Menu

Najhoršie pracie prášky 2024: Čo ich spája a ako sa im vyhnúť?

Najhoršie pracie prášky 2024: Čo ich spája a ako sa im vyhnúť?
Ilustrácia: Arecenze

Za čistou a voňavou bielizňou stojí nielen kvalitná práčka, ale aj vhodný prací prostriedok. V tomto ohľade však existujú dobré a zlé voľby, nie každý prací prášok na trhu skutočne pomáha udržať bielizeň voňavú a sviežu. Nekvalitné pracie prášky majú jedno spoločné – namiesto toho, aby plnili svoj účel, prinášajú viac škody ako úžitku. Poďte sa s nami pozrieť na to, čím sa vyznačujú tie najhoršie prášky na pranie a aké sú ich spoľahlivejšie alternatívy.

TIP: Kupujte pracie prášky v malom balení, vyskúšajte ich a nájdite si ten, ktorý najviac vyhovuje vám a vašej tvrdosti vody.

Čo majú spoločné najhoršie prášky na pranie?

Každý prací prášok by mal predovšetkým plniť svoj účel – zaistiť čistú a sviežu bielizeň. O tom, že ste narazili na nekvalitný prací prášok, sa môžete presvedčiť hneď po prvom vypraní. Bielizeň bude zle vypraná a zostanú na nej škvrny, navyše môže spôsobiť aj vyblednutie farieb. Niektoré nekvalitné pracie prášky navyše ani nezanechajú bielizeň sviežu a majú nepriaznivú vôňu, čo ale môžete do istej miery vykompenzovať avivážou.

  • Podozrivo nízka cena
  • Zle sa rozpúšťajú nielen pri nízkych teplotách
  • Dráždia pokožku
  • Spôsobujú zašednutie bielizne a vyblednutie farieb
  • Nezanechávajú bielizeň sviežu

Agresívne pracie prášky

Nekvalitné pracie prášky môžu byť príliš agresívne, čo môže byť problém obzvlášť pre citlivú či detskú pokožku. Bielizeň potom môže pokožku dráždiť a spôsobiť začervenanie, svrbenie a nepríjemné vyrážky. Ako? Pretože sú obvykle plné chemikálií, ktoré môžu predstavovať nebezpečenstvo nielen pre naše zdravie, ale aj pre životné prostredie.

Chemické parfumácie, optické bieliace látky či syntetické farbivá môžu spôsobiť alergické reakcie. Potenciálne rizikové sú tiež tenzidy, ktoré síce zvyšujú zmáčateľnosť textílií, odstraňujú nečistoty a zabraňujú ich opätovnému usadzovaniu, avšak v nekvalitných pracích práškoch tieto látky rozhodne nemajú prírodný pôvod.

Najlepšie pracie prášky podľa užívateľov v roku 2024

Naopak, tie najlepšie pracie prášky spájajú najmä výborné výsledky prania. Kvalitný prací prášok sa dobre rozpúšťa a zanecháva bielizeň čistú a sviežu. Nespôsobuje vyblednutie či zašednutie farieb ani alergické reakcie a svrbenie. Za najlepšie pracie prášky niektorí používatelia považujú tie ekologické prostriedky.

Lanza Color Fresh & Clean prací prášok so sviežou vôňou

Skvelé hodnotenie na portáli Heureka má napríklad prací prášok Lanza Color Fresh & Clean, ktorý si od užívateľov vyslúžil hodnotenie 96 %. Pýši sa tiež dobrým pomerom ceny a výkonu, keďže za 6,3 kg prášku zaplatíte okolo 12 €. Užívateľom vyhovuje vôňa aj výsledky prania.
12 € Orientačná cena

Prací prášok Jeleň s vôňou orgovánu

Medzi obľúbené pracie prostriedky patrí aj prací prášok Jeleň s vôňou orgovánu, ktorý obsahuje jadrové mydlo, ktoré na rozdiel od chemických látok šetrí prírodu, bielizeň aj pokožku. Mydlo je pre svoje dobré zloženie vhodné pre alergikov aj bábätká. V rámci užívateľských hodnotení tento prací prášok získava k dnešnému dňu 99 % a odporúča ho 100 % používateľov.
15 € Orientačná cena

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.