Menu

Pol roka spala, prebudí sa z kómy? Ako pripraviť kosačku na sezónu

Pol roka spala, prebudí sa z kómy? Ako pripraviť kosačku na sezónu

Vonku sa začína otepľovať a s prichádzajúcou jarou sa blíži tiež záhradkárska sezóna. Mnohí pokladajú údržbu záhrady za určitú formu odpočinku a únik do prírody, spája sa s ňou ale aj zrýchľujúci rast trávy. Oprášiť preto bude potrebné po dlhom zimnom spánku aj kosačku. Ako postupovať so správnou prípravou pred prvým spustením?

TIP: S výberom novej kosačky vám poradí náš nákupný radca Ako vybrať kosačku.

Skontrolujte karosériu

Na začiatku prípravy kosačky na jarnú sezónu je dôležité vykonať dôkladnú kontrolu stroja. Pozrite sa, aký je stav karosérie, rámu a ďalších častí kosačky. Pokiaľ bola kosačka uskladnená v suchu a nebola na mraze, pravdepodobne bude v poriadku. Ďalej skontrolujte, či nie sú niektoré skrutky uvoľnené. Ak narazíte na problémy, opravte ich alebo vymeňte poškodené diely. Pohyblivé diely odporúčame premazať olejom v spreji WD-40 (ložiská, kolesá a ďalšie diely).

Nastavte nôž

Ostrý a správne nastavený nôž je pre hladký chod kosačky a efektívne kosenie trávy kľúčový. Odpojte sviečku motora, odstráňte nôž kosačky a skontrolujte, či nie je poškodený alebo zdeformovaný. Ak je nôž tupý, odporúčame ho naostriť na kotúčovej brúske či s pomocou pilníka. Pri nastavovaní noža sa uistite, že je správne vyvážený a na hnacom hriadeli drží dobre.

Ošetrite motor

Pred zahájením prevádzky je potrebné skontrolovať motor kosačky. Pred prvým štartom sa odporúča vymeniť všetky zanechané prevádzkové kvapaliny. Vymeňte preto olej a pokiaľ ste zabudli pred zazimovaním odsať benzín, vymeňte aj ten. Pri dlhom státí a zmenách teplôt sa totiž vlastnosti prevádzkových kvapalín menia a pokiaľ by ste s nimi kosačku rovno naštartovali, mohli by ste poškodiť motor. Skontrolujte tiež palivový filter a vzduchový filter, a ak je to potrebné, vymeňte ich. Pred naštartovaním odporúčame tiež očistiť, či v prípade potreby vymeniť, sviečku motora.

Prvé kosenie si postrážte

Naplňte nádrž novým palivom a skontrolujte, či nie sú žiadne úniky. Spustite kosačku a sledujte jej prevádzku. Pozorujte, či motor beží hladko, či nože riadne kosia trávu a či sa zberný kôš správne napĺňa. Ak sa vyskytnú nejaké problémy, zastavte kosačku a riešte ich pred ďalším použitím.

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.