Menu

Parkside alebo Parkside Performance: Aký je rozdiel medzi náradím z Lidlu

Parkside alebo Parkside Performance: Aký je rozdiel medzi náradím z Lidlu

Pred rokmi bolo v Lidli dostupné iba zelené náradie Parkside. Potom značka rozšírila svoj sortiment o modelový rad Performance, ktorý je určený na náročnejšie projekty a ponúka okrem vyššieho výkonu aj ďalšie užitočné vlastnosti. Poďme si oba rady prehľadne porovnať.

Na prvý pohľad odlišný dizajn

Než sa pustíme do porovnávania parametrov, zameriame sa na modelové rady z hľadiska dizajnu a spracovania. Základný rad náradia Parkside si zachováva pôvodný vzhľad s prevahou tmavo zelenej a čiernej farby doplnený o červené prvky. Vyšší rad Parkside Performance má o niečo modernejší dizajn s oblejšími tvarmi a farebnou kombináciou čiernej s červenými a šedými akcentmi.

Hlavné rozdiely „zeleného“ a „čierneho“ náradia

Parkside od Parkside Performance bezpečne rozoznáme už aj na diaľku. Ako sa ale odlišuje vyšší rad kvalitou svojho spracovania a dôležitými technickými parametrami?

Elektromotory s dlhšou životnosťou

Jedným z najväčších rozdielov a tiež obrovskou výhodou aku náradia Performance je použitie kvalitnejších bezuhlíkových motorov (brushless motor). Motory vynikajú oproti uhlíkovým v základnom rade Parkside až 10x vyššou životnosťou, menšou poruchovosťou a niekoľkonásobne vyšším výkonom. S tým súvisí aj väčšia energetická úspornosť náradia. Na jedno nabitie urobíte až dvakrát toľko práce v porovnaní so základnými modelmi.

Zdroj: Parkside

Použitie kvalitnejších súčiastok

Okrem lepších motorov je vyšší rad Performance vybavený kvalitnejšími súčiastkami, vďaka ktorým je náradie výkonnejšie a spravidla spoľahlivejšie aj pri vyššej záťaži. Nesmiete ale zabúdať na to, že aj napriek tomu patrí Parkside Performance medzi hobby náradie, akurát s určením „pre náročnejších domácich majstrov“. Profesionáli by mali dať prednosť renovanému profi náradiu.

Výkon vždy na prvom mieste

S vyššou kvalitou spracovania ide ruka v ruke aj vyšší výkon, vyšší krútiaci moment, vyššia rýchlosť vŕtania atď. Napríklad aku vŕtací skrutkovač Parkside Performance PABSP 20 Li C3 ponúka v porovnaní s aku vŕtacím skrutkovačom Parkside PABS 20-Li D4:

  • až o 50 % vyšší krútiaci moment,
  • až 10x dlhšiu životnosť motora,
  • až o 40% vyššiu rýchlosť vŕtania.

Ďalšie praktické rozdiely

To ale rozhodne nie je všetko. Medzi ďalšie významné rozdiely produktov Parkside a Parkside Performance patrí odlišná záručná lehota a pri vyššom rade možnosť prepojenia s mobilnou aplikáciou.

Predĺžená päťročná záruka

Ktorý zákazník neocení predĺženú záruku? Tú dostanete pri oboch modelových radoch. Zatiaľ čo pri základnom rade Parkside garantuje Lidl trojročnú záruku, pri vyššom rade Performance poskytuje s ohľadom na vyššiu kvalitu spracovania záruku dokonca 5 rokov.

Šikovné vychytávky

Pri rade Performance je tiež vyššia vybavenosť modernými funkciami. Medzi dôležité vychytávky patrí systém Kickback Control, ktorý chráni užívateľov pred poranením zo spätného rázu. Systém Ready2Connect umožňuje prepojenie náradia v kombinácii so smart akumulátorom cez mobilnú aplikáciu Parkside. To umožňuje individuálnu konfiguráciu zariadenia pre optimálny výkon a získanie údajov o celkovej prevádzkovej dobe, vybíjacom prúde nástroja atď.

Vyššia kvalita, vyššia cena

Za vyššiu kvalitu, výkon a ďalšie vychytávky si samozrejme musíme priplatiť. Cena náradia Performance obvykle začína v cenovej hladine okolo 80 €. Oproti tomu základné modely Parkside si zaobstaráte už za niekoľko eur. Napríklad vyššie spomínaný aku vŕtací skrutkovač Performance PABSP C3 s akumulátorom a nabíjačkou stojí bežne 80 € a jeho lacnejší brat s rovnakým vybavením len okolo 60 €.

Zhrnutie

Na záver možno povedať, že rad Performance ponúka adekvátne k svojej vyššej cene množstvo technických a užívateľských vychytávok. Ak si navyše ustrážite rôzne akcie, môžete si daný produkt Performance zaobstarať o niečo lacnejšie. Tu je tabuľka zobrazujúca najdôležitejšie rozdiely oboch modelových radov:

Parameter Parkside Parkside Performance
Kvalita spracovania základná vyššia kvalita, použitie modernejších technológií, lepšia ergonometria a modernejší dizajn
Použité elektromotory a ich vlastnosti uhlíkové – nižšia životnosť, výkon aj výdrž akumulátora bezuhlíkové – vyššia životnosť (až 10x), vyšší výkon a spoľahlivosť, dlhšia výdrž akumulátora
Záruka až 3 roky až 5 rokov
Cena nižšia vyššia

 

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.