Menu

Otestovali sme lacnú a drahú kameru: Výsledok vás možno prekvapí

Otestovali sme lacnú a drahú kameru: Výsledok vás možno prekvapí

Bez ohľadu na to, či hľadáte kameru do auta pre zvýšenie bezpečnosti, alebo pre dokumentáciu v prípade nehody, naše testovanie vám môže pomôcť pri výbere konkrétneho modelu. Porovnali sme lacné a drahšie modely, aby sme zistili, či sa vyššia cena naozaj oplatí.

Aj lacné kamery majú niekoľko funkcií

Lacné kamery majú spravidla menej funkcií, avšak tými najdôležitejšími obvykle disponujú. Medzi dôležité funkcie by sme zaradili G-senzor na zamykanie záznamov pri náraze, detekciu pohybu, ktorá spustí nahrávanie, keď sa okolo vášho vozidla bude niečo diať, a automatické zapnutie, ktoré zapne kameru po naštartovaní vozidla. Pokiaľ vám tieto funkcie stačia, lacný model by mohol byť vhodnou voľbou.

Drahšie kamery prinášajú pokročilejšie funkcie, ako je detekcia radarov a jazdných pruhov, GPS, optická stabilizácia, Bluetooth, Wi-Fi či nočný režim. Ponúkajú aj vyššie rozlíšenie ako 4K či QHD. Pri lacnejších modeloch nájdete väčšinou len FullHD. Niektoré zahŕňajú aj zadnú kameru alebo duálny kamerový systém, ktorý umožňuje nahrávať aj dianie v aute. Túto možnosť pri lacných modeloch nenájdete.

Cenovo dostupnejšie kamery sú obvykle menšie

Ak nechcete, aby kamera zaberala na čelnom skle príliš veľa miesta, siahnuť môžete po menšom variante bez displeja. Tie sú obvykle lacnejšie a ovládajú sa prostredníctvom aplikácie, kde zároveň vykonávate všetky nastavenia. Výhodou menších kamier je tiež to, že ich ľahko schováte za spätné zrkadlo a nikde vám nebudú prekážať. Mnohí používatelia si malé modely kupujú aj ako zadnú alebo cúvaciu kameru.

Malá vs. väčšia kamera umiestnená na prednom skle

Rozdiel môže byť aj v príslušenstve a systéme uchytenia

Pri drahších kamerách nájdete flexibilný upevňovací systém, ako je napríklad držiak s prísavkou, ktorý jednoducho pripevníte na sklo a kedykoľvek ho zložíte. Tento variant nevyžaduje lepenie, ktoré môže byť nepraktické, najmä pri čistení skla. Niektoré drahšie varianty majú aj magnetickú úchytku, ktorá umožní kameru z držiaka vybrať. Pokiaľ teda nechcete nechávať kameru v aute cez noc, bude tento variant ideálny.

Tieto modely často ponúkajú aj širšiu škálu príslušenstva, vrátane rôznych redukcií alebo polarizačných filtrov. Môžu zahŕňať aj viacero spôsobov upevnenia. Lacnejšie kamery majú v balení obvykle len lepiaci držiak a napájací kábel s adaptérom.

Lacnejšia kamera rovná sa lacnejšie spracovanie

Pokiaľ vám nezáleží na prvotriednom spracovaní, môžete zvážiť lacnejšie modely, ktoré sú často vyrobené z menej odolných materiálov. Menej kvalitný je potom aj spôsob upevnenia, ktorý pri častom odnímaní nemusí dlho vydržať. Ak chcete čo najdlhšiu životnosť kamery, odporúčame siahnuť po kvalitnejších materiáloch.

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.