Menu

Hoblík Parkside: YouTuber ho vyskúšal, porovnal s Narexom a nestačil sa diviť

Hoblík Parkside: YouTuber ho vyskúšal, porovnal s Narexom a nestačil sa diviť

Elektrický hoblík by v dnešnej dobe nemal chýbať v žiadnej aspoň trochu vybavenej dielni či garáži. Ide o náradie, ktoré môže byť nepostrádateľným pomocníkom pri všetkých úpravách dreva. Hobľovanie, zarovnávanie hrán, tvorba drážok… to všetko je s dobrým elektrickým hoblíkom hračka. Ako ale vybrať ten správny? Človek by rozhodne nemal dať iba na meno značky. O tom sa koniec-koncov nedávno presvedčil aj obľúbený kutilský YouTuber „amperak“.

Náradie Parkside a jeho popularita

Medzi domácimi majstrami, ale aj medzi profesionálnymi remeselníkmi, je značka Parkside často považovaná za nekvalitnú. Dôvodom je však len to, že sa jedná o náradie vyrobené špeciálne pre reťazec Lidl. Toto spojenie značke medzi domácimi majstrami skôr škodí. V mnohých prípadoch je však tento názor k značke Parkside nespravodlivý.

Už celý rad testov a recenzií preukázal, že náradie Parkside sa v skutočnosti chváli veľmi dobrým pomerom cena/výkon, a najmä vo svojom rade Performance dokáže byť veľmi kvalitné. Úplne v súlade s tým sú aj závery videorecenzie YouTubera amperaka, ktorý porovnával elektrický hoblík Parkside s náradím Narex, ktoré je považované za vysoko kvalitné.

Výsledky porovnania hovoria v prospech Parkside

Elektrický hoblík Parkside, ktorého sa porovnanie týkalo, ponúkol všetko, čo domáci majster alebo remeselník potrebuje – dostatočný výkon, kvalitné spracovanie jednotlivých častí vrátane nožov, bezpečnostné prvky ako je pogumovaná rukoväť a v neposlednom rade aj priaznivú cenu a dostatočne široké možnosti nastavenia.

Porovnávaný hoblík bol z radu Performance, teda zo skupiny produktov, ktoré Lidl priamo odporúča na poloprofesionálne využitie. Súperom mu bol jeden zo starších modelov hoblíkov Narex. Ten mal síce za sebou meno veľkej značky s 80-ročnou tradíciou, napriek tomu YouTuber zvolil na ďalšie používanie práve model Parkside. Na trhu je elektrických hoblíkov tejto značky hneď niekoľko. Prečo sa s nimi preto nezoznámiť bližšie?

Hoblík Parkside Performance PPHA 20 Li B2

Práve tento elektrický hoblík Parkside Performance je tým nástrojom, ktorý si vyslúžil tak pochvalné hodnotenie. Ide o náradie s vysokým výkonom, hobľovacou šírkou 82 mm a nastaviteľnou hĺbkou drážky do 17 mm. Vlastné hobľovanie je veľmi presné. Vďaka trom V drážkam je ľahké aj frézovanie hrán. Náradie disponuje bezkefkovým motorom s veľmi nízkou mierou opotrebovania a z toho plynúcou dlhou životnosťou. Obojstranné hobľovacie nože typu HSS sú jednoducho vymeniteľné, náradie je pritom kompatibilné s väčšinou bežných hobľovacích nožov.

Kladne je možné hodnotiť aj možnosť pripojenia vysávača s tým, že príslušný adaptér je súčasťou originálneho balenia a stranu vývodu je možné voliť. Potrebné montážne náradie v podobe jedného šesťhranného kľúča a jedného vidlicového kľúča sa ukladá priamo do integrovanej priehradky a nestane sa vám tak, že by ste ho museli hľadať.

Hoblík Parkside Performance je dostupný v troch variantoch podľa akumulátora. Kúpiť ho je možné úplne bez akumulátora, prípadne s akumulátormi PPHA 20-Li B2, Smart 4 Ah, resp. 8 Ah. Zoznam technických parametrov je ale jedna vec, reálne skúsenosti užívateľov majú väčšiu výpovednú hodnotu, oplatí sa ich teda skontrolovať. Priemerné hodnotenie je viac ako 90 % a prevažná väčšina recenzií sa nesie v duchu tých nasledujúcich. Zdá sa, že Parkside sa opäť trafil do čierneho.

  • Výborná vec pre domácich majstrov, dobrá kvalita
  • Za tie peniaze veľmi dobrý výrobok

Hoblík Parkside PHA 12 B2

Elektrický hoblík Parkside v „štandardnej“ verzii charakterizuje hobľovacia šírka 56 mm a nastaviteľná hĺbka drážky s maximálnou hodnotou 17 mm. Aj v tomto prípade je v kontakte s drevom vymeniteľný obojstranný HSS hobľovací nôž. Centrálna V drážka umožňuje jednoduché frézovanie hrán a aj toto náradie využíva odolný bezkefkový motor.

Ani tu nechýba možnosť pripojenia odsávania pilín prostredníctvom priloženého adaptéra či pogumovanie držadla pre bezpečnejšiu prácu. Hmotnosť náradia je 1,47 kg bez akumulátora. Práve s ohľadom na akumulátor sú opäť dostupné rôzne verzie náradia. V prvom rade je to hoblík bez akumulátora, potom tiež hoblíky s akumulátorom PHA 12 B2, 4 Ah, resp. 5 Ah.

A čo na náradie hovoria zákazníci? Hodnotenie presahuje 80 % a jednoznačne prevažujú kladné ohlasy. Tie negatívne súvisia skôr s tým, že zakúpený produkt vôbec nefungoval a musel byť reklamovaný.

  • Šikovný, tak akurát do ruky
  • Prekvapivo výkonný

Záver

YouTube video, recenzie užívateľov aj oficiálne technické parametre… to všetko hovorí jasne o tom, že Parkside je náradie, o ktorom by mali domáci majstri pri výbere premýšľať. Iste, existujú aj výkonnejšie a všeobecne lepšie značky, ale pre zákazníka ide predovšetkým o pomer cena/výkon, ktorý by mal presne odrážať jeho potreby a požiadavky. V tomto ohľade dokáže byť Parkside naozaj veľmi dobrým riešením.

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.