Menu

Týchto 5 zvykov vám zaručene poškodí notebook. Ako sa ich vyvarovať?

Týchto 5 zvykov vám zaručene poškodí notebook. Ako sa ich vyvarovať?

Notebooky sa postupne stali skôr takým náradím, bežným vybavením, ktoré nás sprevádza v priebehu všedného dňa. Nástrojom, ktorý slúži nielen na prácu, ale aj na hranie hier, multimediálnu zábavu či videohovory. S rozvojom práce z domu v kovidovom období sa dostali notebooky aj k ľuďom, ktorí ich predtým nepotrebovali.

Existuje mnoho spôsobov, ako môžete nedopatrením svoj notebook poškodiť alebo skrátiť jeho životnosť. V tomto článku sa pozrieme na tie najväčšie zlozvyky, ktorým je potrebné sa vyvarovať a navrhneme aj niekoľko riešení.

Do postele áno, na perinu nie

Hocikoho môže práca či sledovanie filmov v posteli zaujať natoľko, že si do perín so sebou vezme aj notebook. To samo o sebe nie je nič zlé, avšak je potrebné dodržiavať pár zásad. Periny a vankúše zabraňujú priechodu vzduchu okolo chladiacich otvorov notebooku, čo môže viesť k jeho prehrievaniu. Dlhodobé prehrievanie spravidla skráti životnosť zariadenia a môže tiež poškodiť niektoré komponenty. Pokiaľ náhodou zaspíte s notebookom na perine, je úplne zrejmé, že sa notebook z periny zosunie a najbližšou stopkou je tvrdá podlaha.

Jedným z riešení je použitie notebookového stolíku do postele. Tieto stolíky sú navrhnuté tak, aby poskytovali pevný a stabilný povrch a zároveň udržovali pre chladenie potrebnú cirkuláciu vzduchu. Pomôcť môže ale aj štandardná chladiaca podložka s ventilátormi. V zásade je stále lepším variantom podložiť notebook aspoň knihou, než aby ležal priamo na perine. Tieto riešenia však nie sú ani zďaleka také ergonomické, ako spomínané stolíky.

Notebook “neopaľujte” v slnečnom svetle

Používanie notebooku na priamom slnku môže mať negatívny vplyv na jeho životnosť aj výkon. Slnečné svetlo totiž zahrieva povrch zariadenia a pretože to aj samo o sebe generuje pri práci teplo, môže ľahko dôjsť k prehriatiu. To potom vedie v lepšom prípade iba k zníženiu výkonu, v tom horšom k skráteniu životnosti či poškodeniu. Priame slnečné svetlo notebooku nesvedčí ani vo vypnutom stave. Vysoká teplota je nevhodná nielen pre plasty a batériu, ale aj pre displeje, ktoré môžu vyblednúť.

Problém je obzvlášť zreteľný u čiernych alebo všeobecne tmavých notebookov, ktoré lepšie absorbujú slnečné teplo. Najlepším riešením je preto používať notebook mimo priameho slnečného svetla, teda optimálne v tieni či polotieni. Pokiaľ je nevyhnutné používať notebook na priamom slnku, jednou z možností je polepiť povrch notebooku dizajnovou fóliou svetlej farby. Niektoré firmy sa na výrobu týchto potlačí špecializujú.

Keď notebook nemôže dýchať

Notebooky môžu v čase rýchlych smartfónov pôsobiť ako bezúdržbové zariadenia. Opak je však pravdou a pravidelné čistenie notebooku je dôležité na udržanie jeho optimálneho výkonu a životnosti. Hromadenie prachu v notebooku môže spôsobiť rôzne problémy, ako je zanesenie chladiacich otvorov a ventilátorov, čo vedie k prehrievaniu procesora a grafickej karty. Výsledkom je nielen nižší výkon, ale aj vyššia hlučnosť a riziko poškodenia. Že je notebook zanesený prachom spoznáte práve podľa neúmernej hlučnosti ventilátorov, ktoré bývali predtým tiché.

Na čistenie notebooku je vhodné použiť stlačený vzduch, ktorý je možné zakúpiť v obchodoch so spotrebnou elektronikou. Stlačený vzduch pomáha odstrániť prach z chladiacich otvorov a ventilátorov bez toho, aby bolo nutné notebook rozoberať. Pri čistení klávesnice môžete použiť mäkký štetec alebo špeciálne čistiace prostriedky určené na elektroniku. Pokiaľ si nie ste v čistení notebooku istí alebo chcete prácu urobiť detailne aj s rozobraním, odporúčame prenechať tento úkon profesionálom v odbornom servise.

Notebook nie je frisbee

Možno máte vo zvyku po návrate domov odhodiť batoh alebo mobil na posteľ a začať relaxovať. Časť spojenú s relaxom po návrate zo školy či práce odporúčame, hádzať notebookom je však iná otázka. Narozdiel od mobilu, ktorý hod na mäkkú perinu nijako nepoškodí (ak neskĺzne na zem), obsahujú notebooky mechanické časti a niektoré súčiastky nie sú úplne pevne uchytené. Akýkoľvek hod notebookom ho môže poškodiť, odporúčame sa k nemu správať opatrne.

Aktuálny systém je bezpečný systém

Pravidelné aktualizácie operačného systému notebooku sú nevyhnutné pre jeho bezpečnú a stabilnú funkciu. Aktualizácie zaisťujú opravy chýb, zlepšenie výkonu a najdôležitejšie bezpečnostné záplaty, ktoré chránia notebook pred novoobjavenými hrozbami. Absencia týchto aktualizácií a bezpečnostných záplat môže spôsobiť zvýšenú zraniteľnosť zariadenia voči kybernetickým útokom, škodlivému softvéru (vírusom) a ďalším bezpečnostným rizikám.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.