Menu

Kúpili sme sústruh Parkside za 40 €: Parkside PDM 600 B2 funguje, ale dláta sú prakticky nepoužiteľné

Kúpili sme sústruh Parkside za 40 €: Parkside PDM 600 B2 funguje, ale dláta sú prakticky nepoužiteľné
Sústruh sme kúpili v akcii za 40 €

Parkside PDM 600 B2 je jeden z dvoch sústruhov na drevo, ktorý nájdete v sortimente Parkside. Sústruh PDM 600 B2 patrí medzi vôbec najpredávanejšie produkty vo svojej kategórii, ale jeho užívateľské recenzie sú všelijaké. Časť užívateľov ho hodnotí ako totálny prepadák, ostatní ako perfektnú „hračku“ na hobby prácu s drevom. To nás v redakcii zaujalo, a preto sme sa ho rozhodli zaobstarať a otestovať.

Prvé dojmy

Sústruh prišiel zabalený v originálnej krabici, ktorá bola veľmi pokrčená a potrhaná. Porušená spodná časť bola prelepená páskou s potlačou Lidlu. Preto som ešte pred rozbalením nadobudla podozrenie, že sa jedná o produkt, ktorý v minulosti niekto vrátil. To je však v Lidli z dôvodu predĺženej doby na vrátenie pomerne bežnou praxou.

Navyše pri prečítaní užívateľských recenzií sústruhu som zaznamenala hneď niekoľko zmienok o obdržaní viditeľne používaného produktu. Sústruh bol vo vnútri krabice uložený v potrhanom igelitovom vreci a príslušné diely boli voľne položené okolo. Zariadenie pôsobilo na prvý pohľad veľmi lacno, skôr ako hračka než ako skutočný nástroj.

Všetky upínacie páky sú plastové, plastové kryty vodiacej lišty dobre nedržia, hrany vodiacej lišty nie sú začistené. Keď porovnám kvalitu spracovania sústruhu s inými produktmi od Parkside, ktoré máme v dielni, sústruh je jeden z najhorších. Hliníková vodiaca lišta bola trochu odretá, čo nemuselo spôsobiť používanie, ale neupevnený držiak dláta. Ostatné časti sústruhu (ako upínacie hroty a aretačné skrutky) zjavne nikto nepoužíval.

Najslabším miestom celého sústruhu sú dodávané dláta. Už na prvý pohľad vyzerajú veľmi nekvalitne, držadlá sú hrubé (nezačistené) a na dotyk sú tupé. Na držadle jedného z nich boli viditeľné pomerne hlboké ryhy.

Predstavenie produktu

Ako som už spomenula v samotnom úvode, Parkside má vo svojom sortimente dva sústruhy na drevo:

  • Väčší a drahší model HDP 100 B1 pre max. dĺžku obrobku 100 cm a max. šírku 35 cm (bežná cena 150 €)
  • Mnou testovaný kompaktnejší variant PDM 600 B2 (bežná cena 100 €)

Parkside PDM 600 B2 je určený na opracovanie drevených obrobkov do dĺžky 60 cm a priemeru 25 cm. Vodiaca lišta je z hliníka, telo koníka a nožový držiak je z kovu, zvyšok sústruhu vrátane hláv aretačných skrutiek a upínacích pák je z plastu. Motor s príkonom 550 W disponuje plynulou elektronickou reguláciou otáčok (800 – 3 000 min-1).

Obrobok je možné upnúť z oboch strán pomocou hrotov alebo iba na vreteník pomocou dodávanej upínacej dosky. Výrobcom zariadenia je Scheppach. Všetky dôležité parametre sumarizuje tabuľka:

Parameter Hodnota
Orientačná cena 100 €
Príkon 550 W
Otáčky naprázdno 800 – 3 000 min-1
Dĺžka vodiacej lišty 94,5 cm
Max. dĺžka obrobku 60 cm
Max. priemer obrobku 25 cm
Dĺžka sieťového kábla 3 m
Rozmery 96,2 x 15,7 x 21,7 cm
Hmotnosť 6,3 kg
Záruka 3 roky
Dodávané príslušenstvo
  • 1x upínacia doska (Ø 8 cm)
  • 2x sústružnícke dláta (šikmé / duté)
  • 2x vidlicové kľúče
  • Skrutky pre montáž na pracovný stôl

Dojmy zo sústruženia

Aj keď toto bola moja prvá skúsenosť so sústruhom na drevo, obsluhu zariadenia a montáž obrobku som pochopila veľmi rýchlo. Na vyskúšanie sústruhu som zvolila vyschnuté dubové drevo vrátane kôry s priemerom cca 8 cm. Obrobok som upla z oboch strán medzi vreteník a koník pomocou rýchloaretačnej páčky a dotiahla kľúčom z príslušenstva. Proces bol veľmi jednoduchý a rýchly.

Sústruh je pred začiatkom práce potrebné upevniť k pracovnej doske (skrutky sú súčasťou balenia), inak zariadenie poskakuje po stole. Najväčším úskalím sústruhu sú dodávané dláta, ktoré boli z výroby tak tupé, že s nimi nebolo možné rozumne pracovať. Po nabrúsení vydržali pár minút, potom ich bolo nutné opäť naostriť. V priebehu opracovania jedného malého obrobku sa tak stalo trikrát.

S naostreným dlátom sa mi pracovalo pomerne dobre (kým sa sa opäť neotupilo). So zvoleným obrobkom a vyššími otáčkami mal sústruh plynulý chod. Počas sústruženia som nezaznamenala spomaľovanie či prerušovanie chodu motora, ako uvádzajú niektorí používatelia v recenziách. Je ale možné, že s obrobkom na hrane maximálnej veľkosti alebo s nízkymi otáčkami by sa tak mohlo stať.

Veľkou nevýhodou sústruhu je totiž elektronická regulácia otáčok (a nie regulácia otáčok riešená prevodmi). To znamená, že zníženie otáčok je priamo úmerné zníženiu výkonu motora. Pri nižších otáčkach môže mať motor tendenciu zastavovať. Pozitívne hodnotím dostatočne dlhý prívodný kábel (3 m). Výsledok práce ma veľmi nenadchol. Povrch obrobku bol z dôvodu tupých dlát veľmi hrubý.

Zhrnutie

Parkside PDB 600 B2 hodnotím na 50 %. Hlavnou nevýhodou produktu sú dodávané dláta, ktoré sú nekvalitné a z výroby tupé. Po naostrení vydržia byť ostré len pár minút, pri práci sú teda prakticky nepoužiteľné. Sústruh sám o sebe funguje dobre, ale jeho kvalita spracovania je pomerne nízka.

Klady

+ Nízka cena (kúpené v akcii za 40 €)

+ Plynulý chod celého ústrojenstva

+ Veľmi jednoduchá obsluha

+ Dlhý prívodný kábel (3 m)

Zápory

Už na prvý pohľad nízka kvalita spracovania (plastové komponenty, nezačistené okraje vodiacej lišty…)

Prakticky nepoužiteľné dodávané dláta (tupé, mäkké)

Zníženie otáčok = zníženie výkonu (iba elektronická regulácia)

100 €

ORIENTAČNÁ CENA

Záver

Ak hľadáte lacný hobby sústruh na drevo na občasné kutilské práce, Parkside PDB 600 B2 môže splniť účel. Pribalené dláta ale rovno zahoďte a kúpte si kvalitnejšie, ktoré sa nebudú tak rýchlo otupovať. Náročnejším užívateľom môžeme odporučiť napríklad sústruh na drevo Holzmann D 460FXL s perfektným užívateľským hodnotením.

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.