Menu

Najhorší telefón do roku 2024? Na tento model zakázaný na palube lietadiel by Samsung najradšej zabudol

Najhorší telefón do roku 2024? Na tento model zakázaný na palube lietadiel by Samsung najradšej zabudol
AP

Ak ste v rokoch 2016-2019 leteli lietadlom, je dosť pravdepodobné, že vám letecká spoločnosť podala okrem bežných upozornení aj informáciu o tom, že s telefónom Samsung nemáte na palube jej lietadiel čo robiť. Kauza modelu Samsung Galaxy Note 7 bola nielen z tohto dôvodu pre juhokórejského výrobcu marketingovou nočnou morou. Neuškodí si túto dobu pripomenúť a pozrieť sa na to, ako si v segmente mobilných telefónov vedie Samsung teraz.

Samsung Galaxy Note 7 a problémy s batériou

V polovici roku 2016 Samsung uviedol na trh svoj dlho očakávaný vlajkový model Galaxy Note 7. Jeho predstavenie prebehlo so všetkou pompou a slávou. Veľmi skoro ale prišlo rozčarovanie. Objavil sa rad prípadov, keď batérie niektorých telefónov explodovali alebo sa samy vznietili. Nešlo pritom o ojedinelý prípad, ale o trend. Tento problém sa len v prvých týždňoch po uvedení telefónu objavil 35-krát.

Samsung okamžite zastavil predaj a v spolupráci s radom externých organizácií započal vyšetrovanie. Viac ako 700 vedcov a inžinierov sa pokúšalo identifikovať problém na úrovni hardvéru aj softvéru. Samsung po dôkladnom vyšetrovaní potvrdil, že príčinou explózií boli chybné batérie vznikajúce z veľkej časti u externého dodávateľa. V prvom rade bolo určené, že problémom je príliš tesný vnútorný dizajn v kombinácii s tenkým vonkajším plášťom.

Samsung začal telefóny sťahovať na výmenu batérie. Tým sa ale patálie firmy neskončili. Narýchlo menené batérie totiž boli tiež chybné a výsledok bol stále rovnaký: riziko explózie a zhorenia. Výsledkom boli okrem iného aj spomínané zákazy nosenia telefónov Samsung do lietadla. Niektoré letecké spoločnosti sa uspokojili s tým, že bol telefón na palube vypnutý, iné zaviedli absolútny zákaz. Iná vec je samozrejme vymáhanie tohto zákazu, podrobná kontrola zo strany zamestnancov letiska alebo leteckých spoločností bola prakticky nemožná.

Pre Samsung bola zásadná otrasená dôvera verejnosti, ktorú bolo treba opäť posilniť. Nasledujúci model, Galaxy S8, bol kvôli extrémne starostlivému testovaniu predstavovaný neskôr a Samsung sa všemožne snažil napraviť si reputáciu.

Samsung a jeho telefóny dnes

Aj keď si Samsung s modelom Galaxy Note 7 u zákazníkov naozaj zavaril, neznamená to, že by kvôli tomu krachoval. Sila značky Samsung je naozaj veľmi veľká a zákazníci dobre vedeli a vedia, že sú s ňou spojené skutočne špičkové telefóny, ktoré patria k tým, ktoré udávajú tempo a štandardy celému odvetviu.

Aféru firma prekonala a dnes je Samsung stále považovaný za špičku v obore. V súčasnosti je za vlajkovú loď spoločnosti považovaný model Galaxy S23, ktorý je právom radený k tomu najlepšiemu, čo je dnes na trhu k dispozícii. Užívateľom ponúka špičkový výkon, supermoderné fotoaparáty aj krásny dizajn. Telefóny sú pritom ponúkané v troch variantoch: Galaxy S23, 23 Plus, 23 Ultra.

Všetky tri modely poháňa osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Operačná pamäť môže pri modeli Ultra narásť až na 12 GB. Veľkosť vnútorného úložiska sa pohybuje od 128 GB pri lacnejšej verzii základného variantu až po 1 TB pri najvyššej verzii S23 Ultra. Čo sa displeja týka, jeho veľkosť je pri S23 6,1 palcov, 6,6 palcov pri S23+ a 6,8 palcov pri S23 Ultra. V jeho prípade ide o displej Edge Quad HD+ s rozlíšením 3 088 × 1 440 a maximálnou jasnosťou 1750 nitov (maximálnu jasnosť majú spoločnú všetky varianty).

Skutočnú špičku predstavujú fotoaparáty. Modely S23 a S23+ majú 3× optický zoom a 30× digitálny zoom pri rozlíšení hlavnej kamery 50 Mpx. Model S23 Ultra disponuje hlavným fotoaparátom s rozlíšením 200 MPx, optickým zoomom 3x a 10x a stonásobným digitálnym zoomom.

Záver

Suma sumárum, súčasné vrcholové telefóny Samsung sú skutočne vysoko kvalitné prístroje, pri ktorých sa nemusíte báť toho, že vás sklamú svojím výkonom, ani toho, že vás s nimi nepustia do lietadla. Samsung krízu prekonal a teraz je späť na svojej dlhodobej pozícii jedného z najvýznamnejších a najlepších výrobcov mobilných telefónov. Samsung Galaxy Note 7 bol možno najhorším telefónom roku 2016, to ale pre Samsung Galaxy S23 rozhodne neplatí.

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.