačidlom na tele prístroja – vhodné, ak máte vybitý telefón alebo nemôžete nájsť diaľkový ovládač.
Pri danom výrobku máte väčšinou na výber z dvoch až troch týchto možností. Každý si tak môže vybrať také ovládanie, ktoré je pre neho najpohodlnejšie.
Typ čističa okien | Výhody | Nevýhody |
Akumulátorový | + Dobrý výsledok bez šmúh
+ Voda sa hromadí v nádobke + Menej namáhavé ako bežné umývanie + Rozumná cena |
– Nutné nabíjať akumulátor |
Robotický | + Pracuje sám
+ Vďaka sieťovému zapojeniu nevyžaduje dobíjanie + Multifunkčné využitie (strešné okná, výkladné skrine, francúzske okná) |
– Vyššia cena
– Neporadí si s členitou plochou – Okrúhle kefy nedosiahnu do rohov |
Ručná stierka | + Nízka obstarávacia cena
+ Nízka hmotnosť uľahčuje manipuláciu |
– Fyzicky náročné
– Nutné vysušenie a doleštenie handričkou |
Dôležité parametre
Pri výbere čističa/vysávača okien budete musieť zvažovať pomerne veľké množstvo parametrov. Niektoré z nich sa týkajú iba akumulátorových modelov.
- Spôsob napájania – pri robotických prístrojoch sa využíva napájanie zo siete, akumulátorové stierky čerpajú energiu z akumulátora.
- Výdrž akumulátora – tento parameter sa najčastejšie pohybuje medzi 20–40 min, občas narazíte na modely s výdržou 60 min.
- Doba nabíjania akumulátora – najrýchlejšie nabijete akumulátor za 2 hod. Čím má vyššiu kapacitu, tým dlhšie nabíjanie trvá.
- Príkon a tlak – čím sú vyššie, tým je zariadenie výkonnejšie. Hodnota príkonu sa bežne pohybuje medzi 10–30 W. Pri tlaku by ste mali voliť 2,5 baru.
- Objem nádoby na vodu – nádoba na špinavú vodu máva kapacitu štandardne 100–200 ml. Občas môžete naraziť aj na nádržku na čistú vodu.
- Šírka hubice – štandardne narazíte na 28 cm. Úzka stierka so šírkou 17 cm je vhodná na umytie malých a úzkych okien.
- Hlučnosť – pri akumulátorových čističoch býva hlučnosť okolo 35–40 dB. Robotické čističe môžu byť aj dvakrát hlučnejšie.
- Hmotnosť – pohybuje sa v dosť širokom rozpätí. Najľahšie sú plastové ručné stierky, najťažšie robotické čističe.
Spôsob napájania
Okrem klasických ručných stierok, ktoré potrebujú na chod iba vaše ruky, vyžadujú ostatné typy prísun elektrickej energie.
- Napájanie zo siete – najmodernejšie robotické čističe okien sa dodávajú s prívodným káblom pre sieťové napájanie.
- Akumulátor – poháňa akumulátorové stierky, väčšinou ide o lítium-iónový typ (Li-Ion).
Výdrž akumulátora
Tento parameter je nevyhnutné sledovať pri akumulátorovom čističi, ktorý je na výdrži batérie závislý. Zaujímajte sa o to, ako dlho dokáže zariadenie pracovať na jedno nabitie.
- 20 – 40 min – bežná výdrž, ktorá je dostačujúca na umytie okien vo väčšine menších a stredných domov.
- 60 min a viac – dlhšiu výdrž potrebujete tam, kde je nutné umyť veľa sklenených plôch (okná vo veľkom dome, francúzske okná a pod.).
Situáciu môžete vyriešiť aj obstaraním náhradného akumulátora. Keď si obe batérie pred upratovaním nabijete, môžete mu potom venovať dvojnásobné množstvo času. Samotní výrobcovia potom výdrž batérie často prepočítavajú na počet umytých okien alebo na metre štvorcové. Tieto údaje sú ale skôr orientačné a je potrebné brať ich s rezervou.
Doba nabíjania akumulátora
- 2 hod – najrýchlejší čas nabíjania.
- 2–4 hod – pri akumulátoroch s vyššou kapacitou trvá nabíjanie logicky dlhšie.
Príkon a tlak
Príkon a tlak patria medzi parametre, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňujú efektivitu čističa okien. Nenechajte sa ale zmiasť – výrobcovia obvykle uvádzajú hodnotu príkonu, výkon možno občas nájsť pri robotických modeloch.
Pod pojmom príkon sa skrýva množstvo energie, ktoré prístroj odoberie zo siete za jednotku času. Udáva sa vo wattoch (W). Všeobecne potom platí, že čím je príkon vyšší, tým je zariadenie výkonnejšie a pracuje lepšie. Príkon sa pri čističoch okien obvykle pohybuje v rozmedzí 10 – 30 W.
- 12 W – minimálna hodnota vhodná na upratovanie.
- Do 20 W – dostatočné na upratovanie stredne veľkej domácnosti.
Ďalšiu dôležitú úlohu zohráva výška tlaku. Oplatí sa siahnuť po čističi s vyššou hodnotou – ideálne okolo 2,5 bar.
Objem nádoby na vodu
Znečistenú vodu, ktorú aku čistič okien vysáva z okna, smeruje do zbernej nádoby. Jej objem sa obvykle pohybuje medzi 100 až 200 ml. Výhodou väčšej nádobky je lepšia plynulosť práce – nemusíte ju vylievať po každom umytom okne. Na druhej strane sa väčšia zberná nádoba premieta do vyššej celkovej hmotnosti. Manuálne čistenie so stierkou je potom fyzicky náročnejšie. Tento parameter sa týka výhradne aku stierok.
U čističov okien môžete naraziť ešte na jeden typ nádoby a tou je nádržka na čistú vodu. Ak siahnete po aku modelu s integrovanou nádržkou na rozprašovanie vody, jej objem obvykle činí 200 mililitrov. Robotické modely disponujú podstatne menšími nádobkami na rozprašovanie vody, pretože s ňou dokážu dobre hospodáriť a využiť každú kvapku. Dokonca dokážu prostriedok samostatne nastriekať na sklo.
Šírka hubice
Tento parameter sa opäť týka ručných akumulátorových čističov.
- 28 cm – štandardná šírka hubice pri väčšine produktov.
- 17 cm – úzky nadstavec vhodný na malé a úzke okná.
Šírku stierky voľte podľa toho, aké veľké okná (či inú sklenenú plochu) budete s prístrojom bežne čistiť. Keď si vyberiete stierku s čo najširším záberom, pokryjete naraz väčšiu plochu okna a čistenie je v tomto prípade efektívnejšie. Na druhú stranu, pri malých oknách môže byť veľká hubica skôr na škodu. Ťažko sa s ňou manipuluje a nedosiahnete do všetkých krajov, rohov a záhybov.
Niektoré značky navyše ponúkajú aj možnosť výmeny hlavy stierky. V balení potom nájdete hubice rôznych veľkostí.
Hlučnosť
- 35–40 dB – štandardná úroveň hlučnosti pri akumulátorových čističoch.
- 70 dB – vyššia hlučnosť býva problémom pri robotických čističoch.
Informáciu o hlučnosti sledujte najmä pri robotických modeloch. Tu sa pohybuje okolo 70 dB, čo sa dá prirovnať k hluku z ulice, k chodu umývačky riadu alebo k zvuku ťukania na klávesnici. Pokiaľ nebudete používať robotický čistič permanentne, nemal by vás v domácnosti nijako rušiť. A pokiaľ máte doma malé bábätko alebo si chcete pri chode robota oddýchnuť, voľte model s tichým chodom. Aku stierky sú ešte oveľa tichšie.
Hmotnosť
Hmotnosť sa pri čističoch okien pohybuje od 150 gramov do 3 kilogramov. Záleží na vybranom type modelu, použitom materiáli a celkovej veľkosti zariadenia. Pri aku stierkach je rozhodne žiaduce voliť ľahší prístroj. Úplne najľahšie sú jednoduché ručné plastové alebo kovové stierky bez batérie.
Typ čističa okien | Priemerná hmotnosť |
Ručný (bez akumulátora) – plastový | 150 až 200 g |
Ručný (bez akumulátora) – kovový | 200 až 300 g |
Akumulátorový | 0,5 až 1,5 kg |
Robotický | 1 až 3 kg |
Funkcie
Napriek tomu, že sú funkcie doménou hlavne robotických čističov, my sme sa v tomto článku zamerali skôr na vychytávky akumulátorových čističov.
Funkcie akumulátorových čističov okien
- Integrovaný postrekovač – stierka má v sebe zabudovanú nádobu na čistú vodu a rozprašovač. Okno tak môžete navlhčiť rovno pomocou tohto prístroja a nemusíte používať vedro s vodou či externú nádobu.
- Indikátor stavu batérie – LED dióda odráža aktuálny stav nabitia akumulátora. Zelená kontrolka zvyčajne značí nabitý prístroj a červená vybitý. Výnimkou ale nie sú aj iné farby.
- Regulácia výkonu – niektoré modely automaticky znížia svoj výkon, keď ich oddialite od čisteného povrchu. Prechodom do úsporného režimu šetria energiu.
- Nadstavce na odsávaciu hubicu – umožnia vám efektívne vyčistiť aj okraje a ťažko prístupné miesta na okne.
- Mäkčená rukoväť – ergonomicky tvarovaná a mäkká rukoväť zvyšuje užívateľský komfort.
- Otočný kĺb – tyč vybavená kĺbom vám umožní s čističom ľahšie manipulovať.
Funkcie robotických čističov okien
- Al-Technology – navigačný systém, funguje podobne ako autopilot. Ovláda robota a vypočítava mu dráhu, ktorú má čistiť.
- Single-Side-Cleaning – zaistí, že robot môže vyčistiť sklo akejkoľvek hrúbky.
- Ultrazvukové rozprašovanie – efektívnejší spôsob rozprašovania čistiaceho prostriedku pomocou ultrazvuku. Vďaka nemu spotrebujete podstatne menej prostriedku.
- Technológia detekcie hrán – vďaka tejto funkcii robot spozná, že sa blíži k hrane skla. V daný okamih vypne funkciu čistenia, aby mohol cez rám bezpečne prejsť.
- Zvuková/LED signalizácia – zvukovým signálom alebo rozsvietením farebnej diódy vás robot informuje o ukončení upratovania aj o akomkoľvek probléme (veľká prekážka, výpadok prívodu energie, zaseknutie).
- Prispôsobenie čistenému povrchu – vďaka pneumatickým podložkám na svojej spodnej časti sa robot prispôsobí akémukoľvek povrchu.
Príslušenstvo
Bohatú sadu príslušenstva využijete hlavne pri akumulátorových čističoch.
Príslušenstvo k akumulátorovým čističom
- Teleskopická rukoväť – s dlhou rukoväťou dosiahnete aj na vrchnú časť okien. Najdlhšie tyče vám predĺžia pomyselnú ruku až na 4 metre. Hodia sa najmä v prípade ak ste nižšej postavy a je pre vás náročné dosiahnuť na niektoré miesta. Ocenia ich aj seniori.
- Kábel a nabíjacie stanice – pomôcky nevyhnutné na nabíjanie akumulátora.
- Náhradný akumulátor – pokiaľ budete mať jeden nabitý akumulátor vždy v rezerve, môžete čistič používať dlhšie.
- Rozprašovač s mopom – vhodný na mokré čistenie nečistôt. Mopové utierky z mikrovlákna dokážu odstrániť aj veľmi odolné škvrny bez toho, aby povrch poškodili. Mop môžete niekedy zakúpiť aj samostatne bez rozprašovača.
- Čistiaci prostriedok – občas v balení nájdete aj vhodný čistiaci koncentrát, ktorý sa mieša s vodou. Pokiaľ výrobca neodporúča žiadny konkrétny výrobok, vyberte prostriedok s čo najšetrnejším zložením, aby ste sa vyhli možnému poškodeniu čističa.
- Náhradné hubice – pri aku čističi je vhodné vlastniť niekoľko druhov hubíc, aby ste ich mohli podľa potreby prestriedať. Užšia sa hodí na malé okná, na veľké plochy využijete široký nadstavec.
Príslušenstvo k robotickým čističom
- Diaľkový ovládač – pomocou diaľkového ovládania môžete robota nasmerovať ak narazí na veľkú prekážku. Milovníkov moderných technológií môžu zajať modely ovládané prostredníctvom aplikácie.
- Lano, reťaz a prísavka – bezpečnostný systém proti pádu je úplnou samozrejmosťou.
- Náhradné utierky – hodí sa mať v balení aspoň jednu alebo dve utierky navyše. Častým používaním aj praním sa opotrebovávajú a nevydržia slúžiť večne.
Cena
Finančné rozpätie, v ktorom môžete čistič okien zaobstarať, je pomerne široké. Zoženiete kúsky za pár eur (najčastejšie ručné alebo lacné aku), aj profesionálne modely za stovky eur. Najdrahšou investíciou sú rozhodne robotické čističe, pri ktorých sa neoplatí ísť pod hranicu 200 €. V takom prípade riskujete, že robot nebude fungovať príliš dobre.
Niektoré značky, ako napríklad Leifheit, Kärcher alebo Vileda, sa na tieto výrobky vyložene špecializujú a ponúkajú to najlepšie, čo môžete od čističa okien očakávať. Medzi ďalšie obľúbené značky aku čističov okien patrí Sencor, Bosch a ETA. Výrobcov robotických čističov zatiaľ nie je príliš veľa – z významných môžeme spomenúť Ecovacs, Hobot alebo pomerne mladú značku Mamibot.
Do 30 €
Najnižšia cenová skupina ponúka hlavne ručné stierky bez akumulátora. Tieto výrobky sú určené pre nenáročných zákazníkov, ktorým nevadí ručné umývanie okien. Čím viac sa približujete hranici 30 €, tým vyššiu máte šancu naraziť na aku čistič. Neočakávajte ale od takého výrobku bohatú výbavu alebo širší výber príslušenstva.
Pokiaľ chcete o niečo výkonnejší čistič, skúste sa pozrieť v rámci zľavových akcií alebo vyskúšajte model z vyššej cenovej hladiny. Pri aku čističoch si stačí priplatiť niekoľko eur a rozdiel v kvalite už bude vysoko markantný.
Od 30 do 70 €
Tu sa už stretnete s aku čističmi slušnej kvality. Disponujú priemernou výdržou batérie a menšou zbernou nádobou na znečistenú vodu. Obvykle majú aj užšiu hubicu a hodia sa na údržbu menších okien a zasklených plôch v malom byte. Navyše bývajú dosť ľahké a ľahko s nimi bude manipulovať aj starší človek.
Od 70 do 200 €
Teraz sa dostávame do oblasti, kde nakúpite aku čističe tej najvyššej kvality. Pýšia sa výbornou výdržou batérie a dokážu prechádzať aj do úsporného režimu. Nájdete u nich aj ďalšie moderné vychytávky – samozrejmosťou býva teleskopická tyč s otočným kĺbom, pestrá ponuka náhradných hubíc, integrovaný rozprašovač a mnohé ďalšie funkcie.
Menšiu časť tejto cenovej kategórie tvoria základné modely robotických čističov, ktoré ešte nie sú úplne „chytré“. Navigačné systémy a senzory u nich nemusia pracovať vždy úplne spoľahlivo – tieto technológie jednoducho vyžadujú o niečo vyššiu investíciu.
Nad 200 €
Od 200 € vyššie je možné zakúpiť veľmi dobre vybavené a samostatne fungujúce roboty na okná. Najluxusnejšie kúsky môžu stáť aj 400 €. Od týchto moderných prístrojov môžete očakávať vysoký výkon, rôzne funkcie a bezproblémový chod. Pokiaľ žijete vo veľkom dome s preskleným interiérom, francúzskymi oknami a lesklými povrchmi, nájdete pre ne určite využitie.