Menu

Test 3 rezných kotúčov do uhlovej brúsky: Parkside vyložene zlý, Performance predčil Bosch

Test 3 rezných kotúčov do uhlovej brúsky: Parkside vyložene zlý, Performance predčil Bosch

Ďalší zo série našich testov spotrebného materiálu do dielne sa týka rezných kotúčov na kov pre uhlové brúsky. Aj tentoraz som zvolila rezné kotúče základného radu Parkside a vyššieho radu Performance z Lidlu a tiež profi alternatívu značky Bosch. Test ukázal, že kotúče Parkside sú prekvapivo zlé. Performance tentoraz zažiaril a Bosch nijako nenadchol.

Predstavenie testovaných produktov

Do testu som zaradila tieto rezné kotúče s priemerom 125 mm pre bežné uhlové brúsky:

Vyobrazenie Testované produkty

Testované produkty

Prvý produkt, 12 dielna súprava rezných kotúčov Parkside, je určený na rezanie tenkostenných plechov, profilov a rúrok z kovu. Šírka kotúča je 1 mm a je vhodný do maximálnych otáčok 12 200 min-1 (max. 80 m/s). Celá súprava stojí 5 €, jeden kus vyjde na cca 0,40 €.

Druhým zvoleným výrobkom bola 6 dielna súprava rezných kotúčov Parkside Performance. Je vhodná na rezanie masívnych obrobkov, rúrok alebo profilov z kovu, vrátane ušľachtilej ocele. Výrobca sľubuje menej prachu, menší odlet iskier, hladšie rezy so zníženou tvorbou otrepov a rýchlejší postup rezania s nižšou spotrebou energie. Šírka kotúča je 1,2 mm a je určený do maximálnej rýchlosti 12 200 ot./min-1 (max. 80 m/s). Cena jedného kotúča je cca 1 €.

Posledným produktom zaradeným do testu sa stal rezný kotúč Bosch Expert. Kotúč je určený na rýchle a čisté rezanie nerezovej ocele bez otrepov alebo zafarbenia do modra. Vyrába sa zo špičkového oxidu hlinitého s plnivami a prísadami v modernej štruktúre s fenolovou živicou. Maximálna bezpečnosť pri práci je zaistená vďaka presne vyrobenej sieti zo sklených vlákien. Kotúč sa predáva jednotlivo za cenu okolo 2 €.

Parameter Parkside Súprava rezných kotúčov Parkside Performance Súprava kotúčov Kotúč rezný rovný Bosch, Expert for Inox
Vzhľad
Určenie Na kov Na kov, vrátane masívnych obrobkov a vrátane ušľachtilej ocele Nerezová oceľ
Priemer kotúča 125 mm 125 mm 125 mm
Šírka kotúča 1,0 mm 1,2 mm 1,0 mm
Max. otáčky 12 200 min-1 (max. 80 m/s) 12 200 min-1 (max. 80 m/s) Neuvedené
Počet kusov v sade 12 6 1
Cena za kus 0,40 € 1 € 2 €
Celková cena 5 € 6 € 2 €

Použité náradie a ďalšie pomôcky

Na test som mala pripravené dva kotúče z každej súpravy, keby sa náhodou jeden v priebehu rezania zlomil, alebo inak zničil. Rezy boli vykonávané elektrickou uhlovou brúskou Bosch GWS 9-125 S Professional, ktorá nám spoľahlivo slúži už niekoľko rokov. Aby boli výsledky testu čo najrelevantnejšie, vzala som si na pomoc manžela, ktorý má s rezaním uhlovou brúskou dlhoročné skúsenosti.

Rezali sme do oceľových kúrenárskych 6/4″ rúrok so šírkou 48,3 mm a hrúbkou steny 3,2 mm. Ďalej sme potrebovali telefón se stopkami na meranie rýchlosti rezu a posuvné meradlo na zistenie opotrebovania kotúča. Na rezanie sme sa samozrejmne vybavili ochrannými pomôckami.

Priebeh testu

S každým typom kotúča sme vykonali dva rezy cez celý priemer kúrenárskej rúrky. Na uhlovej brúske sme nastavili maximálny počet otáčok. Oba rezy sme merali stopkami. Po vykonaní rezov sme zmerali opotrebovanie kotúča posuvným meradlom. Na konci testu sme ešte riešili subjektívne pocity pri rezaní a bezpečnosť jednotlivých kotúčov.

Vyhodnotenie testu

Prvý z testovaných rezných kotúčov, základný kotúč značky Parkside, rezal zo všetkých kotúčov najpomalšie a najviac „kopal“. Pri prvom reze sa zdalo, že sa príliš neopotrebováva. Druhý rez ale nedokončil, pretože sa jeho okraje razom rozlámali. Aby sme vylúčili možnosť chybného kusu, oba rezy sme zopakovali s iným kotúčom z tej istej sady. Ďalší kotúč Parkside dopadol rovnako.

Rezný kotúč Parkside Performance rezal výrazne rýchlejšie. Oba rezy naprieč rúrou zvládol hladko a zo všetkých troch testovaných produktov sa najmenej opotreboval. Kotúč by bolo možné ešte niekoľkokrát použiť. Dokonca sme s ním po vykonaní testu rozrezali zvyšné rúrky a kotúč prakticky neubudol.

Posledný testovaný kus, rezný kotúč Bosch Expert, rezal zo všetkých kotúčov najrýchlejšie. Rúrkou prešiel pri oboch testovacích rezoch ako po masle. Opotreboval sa ale o niečo viac ako predchádzajúci kotúč Performance. Časy rezov a opotrebenie kotúčov som zhrnula do tabuľky:

Typ rezného kotúča Rýchlosť 1. rezu (v sekundách) Rýchlosť 2. rezu (v sekundách) Opotrebovanie kotúča po dvoch rezoch (v mm)
Parkside 125,17 Nezmerané* 23 / 11,5
Parkside Performance 33,20 36,55 1,5
Bosch Expert 20,41 22,03 4,5

* Druhý meraný rez ani jeden z testovaných kotúčov Parkside nedokončil.

Záver

Oba zelené kotúče základného radu Parkside sa rozpadajú už pri druhom reze. Odletujúce kusy som našla niekoľko metrov ďaleko, a preto ich osobne považujem za nebezpečné. Produkt každopádne neodporúčam, a to ani na príležitostné použitie. Užívateľ, ktorý nemá s rezaním uhlovou brúskou príliš veľa skúseností, by mohol ľahko prísť k úrazu. V tomto prípade sa rozhodne neoplatí šetriť na lacných rezných kotúčoch.

Naopak, veľmi milo ma prekvapil rezný kotúč Parkside Performance. Síce nerezal rúrku najrýchlejšie, ale jeho rezná rýchlosť bola veľmi dobrá a navyše sa najmenej opotreboval. Vzhľadom na cenovú dostupnosť a dobrý výkon ho preto hodnotím ako víťaza tohto krátkeho užívateľského testu.

Porovnanie všetkých použitých kotúčov po 2 rezoch

Rezný kotúč Bosch Expert bol trochu sklamaním. Aj keď rezal najrýchlejšie, opotreboval sa zhruba trikrát viac ako kotúč Performance. To ale mohlo byť spôsobené tým, že je určený primárne na nerez a tým pádom môže byť mäkší. Pri kupovaní kotúčov v predajni bohužiaľ nebol variant na oceľ dostupný.

*Test bol vyhotovený v rámci dostupnej časovej dotácie, rozumieme tomu, že pre skutočne smerodajné testovanie by bolo potrebné zakúpiť viac vzoriek a podrobiť ich dlhším testom.

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.