Menu

Kde sa vyrábajú vŕtačky Makita? Zistili sme Čínu a Rumunsko, batérie sú z Vietnamu

Kde sa vyrábajú vŕtačky Makita? Zistili sme Čínu a Rumunsko, batérie sú z Vietnamu

Japonská značka Makita patrí spolu so spoločnosťami Dewalt, Milwaukee, Hilti, Hikoki a Bosch k popredným svetovým výrobcom profesionálneho náradia, vrátane elektrických a aku vŕtačiek. Makita na trhu pôsobí viac ako 100 rokov a spoznáte ju na prvý pohľad podľa charakteristickej modrozelenej farby. Kde sa jej produkty vyrábajú, čo všetko sortiment zahŕňa a ako sa z malej firmy stal jeden z najväčších výrobcov aku náradia na svete?

Kde sa vyrábajú vŕtačky a ďalšie náradie Makita

Hoci spoločnosť Makita sídli v meste Anjo v Japonsku, jej výrobné závody nájdete po celom svete. Továrne modrozeleného náradia stoja okrem Japonska aj v Spojených štátoch amerických, Kanade, Spojenom kráľovstve, Nemecku, Rumunsku, Číne, Brazílii, Mexiku, Spojených arabských emirátoch, Thajsku, Vietname a ďalších. Každý výrobný závod sa špecializuje na výrobu určitého druhu náradia.

Odtiaľ sa potom hotové produkty rozvážajú do celého sveta. Neexistujú výrobné závody špecializované iba na náradie pre určitý trh, napr. len pre východnú Európu. Za vysoké štandardy kvality vo všetkých továrňach 100% ručí japonský manažment spoločnosti. Všetky výrobné závody Makita sú certifikované podľa ISO9002.

Zistila som pre vás miesto výroby troch aku vŕtačiek a niektorých ďalších produktov Makita z našej domácej dielne. Vo väčšine prípadov je náradie montované v Číne alebo v Rumunsku. Akumulátory pochádzajú spravidla z Vietnamu. Viac v tabuľke nižšie a galérii na konci článku:

Vzhľad Názov produktu Miesto výroby
Aku príklepová vŕtačka Makita DHP484 (novší kus) Rumunsko
Aku príklepová vŕtačka Makita DHP484 (starší kus) Čína
Aku príklepová vŕtačka Makita DHP453 Čína
      Aku rázový uťahovák Makita DTD171 Čína
Elektrická priamočiara píla Makita JV0600 Rumunsko
Aku okružná píla Makita DHS680 Rumunsko
Aku uhlová brúska Makita DGA504 Rumunsko
Aku kladivo Makita DHR202 Čína
Aku lamelovacia fréza Makita DPJ180 Veľká Británia
Aku nožnice na živý plot Makita DUH523 Nemecko
Akumulátor 18V 5Ah Makita BL1850B Vietnam

 

Vzhľadom na to, že každá z aku vŕtačiek DHP484 má iné miesto výroby, je možné, že sa výrobné závody pri rôznych generáciách a šaržiach môžu líšiť.

Aké produkty zahŕňa sortiment Makita

Sortiment značky Makita aktuálne zahŕňa takmer 400 typov profesionálneho elektrického, akumulátorového, benzínového a pneumatického náradia a ďalších produktov do dielne a na záhradu. Nájdete tu napríklad:

Ako sa Makita stala popredným výrobcom aku náradia

História značky sa začala písať v roku 1915 v japonskom meste Nagoya. Spoločnosť vtedy pôsobila na trhu pod názvom „Makita Denski Seisakusho“ a zameriavala sa na predaj a opravy svietidiel, motorov a transformátorov. Následne sa Makita venovala niekoľko rokov vývoju a testovaniu nových elektromotorov, ktoré od roku 1935 vyvážala do sveta. V roku 1938 firma zmenila svoj názov na „Makita Electric Works, Ltd.“

Presne o dvadsať rokov neskôr, v roku 1958, nastal pre Makitu veľký zlom, ktorý určil jej budúce smerovanie trvajúce dodnes. Spoločnosť vtedy predstavila svoje prvé elektrické náradie – ručný elektrický hoblík. Ešte ten istý rok Makita upevnila svoje postavenie na trhu špeciálneho výrobcu elektrického náradia.

Ako roky plynuli, Makita rozširovala svoj sortiment elektrického náradia na ďalšie produkty. V roku 1962 uzrela svetlo sveta jej prvá elektrická ručná vŕtačka a kotúčová píla. Potreby a náročnosť spotrebiteľov rástla a tak Makita neustále rozširovala svoju výrobnú základňu. V 70. rokoch expandovala za oceán založením spoločnosti Makita USA, Inc.

V roku 1978, po desiatich rokoch vývoja, Makita predstavila prvú akumulátorovú vŕtačku na 7,2 V Ni-Cd batérie. Jednalo sa o vôbec prvé dobíjacie elektrické náradie na trhu. V 80. rokoch už Makita ponúkala ucelený rad 7,2 V aku náradia s 15 rôznymi druhmi náradia. V roku 2005 spoločnosť zaviedla platformu LXT (Lithium-Ion Xtreme Technology) s cieľom vyvinúť plnohodnotný rad 18V lítium-iónového aku náradia.

Nová technológia Li-Ion batérií umožnila, aby bolo náradie ľahšie, rýchlejšie sa nabíjalo a vydržalo dlhšie v prevádzke. Revolučná inovácia priniesla úplne nový spôsob práce profesionálov i domácich majstrov a nastavila nové štandardy v oblasti vývoja elektrického náradia. Investícia spoločnosti do vývoja 18V Li-Ion aku radu sa preto ukázala ako najlepšie rozhodnutie.

V roku 2015 už mala Makita v sortimente 150 rôznych druhov 18V aku náradia a v súčasnosti ponúka najväčší rad 18V akumulátorového náradia na svete. Tento rad náradia sa stále rozširuje. V roku 2020 Makita predstavila inovatívny rad XGT s novým moderným dizajnom a výkonnejšou 36V batériou. O rok neskôr už tento rad zahŕňal 41 rôznych modelov XGT.

Výrobné štítky vybraného náradia z našej dielne

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.