Menu

Test bitov Parkside, Performance a Wera: Parkside test nezvládol a Wera nesklamala

Test bitov Parkside, Performance a Wera: Parkside test nezvládol a Wera nesklamala

Nedávno som pre vás otestovala brúsne papiere na excentrickú brúsku od výrobcov Parkside a Bosch (článok je na prečítanie tu). Keďže ma slušný výsledok lacných brúsnych papierov z Lidlu príjemne prekvapil, rozhodla som sa otestovať aj cenovo dostupné sady bitov Parkside a Parkside Performance oproti bitom od renomovaného výrobcu Wera. V teste som sa zamerala na ich tvrdosť, celkovú funkčnosť a odolnosť voči korózii.

Predstavenie testovaných produktov

Do testu som zaradila tieto produkty:

Prvý produkt, Parkside PBB 4 B2, je lacná 37 dielna súprava bitov v robustnej plastovej krabičke, ktorá sa veľmi ťažko otvára. Súprava obsahuje 32 bitov (krížové, ploché, torx, imbus), 4 nástrčné kľúče a 1 magnetický držiak bitov s rýchlou výmenou. Produktový popis neuvádza, či sú bity určené len do ručného alebo elektrického náradia. Súprava stojí 12 € a jeden bit vyjde zhruba na 0,35 €.

Parkside Performance PBSP 2 B2 stojí 16 € a sľubuje robustné spracovanie ideálne pre aku a elektrické skrutkovače. V porovnaní s obyčajnými bitmi Parkside má mať sada o 50% vyššiu životnosť bitových hláv. Okrem krížových a plochých bitov tu nájdete aj bity imbusové, bežné torxové a torxové s otvorom. Sada obsahuje 37 dielov a jeden kus vyjde cca na 0,45 €.

Ako Wera Bit krížový PZ2, tak aj Wera Bit krížový PZ3 má špičku vystuženú diamantovým povlakom. Vďaka tomu lepšie sedia v skrutke, redukujú potrebný prítlak a znižujú nebezpečenstvo zošmyknutia. Predávajú sa po jednom kuse za cenu okolo 3 €.

Parameter Parkside Súprava bitov PBB 4 B2 Parkside Performance Súprava bitov PBSP 2 B2 Wera Bit krížový PZ2 s diamantovým povlakom Wera Bit krížový PZ3 s diamantovým povlakom
Vzhľad
Počet kusov v súprave 37 37 1 1
Obsah súpravy 32 bitov

4 nástrčné kľúče

1 magnetický držiak bitov s rýchlou výmenou

36 bitov

1 držiak bitov 2v1 70 mm pre nástrčné hlavice a bity

1 bit krížový PZ 2 x 25 1 bit krížový PZ 3 x 25
Cena za jeden kus 0,35 € 0,45 € 3 € 3 €
Celková cena 12 € 16 € 3 € 3 €

Použité bity, náradie a ďalšie pomôcky

Na testovanie som vybrala dva krížové bity PZ2 a PZ3 z každej sady Parkside a oba bity Wera. Pri výbere druhu a veľkosti som zohľadnila početnosť používania pri bežných hobby činnostiach. Navyše som chcela otestovať jeden „menší“ bit vo vŕtačke spolu s kratšími skrutkami a jeden „väčší“ v rázovom uťahováku a dlhšími skrutkami.

K dispozícii som mala suchý smrekový trám (cca 14 x 14 cm), na ktorom som v minulom článku skúšala kvalitu brúsnych papierov Parkside vs. Bosch. Ďalej som použila skrutky troch veľkostí:

  • skrutky 6 x 140 (pre rázový uťahovák v kombinácii s bitom PZ3)
  • skrutky 8 x 80 (tiež pre rázový uťahovák v kombinácii s bitom PZ3)
  • skrutky 5 x 80 (pre vŕtačku v kombinácii s bitom PZ2)

a toto náradie:

obe s akumulátorom 5 Ah 18 V. Len tak mimochodom, oba kusy náradia môžem vrelo odporučiť. Používame ich pri rekonštrukcii rodinného domu už tri roky a doteraz s nimi neboli problémy.

Priebeh skrutkovania do dreva

Ako prvé som testovala bity PZ3 s rázovým uťahovákom. S každým z bitov som do trámu zaskrutkovala celkom 15 skrutiek, z toho 10 ks vo veľkosti 8 x 80 a 5 ks vo veľkosti 6 x 140. Na skrutky som pôsobila veľkou silou a snažila som sa ich zaskrutkovať čo najviac do dreva.

Potom som prešla na testovanie bitov PZ2 v kombinácii s vŕtačkou. Tentokrát som do trámu skrutkovala 15 skrutiek o veľkosti 5 x 80. Opäť som sa snažila skrutky čo najviac zaskrutkovať do dreva.

Vyhodnotenie testu skrutkovania do dreva

Hneď prvý testovaný bit Parkside PH3 test nedokončil. Ani pri vyvinutí veľkej sily mi s týmto bitom nešli všetky skrutky úplne zaskrutkovať do trámu. Keď som sa pokúšala nedoskrutkované skrutky ešte dotiahnuť, bit sa zlomil. Bit Performance PZ3 test úspešne dokončil a ani sa pri ňom príliš nepoškodil. Jediný bit, ktorý zostal úplne bez poškodenia (len sa klasicky odrela vrchná farba), bol bit Wera PZ3.

Bit Parkside PZ2 dopadol o niečo lepšie, skrutky doskrutkoval a nezlomil sa, ale predošlá práca na ňom bola viditeľná. Lepšieho výsledku dosiahol bit Performance PZ2, ktorý ale skončil trochu stlačený. Bez ujmy opäť zostala len Wera.

S oboma bitmi zo sady Parkside sa pracovalo najhoršie, pri skrutkovaní vyskakovali zo skrutiek a skrutky sa s nimi ťažko doskrutkovali. S bitmi Parkside Performance sa pracovalo o poznanie lepšie, lepšie sedeli v skrutkách a nešmýkali sa. Najlepšie sa pracovalo s bitmi Wera, ktoré v skrukách perfektne sedeli a skrutky bolo možné bez problémov dotočiť celou dĺžkou do trámu.

Test korózie

Testovanie bitov som zakončila jednoduchým testom odolnosti ich materiálu voči vlhkosti. Bit PZ2 z každej sady som na 36 hodín položila na namočený kus vaty. Stopy korózie sa objavili iba na tele bitu Parkside a to na niekoľkých miestach. Pod špičkami bitov Performance a Wera sa objavili drobné hrdzavé škvrny spôsobené pravdepodobne koróziou odpadnutých železných pilín z skrutiek.

Záver

Súprava bitov Parkside pôsobí už na prvý pohľad lacným dojmom. Bity majú obyčajný matný šedý povrch bez akejkoľvek úpravy. Niektoré sú zle vyrobené a majú na sebe viditeľné nedokonalosti. Neobstáli v teste skrutkovania do dreva, ani nepreukázali odolnosť voči vlhkosti. Bity Parkside rozhodne neodporúčam a obzvlášť nie v kombinácii s elektrickým/aku náradím.

Naopak súprava Performance môže byť dobrou alternatívou cenovo dostupných bitov na občasné hobby využitie. Na časté používanie v kombinácii s výkonným náradím a väčšími skrutkami odporúčam bity Wera s diamantovou úpravou. Tento malý užívateľský test preukázal, že pri testovaných produktoch je kvalita priamo úmerná cene.

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.