Menu

Recenzia Change: Mobilná aplikácia na obchodovanie a nákup kryptomien

Recenzia Change: Mobilná aplikácia na obchodovanie a nákup kryptomien

Klady

 • Dôveryhodná a licencovaná spoločnosť
 • Jednoduchý nákup kryptomien
 • Nízke poplatky
 • Vklady kartou zadarmo
 • Kvalitná a intuitívna mobilná aplikácia
 • Web a aplikácia v češtine
 • Stakovanie, kryptomeny a CFD

Zápory

 • Iba platby v eurách
 • Nutné overenie totožnosti
 • Poplatok za pasivitu 90 dní a poplatok za výber
 • Obchodné podmienky v angličtine

Ak ste nováčikmi vo svete kryptomien, alebo hľadáte spôsob, ako si vyskúšať obchodovanie na burze, je pre vás jednou z možností estónska mobilná aplikácia Change. Na trhu pôsobí od roku 2016 (u nás od roku 2017), no za pár rokov si rýchlo vybudovala dobré meno vo väčšine európskych krajín. Ako funguje a oplatí sa prostredníctvom nej nakupovať kryptomeny? Platformu sme osobne vyskúšali a máme pre vás odpovede na všetky otázky.

Zhrnutie:

 • Čo je Change? – Change je estónsko-holandská mobilná aplikácia určená na výmenu kryptomien a obchodovanie.
 • Ako Change funguje? – Môžete tu nakupovať a predávať kryptomeny, investovať do zlata a akcií alebo obchodovať s CFD.
 • Regulácia a dôveryhodnosť Change – Platforma je prísne regulovaná v Estónsku a Holandsku. Od založenia sa nedopustila žiadneho vážneho priestupku.
 • Osobná skúsenosť s Change – Change hodnotím predovšetkým pozitívne. Všetko od registrácie až po nákup kryptomien prebiehalo hladko.
 • Základná charakteristika – Spoločnosť bola založená v roku 2016 a odvtedy získala viac ako 132 000 overených užívateľov.
 • Ponuka Change – Platforma ponúka nákup a predaj kryptomien, akcií, zlata, ETF, ale aj obchodovanie CFD a Forex.
 • Mobilná a webová aplikácia Change – K dispozícii je prepracovaná mobilná aplikácia a beta verzia webovej aplikácie. V priebehu roku 2024 by mala byť prístupná plná verzia.
 • ChangePro – Od apríla 2024 bude spustená nová platforma určená pre skúsených traderov.
 • Registrácia na Change – Registrácia vám zaberie zhruba 10 minút a zahŕňa aj overenie identity.
 • Vklady a výbery – Vklady aj výbery je možné vykonávať od 10 €. Výbery sú za poplatok 1 €.
 • Prihlásenie na Change – Na prihlásenie je možné používať štvormiestny PIN alebo biometrické prihlásenie.
 • Nákup kryptomien na Change – Dostupných 128 kryptomien je možné nakúpiť od 10 €. K dispozícii sú tri príkazy – trhový, limitný a stop.
 • Predaj kryptomeny na Change – Predaj je jednoduchý, nezaberie vám viac ako 2 minúty. Pri vybraných kryptomenách, vrátane BTC, je predaj zadarmo.
 • Poplatky – Poplatok platíte pri pasívnom účte, výbere aj nákupe niektorých kryptomien. Pri obchodovaní je potrebné počítať so spreadmi a prípadne aj swapmi.
 • Užívateľská podpora – Podporu môžete kontaktovať cez formulár v aplikácii, e-mailom alebo na Telegrame. Operátor s vami bude komunikovať v angličtine.
 • Užívateľské hodnotenie platformy Change – Užívatelia chvália prehľadnosť a jednoduchosť aplikácie. Najväčším kameňom úrazu sú poplatky za pasívny účet.
 • Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným platformám – Výhodou Change sú nízke poplatky, jednoduchosť a vklady aj investície od 10 €. Mínusom sú poplatky za pasívny účet a výber.
 • Porovnanie s alternatívami – Change sa zameriava predovšetkým na začínajúcich investorov a traderov. Pre skúsenejších sú lepšou voľbou alternatívy so širšou ponukou, ako je napríklad e-Toro, alebo profesionálnejšie platformy ako XTB.
 • Záverečné zhrnutie – Change je kvalitná a jednoduchá platforma, prostredníctvom ktorej za pár kliknutí nakúpite kryptomeny a ponoríte sa do sveta obchodovania. Ocenia ju hlavne nováčikovia.

Čo je Change?

Change, známa aj ako Change Invest, je všestranná estónsko-holandská mobilná aplikácia. Môžete prostredníctvom nej nakupovať a predávať kryptomeny, ktoré tu sú aj uložené. Za poplatok však môžete niektoré z nich previesť do svojej vlastnej kryptopeňaženky.

Okrem kryptozmenárne ponúka aj obchodnú platformu, kde môžete nakupovať a predávať rôzne aktíva, vrátane akcií či zlata, a taktiež s nimi obchodovať vo forme CFD. Change sa teda hodí pre úplných nováčikov, ktorí si chcú skúsiť kúpiť kryptomeny alebo časť akcie, ale aj pre pokročilých užívateľov, ktorí majú s tradingom skúsenosti.

Ako Change funguje?

Ako už bolo povedané, Change možno rozdeliť na dve hlavné časti, a to kryptomenovú zmenáreň a obchodnú platformu. V oboch prípadoch musíte vykonať vklad v eurách na jednotný účet. Pomocou nich potom môžete za pár kliknutí nakúpiť kryptomeny alebo niektoré akcie. Nakúpené aktíva môžete na svojom účte držať tak dlho, ako vám bude vyhovovať.

Pri niektorých kryptomenách môžete využiť aj staking, kedy kryptomeny uzavriete a získavate za ne každý deň odmeny. Pokiaľ máte s investovaním viac skúseností, môžete si otvoriť maržový účet, cez ktorý budete obchodovať s CFD. Potrebujete na to overiť svoje telefónne číslo a vyplniť dotazník, prostredníctvom ktorého si Change overí vašu finančnú situáciu a znalosti. Všetky spomínané funkcie si podrobnejšie rozoberieme nižšie v recenzii.

Regulácia a dôveryhodnosť Change

Change je jednou z najviac regulovaných finančných inštitúcií v EÚ. Spoločnosť vlastní celkom dve licencie z Estónska a Holandska, pričom prvú zo spomínaných vlastní len pár firiem na svete. Od jej založenia sa spoločnosť nedopustila žiadneho veľkého priestupku a ani neohrozila prostriedky svojich užívateľov.

V tomto ohľade je úplne transparentná, podstupuje teda každoročné audity, ktoré vykonáva renomovaná spoločnosť Grant Thornton, a zverejňuje svoje výročné správy a ďalšie informácie o svojej spoločnosti. Change sa pri regulačných požiadavkách navyše snaží byť neustále o krok vpred, a preto je pripravená na regulačný rámec MiCA.

Ten udáva spoločnostiam povinnosť držať aktíva klientov na oddelených účtoch mimo aktíva spoločnosti – Change tak robí už teraz. Samozrejmosťou je poistenie vkladov používateľov do 100 miliónov eur. Celkovo teda možno povedať, že je Change bezpečnou a dôveryhodnou platformou.

Osobná skúsenosť s Change

Change som osobne vyskúšala a už na úplnom začiatku musím povedať, že sa jedná o jednu z najintuitívnejších a najprehľadnejších zmenární na trhu. Registrácia je jednoduchá a zaberie vám maximálne 10 minút. To isté platí aj o vkladoch, výberoch či nákupoch kryptomien. Rýchlo sa tu zorientujú aj úplní začiatočníci, ktorí sa rozhodnú na skúšku kúpiť menší podiel v jednej z kryptomien.

Pokiaľ aj napriek tomu niečomu nerozumiete, môžete navštíviť prehľadne spracované FAQ, ktoré je ale iba v anglickom jazyku. Osobne som:

 • si prešla celým procesom registrácie,
 • vykonala prvý vklad,
 • nakúpila a predala Bitcoin,
 • vykonala prvý výber,
 • vyskúšala registráciu do maržového účtu,
 • prešla si novo pripravovanú webovú aplikáciu.

Všetky kroky a moje skúsenosti s nimi si môžete prejsť nižšie v recenzii. Celkovo hodnotím platformu Change veľmi pozitívne a s pokojným svedomím ju môžem odporučiť ako začiatočníkom, ktorí sa vo svete investovania ešte len rozhliadajú, tak aj skúsenejším traderom, ktorí hľadajú pohodlný spôsob, ako obchodovať cez mobilnú aplikáciu. Na druhej strane veľmi nároční užívatelia už nemusia byť takí spokojní. Toho si je vedomá aj samotná spoločnosť, ktorá pre nich chystá novú platformu ChangePro.

Základná charakteristika

Spoločnosť Change je estónsko-holandský FinTech pôsobiaci na českom a slovenskom trhu od konca roku 2017. Užívateľom ponúka multifunkčnú investičnú platformu a kryptozmenáreň. Koncom roku 2023 sa Change dostala pod krídla nového švajčiarskeho majiteľa. Tým je spoločnosť Andromeda Capital Partners Suisse AG na čele s Ingmarom Mattusom, spoluzakladateľom brokerskej firmy Tickmill.

Change sa môže pochváliť viac ako 132 000 overených užívateľov, ponukou viac ako 450 obchodovateľných aktív a objemom obchodov presahujúcim 1 miliardu eur. Investovať tu môžete už od 10 €, pričom všetko od webu až po mobilnú aplikáciu je v českom jazyku.

Základné informácie
Rok založenia 2016
Sídlo xChange AS, Tallinn, Estónsko + Change Securities B.V., Holandsko
Kryptomeny BTC, ETH, LTC, USDT, USDC, XRP a ďalšie
Investičné inštrumenty CFD kontrakty, ETF, derivátové akcie, zlato
Mobilná aplikácia Áno
Webová aplikácia Áno
Desktopová aplikácia Nie
Telefónna linka Nie
Komunikácia cez e-mail support@changeinvest.com
Online chat Nie
Poplatok za neaktivitu 20 €
V slovenčine/češtine Áno

Ponuka Change

Aj keď nemalá časť recenzných portálov často hovorí o Change ako o kryptomenovej zmenárni, jej ponuka je oveľa pestrejšia. Môžete totiž prostredníctvom nej manipulovať nielen s kryptomenami, ale aj s ďalšími aktívami.

K dispozícii máte aj investičné zlato, ETF, akcie alebo investovanie do rôznych komodít prostredníctvom CFD – o nich si viac povieme nižšie. Platforma sa hodí ako pre začínajúcich, tak aj pre pokročilejších užívateľov a investorov.

Kryptomeny

Najprv sa pozrieme bližšie na ponuku kryptomien. V čase písania recenzie (apríl 2024) máte k dispozícii celkom 128 kryptomien. Samozrejmosťou sú najznámejšie kryptomeny ako je Bitcoin, Ethereum, Litecoin alebo XRP. K dispozícii ale máte aj menej známe kryptomeny, vrátane hanlivo nazývaných shitcoinov, ktorých hodnota sa často pohybuje pod hranicou 1 € za kus.

To ale neznamená, že ich cena nemôže rýchlo vzrásť – jedným z prípadov je napríklad Dogecoin, ktorého cenu vypumpovali zmienky Elona Muska a niektorých iných celebrít. Spravidla ale cena takejto kryptomeny strmo klesá, čo sa stalo aj v prípade spomínaného Dogecoinu. Kryptomeny tu môžete nakupovať, predávať a uchovávať. Minimálna výška transakcie je 10 €.

Kryptomenová zmenáreň Počet dostupných kryptomien
Change 128
CoinMate 7
CoinBase 200+
Kriptomat 350
CCSshop 14
SimpleCoin 9
Revolut 150+

Kryptokarta pre platby kryptomenami

Za zmienku určite stojí možnosť kúpy kryptokarty, s ktorou môžete pohodlne platiť kedykoľvek a kdekoľvek – alebo lepšie povedané, kdekoľvek, kde akceptujú karty Visa. Nezáleží na tom, či daný predajca prijíma kryptomeny. Zostatok sa totiž automaticky prevedie na eurá, s ktorými zaplatíte. Karta je spojená priamo s vaším účtom, vďaka čomu môžete platiť všetkými nakúpenými kryptomenami.

Ako získať kryptomenovú kartu?

Kryptomenovú kartu od Change si môže vybaviť každý registrovaný užívateľ s bydliskom na území Európskej únie. K dispozícii je za poplatok 5 € a dodanie na vašu adresu trvá 5 až 10 dní. Myslite na to, že o kartu môžete požiadať až po úplnom dokončení registrácie a vykonaní prvého vkladu. Jej platnosť následne činí štandardne 36 mesiacov. Pokiaľ potrebujete kartu vymeniť za novú, pripravte sa na platbu poplatku vo výške 4,95 €. Vedenie karty je ale úplne zadarmo.

Poplatky za používanie kryptokarty
Služba Poplatok (€)
Platba v eurách (po prevedení z kryptomien) 0
Platba inou menou 0,50 € + 1 % z hodnoty transakcie
Zahraničné platby mimo Európy 0,50 € + 1,5 % z hodnoty transakcie
Výber z bankomatu v eurách 1,10 €
Výber z bankomatu v inej mene 1,10 € + 1 % z hodnoty transakcie
Výber z bankomatu v inej mene mimo Európy 1,75 € + 1,5 % z hodnoty transakcie

Stakovanie

V rámci platformy Change môžete zarábať aj pomocou stakovania. Zjednodušene povedané sa jedná o proces, kedy vybrané držané kryptomeny v peňaženke uzamknete a vložíte ich do rúk platformy. Pri Change ich priamo neuzatvárate, ale iba prepožičiavate platforme, pričom s nimi môžete kedykoľvek disponovať. Platforma ich potom vkladá do validátora jedného zo svojich partnerov, medzi ktorých patrí napríklad kryptoburza Kraken.

Týmto krokom zvýšite dôveryhodnosť, ale aj bezpečnosť danej kryptomenovej siete. Ako odmenu získavate úroky, ktoré môžu dosiahnuť až 8% ročne. Momentálne môžete pri Change stakovať 19 kryptomien. Platforma uvádza, že možno stakovať aj Bitcoin, čo ale nie je tak úplne pravda. V jeho prípade v skutočnosti ide o opt-in, čiže pôžičku, ktorú iba označujú ako stakovanie. Princíp je však rovnaký ako pri ostatných kryptomenách, keďže budete každý deň získavať odmenu.

Na rozdiel od iných platforiem pri Change neexistuje minimálna doba uzamknutia, počas ktorej by museli byť prostriedky uzamknuté na účte. S kryptomenami môžete po celý čas voľne disponovať bez toho, aby ste ich museli odstakovať. Každopádne je nutné povedať, že stakovanie nie je úplne bez rizika. Vo výnimočných prípadoch je možné, že dôjde k strate prepožičaných kryptomien.

UPOZORNENIE: Kryptomeny sú extrémne volatilné, kvôli čomu môže ich cena prudko klesať aj rásť. Investovanie do kryptomien je vysoko rizikové a môže skončiť stratou všetkých investovaných prostriedkov.

Stakovanie
Kryptomena Odmena
Bitcoin 0,1 %
Ethereum 3 %
Avalanche 7 %
Algorand 1 %
Cardano 3 %
Cosmos 6 %
Flow 1 %
Kava 5 %
Kusama 4 %
Mina 7 %
Polkadot 8 %
Polygon 0,5 %
Solana 1 %
Tezos 3 %
The Graph 1 %
Tron 0,5 %
Near Protocol 8 %
USD Coin 1 %
Tether 1 %

Forex

Pre ostrieľaných investorov a traderov je k dispozícii obchodovanie s menovými pármi známe ako Forex. K dispozícii sú menové páry klasických mien, alebo teda fiat mien, ako je euro, dolár alebo libra, ale aj 14 variácií amerického dolára s rôznymi kryptomenami. Pri hlavných menových pároch tu je možné obchodovať s pákou až 30×.

UPOZORNENIE: Finančná páka je určená iba pre skúsených investorov s dostatočným kapitálom. Obchod s pákou je ešte rizikovejší a môže dôjsť k strate všetkých vložených prostriedkov.

Investovanie do zlata

Na Change môžete v súčasnosti priamo investovať iba do jednej komodity, a to investičného zlata. Nájdete ho v kategórii „Cena“ pod záložkou „Komodity“, tých tu je celkom sedem, pričom šesť z nich je možné obchodovať iba ako CFD.

Výnimkou je práve zlato, ktoré môžete buď obchodovať, alebo doň investovať. Ak je vaším cieľom druhá z možností, zájdite na koniec záložky a zvoľte „Investment Gold“. Aj tu môžete obchodovať od 10 € a za nákup zaplatíte poplatok 0,5 %.

Zlato je potom bezpečne uložené v trezore a poistené – za túto službu nič neplatíte. V tomto prípade držíte iba digitálne tokeny PAXG kryté uloženým zlatom. Pokiaľ chcete doručiť reálne zlato, musíte sa najskôr dohodnúť s podporou, zaplatiť 430 PAXG a uhradiť poplatok za vybavenie.

CFD

Pokiaľ už máte v oblasti investovania viac skúseností, určite vás poteší možnosť obchodovať s CFD. CFD sú v skratke finančné deriváty, s ktorými môžete špekulovať na vývoj ceny rôznych aktív. Pri platforme Change máte k dispozícii akcie, kryptomeny (Forex), menové páry, komodity, ale aj burzové indexy. Počas špekulácií môžete využiť aj finančnú páku, s ktorou navýšite svoj prípadný zisk.

Change ponúka finančnú páku až 30× – pri kryptomenách je dostupná iba páka 2×. Obľúbené aktíva, ktoré chcete sledovať, si môžete ukladať pomocou hviezdičky v ľavom hornom rohu. Obchodovanie s CFD je však veľmi rizikové, a preto by sa ho mali zúčastniť iba ľudia, ktorí s ním už majú nejaké skúsenosti a rozumejú všetkým obchodovaným aktívam.

Pre obchodovanie si najskôr musíte otvoriť maržový účet. Túto možnosť vám ponúkne samotná aplikácia. Potom musíte overiť svoje číslo cez SMS a vyplniť dotazník, v ktorom sa vás platforma opýta na to, odkiaľ pochádzajú vaše príjmy a aké máte s obchodovaním skúsenosti. Ako CFD tu môžete obchodovať:

 • 284 akcií, vrátane Nvidia, Tesla, Amazon, Roblox,
 • indexový Nasdaq a S&P 500,
 • 10 ETF,
 • 8 komodít ako zlato, ropa, striebro, platina,
 • 14 kryptomien, vrátane XRP/USD, ETH/USD.

UPOZORNENIE: Obchodovanie s CFD alebo v rámci Forexu je vysoko rizikové a vyžaduje skúsenosti. Samotná spoločnosť upozorňuje, že 60 % účtov retailových investorov obchodujúcich s CFD je v strate.

Akcie

Pri Change môžete nielen špekulovať na cenu akcií, ale taktiež ich dlhodobo držať a diverzifikovať tak svoje portfólio – nákup je možný aj pri ETF, ktoré je možné držať dlhodobo. Ide o derivátové akcie, ktoré kopírujú cenu reálnych akcií.

Na rozdiel od veľkých brokerov tu môžete nakupovať aj obyčajné zlomky akcií, a to od 10 €. Aj keď teda akcie stoja napríklad 1 200 €, vy si môžete kúpiť podiel v hodnote od 10 €. Nákup aj predaj akcií je zadarmo.

K dispozícii sú len vybrané spoločnosti, ktoré sú v aplikácii označené v popise „akcie“. Zatiaľ nie je možné akcie filtrovať, takže sa musíte všetkými preklikať a hľadať, ktoré majú pri sebe priradené iba CFD a ktoré sú označené aj ako „akcie“. Dlhodobo môžete držať napríklad:

 • Coca Cola,
 • Ford,
 • Intel,
 • Tesla,
 • Phillip Morris,
 • Starbucks,
 • Coinbase,
 • Uber,
 • Airbnb.

Mobilná a webová aplikácia Change

Služby platformy Change môžete využívať buď prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo pripravovanej webovej aplikácie. Samotná mobilná aplikácia je prehľadná a intuitívna a už na prvý pohľad zaujme aj jej moderný dizajn. Aj slovenských užívateľov určite poteší fakt, že je aplikácia kompletne v českom jazyku. Občas síce narazíte na menší preklep, ale pri bežnom používaní si to pravdepodobne ani nevšimnete.

Za účelom registrácie si stále musíte stiahnuť aplikáciu, ale po dokončení registrácie a zapnutí 2FA sa môžete prihlásiť aj na web. Zatiaľ je dostupná beta verzia, ktorá však nevyzerá zle. Aktuálne tu nie sú k dispozícii všetky funkcie, ale ak sa radi pohrávate s grafmi, bude pre vás webová verzia lepšou voľbou.

Pokiaľ ste zvyknutí na desktopové obchodné platformy, alebo vám z nejakého dôvodu nevyhovuje nakupovanie kryptomien cez mobilnú aplikáciu, bude pre vás webová aplikácia vhodným riešením. Za mňa je o niečo prehľadnejšia, ale je to skôr o samotných preferenciách používateľa a trochu aj o zvyku. Plnohodnotná verzia by mala byť už v roku 2024 prístupná všetkým užívateľom.

ChangePro

Za zmienku stojí plánované spustenie platformy ChangePro, ktorá je určená pre skúsených traderov. Funkčná by mala byť od apríla 2024 a podľa slov samotnej spoločnosti by malo ísť o jednu z najvýkonnejších obchodných platforiem na trhu.

Platforma vznikla v spolupráci s Interactive Brokers, vďaka čomu používatelia získajú prístup k viac ako 1,5 miliónu investičných inštrumentov na 150 trhoch sveta a v 27 rôznych menách. Po spustení budú teda k dispozícii dve aplikácie, a to nami recenzovaná Change a ChangePro.

Registrácia na Change

Registrácia na Change aj s overením vám zaberie zhruba 10 minút. V prvom rade si musíte stiahnuť mobilnú aplikáciu, ktorá je dostupná v Google Play aj v App Store – ak nechcete aplikáciu hľadať, môžete načítať QR kód na webe Change. Následne môžete začať s registráciou, ktorou vás prevedie prehľadný sprievodca. Proces prebieha takto:

 1. Otvorte aplikáciu a kliknite na „Registrovať sa“.
 2. Zadajte svoj e-mail.
 3. Vytvorte si silné heslo.
 4. Zadajte svoje meno a priezvisko.
 5. Potvrďte súhlas s obchodnými podmienkami a ďalšie formality.

V tomto bode už máte hotovú registráciu. Keďže sa jedná o zahraničnú spoločnosť, čaká na vás overenie identity. Zvládnete ho v niekoľkých krokoch:

 1. Zadajte dátum narodenia a krajinu narodenia.
 2. Zadajte telefónne číslo a vyplňte overovací kód z SMS.
 3. Zadajte adresu. Pokiaľ bývate v menšej dedinke, budete musieť zadať adresu ručne.
 4. Zadajte svoje povolanie.
 5. Skontrolujte všetky osobné údaje a potvrďte ich.
 6. Spustite overenie cez Veriff.
 7. Odfoťte svoj občiansky preukaz či iný doklad totožnosti z oboch strán.
 8. Odfoťte selfie fotografiu.

 

Po vykonaní týchto krokov zaberie spracovanie všetkých údajov zhruba 1 minútu – v niektorých prípadoch môže overenie trvať aj dlhšie. Po vstupe do účtu vás aplikácia sama požiada o vytvorenie štvormiestneho prístupového PINu. Potom už získate prístup do aplikácie a môžete vykonať svoj prvý vklad.

Vklady a výbery

Keď už ste zaregistrovaní, môžete začať plnohodnotne využívať svoj užívateľský účet a teda aj vykonávať vklady a výbery. V oboch prípadoch je všetko rýchle a jednoduché. Na úplnom začiatku ale počítajte s tým, že prvý vklad musíte vykonať bankovým prevodom, ktorého spracovanie môže trvať aj jeden pracovný deň. Vklady aj výbery je možné vykonávať iba v eurách.

Vklady

Najprv sa pustíme do spomínaného počiatočného vkladu, ktorý je rovnako ako všetky ďalšie vklady zadarmo. Ten musíte vykonať zo svojho bežného účtu. V mojom prípade trvalo overenie platby pár hodín, ale môže sa pretiahnuť aj na jeden celý pracovný deň. Pokyny k prvému vkladu nájdete priamo v mobilnej aplikácii, pričom minimálny vklad je 10 €. Pri zadávaní nezabudnite na to, že k platbe musíte doplniť aj popis platby. V opačnom prípade nebude platforma schopná vklad spracovať a prostriedky vám vrátia späť.

Následne môžete vklady vykonávať aj cez platobnú kartu či Apple Pay. Vkladať môžete aj vybrané kryptomeny, vrátane Bitcoinu, Etherea, XRP či USDT. S limitmi počítajte aj pri maximálnej možnej čiastke, ktorú môžete na účet vložiť. Jednorazovo je vklad obmedzený na 10 000 €. Pri okamžitých platbách ide o 5 000 €.

Výbery

Výbery sú na rozdiel od vkladov spoplatnené poplatkom 1 €. Aj tu sa pripravte na obmedzenie v podobe minimálneho výberu vo výške 10 €. Obmedzený je aj maximálny objem výberov, ktorý nesmie za jeden mesiac prekročiť hranicu 15 000 €. Prvý výber vykonáte jednoducho, kliknutím na zelené koliesko so šípkami, ktoré sa nachádza dole v aplikácii.

Potom sa vám rozbalia rôzne možnosti, z ktorých vyberiete „Výber“. Následne vyberiete menu, ktorú chcete vybrať a zadáte čiastku pre výber. Zvoliť musíte tiež účet, na ktorý si necháte prostriedky zaslať. Prevod je naozaj rýchly, v mojom prípade prostriedky dorazili na účet Revolut okamžite.

Prihlásenie na Change

Na Change sa môžete jednoducho prihlásiť pomocou e-mailu a svojho hesla. Pre väčšiu bezpečnosť je možné nastaviť dvojfázové overenie pomocou overovacej aplikácie – ja som použila Microsoft Authenticator. Stačí doň nahrať účet od Change a zadať do aplikácie vygenerovaný kód.

Potom po vás bude platforma vždy vyžadovať zadanie kódu z Microsoft Authenticator alebo inej aplikácie. Nemusíte sa tak obávať, že by sa niekto cudzí dostal k vášmu účtu, a to ani v prípade, ak sa mu podarí prelomiť heslo. Pre uľahčenie prístupu v aplikácii si môžete nastaviť biometrické prihlásenie cez odtlačok prsta či FaceID. Vyhnete sa tým zadávaniu PINu, ktorý ste si nastavili po registrácii.

Nákup kryptomien na Change

Nákup kryptomien na Change je jednoduchý a zvládnete ho za pár kliknutí. Najprv si v sekcii „Cena“ a v záložke „Kryptomeny“ vyberte kryptomenu, ktorú chcete kúpiť. Vyberte možnosť „Kúpiť“ a zvoľte si príkaz, ktorý chcete vykonať. Na výber máte:

 • Trhový príkaz – kryptomenu nakúpite okamžite za trhovú cenu,
 • Limitný príkaz – kryptomenu kúpite iba vtedy, ak klesne na vami stanovenú cenu,
 • Stop príkaz – kryptomenu kúpite iba vtedy, ak vzrastie na vami stanovenú cenu.

Následne zadáte čiastku, za ktorú chcete kryptomenu nakúpiť – minimálna čiastka je 10 €. Potom sa pred vami zobrazí zhrnutie objednávky, ktorú potvrdíte prejdením prsta nahor a máte hotovo. Kryptomena sa ihneď pripočíta na váš účet na platforme Change. Pokiaľ chcete kryptomenou disponovať aj mimo účtu, musíte ju previesť do svojej vlastnej kryptopeňaženky.

UPOZORNENIE: Kryptomeny sú jedným z najrizikovejších investičných inštrumentov. Ich cena sa môže aj behom pár minút prudko zmeniť. Nikdy do nich, ale ani do iných investičných inštrumentov, neinvestujte svoje jediné úspory či prostriedky, ktoré potrebujete na udržanie svojej životnej úrovne.

Predaj kryptomeny na Change

Predaj kryptomeny na Change je rovnako jednoduchý ako nákup. Pri Bitcoine a pri vybraných kryptomenách je predaj opäť zadarmo. Stačí vojsť do vášho portfólia a vybrať kryptomenu, ktorú chcete predať. Potom zadáte čiastku, ktorú chcete vymeniť. Potvrdíte predaj a máte hotovo.

Poplatky

Rovnako ako pri väčšine iných platforiem, ani tu sa nevyhnete poplatkom. Ich výška sa odvíja od služieb, ale aj aktív, ktoré chcete cez Change nakupovať alebo obchodovať. Platforma je v tomto ohľade úplne transparentná, vďaka čomu hneď viete, koľko vás bude daný krok stáť. Pre lepší prehľad si všetky účtované poplatky prejdeme nižšie.

Poplatok za pasivitu

V prvom rade sa zameriame na jednu z najdiskutovanejších položiek, a to poplatok za pasívny účet, ktorý činí 20 €. Na úvod je nutné povedať, že nejde o žiadnu novinku, poplatok za pasivitu si účtuje napríklad aj eToro alebo Bitstamp. Aj keď niektorým užívateľom tento poplatok nemusí prísť práve atraktívny, nie je nutné hneď panikáriť. Jeho platbe sa môžete jednoducho vyhnúť.

Ešte predtým by sme si ale mali povedať niečo o tom, čo je to pasívny účet. Change ho definuje ako účet, na ktorom nebola zaznamenaná žiadna aktivita v priebehu 90 dní. Aktivitou sú myslené akékoľvek transakcie spojené so zmenárňou či tradingom CFD. Po prekročení daného počtu dní si platforma začne účtovať poplatok každý 19. deň v mesiaci.

Ako už bolo povedané, jeho platbe sa môžete vyhnúť. V prvom rade si treba strážiť, ako dlho nie ste na účte aktívny. Ak sa počet vašich neaktívnych dní blíži k stanovenej hranici, môžete ich jednoducho vynulovať vykonaním transakcie, a to napríklad:

 • nákupom či predajom kryptomien,
 • stakovaním kryptomien,
 • nákupom či predajom akcií,
 • nákupom či predajom CFD,
 • vkladom eur či kryptomien.

Poplatky za nákup a predaj kryptomien

Pokiaľ sa pri Change rozhodnete nakúpiť Bitcoin, USTD alebo DAI, neplatíte žiadny poplatok. Pri ostatných kryptomenách si platforma účtuje poplatok 0,1 %. Každopádne nie je pravda, že by bol nákup Bitcoinu úplne zadarmo.

Pri každom nákupe či predaji musíte počítať aj so spreadom, ktorý v skratke ovplyvňuje, koľko kryptomien či peňazí pri zmene získate. Spread predstavuje rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou. Pokiaľ teda kryptomenu kupujete, platíte za ňu vyššiu cenu, než za ktorú ju môžete predať. Pri Change činí spread zhruba 0,6 až 3 %.

Kryptomena

Poplatky pri nákupe a predaji kryptomien

Nákup Predaj Výber
Bitcoin 0 0 0.0003 BTC
Ethereum 0,1 % 0,1 % 0.006 ETH
Litecoin 0,1 % 0,1 % 0.03 LTC
USD Coin (USDC) 0,1 % 0,1 % 11 USDC
Tether (USDT) 0 0 11 USDT
XRP 0,1 % 0,1 % 4 XRP
Ostatné kryptomeny 0,1 % 0,1 % Dynamický, podľa aktivity siete

Poplatky za obchodovanie CFD

Poplatky na vás čakajú aj pri obchodovaní CFD. Change si neúčtuje províziu, ale musíte počítať so spreadmi a swapmi. Ako sme už povedali vyššie, spread predstavuje rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou. Naopak swap je poplatok účtovaný za držanie pozície cez noc.

Aktívum Priemerný spread Priemerný swap
Kryptomeny 0,57 % 0,071 %
Akcie 0,57 % 0,0125 %
Indexy 0,06 % 0,018 %
ETF 0,32 %
Forex 0,02 %
Komodity 0,37 % 0,018 až 0,05 %
Ropa 0,15 % 0,018 %
Drahé kovy 0,13 % 0,05 %

Užívateľská podpora

Užívateľskú podporu môžete kontaktovať priamo v aplikácii v sekcii „Pomoc“, kde kliknete na „Napíšte nám“. Podporu je možné kontaktovať cez e-mail support@changeinvest.com. Obrátiť sa môžete aj na oficiálnu skupinu na Telegrame. Stačí napísať do vyhľadávania „Change Invest“ a pridať sa do skupiny.

Ja som skúsila kontaktovať užívateľskú podporu cez formulár v mobilnej aplikácii. Podpora mi odpovedala až na štvrtý deň. Na jej obranu musím spomenúť, že som ju kontaktovala v piatok popoludní. Pri investičnej platforme by som ale očakávala dostupnosť užívateľskej podpory 24/7.

Aj keď v niektorých článkoch môžete naraziť na tvrdenie, že je pomoc v českom jazyku, nie je to tak úplne pravda. Môžete ju síce kontaktovať v češtine resp. slovenčine, ale priradený operátor vám odpovie v angličtine. To isté platí aj pre skupinu na Telegrame, kde sa v drvivej väčšine prípadov komunikuje po anglicky.

Užívateľské hodnotenie platformy Change

Z hľadiska fungovania je Change medzi užívateľmi považovaná za jednu z najlepších obchodných aplikácií na trhu. Ešte pred pár rokmi dosahovala na väčšine recenzných platforiem, na Google Play aj v App Store hodnotenie cez 4 hviezdičky, čo sa nepodarí len tak hocijakej službe.

V poslednej dobe však jej hodnotenie rýchlo kleslo, a to kvôli zavedeniu poplatku za pasívny účet. Veľká časť užívateľov bohužiaľ nezaregistrovala jeho spustenie, a preto im spoločnosť začala pri pasivite strhávať 20 € mesačne.

Ako som už ale spomenula, tomuto poplatku sa môžete vyhnúť vykonaním akejkoľvek transakcie. Niektorým používateľom nevyhovuje ani poplatok za výber prostriedkov či kryptomien, celkovo je ale platforma Change stále hodnotená veľmi pozitívne.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným platformám

Veľkým plusom Change je jej jednoduchosť, užívateľská prívetivosť a fakt, že je web aj mobilná aplikácia v českom jazyku, čo určite ocenia aj slovenskí užívatelia. Oproti niektorým väčším platformám sa zameriava na začiatočníkov a bežných užívateľov, vďaka čomu minimálny vklad aj obchod činí 10 €. Výhodou sú tiež nízke poplatky pri väčšine úkonov. Plusom je aj transparentnosť platformy a dve európske licencie.

Ide tak o jednu z najlacnejších alternatív na nákup kryptomien cez kryptomenovú burzu. Nie každému musí vyhovovať poplatok za prevod vo výške 1 € a poplatok za pasívny účet vo výške 20 € – ten si ale účtujú aj niektoré iné platformy. V porovnaní s inými platformami tu nenájdete tak pestrú ponuku investičných inštrumentov, na čom ale spoločnosť pracuje a počíta so spustením väčšej platformy.

Porovnanie s alternatívami

Pri porovnaní s ostatnými platformami veľmi záleží na tom, podľa čoho sa ich rozhodnete hodnotiť. Pokiaľ je vaším cieľom nákup kryptomien, radí sa Change medzi jedny z najlepších platforiem. Vhodná je predovšetkým pre nováčikov, ktorí nechcú do kryptomien hneď investovať veľa peňazí.

Z hľadiska funkcií na tom Change tiež nie je práve najhoršie. Môžete tu stakovať, nakupovať frakčné akcie, investovať do zlata alebo obchodovať s CFD. V tomto ohľade možno povedať, že sa jedná o konkurenciu Revolutu na steroidoch – aj ten sa hodí pre začiatočníkov, ktorí nemajú s nákupom kryptomien práve veľa skúseností, ale z hľadiska poplatkov a kurzov tu nie je nákup tak výhodný.

Pokiaľ sa radíte medzi skúsených investorov, ktorí chcú do CFD investovať vo veľkom, budú pre vás lepšou voľbou profesionálne platformy ako napríklad XTB alebo Interactive Brokers. Počkať si však môžete aj na už spomínanú platformu ChangePro, ktorá by mala ponúkať viac funkcií. Začiatočníci môžu využiť aj eToro, ktorá ponúka širokú škálu funkcií, ale na druhú stranu si účtuje vysoké poplatky za výber.

Záverečné zhrnutie

Change je skutočne kvalitná platforma, ktorá spája svet tradičných investícií a kryptomien. Oproti iným platformám je vhodná aj pre úplných začiatočníkov, ktorí si musia dávať pozor na prípadný poplatok za pasívny účet. To však kompenzuje jednoduchosťou a užívateľskou prívetivosťou.

Zaujať môže aj skúsenejších užívateľov, ktorí nehľadajú profesionálne funkcie a stovky aktív na jednom mieste. Pokiaľ je pre vás naopak dôležitá spomínaná jednoduchosť, je Change tým pravým pre vás. Nároční používatelia si môžu počkať na platformu ChangePro, ktorá by mala konkurovať veľkým hráčom vo svete tradingu.

Klady

 • Dôveryhodná a licencovaná spoločnosť
 • Jednoduchý nákup kryptomien
 • Nízke poplatky
 • Vklady kartou zadarmo
 • Kvalitná a intuitívna mobilná aplikácia
 • Web a aplikácia v češtine
 • Stakovanie, kryptomeny a CFD

Zápory

 • Iba platby v eurách
 • Nutné overenie totožnosti
 • Poplatok za pasivitu 90 dní a poplatok za výber
 • Obchodné podmienky v angličtine

Recenze Premium

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.