Menu

Tyčový mixér z Lidlu za 7 €? Kúpili sme ho a otestovali: Po 2 minútach sa začal páliť motor (Recenzia)

Tyčový mixér z Lidlu za 7 €? Kúpili sme ho a otestovali: Po 2 minútach sa začal páliť motor (Recenzia)

Môže byť lacný tyčový mixér kvalitný? Práve takúto otázku sme si kládli, keď sme v akčnej ponuke Lidlu uvideli Silvercrest SSM 350 A1 za 7 €. V redakcii sme neváhali ani minútu a produkt kúpili na otestovanie. Hoci verím, že niektoré lacné veci môžu byť vysoko funkčné, tento produkt medzi ne rozhodne nepatrí.

Prvé dojmy

Akonáhle som tyčový mixér Silvercrest SSM 350 A1 vybalila z originálnej krabice, zaskočila ma jeho veľkosť. Oproti tyčovému mixéru, ktorý mám doma (Bosch MSMP 1000), pôsobí ten z Lidlu oveľa väčšie. Dôvodom je širšia miešacia noha a vyššia hmotnosť, na dĺžku sú oba modely porovnateľné.

Okrem pocitovo väčších rozmerov som si hneď všimla nižšiu kvalitu spracovania, ktorá je však vzhľadom na tak nízku cenu pochopiteľná. Plastové diely okolo spínacích tlačidiel k sebe úplne nedoliehajú, mäkké silikónové spínače pôsobia lacno, miešacia noha je z tenkého plastu a pôsobí krehko. Neunikla mi ani škára okolo hriadeľa s nožmi, do ktorej bude zachádzať mixované jedlo. Samotný hriadeľ má navyše veľkú vôľu. Nerezové nože sa zdajú byť ostré.

Kladne hodnotím dlhý prívodný kábel, ktorý meria cca 150 cm (môj mixér Bosch má kábel dlhý len 120 cm) a dve spínacie tlačidlá pre dva režimy mixovania – bežný a turbo (Bosch má iba jeden). Jeho mentolová farba pôsobí pomerne pozitívnym dojmom. Osobne by som síce preferovala neutrálnejšiu farbu, ale oceňujem snahu ponúknuť zákazníkovi originálnejší dizajn.

Predstavenie produktu

Silvercrest SSM 350 A1 je najlacnejší tyčový mixér privátnej značky Silvercrest Kitchen Tools z Lidlu. Jeho bežná cena je 15 €. My sme ho kúpili v akcii za 7 €. Mixér je vybavený dvoma rýchlostnými režimami – bežným a turbo pre silné mixovanie. Špeciálny dizajn miešacej nohy sľubuje minimálne rozstrekovanie. Mixér je na výber v troch farbách – mentolovej, ružovej a šedej. Výrobcom produktu je nemecká spoločnosť Kompernass.

Parameter Hodnota
Bežná cena 15 € (v akcii 7 €)
Príkon 350 W
Hladina hluku 79 dB
Dĺžka sieťového kábla 1,5 m
Materiál  Telo z plastu, nože z nerezovej ocele
Rozmery (Ø x V) 6,6 x 38,8 cm
Hmotnosť 595 g
Záruka 3 roky

Skúsenosti z prevádzky

Pri testovaní tyčového mixéra Silvercrest SSM 350 A1 som si nemohla odpustiť porovnanie s mojím mixérom Bosch MSMP 1000, ktorý mi dobre slúži už tri roky. Výkon oboch zariadení je porovnateľný (SIlvercrest 350 W, Bosch 400 W). Mixéry som podrobila týmto trom testom:

Test mixovania kaše

Mixér z Lidlu som prvýkrát použila na rozmixovanie varených ovsených vločiek a ovocia do hladkej kaše. Ihneď po zapnutí zariadenia som zaznamenala pocitovo silné vibrácie v ruke a hlasnejší chod. Hriadeľ motora má veľkú vôľu, a preto počas prevádzky rachotí. Mixér je tiež pocitovo ťažší ako Bosch. Kašu dokázal rozmixovať v bežnom režime bez ťažkostí do jemnej konzistencie a zmes ani nestriekala okolo.

Test drvenia orechov

Tyčový mixér tiež bežne používam na drvenie orechov na pečenie. Preto ma zaujímalo, ako pri mixovaní tvrdých surovín obstojí lacný produkt z Lidlu. Pre každý mixér som odvážila 50 g mandlí a tie drvila po dobu 5 sekúnd. Pri mixéri Silvercrest SSM 350 A1 som zvolila režim turbo, ktorého výkon ma veľmi zaujímal.

Výkon v režime Turbo ma celkom prekvapil, aj keď som na orechy mala zvoliť skôr nižšie otáčky. Väčšina mandlí bola nasekaná jemne, ale na dne nádoby zostalo niekoľko celých orechov (mixér trochu nadskakoval). Bosch síce drvil pocitovo pomalšie, ale jeho práca je rovnomernejšia. Nasekané mandle boli síce o niečo hrubšie, ale nezostali žiadne celé kusy.

Test nepretržitého chodu

Ďalej som oba tyčové mixéry nechala nepretržite bežať po dobu 5 minút. Silvercrest SSM 350 A1 som testovala v režime bežného výkonu, nie turbo. Bosch MSMP 1000 má k dispozícii iba jeden rýchlostný režim.

Po cca 1,5 minúte sa motor mixéra z Lidlu začal prehrievať a po cca 2 minútach bol cítiť spáleninou. Po cca 2,5 minútach bol zápach pomerne silný, a preto som zariadenie radšej vypla. Na mixéri mi nevyhovuje mäkký silikónový spínač – pri dlhšom mixovaní v ňom nemám cit a mám tendencie ho púšťať. Bosch zvládol celú dobu nepretržitého chodu bez akýchkoľvek ťažkostí.

Zhrnutie

Tyčový mixér Silvercrest SSM 350 A1 je síce v akcii za bezkonkurenčnú cenu (lacnejší produkt v rovnakej kategórii na Heureke nezoženiete), ale jeho kvalita je veľmi nízka. Na základe testovania ho hodnotím 40 %. Najviac mi vadí, že páchne po spálenine a je veľmi hlučný.

Klady

+ V akcii za bezkonkurenčnú cenu (7 €)

+ Dlhý prívodný kábel

+ 2 rýchlosti

+ Pocitovo vysoký výkon v režime Turbo

+ Originálne farebné prevedenie

Zápory

Na prvý pohľad nízka kvalita spracovania

Pri nepretržitom chode sa po chvíli prehrieva a páli motor

Hlasná prevádzka (vibrácie)

Pocitovo ťažší v ruke (nevyvážený)

Nevyhovujúci spínač

15 €

ORIENTAČNÁ CENA

Záver

Tyčový mixér je pre väčšinu domácností nevyhnutným kuchynským vybavením. Pokiaľ chcete, aby spoľahlivo fungoval aj niekoľko rokov, odporúčam si priplatiť za kvalitnejší model. Ani v takom prípade totiž nejde o nijako vysokú investíciu.

V sortimente Lidlu nájdete vyšší model tyčového mixéra s nerezovou mixovacou nohou Silvercrest SSMS 600 E3 (príkon 600 W), ktorý je aktuálne jedným z najpredávanejších vo svojej kategórii na Heureke. Produkt bežné stojí 20 €. Z osobnej skúsenosti môžem odporučiť model Bosch MSMP 1000 (400 W), ktorý stojí okolo 25 €. Náročnejších užívateľov možno viac zaujme TEFAL HB 643138 s príkonom 800 W a bohatým príslušenstvom. Mixér vyjde zhruba na 50 €.

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.