Menu

Recenzia filmu Sofiina voľba

Recenzia filmu Sofiina voľba

Film s príznačným názvom Sofiina voľba uzrel svetlo sveta v roku 1982 a réžie sa ujal už vtedy známy režisér Alan Pakula, ktorý sa inšpiroval románom amerického spisovateľa Williama Styrona z roku 1979, kniha nesie rovnaký názov ako jej filmová podoba.

Bezpochyby výnimočnosť tejto snímke dodávajú aj hlavné postavy, do ktorých Pakula obsadil herecké osobnosti – M. Streepovú, K. Klina a P. McNicola.

Obal filmu Sophiina volba

Žáner, štýl a príbeh

Sofiina voľba je dráma, ktorá pohne aj tvrdým chlapom. Aj takto možno charakterizovať film ako žáner. Ide o veľmi silný emotívny príbeh, ktorý zanechá v divákovi zmiešané pocity. Príbeh, odohrávajúci sa v roku 1947, dva roky po skončení 2. svetovej vojny, v ktorom sa strieda súčasnosť s minulosťou.

Hlavnou ženskou postavou je poľská katolíčka Sofia Zawistowska, veľmi pôvabná, príťažlivá žena s tvárou anjela, ale vo svojom vnútri má démona minulosti, s ktorým sa veľmi ťažko vyrovnáva. Jej partnerom je Nathan, ktorý nie je psychicky v poriadku a tiež má svojich démonov. Labilný, nevyrovnaný paranoidný schizofrenik, o čom nemá Sofia ani potuchy. Len pokorne znáša jeho agresívne správanie, fyzické napádanie a urážky. Do ich životov vstupuje mladý, začínajúci spisovateľ Sting, ktorý je vo filme aj rozprávačom príbehu. Príbehu o dvoch Američanoch a jednej Poľke, ktorá prežila Osvienčim, ale zároveň za prežitie zaplatila tú najvyššiu daň. O tom sa divák dozvedá až takmer v závere filmu formou retrospektívy, keď napokon Sofia odhaľuje svoje najväčšie tajomstvo priateľovi Stingovi. Tajomstvo, ktoré sa jej podarilo skrývať celý čas pred Nathanom. Divák sa až na konci príbehu dozvedá pointu názvu filmu Sofiina voľba.

Hodnotenie

Sofiina voľba – príbeh, ktorý je rovnako krásny, ako aj ťažký. Nie však na pochopenie. Jeho ťarcha spočíva v ľudskom utrpení, bolesti, v ťažkých, priam nemožných voľbách a osudných rozhodnutiach. Ako bolo rozhodnutie a voľba hlavnej hrdinky a jej následné utrpenie a bolesť, ktoré ju sprevádzali po celý život. Mohla odísť kamkoľvek z rodnej krajiny, z Poľska, precestovať aj tisíce kilometrov, napriek tomu, tú ťarchu svojho rozhodnutia, ktoré navždy zmenilo jej ďalší život, si niesla všade so sebou.

Je to príbeh trojice ľudí, ktorí sú svojím spôsobom výnimoční, podobní, ale aj rozdielni. Do Bostonu prichádza mladík Sting, aby pracoval na svojej knihe o dvanásťročnom chlapcovi, ktorý stratil svoju matku. Tým chlapcom je on sám.

Ubytuje sa v jednom dome, v ktorom majitelia ponúkajú voľné izby na prenájom a tam sa zoznamuje so svojimi susedmi – Sofiou a Nathanom. Už ich prvé stretnutie je poznačené výstupom narušeného Nathana, ktorý krikom a urážkami vzbudí pozornosť Stinga, a ten sa mlčky prizerá stojac medzi dverami svojej izby a nenachádzajúc slová.

Od prvej chvíle sa zaľúbi do Sofie, ale vie, že ona miluje Nathana. Postupne sa z nich stanú priatelia, vznikne medzi nimi zvláštne priateľstvo v zložení dvoch mužov a jednej ženy. Sting si oboch obľúbi, dokonca aj Nathana, hoci vie, že dokáže byť hrubý, vulgárny, agresívny hlavne voči Sofii, ale zároveň veľmi galantný, šarmantný, pozorný. Možno povedať, že Sting ho obdivuje a je priťahovaný jeho osobnosťou. Nathan je preňho svojím spôsobom výnimočný a má ho rád ako svojho priateľa.

Postupne preniká do ich životov, najmä do života Sofie, ktorá mu odhaľuje svoje vnútro, hovorí mu o svojej minulosti, ale nie je k nemu úprimná. Aspoň nie na začiatku. Keď mu rozpráva o svojom otcovi, ktorý bol veľký zástanca Židov a nepriateľ antisemitizmu, naivný americký mladík, ktorý nikdy neprežil hrôzy vojny, jej všetko uverí. Až neskôr sa dozvedá od jedného profesora, ktorý osobne poznal Sofiinho otca, že pravda je úplne iná. Nie nepriateľ antisemitizmu, ale nepriateľ Židov.

Sofia vidí v Stingovi dôverníka, dobrého a príjemného spoločníka, ktorý s ňou trávi čas, keď Nathan dlho do noci pracuje. Podľa Sofie ako biológ na veľmi dôležitom projekte. Opäť ubehne nejaký čas, kým sa Sting dozvie skutočnú pravdu aj o Nathanovi od jeho brata Larryho. Nathan nie je žiadnym biológom a nepracuje na žiadnom veľkom projekte. Narodil sa ako výnimočné dieťa s vysokým intelektom, ale už v detstve mu diagnostikovali paranoidnú schizofréniu a odvtedy podľa slov Larryho jeho jedinými školami boli drahé súkromné sanatóriá. Okrem toho je závislý na drogách a kombinácia schizofrénie a drog ho robí nevyspytateľným. V jednu chvíľu sa smeje, zabáva, je milý ku všetkým, o pár minút či hodín sa stáva nebezpečným násilníkom, od ktorého človek nevie, čo má očakávať. Sofia však o jeho diagnóze a užívaní drog nevie a všetko mu toleruje, pretože je mu vďačná za záchranu života. Keď omdlela v knižnici, tak jej pomáhal prebrať sa a zobral ju k sebe do bytu, kde sa o ňu staral, čítal jej knihy, pomáhal jej s angličtinou. A ona už nikdy neodišla, zostali spolu žiť.

Sting, ktorý divákovi približuje celý príbeh svojím pohľadom, sa čoraz viac do tohto zvláštneho priateľstva so Sofiou a Nathanom zaplieta. Pravda o oboch je preňho pomerne šokujúca a snaží sa pochopiť ich vnútorný svet. Najmä ten Sofiin, keďže ju má rád a priťahuje ho. Navonok trojica žije bezstarostný život, zabávajú sa spoločne, užívajú si spoločné chvíle. Ale keď Sting ostane osamote so Sofiou, vtedy sa mu dokáže zdôverovať a otvárať tie najväčšie rany svojho srdca. Rany, ktoré sa nikdy nezahoja natoľko, aby boli aspoň znesiteľnými jazvami.

Odkrýva mu postupne celú svoju minulosť, svoj životný príbeh, boj. Sting sa dozvedá, že mala manžela a dve deti – chlapca a dievčatko. Prišla o všetky tri milované bytosti. Manžela jej odviedli nacisti a už ho nikdy nevidela. Ona bola poslaná do Osvienčimu v nákladnom vlaku spolu so svojimi deťmi.

Veľmi silno na diváka pôsobí scéna, keď v tom nekonečnom zástupe Židov čakajúcich na svoj krutý osud, stojí Sofia držiaca obe svoje deti na rukách. Podíde k nej nemecký dozorca a obdivuje jej krásu, prihovára sa jej a ona sa snaží z danej situácie vyťažiť. Obhajuje sa tým, že nie je Židovka ani jej deti, že pochádza z Poľska a je katolíčka. Tým ešte viac zaujme pozornosť Nemca, ktorý jej ponúkne možnosť záchrany, ale Sofia ešte netuší, že práve to navždy poznačí jej život. Je postavená pred voľbu, v ktorej správne sa rozhodnúť je v podstate nemožné. Môže prežiť, ale len ona a jedno jej dieťa. Otázka Nemca znie: „Pre ktoré sa rozhodne?“ Sofia najprv nechápe, čo sa jej vlastne nacista pýta, či počula, rozumela správne, ale on na ňu začne naliehať, kričať a dokola opakuje tieto isté slová: „Musíš sa rozhodnúť! Rozhodni sa!“ Sofia však rozhodnutie neurobí. Len ešte pevnejšie stisne v náručí obe svoje deti s odhodlaním ochrániť ich. Ostáva však bezmocná, nacisti na rozkaz Nemca vytrhnú Sofii z náručia dcéru a odvádzajú ju preč od matky a brata. A Sofia neplače, ale doslova kvíli, zavíja ako ranené zviera, ktoré umiera. Z jej hrdla idú zvuky, ktoré mrazia.

Až v tejto poslednej retrospektíve sa dozvedáme, prečo film dostal pomenovanie Sofiina voľba. Pretože v tom okamihu rozhodnutia, ktoré Sofia síce neurobila, zomrelo jej vnútro, keď jej vzali tú najdrahšiu bytosť – dcéru. Ktorá matka by netrpela pri pohľade na svoje dieťa, ktoré jej násilne berú a ona vie, že ho už nikdy neuvidí. Samozrejme, pocit viny, studu, hanby jej nikdy nedovolil zdôveriť sa s týmto príbehom úplne celým. Nedokázala povedať pravdu ani Nathanovi, ktorého milovala, bola od neho závislá, a predsa vedela, že aj on má svojich démonov. Otvorila svoje vnútro Stingovi, ktorý ju miloval úprimnou, čistou a oddanou láskou a chcel si ju vziať za ženu.

Svitla mu nádej na spoločný život a rodinu so Sofiou, keď Nathan po poslednom výstupe chorej mysle odišiel a telefonicky sa vyhrážal Sofii aj Stingovi, že zaplatia za to, čo mu urobili. Neurobili nič zlé, to len výplody jeho narušenej osobnosti ho presvedčili o tom, že Sofia mu je neverná so Stingom. Vyzbrojil sa a túžil po pomste. V ten deň odišla aj Sofia, nevedno kam. Sting ju hľadal, pýtal sa na ňu, ale nikto mu nevedel povedať, kde by mohla byť.

Rozhodol sa odísť z prenajatého bytu na malú farmu do Dixie, ktorú mu zanechal jeho príbuzný. Začul však na schodoch Sofiin hlas a klopanie na dvere. Vošla dnu a on sa vtedy rozhodol vyznať jej svoju lásku, navrhnúť jej manželstvo a prosil ju, aby s ním odišla na farmu, kde si založia rodinu a budú spolu šťastní. Sofia mu to síce prisľúbila, pretože sama bola zranená a otrasená správaním Nathana a hľadala útechu, bezpečie u človeka, ktorému dôverovala.

Touto scénou sa príbeh chýli ku koncu a možno si divák pomyslí, že aspoň záver filmu bude pozitívny. Ale opak je pravdou. Sofia so Stingom síce odchádzajú z toho miesta, kde žili predtým aj s Nathanom, aby boli pred „bláznom“ v bezpečí, ale po vášnivej noci, ktorú spolu strávia, sa Sting ráno prebúdza v posteli sám. Iba keď otvorí oči, nachádza vedľa seba položený list na rozlúčku. Od Sofie. List, v ktorom mu vysvetľuje, prečo nedokáže odísť a ostať s ním a vracia sa späť k Nathanovi, osudnému mužovi jej života. Sting má zlomené srdce a vie, že nikdy na Sofiu, svoju skutočnú lásku, nikdy nezabudne.

Záverečná scéna nás privádza opäť k tomu domu, v ktorom sa to celé začalo. Na miesto, kde predtým bol život, prišla teraz smrť. Nathan a Sofia sú nájdení v posteli mŕtvi. Otrávení. Sami sa rozhodli vziať si život, pretože už nedokázali niesť jeho ťarchu a bojovať so svojimi démonmi. Sting sa prichádza s nimi rozlúčiť a venuje im svoj posledný pohľad. Mlčky stojí a po tvári mu stekajú slzy. Vie, že stratil svojich dvoch najlepších priateľov, ktorí mu navždy zmenili život. Oboch ich svojím spôsobom ľúbil a v jeho srdci ostala len prázdnota a bolesť. Odchádza z Brooklynu kráčajúc po brooklynskom moste, na ktorom spolu so svojimi priateľmi ešte pred pár dňami pili víno a oslavovali život.

Záver

Hoci dĺžka filmu je úctyhodná, 150 minút, rozhodne pozretie snímky stojí za to. Ak chceme hlbšie preniknúť do príbehu, mysle, vnútra a konania postáv, potrebujeme sa pri sledovaní filmu maximálne sústrediť. A možno si pozrieť celý film viackrát alebo sa po čase k nemu znovu vrátiť.

Film je silnou emocionálnou výpoveďou o životoch troch ľudí, ktorých spojila dokopy náhoda alebo osud. Každý skrýval pred tým druhým svoje tajomstvá, príliš boleli na to, aby sa o ne dokázali spoločne deliť. Ľahšie bolo unikať pred démonmi do sveta drog v prípade Nathana, do bezstarostnosti a zábavy alebo sa upínať na psychicky labilného človeka, ako to robila Sofia. A predsa medzi nimi vzniklo silné puto priateľstva a istej podoby lásky.

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.