Menu

Kuchynský robot z Lidlu: Má kovové prevody, tým ale jeho výhody končia (Recenzia)

Kuchynský robot z Lidlu: Má kovové prevody, tým ale jeho výhody končia (Recenzia)

Kuchynský robot z Lidlu a veľmi obľúbený produkt vo svojej kategórii na Heureke – to je Silvercrest SKM 600 C2. Spotrebič stál v akcii len okolo 40 €, a preto nás zaujímalo, aký výkon môže za tak nízku cenu ponúknuť. Podrobili sme ho záťažovému testu v podobe 1,5 kilogramu kysnutého cesta a tiež sme sa mu pozreli do útrob.

Prvé dojmy

Kuchynský robot Silvercrest SKM 600 C2 vyzerá už na prvý pohľad veľmi lacno. Plastové opláštenie spotrebiča je tenké a pôsobí krehkým dojmom. Uvoľňovacie tlačidlo a volič rýchlosti miešania/šľahania je plastový (zdanie kovového prevedenia klame vďaka lesklej striebornej fólii na povrchu). Kĺb ramena robota taktiež pôsobí veľmi krehko.

Je nutné podotknúť, že spomínaný model neporovnávam s bohvieako kvalitným produktom – doma už niekoľko rokov používam multifunkčný robot od značky Bosch, ktorý mal obstarávaciu cenu okolo 150 €. Súčasťou balenia modelu Silvercrest SKM 600 C2 je hnetací hák, miešacia a šľahacia metla. Hnetací hák a miešacia metla sú zo zliatiny s nepriľnavou úpravou a vyzerajú najkvalitnejšie z celého produktu. To ale nemožno povedať o šľahacej metle s plastovou stopkou, ktorá vyzerá pomerne krehko.

V neposlednom rade ma prekvapila aj veľkosť robota, vrátane veľkej nerezovej misy (5 l). V porovnaní s mojím Boschom je celé zariadenie aj misa o dosť väčšia. Bosch má navyše miešaciu misu z plastu a jej objem je 3,9 l. Objemnú nerezovú misu považujem za veľkú výhodu produktu.

Predstavenie produktu

Silvercrest SKM 600 C2 je kuchynský robot privátnej značky Silvercrest Kitchen Tools z Lidlu. Jeho plná cena je 80 €, nám sa ho ale podarilo kúpiť v akcii za cca polovicu. Robot je určený na miešanie, šľahanie a miesenie. Systém miešania je planetárny. Podľa výrobcu si má jeho 600 W motor poradiť aj s tuhým cestom.

Zariadenie disponuje plynulo nastaviteľnou rýchlosťou s prídavnou funkciou turbo a 5 l odnímateľnou misou na miešanie z nerezovej ocele. Súčasťou balenia je tiež:

  • Ochranný kryt proti striekaniu s otvorom na doplňovanie
  • Hnetací hák zo zliatiny s teflónovou úpravou
  • Metla na miešanie zo zliatiny s teflónovou úpravou
  • Nerezová metla na šľahanie

Všetko odnímateľné príslušenstvo je určené na umývanie v umývačke riadu. Model je k dispozícii v ružovej, svetlo tyrkysovej, šedej a bielej farbe. Výrobcom produktu je nemecká spoločnosť HOYER Handel, ktorá vyrába spotrebný tovar a elektroniku do kuchyne a domácnosti pre veľké európske obchodné reťazce.

Parameter Hodnota
Orientačná cena bežne 80 € (v akcii 40 €)
Príkon 600 W
Objem misy na miešanie 5 l
Funkcie Miešanie, šľahanie, miesenie
Dĺžka prívodného kábla 95 cm
Otáčky 40 – 220 min-1
Rozmery 35 x 21,6 x 32,3 cm
Hmotnosť 3,5 kg
Záruka 3 roky

Skúsenosti z prevádzky

Kuchynský robot Silvercrest SKM 600 C2 som otestovala na dvoch bežných úkonoch – šľahanie smotany a zarobenie tuhšieho kysnutého cesta. Ďalej ma zaujímalo, z akého materiálu a ako sú riešené jeho prevody. Celé zariadenie som preto rozobrala a nafotila.

Test šľahania smotany

Najprv som kuchynského robota vyskúšala na šľahanie 250 ml 30% smotany. Robot šľahačku vyšľahal v priebehu pár minút do pomerne optimálnej konzistencie, iba pri krajoch misy bola o niečo redšia. Prekvapila ma ale jeho nestabilita – aj pri takej riedkej náplni ako je šľahačka, sa robot značne chvel zo strany na stranu (viď video). Po priložení ruky bol jeho povrch zahriaty a bol tiež cítiť slabý pach spáleniny.

Test zarábania kysnutého cesta

Ďalšia úloha, ktorú som si pre robot pripravila, bolo zarobenie cca 1,5 kg kysnutého cesta. Hutné cesto dalo zariadeniu poriadne zabrať, hoci je podľa výrobcu určený aj na tuhšie zmesi. Robot bol pri zarábaní veľmi nestabilný, takže som ho pridržiavala rukou v obave, že sa prevráti (viď video). V porovnaní s mojím robotom značky Bosch bol taktiež veľmi hlučný. Pri vyššom zaťažení (nižšie otáčky a tuhé cesto / vysoká rýchlosť naprázdno) mu kolísali otáčky.

Čo nájdete vo vnútri

Aby bola naša recenzia úplná, pozrela som sa robotu na zúbok, resp. na motor a prevody. Spracovanie samotného pohonného ústrojenstva pôsobí prekvapivo slušne (nemám ale porovnanie s inými produktmi). Všetky hriadele sú uložené v ložiskách a prevody vo vnútri planetárneho mechanizmu sú kovové. Dojem kazí iba chaoticky nanesená vazelína, ktorá bola skoro všade len nie na ozubených kolesách.

Zhrnutie

Silvercrest SKM 600 C2 nenadchol ani nesklamal, pretože od tak lacného produktu som nemala vysoké očakávania. Milým prekvapením boli kovové prevody, ale celkový dojem s miešaním/šľahaním je rozporuplný. V porovnaní s Boschom nemieša zmes tak dobre pri okrajoch nádoby, zarobenie tuhšieho cesta mu trvá dlhšie, je dosť hlučný a nestabilný. Veľkým mínusom je aj elektronická regulácia otáčok – čiže nižšia rýchlosť znamená menší výkon. Vzhľadom na takú nízku cenu si ale zaslúži hodnotenie 60 %.

Klady

+ Bezkonkurenčná cena

+ Uspokojivá funkčnosť pre veľmi nenáročných užívateľov

+ Veľká nerezová miska

+ Možnosť umývať príslušenstvo v umývačke

+ Pomerne kvalitné prevodové ústrojenstvo

Zápory

Nízka kvalita spracovania

Slabý výkon

Vyššia hlučnosť

Nestabilný pri vyššej záťaži/rýchlosti

Elektronická regulácia otáčok

80 €

ORIENTAČNÁ CENA

Záver

Kuchynský robot Silvercrest SKM 600 C2 by som si osobne nekúpila a z toho dôvodu ho nemôžem odporučiť. Viem si ale predstaviť, že pre veľmi nenáročného používateľa, ktorý potrebuje dvakrát do mesiaca vyšľahať smotanu a raz vymiešať cesto, dokáže splniť účel. Ostatným používateľom môžem odporučiť tieto tri produkty od renomovaných výrobcov:

Naše porovnanie a test najlepších kuchynských robotov nájdete tu.

Súvisiace články

Tyčový mixér z Lidlu za 7 €? Kúpili sme ho a otestovali: Po 2 minútach sa začal páliť motor (Recenzia)

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.