Ako vybrať čítačku kníh
Čítačka elektronických kníh je obľúbeným zariadením nejedného vášnivého čitateľa. Niekto síce stále túži po vôni papiera novej knihy, čítačky kníh v sebe však kombinujú mnoho nespochybniteľných kvalít. V pomerne ľahkom a skladnom zariadení totiž môžete jednoducho prenášať prakticky celú knižnicu a vybrať si, na čo máte práve chuť. Navyše sa týmto spôsobom nakupovania knih šetrí príroda, pretože nie je potrebný žiadny papier. To sa prejaví aj na samotnej cene e-kníh.
Keďže sa čítačky tešia pomerne veľkej obľube, objavuje sa na trhu pomerne veľké množstvo produktov, ktoré sa líšia v rôznych parametroch. Aby ste sa pri nákupe nezaplietli do rôznych zložitostí, pripravili sme pre vás nasledujúci článok. Dozviete sa v ňom napríklad to, prečo je pri čítačke dôležité riešiť podporované formáty či veľkosť úložiska. Článok vám poradí, ako vybrať najlepšiu čítačku s ohľadom na kvalitu obrazu, načrtne možnosti dotykového aj manuálneho ovládania a taktiež prezradí štandardnú výdrž batérie týchto prenosných zariadení.
Ako vybrať čítačku kníh stručne:
- Zamerajte sa na výber displeja – Ten tvorí najdôležitejšiu časť čítačky. Sústreďte sa najmä na rozlíšenie a nasvietenie.
- Zásadný by mal byť aj užívateľský komfort – Vyberať si budete medzi dotykovým displejom alebo klasickými tlačidlami. Zaujímajte sa o jednoduchosť ovládania či prehľadné menu.
- Ujasnite si účel použitia – Budete čítačku využívať len na čítanie, alebo plánujete pracovať aj s ďalšími multimediálnymi súbormi? Podľa toho zvoľte dostatočnú kapacitu pamäte s prípadnou možnosťou rozšírenia.
- Preskúmajte podporované formáty – Nie je pravidlom, že zariadenie automaticky prečíta všetky dostupné formáty.
- Zistite si možnosti pripojenia – Vybraná čítačka môže disponovať pripojením Wi-Fi alebo má slot na slúchadlá či USB.
- Venujte sa aj výdrži batérie – Každý model má inú spotrebu, riaďte sa skôr výdržou v hodinách než údajmi v mAh.
Displej
Displej čítačky je jej najdôležitejšou časťou, ktorá sprostredkováva kontakt zariadenia s čitateľom. Správnemu výberu displeja je preto vhodné venovať čo možno najviac času. Pri výbere by vás mali zaujímať tieto parametre displeja:
- Typ displeja – Pri čítačkách kníh narazíte na dva tri typy displeja. Starší e-ink Pearl a novší e-ink Carta, ten má všeobecne lepšie zobrazenie, ale vyššiu cenu. Najnovším typom je e-ink Kaleido, ktorý má mať najviac živé farby a zároveň šetriť oči.
- Veľkosť displeja – Bežne sa pohybuje od 6 do 10 palcov, ideálna veľkosť závisí od vašich preferencií.
- Rozlíšenie – Čím je vyššie, tým je obraz jemnejší a kvalitnejší. Naraziť môžete na rozlíšenie od 800 x 600 do 1 872 x 1 404 px. Je ale nutné ho posudzovať s ohľadom na veľkosť displeja.
- Nasvietenie – U čítačiek je špecifické, koncipované tak, aby čo najviac šetrilo oči a zároveň poskytovalo jasný obraz za akýchkoľvek svetelných podmienok.
- Odtiene šedej – Len menej modelov ponúkne farebné zobrazenie, štandardom je čiernobiely obraz najčastejšie v 16 odtieňoch šedej.
Tip: Displej je časť náchylná na poškodenie, preto je dobré ho chrániť. To môžete vykonať obalom na celú čítačku, alebo aspoň ochrannou fóliou či sklom priamo na displej.
Typ displeja
Čítačky elektronických kníh najčastejšie využívajú displeje s technológiou zobrazenia pomocou elektronického atramentu e-ink. Na trhu sa môžete stretnúť aj s klasickými LCD displejmi, tie sú však v kombinácii so zariadeniami určenými iba na čítanie kníh zlou voľbou, pretože sa lesknú a jedná sa tak skôr o tablety, ktoré sú za čítačky len vydávané. Z hľadiska e-ink displejov sa potom stretnete s dvoma variantmi.

E-ink Pearl
Samotné e-ink displeje sú vyrábané rôzne pokročilými technológiami, ktoré ponúkajú rozdielnu kvalitu zobrazenia. Pri starších modeloch sa môžete stretnúť s e-ink displejmi označenými ako Pearl. Tie ponúkajú horšie vlastnosti, ktoré sú väčšinou spojené s nižšou cenou. Tento typ displeja má svetlejšie písmo na tmavšom pozadí, čo spolu s pomalším vykresľovaním obmedzuje pohodlie pri používaní.
E-ink Carta
Určite sa oplatí zvážiť investíciu do kvalitnejšieho displeja, nielen kvôli estetickým vlastnostiam, ale aj pre zdravie vašich očí. Pri modernejšom type e-ink Carta zaznamenáte podstatne lepšie vykreslenie písmen, lepšie kontrasty a väčšinou aj vyššie rozlíšenie (Zdroj: HowStuffWorks.com). Zobrazenie oveľa viac pripomína skutočnú knihu, teda papier s natlačenými písmenami.
E-ink Kaleido
Tento typ displeja bol predstavený v druhej polovici roku 2020. Ide o typ, ktorý na rozdiel od iných dokáže okrem šedých odtieňov zobrazovať farby. Tie by v podaní tohto typu zobrazenia mali byť pomerne živé, na druhú stranu ale zároveň šetrné pre oči.
Vlastnosti oboch typov displejov sme zhrnuli aj do tabuľky.
Typ |
Klady |
Zápory |
E-ink Pearl |
+ Nižšia obstarávacia cena |
– Horšie vlastnosti zobrazenia |
E-ink Carta |
+ Lepšie vykresľovanie, kontrast a rozlíšenie |
– Vyššia cena |
E-ink Kaleido |
+ Kvalitné farebné zobrazenie
+ Šetrné pre oči |
– Vyššia cena |
Veľkosť displeja
Ďalším veľmi dôležitým parametrom displeja je jeho veľkosť alebo uhlopriečka. Udáva sa v palcoch a je meraná na základe vzdialenosti dvoch diagonálne protiľahlých krajných bodov. Jeden palec je presne 2,54 centimetra, takže jednoduchým prevodom môžete získať pomerne presnú predstavu o uhlopriečke vášho displeja.
Majte na pamäti, že väčší displej nemusí vždy znamenať lepšie vlastnosti vašej čítačky – má síce pohodlnejšie ovládanie a väčšinou ponúka aj lepšiu úroveň zobrazenia, na druhú stranu sa ale výrazne znižuje výdrž batérie. Skladnosť zariadenia je taktiež logicky horšia.
Na trhu nájdete zariadenia s uhlopriečkou od 6 do 10 palcov. Všeobecne na čítanie bežných textov a literatúry odporúčame voliť displej s uhlopriečkou okolo 6″. Ak potrebujete zobraziť celú stranu A4 naraz, je vhodné vyberať uhlopriečky okolo 7″ a vyššie. Pre pohodlnú prácu s veľkými dokumentmi potom môžete voliť aj displeje s uhlopriečkami okolo 9″.

Rozlíšenie
Rozlíšenie displeja je parameter, ktorý hovorí o tom, koľko zobrazovacích bodov je celkovo na paneli na výšku a na šírku. Všeobecne platí, že čím viac bodov na displeji je, tým je zobrazenie jemnejšie a kvalitnejšie. Písmo je vyhladenejšie a grafika presnejšia. Staršie, ale stále dosť rozšírené je rozlíšenie 800 x 600 bodov. Postupne ho ale vytláčajú vyššie hodnoty, ako napríklad 1 448 x 1 072 bodov. Pomery strán bývajú rôzne a podľa nich sa mení tiež rozlíšenie.
Rozlíšenie je nutné brať do úvahy v porovnaní s veľkosťou displeja. Pokiaľ má teda 5″ a 9″ čítačka rovnaké rozlíšenie, daný počet bodov bude v druhom prípade rozprestretý na ďaleko väčšej ploche, takže výsledný obraz nebude tak kvalitný.
Preto je pre porovnanie dvoch modelov lepšie sledovať parameter jemnosť displeja, ktorý hovorí, koľko bodov vedľa seba sa nachádza na vzdialenosti jedného palca. Výsledná hodnota DPI (dots per inch, prípadne PPI – pixels per inch) vám poskytne jasnú informáciu – čím vyššie číslo, tým lepší obraz. Bežne sa objavujú čítačky s 200 až 300 DPI.

Nasvietenie
Hneď na začiatok je vhodné spomenúť, že nasvietenie displeja pri čítačkách nie je to isté ako podsvietenie všeobecne. Čítačky totiž mávajú svetlo zabudované najčastejšie na hornej strane displeja, neprechádza teda zospodu cez panel, ale je šírené svetlovodivou vrstvou. Toto nasvietenie je pomerne špecifickou a navyše nadštandardnou záležitosťou a prináša so sebou isté benefity, ale aj nevýhody.
Za najväčšiu výhodu tohto osvetlenia sa považuje predovšetkým univerzálnosť – tieto displeje sa dajú používať takmer za akýchkoľvek svetelných podmienok. Na rozdiel od klasických LCD displejov taktiež ponúkajú e-ink displeje sofistikovanejší systém nasvietenia, ktorý je oveľa šetrnejší pre oči čitateľov.
Naopak, nevýhody nasvietenia sú spájané predovšetkým s rýchlejším vybíjaním batérie a vyššou cenou. V tomto ohľade ale neodporúčame šetriť. Pred kúpou čítačky je vhodné vyskúšať si, či vám nasvietenie sedí, neunavuje vaše oči a či je osvetlenie rovnomerné. Ďalším variantom je obstaranie malej externej lampičky – tie môžu byť dokonca zabudované v obale čítačky.
Odtiene šedej vs. farba
V drvivej väčšine prípadov narazíte na trhu na čítačky, ktoré kvôli technológii zobrazenia elektrického atramentu môžu prezentovať iba rôzne odtiene šedej farby, väčšinou 16 odtieňov. Pre zobrazenie textu a základných ilustrácií vlastne nie je potrebné nič viac. Niekedy ale používateľ privíta možnosť prezerania prezentácií, obrázkov a ďalšej grafiky. Niektoré modely čítačiek majú LCD panely a podporujú farebné zobrazenie, to je však energeticky náročnejšie a výsledok nie je tak presvedčivý ako napríklad na tablete.
Čítačky sú primárne určené iba na čítanie textu, preto je čiernobiele zobrazenie najrozšírenejšie. Navyše šetrí batériu. Ich displej funguje tak, že obsahuje biele a čierne častice – biele sú nabité kladne, čierne záporne. Kladné a záporné pigmenty sa potom podľa svojho náboja rôzne preskupujú a miešajú v mikrokapsuliach, čím vytvárajú obraz v rôznych odtieňoch šedej.

Pri elektronických knihách sa môžete stretnúť s niekoľkými formátmi, v ktorých sú dostupné. Tie však trochu komplikujú výber správneho zariadenia, pretože podpora týchto formátov zo strany čítačiek nie je vždy stopercentná.
Najčastejšie podporované formáty
Najčastejšie sa môžete stretnúť s formátmi ePUB, PDF a MOBI. U nás je najčastejšie využívaný prvý spomínaný formát, teda ePUB. Veľmi dobrú podporu môžete nájsť aj pri formáte MOBI, pri čítačkách značky Amazon Kindle sa dokonca jedná o jediný podporovaný formát.
EPUB
EPUB je pomerne nový, ale veľmi rozšírený formát ako vo svete, tak aj u nás. Jeho benefitom sú široké možnosti prispôsobenia. Ponúka prispôsobenie textu k veľkosti displeja, rôzne veľkosti a štýly písma a tiež záložky. Nie je však podporovaný čítačkami Amazon Kindle. Jeho ďalšou nevýhodou môže byť zložitejšie zobrazenie textov bohatých na obrázky, grafy, tabuľky a ďalšie podobné prvky.
MOBI
MOBI, alebo celým menom Mobipocket, je formát veľmi populárny najmä v zahraničí. Primárne je podporovaný čítačkami Amazon Kindle, pre ktoré bol vytvorený, respektíve optimalizovaný. Ponúka tiež mnoho možností prispôsobenia textu, napríklad zmenu fontu, veľkosti písma či zalomenia textu, podporuje aj grafiku (i keď len v obmedzenej miere).
PDF
Bežne môžete nájsť aj formát PDF, ktorý je veľmi univerzálny a používaný aj na iných zariadeniach na čítanie elektronických dokumentov. S touto univerzalitou bohužiaľ súvisí aj relatívne zlá kompatibilita so samotnými čítačkami – jednotlivé stránky je nutné zväčšovať, čo znižuje pohodlie pri čítaní; môžete čítať vždy len výseč danej stránky a nemôžete zväčšiť text.
Ak aj napriek tomu preferujete formát PDF, zamerajte sa pri výbere na to, či vybrané zariadenie disponuje takzvaným režimom landscape. Ten umožňuje prácu so súborom na šírku a výrazne tak zlepšuje možnú prácu s PDF súbormi.
Našťastie, existuje aj možnosť konverzie iných formátov na typ súboru určený pre čítačky. Môžete teda spomínané PDF previesť do MOBI alebo EPUB. Využiť možno napríklad bezplatné online konvertory, pokiaľ má užívateľ navyše účet v Amazone, môže formát prevádzať dokonca cez email, cez ktorý sa potom výsledný súbor pošle do čítačky (Zdroj: Wikipédia).
Formát |
Klady |
Zápory |
ePUB |
+ Najčastejšie používaný formát
+ Široké možnosti prispôsobenia |
– Nie je podpora v Amazon Kindle |
MOBI |
+ Veľmi rozšírený
+ Možnosti prispôsobenia
+ Vyvinutý pre čítačky Amazon Kindle |
– Nie sú |
PDF |
+ Univerzálny pre e-dokumenty aj s grafikou
+ Možno čítať aj na mobile či PC |
– Pomerne nevhodný pre čítačky, ale možno konvertovať |
Ďalšie formáty a médiá
Elektronické čítačky si väčšinou poradia aj s ďalšími bežnými textovými formátmi ako DOC, DOCX alebo TXT, často nechýba ani možnosť zobrazenia prezentácií. Aj keď sa primárne jedná o zariadenie na čítanie textu, lepšie modely si poradia napríklad aj so zvukom (napríklad MP3, audioknihy) alebo obrázkami (JPG, JPEG, BMP).
Toto funkčné využitie ale berte s rezervou, väčšina čítačiek má schopnosť zobrazovať iba odtiene šedej, takže obrazový materiál nebude nijako kvalitný. Rovnako tak na prehrávanie hudby a iných zvukových stôp určite nájdete lepšie vybavené prístroje a čítačky sa v tomto ohľade príliš neoplatia.
Ovládanie
Čítačky sa často líšia v jednej dôležitej vlastnosti – tou je typ ovládania. Môžu disponovať dotykovým ovládaním, alebo ovládaním pomocou mechanických tlačidiel. Častým javom je kombinácia oboch. Výhodou pri dotykovom ovládaní je podpora módu multitouch – v jeden okamih môžete displej ovládať dvoma prstami a je teda možné napríklad zväčšiť alebo zmenšiť zobrazený výrez (roztiahnutím alebo stiahnutím prstov).

Hoci sa čítačky bez dotykových displejov stávajú čoraz menej obvyklými, stále na ne môžete na trhu naraziť. Ich zástancovia tvrdia, že e-ink displeje nedisponujú dostatočne rýchlou odozvou, a preto je nutné, aby bola čítačka osadená aj tlačidlami, ktoré umožňujú ovládanie mimo displej. Pokiaľ vám je toto riešenie sympatickejšie, zamerajte sa skôr na modely, ktoré majú kombinované ovládanie, pretože v budúcnosti by sa vám mohol dotykový displej vďaka širším ovládacím možnostiam hodiť.
Tým však varianty ovládania čítačiek zďaleka nekončia. Niektorí majitelia používajú čítačky kníh aj na písanie textov a ak by ste túto funkciu chceli využívať pravidelne, určite je pred nákupom vhodné zistiť (v užívateľských recenziách, prípadne priamo v predajni), či dotykový displej reaguje na písanie písmen podľa vašich predstáv. Existujú dokonca aj zariadenia s celou manuálnou klávesnicou.
Ďalej je vhodné posúdiť aj zrozumiteľnosť užívateľského rozhrania, napríklad rozmiestnenie ikon a zložitosť orientácie v hlavnej ponuke. Všetko záleží na individuálnych preferenciách jednotlivcov, preto je opäť vhodné vyskúšať si vybraný model naživo.
Výdrž batérie
Rovnako ako pri väčšine multimediálnych zariadení, správna kapacita batérie pre čítačky kníh sa určuje veľmi zložito. Tým, ako sú jednotlivé modely hardvérovo aj softwarovo odlišné, vykazujú veľmi rozdielnu spotrebu. Kapacita batérie sa uvádza v miliampérhodinách (mAh) a platí, že čím viac mAh, tým je kapacita väčšia.
Štandardne sa kapacita batérie pri čítačkách pohybuje okolo 1 500 mAh, ale ako už bolo povedané, toto meradlo nemožno považovať za univerzálne platné, pretože na batérii s rovnakou kapacitou môžu dve rozdielne čítačky vykazovať úplne rozdielnu hodinovú výdrž.
Preto aj samotní výrobcovia oveľa častejšie uvádzajú výdrž batérie v hodinách, alebo dokonca v počte otočených strán na jedno nabitie. Tu je vhodné voliť zariadenia, ktoré dosahujú kapacitu minimálne 2 týždne alebo aspoň 5 000 strán. Dôležité je ešte spomenúť, že čítačky, ktoré sú vybavené LCD displejmi, dosahujú výdrž iba niekoľko hodín a výrazne tak znižujú využiteľnosť zariadenia.
Veľkosť úložiska
Ak plánujete čítačku používať iba na ukladanie kníh a ich prezeranie, pravdepodobne si vystačíte s kapacitou okolo 4 GB. Samotné súbory s knihami nie sú veľkostne náročné a pri ich občasnom premazaní by ste nemali mať s kapacitou problém.
Pokiaľ však budete na čítačku nahrávať aj iné multimediálne súbory, ako napríklad hudbu alebo naozaj rozsiahle publikácie, voľte buď zariadenie s vyššou kapacitou úložiska, alebo sa poobzerajte po čítačke, ktorá ponúka možnosť pripojenia pamäťovej karty, ktorá vám internú pamäť rozšíri. Počítajte tiež s tým, že zo základnej deklarovanej veľkosti pamäte si ešte časť „uhryznú“ systémové požiadavky.
Rozmery a hmotnosť
Na rozdiel od iných zariadení, čítačky kníh neponúkajú veľkú variabilitu rozmerov a hmotnosti, napriek tomu tu však nájdeme rozdiely, predovšetkým kvôli rozdielnym uhlopriečkam. Ako bolo povedané hneď v prvej časti, uhlopriečky okolo 6″ sú praktické a vďaka svojim rozmerom veľmi mobilné. Sú preto vhodné na cesty alebo časté prenášanie. Zariadenia s uhlopriečkami okolo 9″ sú potom určené skôr na domáce použitie, pretože sú kvôli svojim rozmerom podstatne menej mobilné.
Hmotnostne sa čítačky pohybujú v rozmedzí cca 150 až 400 gramov, takže rozdiely nie sú nijako markantné. Pokiaľ nemáte čítačku určenú naozaj len na prenášanie, nemala by pre vás hrať hmotnosť pri výbere kľúčovú rolu.
Možnosti pripojenia a nabíjania
Čítačky kníh sa medzi sebou líšia aj v možnostiach pripojenia. Pred nákupom je vhodné uistiť sa, že vybraný model môžete pripojiť k internetu alebo spárovať s bezdrôtovými slúchadlami – pokiaľ tieto funkcie požadujete.
- USB slot – Slúži na pripojenie k počítaču. Vďaka tomu ho môžete z počítača nabíjať alebo presúvať rôzne dokumenty.
- Wi-Fi – Technológia umožňujúca prístup k internetu. Pomocou nej môžete do svojho zariadenia sťahovať e-knihy či iné dokumenty alebo dokonca aplikácie.
- Mobilný signál – Niektoré modely ponúkajú pripojenie k internetu prostredníctvom vloženia SIM karty a poskytnutím dátového prenosu. Táto možnosť sa hodí na cestách, kde nemusíte mať vždy prístup k Wi-Fi sieťam.
- Slúchadlá – Čoraz častejšie bývajú čítačky doplnené aj možnosťou pripojenia slúchadiel cez klasický 3,5 mm konektor.
- Bluetooth – Slúži na bezdrôtové prepojenie medzi dvoma zariadeniami. V prípade čítačiek môže slúžiť na pripojenie k počítaču, bezdrôtovým slúchadlám alebo ďalším multimédiám.
Zobrazenie konštrukcie čítačky kníh
Užitočné funkcie
V tejto časti nášho poradcu ešte stručne rozoberieme najčastejšie používané funkcie, ktoré môžu byť v čítačkách kníh obsiahnuté a často vám veľmi uľahčia prácu s niektorými súbormi. Podľa výskytu na trhu sa delia na základné a pokročilé.
Základné funkcie
Základné funkcie nájdete pri väčšine čítačiek na trhu. Často sa týkajú prispôsobenia zobrazenia a zjednodušenia práce s prístrojom.
- Poznámky a záložky – Jedna z najzákladnejších, ale veľmi praktických funkcií, ktorá vám umožní vpisovať do kníh svoje vlastné poznámky alebo zvýrazňovať potrebné časti a vložiť k nim záložku. Jedná sa o veľmi praktickú pomôcku predovšetkým na študijné účely.
- Slovníky a hľadanie významu – Opäť veľmi šikovná funkcia, ktorá vám umožní využívať prekladateľské alebo aj rôzne vedecké slovníky priamo vo vašej čítačke. Slovenské slovníky nie sú veľmi dostupné, ale ich dodatočné nahranie je možné, čo môže byť pre niektorých užívateľov výrazným plusom. Niektoré čítačky umožňujú napríklad označiť slovo a vyhľadať jeho význam na internete (najčastejšie na Wikipédii).
- Voľby písma – Nastavenie čítačky umožňuje užívateľovi zvoliť typ písma podľa jeho uváženia, meniť je možné aj zobrazovanú veľkosť písmen, čo pri knihách niekedy býva problém. Môžete si teda zvoliť font, ktorý je vám najpríjemnejší, prípadne nastaviť veľkosť tak, aby ste napríklad nemuseli čítať z veľmi krátkej vzdialenosti, čo nie je pre vaše oči zdravé.
- Prevod textu na reč – Alebo text to speech. Ide o funkciu, ktorá umožňuje predčítanie textu v požadovanom jazyku. V kombinácii s touto funkciou je vhodné, aby čítačka disponovala aj možnosťou pripojenia slúchadiel, prípadne reproduktorom.
- Otočenie zobrazenia – Užitočná funkcia, vďaka ktorej sa dá text a iný obsah na čítačke zobraziť nielen pri klasickom natočení zariadenia na výšku, ale aj na šírku. Niekde sa rieši otočenie manuálne v nastavení, inde je zabudovaný senzor, ktorý automaticky kontroluje polohu čítačky a podľa nej tiež otáča text.
- Odolnosť a vodotesnosť – Jednotlivé prístroje sa líšia aj stupňom odolnosti proti poškodeniu, ochranou proti vniknutiu pevných častíc a vody (označenie IPxx). Užitočná je najmä vodeodolnosť (prípadne dokonca vodotesnosť) – zariadenia sa nepoškodia v daždi či pri bazéne, alebo ani keď spadnú priamo do vody.
Pokročilé funkcie
Vybrané modely môžu ponúknuť oveľa viac než len čítanie elektronických kníh. Pamätajte, však, že čítačky kníh primárne slúžia na tento účel, od ďalších funkcií teda neočakávajte nič veľkolepé a berte ich skôr ako doplnenie.
- Internetový prehliadač – Ak má čítačka Wi-Fi alebo dátovú sieť, umožňuje pripojiť sa k internetu takmer odkiaľkoľvek. Dôležité je neočakávať od týchto prehliadačov plnohodnotnú náhradu za prehliadače v počítačoch, sú totiž určené len na základné úkony.
- Prehrávač hudby – Je pomerne žiadanou funkciou, ktorá čítačke umožňuje pracovať s MP3 súbormi a následne pomocou výstupu do slúchadiel alebo samostatných reproduktorov prenášať hudbu. Ak plánujete čítačku využívať aj na počúvanie hudby, voľte radšej zariadenie s vyššou pamäťovou kapacitou.
- Fotoaparát – Existujú čítačky kníh, ktoré používateľovi umožnia zachytávať snímky, pretože sú vybavené malým fotoaparátom. Ide o okrajovú funkciu, obzvlášť keď vezmeme do úvahy, že sa veľmi kvalitné foťáky objavujú prakticky v každom súčasnom smartfóne. Navyše, obrázky na displeji čítačky väčšinou nevyzerajú veľmi kvalitne.
- Hry – Skôr doplnková záležitosť. Na čítačkách sa objavujú základné hry ako had, šach a podobné nenáročné varianty.
Príslušenstvo
Každá čítačka ja vybavená určitým príslušenstvom, v balení je napríklad samozrejmosťou nabíjačka, pri niektorých pokročilých modeloch dokonca aj dotykové pero alebo stylus. Používatelia si ale môžu dokúpiť ďalšie príslušenstvo z pomerne veľkej ponuky produktov.
- Obal – Asi najdôležitejšia súčasť čítačky, pokiaľ s ňou plánujete často cestovať, nosiť ju v batohu alebo v kabelke s ostatnými vecami a podobne. Lepšie obaly dokážu odolať aj horším podmienkam počasia, navyše ich zoženiete v rôznych farebných variantoch. Niektoré sofistikovanejšie výrobky môžu slúžiť aj ako stojan, prípadne mať zabudované osvetlenie na čítanie v noci.
- Ochranná fólia – Pokiaľ si nechcete kupovať celý obal, mali by ste myslieť aspoň na ochranu najzraniteľnejšej časti čítačky – displeja. Ten je náchylný na poškodenie a poškriabanie, ktorému sa dá zabrániť nalepením ochrannej fólie.
- Stojan – Jednoduchá konštrukcia, do ktorej zasuniete čítačku a postavíte ho napríklad na stôl. Môžete si tak otvoriť potrebné poznámky vedľa počítača a písať.
- Lampička – Ak nemáte model čítačky so zabudovaným nasvietením, jednou z možností je zaobstarať si malú čítaciu lampičku. Tá sa väčšinou dá pripevniť priamo k telu čítačky.
- Nabíjačka a káble – Aj keď sa jedná o zariadenie, ktoré väčšinou vydrží v prevádzke veľmi dlho, aj tu sa musí počítať s občasnou nutnosťou nabíjania. V drvivej väčšine ide o základnú výbavu (niekedy ale balenie neobsahuje adaptér), na trhu ale existujú rôzne verzie napríklad aj pre použitie v automobile a pod. V prípade poškodenia kábla, ktorý sa najčastejšie používa na napájanie aj prenos dát, nie je problém zakúpiť nový.
- Pamäťová karta – Čítačky občas ponúkajú možnosť rozšírenia internej pamäte o externé pamäťové karty, väčšinou ale s priestorom v úložisku nebýva veľký problém.
Cena
Samozrejme aj cena je jedným z veľmi dôležitých parametrov výberu, preto táto kapitola rozoberie jednotlivé cenové kategórie a aspoň stručne načrtne, čo môžete od zariadení v týchto kategóriách očakávať. Medzi najznámejšie a osvedčené značky čítačiek kníh patrí Amazon a PocketBook, poprípade aj Onyx.
Špecifikom čítačiek je, že môžete zohnať jeden model čítačky s rozdielnou cenovkou. Líšia sa väčšinou v tom, že lacnejšia verzia zobrazuje reklamy, čo môže byť pre niektorých čitateľov veľmi rušivý element. Tí môžu zainvestovať do verzie zariadenia bez reklám.
Cena do 80 €
V tejto cenovej kategórii nájdete úplne základné modely. Väčšinou majú slabšiu výdrž batérie, menej kvalitný displej a neponúkajú takmer žiadne iné funkcie ako jednoduché čítanie kníh. Sú preto vhodné iba pre užívateľov, ktorí si kupujú čítačku naozaj len na základné úkony a zaobídu sa bez radu doplnkových funkcií.
Cena od 80 do 150 €
Táto cenová hladina ponúka slušné modely, ktoré úplne bez problémov pokryjú požiadavky bežného čitateľa. Okrem niektorých rozšírených funkcií, ako je pripojenie k internetu alebo konektor pre slúchadlá, sa môžete pri týchto zariadeniach stretnúť aj s kvalitnými, väčšinou nasvietenými displejmi a slušnou výdržou batérie. V tejto kategórii je dostupná aj bohatšia podpora formátov. Všeobecne sa čítačky v tejto cenovej kategórii považujú za najlepšiu voľbu pre bežného zákazníka, najmä vďaka dobrému pomeru ceny a výkonu.
Cena nad 150 €
Pomerne široká cenová trieda, pretože najdrahšie modely sa môžu so svojou cenou vyšplhať oveľa vyššie. Takmer pre všetky modely od tejto hranice vyššie však platí, že sa jedná o zariadenie so špičkovými vlastnosťami, ktoré vám okrem čítania kníh ponúkne napríklad aj možnosť prezerania internetových stránok, počúvania hudby alebo aj hranie jednoduchých hier.
Disponujú väčšinou veľmi kvalitným displejom s nasvietením, sú teda šetrné k vašim očiam a na jedno nabitie vydržia v prevádzke aj niekoľko týždňov. Pokiaľ pre vás teda nie je cena pri výbere kľúčovým faktorom, voľbu zariadenia v tejto kategórii určite neoľutujete.
Čítačka alebo tablet?
Z celého článku Ako vybrať čítačku elektronických kníh je zrejmé, že existuje určitý súboj o zákazníkov medzi čítačkami a tabletmi. Každý používateľ má iné preferencie. Niekto chce jedno zariadenie na čítanie kníh, surfovanie po internete, hranie hier a podobne. Tomu bude vyhovovať niektorý z tabletov, na ktoré sme sa zamerali na špeciálnej stránke. Niekto sa radšej zameria na dlhú výdrž batérie, zobrazenie príjemné pre oči a ďalšie faktory hovoriace v prospech čítačiek.
Čítačka kníh
Tablet v podobnej cenovej hladine
V nasledujúcej tabuľke nájdete prehľad základných pozitív a negatív oboch prístrojov, ktorý vám možno napovie, ako sa vo finále rozhodnúť.
Zariadenie |
Klady |
Zápory |
Čítačky elektronických kníh |
+ Veľmi dlhá výdrž batérie
+ Dobre čitateľný displej s matným povrchom odolný voči odleskom
+ Verné napodobenie atramentu na papieri
+ Väčšinou nižšia hmotnosť a tenké telo |
– Málo funkcií, horšie možnosti surfovania po internete
– Horšie na zobrazenie grafiky, väčšinou len odtiene šedej
– Nasvietenie je funkcia navyše, ktorá sa prejaví v cene |
Tablety |
+ Ponúkajú viac možností využitia
+ Kvalitné farebné zobrazenie
+ Pohodlnejšie ovládanie
+ Vyšší výkon |
– Často vyššia hmotnosť a hrubšie telo
– Zlá čitateľnosť na slnku, výrazné odlesky
– O dosť slabšia výdrž na batériu |