Menu

Najhorší toaletný papier: Poznáme ho všetci, je lacný, ale oplatí sa?

Najhorší toaletný papier: Poznáme ho všetci, je lacný, ale oplatí sa?

Toaletný papier je jedným z najdôležitejších produktov našej každodennej rutiny. Priemerne každý mesiac spotrebujeme 5 – 6 roliek na osobu. Niektorí z nás nepovažujú za dôležité, ktorý druh toaletného papiera kúpia a siahnu vždy po prvom kuse v akcii. Na kvalite ale záleží, pretože aj zdanlivo lacnejší produkt môže byť vo výsledku drahší. Aký toaletný papier sa (ne)oplatí kúpiť a prečo? Poznáme odpoveď.

Najhorší toaletný papier dokáže poriadne potrápiť

Nekvalitný toaletný papier sa spravidla vyznačuje nedostatočnou pevnosťou, kvôli ktorej sa pri používaní nepríjemne pretrháva. Nedokonalá perforácia spôsobuje, že sa jednotlivé dieliky od seba zle oddeľujú. Materiál nekvalitného papiera býva hrubý, a preto je jeho kontakt s pokožkou veľmi nepríjemný. Zlou vlastnosťou je tiež pomalý rozklad papiera vo vode, ktorý môže v krajnej situácii spôsobiť upchatie odpadu.

Pri výbere sa zamerajte na tieto vlastnosti

Keď vyberáte najlepší toaletný papier pre vaše potreby, mali by ste zohľadniť nielen cenu, ale aj tieto vlastnosti určujúce jeho celkovú kvalitu:

  • Počet vrstiev a pevnosť
  • Jemnosť papiera
  • Savosť
  • Odtrhnutie a perforácia
  • Rýchlosť rozkladania vo vode
  • Vôňa a parfumácia

Na trhu sú dostupné produkty s 1 až 5 vrstvami, najbežnejšie sa stretneme s 2 – 3 vrstvami. Čím viac vrstiev, tým je papier spravidla pevnejší. Nezávislé testy v minulosti zaznamenali až 3,5x vyššiu pevnosť pri 5-vrstvovom papieri oproti jednovrstvovému. Zároveň ukázali najväčší rozdiel v pevnosti medzi na trhu najviac zastúpenými 2 a 3 vrstvovými papiermi. Ak je pre vás pevnosť papiera dôležitá, siahnite preto radšej po drahšom 3-vrstvovom variante.

Viacvrstvové toaletné papiere obvykle ponúkajú vyššiu savosť, nemusí to ale byť pravidlom. Rovnako tak nemusí súvisieť mäkkosť papiera s počtom vrstiev. Každý navyše môže mať inak citlivú pokožku. V rýchlosti rozkladania papiera vo vode dlhodobo vyniká papier značky Zewa, ktorý je schopný sa do pol minúty rozložiť vrátane rolky. Pre niekoho môže byť rozhodujúci aj vzhľad alebo vôňa papiera.

Oplatí sa na toaletnom papieri „šetriť“?

Do porovnania sme zahrnuli 7 obľúbených produktov z kategórie 1 – 4 vrstvových toaletných papierov. Cieľom bolo určiť, či sa na zaistenie optimálnej pevnosti a savosti oplatí používať viac útržkov menejvrstvového alebo naopak menej útržkov viacvrstvového papiera. Pre objektívne zistenie preto nestačilo spočítať, na koľko vyjde 100 x-vrstvových útržkov, ale koľko stojí 1 samostatná vrstva papiera z každých 100 útržkov (bez ohľadu na počet vrstiev papiera).

Názov produktu Počet vrstiev Počet roliek v balení / útržkov na rolke Celkový počet útržkov Cena balenia Cena 100 útržkov Cena 1 vrstvy zo 100 útržkov
Harmasan 1-vrstvový 1 ks 1 1/400 400 0,50 € 0,13 € 0,13 €
LINTEO Classic 16 ks 2 16/150 2 400 6 € 0,25 € 0,13 €
Zewa Deluxe biely 3-vrstvový 16 ks 3 16/150 2 400 8 € 0,33 € 0,11 €
BIG! Almusso 3-vrstvý 40 ks 3 40/105 4 200 10 € 0,24 € 0,08 €
Tento Premium Gold 4-vrstvový 8 ks 4 8/150 1 200 5 € 0,42 € 0,11 €
Harmony Exclusive pure white 16 ks 4 16/150 2 400 7 € 0,29 € 0,07 €

 

Z našich výpočtov vyplýva, že nákup zdanlivo výhodnejšieho menejvrstvového papiera sa nemusí vyplatiť. Cena za 100 jednovrstvových útržkov pri nami vybraných 1 a 2 vrstvových produktoch je porovnateľná alebo dokonca vyššia ako pri väčšine 3 a 4 vrstvových alternatív. Chápeme ale, že pre relevantnú štúdiu by bolo potrebné zaradiť viac produktov a vykonať technickú skúšku pevnosti, savosti a ďalších dôležitých vlastností.

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.