Menu

1. obrie kombinované kladivo Parkside Performance konečne v predaji: Je super silné, no skrýva zásadné nedostatky

1. obrie kombinované kladivo Parkside Performance konečne v predaji: Je super silné, no skrýva zásadné nedostatky
Zdroj: Lidl

Poloprofesionálny rad Parkside Performance sa nedávno rozrástol o ďalší prírastok. Tým je dosť rozporuplné vŕtacie a sekacie kladivo so silou úderov až 25 J. Prečo rozporuplné? Napríklad preto, že má napriek svojmu vysokému výkonu a hmotnosti plastový kryt prevodovky, ktorý je nafarbený na sivo, aby vyzeral ako z hliníka. Je škoda, že takéto prešľapy zbytočne znižujú kvalitu náradia, ktoré sa snaží cieliť na náročnejších užívateľov.

Výkonné, ale aj dosť ťažké

Elektrické vŕtacie a sekacie kladivo PPBH 1600 A1 je čerstvou novinkou, ktorá je v predaji len pár týždňov za 230 €. Pýši sa pneumatickým príklepovým mechanizmom s vysokou silou úderu až 25 J, reguláciou počtu úderov a otáčok a tlmením vibrácií. Je vybavené systémom SDS-Max a ponúka tri prevádzkové režimy – vŕtanie s príklepom, sekanie a nastavenie polohy sekáča.

Youtuber @icku ho otestoval ako prvý ešte predtým, než sa dostalo do predaja. Na svojom kanáli AllHandmade sa podelil o svoje skúsenosti. Kladivo popísal ako „silnú beštiu, ktorá má svoje nevýhody.“ A že ich nie je práve málo. Zariadenie váži cez 11 kg. Túto váhu nezvládol plastový kufrík, v ktorom bolo kladivo uložené, takže praskol. Youtuber preto uvažuje, či by ho výrobca nemal dodávať vo vhodnejšom obale.

Miesto hliníka plast a otrasné mikrospínače

Pre youtubera bolo najväčším sklamaním, keď zistil, že je kryt prevodovky z plastu a nie z hliníka. Na prvý pohľad to nie je poznať, pretože je plast nastriekaný striebornou farbou. Pri takto výkonnom náradí, obzvlášť z vyššieho radu Performance, to možno považovať za veľký prešľap. Naopak výhodou je mechanizmus tlmenia vibrácií v hlavnej rukoväti.

Trochu bizarný je odnímateľný sieťový kábel s bajonetovým konektorom. Jeho využitie si možno predstaviť pri kompaktnejšom stroji, pri ťažkom kombinovanom kladive ale môže byť krehký konektor skôr slabším miestom. Ďalším nešťastne zvoleným prvkom je regulácia rýchlosti mikrospínačmi. Použitie membránových tlačidiel je pri Parkside celkom bežná tragédia.

Tlačidlá sú príliš malé a navyše nefungujú, kým nestlačíte spúšť. Youtuber funkčnosť mikrospínačov označuje za smiešnu a my s ním nemôžeme nič iné ako súhlasiť. Youtuber vyskúšal kladivo na žulovom a betónovom bloku a s výkonom bol spokojný. Otázkou ale je, ako by sa s 11,5 kg zariadením pracovalo dlhšiu dobu. Detailnejšie hodnotenie kladiva nájdete v tomto videu:

Technické údaje

Najdôležitejšie technické údaje nájdete v tabuľke:

Parameter Hodnota
Menovitý príkon 1 600 W
Energia úderu 25 J
Počet úderov 1 150 – 2 300 min-1
Otáčky naprázdno 175 – 360 min-1
Max. výkon vŕtania (Ø) cca 52 mm do betónu / 50 mm do kameňa
Dĺžka sieťového kábla 5 m
Rozmery 60 x 28,7 x 12 cm
Hmotnosť 11,5 kg

 

Zdroj: Youtube AllHandmade

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.