Menu

Microsoft vám v roku 2024 „ukradne“ pravé tlačidlo CTRL, napriek tomu mu poďakujete: Chystá sa AI revolúcia

Microsoft vám v roku 2024 „ukradne“ pravé tlačidlo CTRL, napriek tomu mu poďakujete: Chystá sa AI revolúcia
Ilustračný obrázok generovaný AI DALL-E

Clippy, Cortana a teraz Microsoft Copilot, toto všetko boli pokusy o zlepšenie a zrýchlenie používania aplikácií v balíčku Office 365 od Microsoftu. Ďalší pokus vo forme Microsoft Copilot ale prichádza s úplne revolučným využitím umelej inteligencie naprieč všetkými službami. Čo všetko dokáže?

Ultimátny pracovný nástroj

Je jedno, či práve pracujete v aplikáciách na vytváranie súborov, alebo ste zapojení do videohovoru prostredníctvom Microsoft Teams, vždy budete môcť využívať inteligentné funkcie. Na zadávanie úloh pre Microsoft Copilot bude slúžiť nové tlačidlo na klávesniciach počítačov Windows, ktoré nahradí pravú klávesu Ctrl. Táto zmena predstavuje najväčšiu inováciu v usporiadaní klávesnice Windows za posledných 30 rokov.

Videohovory bez starostí

Ako už bolo spomenuté, inteligentné funkcie sú k dispozícii aj v aplikácii Microsoft Teams. Ako príklad môžeme uviesť to, že počas hovoru môžete nechať vytvoriť prepis v reálnom čase. Po skončení hovoru potom máte možnosť vygenerovať zhrnutie najdôležitejších informácií s označením toho, kto ich predniesol.

Táto funkcia je dostupná aj v prípade, že nie ste schopní sa priamo zúčastniť hovoru. Stačí kliknúť na tlačidlo „sledovať hovor“ (v angličtine „Follow“, slovenská lokalizácia nie je dostupná) a Copilot následne zostaví obsah do zoznamu hlavných bodov.

Zdroj: Microsoft

Podobných funkcií sa dočkal aj systém pre správu a odosielanie e-mailov, Microsoft Outlook. Tu budú odporúčané najdôležitejšie správy na základe obsahu a tiež možnosť nechať napísať odpoveď umelou inteligenciou. Tieto odpovede bude možné vytvárať priamo v okne prichádzajúceho e-mailu, kde sa objavia tlačidlá s titulkami rôznych odpovedí súvisiace s obsahom prichádzajúceho e-mailu.

Zrýchlenie tvorby dokumentov

Prostredníctvom ChatGPT si časti textu nechal generovať už takmer každý a presne táto funkcia mieri do aplikácií Word, Excel a Powerpoint. Na základe vety popisujúcej to, čo chcete vytvoriť, je možné generovať tabuľky, prezentácie a celé texty. Grafiky použité v prezentáciách Copilot berie z rozsiahlej galérie šablón priamo v aplikácii Powerpoint a snaží sa vybrať tie, ktoré najviac súvisia s témou prezentácie. Možné bude aj vopred určiť počet úžitkových slov či snímok prezentácie.

Pri aplikácii Excel sa dočkáme aj možnosti automaticky vytvárať graf z informácií v tabuľke, alebo si nechať slovne zhodnotiť, či sa v informáciách nachádzajú určité trendy alebo súvislosti.

Zdroj: Microsoft

Už čoskoro aj na Vašom počítači

Aj keď sú momentálne k dispozícii iba anglické verzie, už teraz môžete zadarmo využívať niektoré funkcie Microsoft Copilot na počítači aj smartfóne. Slovo „zadarmo“ však zohráva kľúčovú úlohu, pretože pre odomknutie všetkých funkcií bude vyžadovaný mesačný poplatok, ktorý sa pohybuje okolo 30 dolárov mesačne. Niektoré prémiové verzie existujúcich aplikácií, napríklad Microsoft Teams, obsahujú inteligentné funkcie súvisiace s danou aplikáciou v rámci predplatného. Pokiaľ už používate vylepšenú verziu, nemusíte platiť nič navyše.

Oficiálna verzia pre Európu je naplánovaná na marec 2024 a počíta sa aj so slovenskou lokalizáciou, konkrétna cena pre slovenských užívateľov však ešte oznámená nie je.

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.