Menu

Celoročne zelený živý plot? Poradíme ako na to

Celoročne zelený živý plot? Poradíme ako na to

Sezóna záhradničenia je v plnom prúde a tak sa celý rad z nás radostne pozerá, ako sa všetky stromy, kríky i kvety začínajú zelenať. Jedným z estetických prvkov, ktoré slúžia na oddelenie záhrady od vonkajšieho sveta, je živý plot. Nielen že sa jedná o okrasný prvok, ale na rozdiel od klasického plotu zaistí na vašom pozemku tiež súkromie. Po lete ale príde jeseň, živý plot opadne a súkromiu je koniec. Ako dosiahnuť, aby sa živý plot nezelenal iba v sezóne, ale hral farbami po celý rok?

Zvoľte správnu rastlinu

Hneď zo začiatku je dobré povedať, že žiadny magický prášok, ktorý by zaistil celoročný zelený živý plot, neexistuje. Výsledok začína už na začiatku – pre živý plot je nevyhnutné zvoliť správnu rastlinu. Celoročne zelené rastliny vhodné pre živé ploty sú uvedené v tabuľke nižšie:

Rastlina Výška v dospelosti Odolnosť mrazu Typ
Bambus

(Fargesia rufa)

3 metre -20 až -24 °C Bez kvetu
Dráč Júliin

(Berberis julianae)

3 metre -17 až -20 °C Kvitnúci
Vavrínovec portugalský ‚Angustifolia‘

(Prunus lusitanica ‚Angustifolia‘)

4 metre -17 až -20 °C Kvitnúci
Vavrínovec lekársky ‚Gajo‘

(Prunus laurocerasus ‚Gajo‘)

0,8 metra -15 až -18 °C Kvitnúci
Cezmína ‚Alaska‘

(Ilex aquifolium ‚Alaska‘)

3 metre -26 až -29 °C Kvitnúci
Hlohyňa šarlátová

(Pyracantha coccinea)

3 metre -17 až -20 °C Kvitnúci

Rastlinu voľte podľa umiestnenia

Niektoré rastliny vyžadujú polotieň, iné zvládnu aj priame ostré slnko. Vhodnú rastlinu je potrebné vyberať nielen podľa jej výzoru, ale aj podľa klimatických podmienok – pôdnej vlhkosti a intenzity vetra v mieste, kde chcete pestovať živý plot. S voľbou správnej rastliny vám poradí každý skúsený predajca v záhradníctve.

Plot si riadne vychovajte

Pokiaľ ste zvolili správnu rastlinu, máte už napoly vyhrané. Druhá polovica bude však o niečo náročnejšia – so živými plotmi sa spája potrebná údržba. Živý plot je potrebné pravidelne hnojiť, zaistiť mu dostatok vlahy a tiež ho strihať. Práve vďaka pravidelnému strihu sa vám podarí jednotlivé kríky kultivovať do tvaru jednotného a hustého živého plotu. Zamerajte sa na tieto úkony:

  • Zálievka – Pravidelne zalievajte rastliny, najmä v období sucha. Mladé rastliny vyžadujú častejšiu zálievku, zatiaľ čo dospelé rastliny vyžadujú menej vody.
  • Hnojenie – Pravidelne hnojte živý plot počas vegetačného obdobia, obvykle od jari do jesene. Použite hnojivo s vyváženým obsahom živín, ktoré podporuje rast a zdravie rastlín.
  • Strihanie a prerezávanie – Živý plot pravidelne strihajte, aby udržal svoj tvar a hustotu. Táto úprava by mala prebiehať raz až dvakrát ročne, obvykle na jar a na konci leta. Najmä v prvých rokoch môžu niektoré kroviny vyžadovať prerezávanie vnútorných vetiev.
  • Prevencia škodcov a chorôb – Pravidelne kontrolujte rastliny na prítomnosť škodcov a chorôb a v prípade potreby použite vhodné pesticídy alebo fungicídy. Ak je to možné, uprednostnite biologické a ekologicky šetrné metódy.
  • Mulčovanie – Mulčovanie okolo živého plotu pomáha udržovať vlhkosť v pôde, zlepšuje štruktúru pôdy a pomáha predchádzať rastu burín. Použite organický mulč, ako je drevná štiepka, kôra alebo kompost.

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.