Menu

Matka dvoch detí radí: „Práčka so sušičkou bol omyl, kúpu ľutujem.” (Porovnanie sušička vs práčka so sušičkou)

Matka dvoch detí radí: „Práčka so sušičkou bol omyl, kúpu ľutujem.” (Porovnanie sušička vs práčka so sušičkou)
Foto: Lucie Sobotová

Pred štyrmi rokmi sme si domov zaobstarali práčku so sušičkou. Vtedy stála cca 600 €. S narodením syna pribudla bielizeň, ktorá sa nestíhala sušiť na sušiaku. Práčky so sušičkou boli hit a na samostatnú sušičku sme vtedy nemali miesto. S výsledkami sušenia modelu Hoover H3DS596TAMCE/1-S ale nie som spokojná. Práčka so sušičkou podľa mňa nebola dobrá voľba a dnes už by som dala prednosť samostatnej sušičke.

Kompromis s množstvom nevýhod

Oproti samostatnej sušičke predstavuje kombinovaný model rad kompromisov. Prvým z nich je obmedzená veľkosť bubna. V našej práčke bez problémov vyperiem 9 kg suchej bielizne, ale sušiť môžem iba 6 kg mokrej bielizne (reálne cca polovica vypraného objemu). Inak sa sušiaci program predĺži na 4 a viac hodín, bielizeň je pokrčená a miestami nedosušená.

Kontinuálny program sušenia tu preto má zmysel len v prípade polovičného naplnenia bubna, čo nevyužívam. Namiesto toho volím program prania a sušenia zvlášť, časť vypranej bielizne vyberiem a nechám uschnúť na sušiaku. Ďalšou nevýhodou nášho modelu je, že v prípade sušenia čiernej bielizne po bielom je čierna bielizeň vždy plná bielych vlákien a žmolkov.

Sušenie v práčke so sušičkou spravidla býva menej efektívne a výrazne drahšie v porovnaní s modernými sušičkami s funkciou tepelného čerpadla. Naša práčka (a mnohé iné kombinované modely) spotrebuje na jeden sušiaci cyklus 3,08 kWh (cca 0,60 € pri cene elektriny 0,20 €/kWh). Sušička s tepelným čerpadlom a energetickou triedou A+++ si vyžiada len 1,5 kWh (cca 0,30 €).

Prvý rok s bábätkom som sušila 4-5krát týždenne, čo znamená pri cene 0,20 €/kWh ročné náklady na sušenie okolo 140 €. V prípade modernej sušičky s tepelným čerpadlom v energetickej triede A+++ by sme ročne ušetrili polovicu výdavkov, tj. cca 70 €. Nehľadiac na iné nevýhody, už len ekonomické a ekologické hľadisko môže byť dôležitým dôvodom na kúpu samostatnej sušičky.

Dnes už by som volila inak

Ku kvalite prania modelu Hoover H3DS596TAMCE/1-S síce nemám výhrady, s výsledkami sušenia som ale nikdy nebola spokojná a pokiaľ to šlo, sušila som na sušiaku. Podobnú skúsenosť máme v rodine s práčkou so sušičkou LG. Práčku posledný rok používam na sušenie len občas, keď potrebujem mať pár kúskov rýchlo suchých, alebo keď chcem sterilizovať uteráky horúcou parou.

Z mojej skúsenosti je práčka so sušičkou na časté sušenie väčšieho množstva bielizne úplne nevhodná a nikdy nedokáže plne nahradiť samostatnú sušičku. Pokiaľ uvažujete o kúpe práčky so sušičkou, najskôr sa zamyslite, či skutočne nenájdete miesto pre samostatnú sušičku (pokojne nad práčkou). My už by sme si po tejto skúsenosti miesto určite našli.

Výhody a nevýhody práčky so sušičkou oproti samostatným spotrebičom (podľa skúseností redaktorky)

Klady

  • Úspora priestoru (v prípade, že nie je možné umiestniť sušičku nad práčku)
  • Nižšia obstarávacia cena (solidnú práčku so sušičkou kúpite od 400 €)
  • Možnosť kontinuálneho programu (mne sa neosvedčil - bielizeň bola pokrčená, záleží však na konkrétnom modeli a množstve bielizne)

Zápory

  • Obmedzená kapacita bubna na sušenie (v mojom prípade polovičná ako je kapacita prania)
  • Nižšia efektivita sušenia (dlhý sušiaci cyklus, nedosušená a pokrčená bielizeň)
  • Vyššie prevádzkové náklady (často aj dvojnásobné, viď výpočet vyššie)

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.