Menu

Porovnali sme sviečky Yankee Candle a WoodWick: ako dopadli v teste?

Porovnali sme sviečky Yankee Candle a WoodWick: ako dopadli v teste?

O sviečkach Yankee Candle ste už rozhodne počuli, no značku WoodWick nemusí poznať každý. My sme mali možnosť otestovať sviečky oboch značiek. V čom sa teda líšia a ktorá vyjde výhodnejšie?

Yankee Candle: sviečky s 50-ročnou tradíciou

Americké sviečky Yankee Candle prvýkrát vzplanuli v roku 1969, kedy zakladateľ Mike Kittredge prišiel s nápadom vytvoriť dokonalú sviečku. Svoju prvú sviečku vyrobil už v šestnástich, pretože nemal darček pre svoju matku, a tak rozpustil pastelky v hrnci na sporáku, ktoré potom nalial do kartónu a pridal knôt. V tom čase asi ešte netušil, že jeho sviečky budú jedny z najznámejších a najpredávanejších na svete.

Sviečky Yankee Candle sú vyrobené z najvyššieho percentuálneho podielu vonných olejov tak, aby bola ich vôňa intenzívna, ale zároveň rovnomerná. Rafinovaný parafín, do ktorého je umiestnený 100% bavlnený knôt bez karcinogénnych prísad, je potom naliaty do kvalitného skla. Yankee Candle sú obľúbené vďaka nespočetným množstvám dostupných vôní, ktoré sú vhodné na akúkoľvek príležitosť. Zároveň prevoňajú celý byt a vydržia horieť až stovky hodín.

Medzi Yankee Candle odporúčame:

WoodWick: sviečky, vďaka ktorým už nebudete potrebovať krb

Aj keď sviečky WoodWick nemajú takú dlhú tradíciu, môžeme ich pokojne postaviť vedľa sviečok Yankee Candle. Značka WoodWick vznikla v roku 2006, keď predstavila 12 základných vôní. Postupne sa kolekcia rozširovala o špeciálne rady, ako sú Trilogy či PlusWick. Sviečky WoodWick teraz nájdete okrem iného aj v predajniach Yankee Candle.

WoodWick ponúka štyri základné veľkosti vrátane „lode“, ktorá je pre svoj originálny dizajn a široký knôt veľmi obľúbená. Najväčšou zaujímavosťou je však drevený knôt, ktorý vytvára praskajúci efekt, ktorý pripomína oheň v krbe. Okrem dreveného knôtu sú vyrobené zo zmesi prémiového parafínu a sójového vosku, vďaka čomu sa na povrchu rýchlo vytvorí voskové jazierko. To zaistí, aby sviečka horela po celej šírke a pri vyhorení na okraji nezostal zvyšok vosku.

Medzi WoodWick odporúčame:

WoodWick vs. Yankee Candle: ktorá sa viac oplatí?

Porovnali sme najväčšie možné varianty oboch sviečok. Pri WoodWick sme zvolili veľkú „vázu“, nie „loď“, ktorá vďaka dlhému knôtu horí rýchlejšie, a pri Yankee sme zvolili typ „classic“ vo veľkej veľkosti. Hmotnosť WoodWick sviečky je 610 g bez skla, pri Yankee je to 623 g bez skla. Čo sa týka doby horenia, pri WoodWick výrobca sľubuje 110–120 hodín, pri Yankee potom 110–150 hodín, čo je celkom veľké rozpätie. V základe by však mali obe sviečky horieť rovnako dlho.

Parametre Yankee Candle (“classic” veľká) WoodWick (“váza” veľká)
Založené 1969 2006
Priemerná cena (€) 22 25
Hmotnosť bez skla (g) 623 610
Čas horenia (hod) 110–150 110–120
Uzol 100% bavlna Prírodné drevo
Vosk Rafinovaný parafín Sójový, prémiový parafín

 

Pri testovaní musíme uznať, že sa jazierko vytvorilo oveľa skôr pri sviečke WoodWick, kde bolo takmer po celej šírke počas jednej hodiny. Pri Yankee to trvalo trochu dlhšie – počas hodiny sa jazierko vytvorilo iba do polovice. V praxi to znamená, že Yankee budete musieť nechať horieť dlhšie, aby sa stihlo urobiť jazierko, ktoré je dôležité na to, aby sviečka nehorela iba uprostred a na okraji nezostával vosk. Aj pri testovaní sme zistili, že WoodWick horí celkovo „lepšie“ a že na okraji vôbec nezostáva vosk.

A ako znie verdikt? Obe sviečky sú veľmi kvalitné, ich vôňa je veľmi intenzívna a horia prakticky rovnakú dobu. Niektorým užívateľom môže pri WoodWick sviečkach vadiť zvuk praskania, ktorý je pomerne hlasný, pokiaľ je v miestnosti veľké ticho. Pri Yankee sviečkach môže byť zase problém ten, že ich budete musieť nechať dlhšie horieť, ideálne viac ako dve hodiny. Priemerná cena veľkej „classic“ Yankee sviečky podľa portálu Heureka je 22 €, WoodWick ponúka veľkú „vázu“ za 25 €. Yankee vás teda vyjde zhruba o 3 € lacnejšie a navyše má aj väčšiu gramáž.

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.