Menu

Najhoršie aku vŕtačky 2024: Čomu sa pri výbere vyhnúť?

Najhoršie aku vŕtačky 2024: Čomu sa pri výbere vyhnúť?
Ilustračný obrázok

Akumulátorová vŕtačka je najlepším pomocníkom každého majstra aj profesionálneho remeselníka. Primárne je určená na vŕtanie do dreva a kovu, avšak kvalitné varianty s príklepom umožnia aj vŕtanie do muriva. Nie každý výrobok na trhu je však dobrou investíciou. Nájdu sa totiž kvalitatívne slabšie kusy, ktoré dokážu aj toho najskúsenejšieho pracanta poriadne potrápiť. Poďme si preto ujasniť, čo spája najhoršie aku vŕtačky a čomu sa pri výbere vyhnúť. Nakoniec sa pozrieme aj na to, ako naopak vybrať tú najlepšiu.

Čomu sa vyhnúť pri výbere aku vŕtačky?

Na trhu nájdete široké spektrum aku vŕtačiek, ktoré prekypujú rozmanitými parametrami a funkčnou výbavou. Je preto dobré vedieť, čomu sa pri výbere vyhnúť, aby ste našli ten správny nástroj pre vaše potreby. Pozrite sa, čo používateľom najčastejšie vadí a čo spája najhoršie aku vŕtačky na trhu.

Nízka kapacita batérie

Jednou z najdôležitejších vlastností aku vŕtačky, ktorá vás môže limitovať pri práci, je kapacita batérie. Vyhnite sa variantom s nízkou kapacitou batérie, ktoré obvykle nemajú ani dostatočný výkon a pri vašich projektoch vám nebudú príliš nápomocné. Dôležité je mať aku vŕtačku s dostatočnou výdržou batérie alebo s náhradným akumulátorom, aby bolo možné dokončiť prácu bez neustáleho dobíjania.

Slabý motor

Pokiaľ plánujete používať aku vŕtačku na náročné úlohy, ako je vŕtanie do dreva, kovu a iných tvrdých materiálov, vyhnite sa modelom s príliš slabým motorom. Majte na pamäti, že výkon motora ovplyvňuje schopnosť vŕtačky pracovať s rôznymi materiálmi a v rôznych situáciách.

Chýbajúce funkcie a príslušenstvo

Nízka cena často napovedá, že aku vŕtačke niečo chýba. Môžu to byť práve praktické funkcie alebo príslušenstvo, ktoré dokáže uľahčiť prácu na najrôznejších projektoch. Zvážte preto, či sa vôbec oplatí investovať do aku vŕtačky, ktorej chýba dobrá ergonómia, LED osvetlenie pracovnej plochy alebo možnosť nastavenia rôznych rýchlostí.

Ako vybrať správnu aku vŕtačku?

Pri výbere aku vŕtačky je potrebné zohľadniť predovšetkým nasledujúce parametre:

 • Výkon (sledujte uťahovací moment, počet otáčok a počet príklepov)
 • Batéria (predovšetkým kapacita)
 • Ergonómia (pogumovaná rukoväť)
 • Osvetlenie (pre prácu pri zlej viditeľnosti)
 • Príslušenstvo (výhodou bude náhradná batéria, ale tiež nabíjačka, vrtáky a skrutky)

Ak chcete, aby vami zvolená aku vŕtačka zvládla aj zložitejší projekt, potom prihliadnite na užitočné funkcie. Medzi tie najpraktickejšie môžeme zaradiť napríklad spätný chod na vyskrutkovanie skrutiek, nastavenie rýchlosti otáčok v niekoľkých stupňoch alebo príklep na prácu s betónom, murivom a panelmi. Pre väčšie priemery skrutiek oceníte aj nastavenie krútiaceho momentu.

Najlepšie aku vŕtačky podľa užívateľov

Z užívateľských recenzií je zrejmé, že medzi najobľúbenejšie aku vŕtačky patrí napríklad DeWALT DCD777S2T za cca 180 €. K dnešnému dňu ju hodnotí viac ako 20 užívateľov s celkovým hodnotením 99 % (tieto údaje pochádzajú z portálu Heureka.cz, kde je možné nájsť väčšie množstvo recenzií). Užívateľom sa pritom najviac páčia tieto vlastnosti:

 • Pomer výkon/cena
 • Spoľahlivosť
 • Kvalita spracovania
 • Pogumované telo
 • Náhradná batéria v balení

Skvelé užívateľské hodnotenie 99 % (údaje taktiež pochádzajú zo stránky Heureka.cz, na portáli Heureka.sk má z menšieho množstva recenzií zatiaľ hodnotenie 100 %) získava aj aku vŕtačka Profi Tools J0Z-KT07-18, a to aj napriek tomu, že je výrobok dodávaný bez akumulátora a nabíjačky. To však do veľkej miery vyvažuje obstarávacia cena, ktorá činí len 30 €. Užívatelia na tejto aku vŕtačke najčastejšie chvália:

 • Široké spektrum využitia
 • Slušný výkon
 • Ergonómia
 • Upínacia hlava

Záver

Aby ste si vybrali kvalitnú aku vŕtačku, nie je potrebné mať množstvo skúseností a odborné znalosti. Obvykle postačí prihliadnuť na užívateľské recenzie, ktoré sú užitočným zdrojom osobných skúseností s produktmi. Vysokým užívateľským hodnotením sa pýšia napríklad aku vŕtačky DeWALT DCD777S2T alebo Profi Tools J0Z-KT07-18.

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.