Menu

Recenzia knihy Umenie: objasnené

Recenzia knihy Umenie: objasnené

Kniha Umenie: objasnené nesie podtitul 100 majstrovských diel a čo znamenajú. Knižku o 216 stranách vydalo vydavateľstvo Grada Publishing, a.s. v marci 2022 v edícii Výtvarnej techniky umenia. Originálny titul Art: Explained: 100 Masterpieces and What They Mean vyšiel toho istého roku v Londýne v nakladateľstve Laurence King Publishing, Ltd.

O autorke

Susie Hodgeová je britská autorka, uznávaná odborníčka na dejiny umenia. Napísala vyše 100 kníh z oblasti dejín umenia, umeleckých techník a histórie. V nich sa snaží odovzdať svoje vedomosti jasne a zrozumiteľne aj čitateľom – laikom. K najznámejším patrí napríklad Stručný príbeh umenia, Stručný príbeh moderného umenia alebo Prečo je v umení toľko nahých ľudí a ďalšie zásadné otázky o umení. Mnohé z jej publikácií získali prestížne ocenenia a vydobyli si široký ohlas. (Zdroj: Susie Hodge)

Hodgeová sa ďalej venuje praktickým workshopom, besedám a dokumentom o umení. Ako učiteľka a lektorka tiež vedie množstvo prednášok. (Zdroj: Wikipedia)

Parameter Tento produkt
Autor Susie Hodgeová
Počet strán 216
Vydavateľstvo Grada Publishing, a.s.
Rok prvého vydania 2022

Žáner a obsah knihy

Kniha je určená laikom, ktorí by radi prenikli do tajomstva umeleckých diel a zistili, „čo tým chcel básnik povedať“. Ako názov napovedá, autorka zvolila 100 výtvarných prác, prevažne obrazov a sôch, nevyhýba sa však ani fotografiám alebo umeleckým inštaláciám. Niektoré z diel sú známe širokej verejnosti, iné budú pravdepodobne povedomé len obdivovateľom moderného a postmoderného umenia. V knihe sú zoradené chronologicky podľa dátumu vzniku, pričom tento rad začína už v praveku a končí sotva niekoľko rokov späť u súčasne žijúcich a tvoriacich autorov.

Pri každom z diel nájdete vždy krátky popis spolu s vysvetlením, čo vyobrazené objekty symbolizujú. Viac pozornosti sa však venuje kontextu, v ktorom sochy či obrazy vznikali – osobnosti a životu autora, prostredia, v ktorom tvoril, alebo ohlasu, aké diela vyvolali. Kniha tiež upozorňuje na sociálne témy, ktoré sa s niektorými dielami spájajú, ako napríklad feminizmus alebo homosexualita. Čitateľ sa ale nemusí báť, že by mu autorka túto tematiku nejako nasilu „pchala“, tieto zmienky sú vždy tak akurát stručné, nenásilné a bez osobných názorov či posudkov.

Vďaka chronologickému radeniu je možné z výkladu získať informácie nielen o tom, akými cestami sa uberalo umenie, ale aj o vývoji celej našej spoločnosti. Tieto informácie sú nepochybne zaujímavé a cenné, je však potrebné upozorniť, že kniha nie je komplexným sprievodcom dejinami umenia a schopnosť pochopiť akékoľvek umelecké dielo po jej prečítaní zrejme nikto zázračne nezíska.

Štýl

Susie Hodgeová píše zrozumiteľne a jej text sa veľmi dobre číta. Pri každom diele hneď v názve kapitoly prezrádza jeho hlavné poslanie či myšlienku, takže sa čitateľ rýchlo zorientuje. Suché alebo príliš roztiahnuté popisné pasáže v knihe nenájdete. On tu na nich ani nie je priestor, každý obraz či socha má pre seba iba jednu stránku (čo ale plne postačuje). Najdlhším úsekom textu je v tejto knihe predslov. V ňom autorka okrem predstavenia knihy zdôrazňuje význam umenia a vysvetľuje, ako sa v priebehu rokov menili jeho ciele a účel.

Každé dielo sprevádza farebná fotografia cez takmer celú stránku. Tých by však podľa nás mohlo byť aj viac – najmä v prípadoch, keď Hodgeová hovorí o dielach veľkého rozsahu ako napríklad Terakotová armáda alebo jaskyňa Éllóra.

Naše hodnotenie a záver

Názov knihy Umenie: objasnené môže byť podľa nás trochu zavádzajúci. Čitateľovi totiž neobjasňuje umenie ako také, ale len oných 100 majstrovských diel. Pretože sú však jednotlivé diela zoradené chronologicky podľa dátumu vzniku, čitateľ získa aspoň rámcovú predstavu o tom, ako sa umenie vyvíjalo a aké otázky na svojej ceste riešilo. Každé dielo sprevádza jedna fotografia, u väčšiny z nich to stačí, niektoré diela by si ich však podľa nášho posúdenia zaslúžili aj viac.

Pokiaľ však nehľadáte komplexného sprievodcu dejinami umenia, ale radi by ste si len rozšírili obzory objavením a preskúmaním známych diel, môžeme vám túto knihu odporučiť. Autorka píše jednoducho a zrozumiteľne, čím sa odlišuje od niektorých náučných publikácií, ktoré pravdepodobne majú ten istý účel. Nudné pasáže sa tu nevyskytujú, naopak získate množstvo informácií nielen o samotných dielach, ale aj o prostredí, v ktorom vznikli, a o živote vyobrazených hrdinov.

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.