Menu

Viac baktérií ako na záchode? Radíme, ako vyčistiť telefón

Viac baktérií ako na záchode? Radíme, ako vyčistiť telefón

V dnešnej dobe, keď sú inteligentné telefóny neoddeliteľnou súčasťou nášho života, je potrebné vnímať aj nevyhnutnú údržbu a riziká s telefónmi spojené. Jasne, zapackaný displej si relatívne pravidelne utrieme aspoň do trička všetci, ale stačí to? Jedným z menej známych faktov je množstvo baktérií, ktoré sa na povrchu telefónu usadzujú. Podľa vedeckej štúdie University of Arizona sa na povrchu telefónu nachádza až desaťkrát viac baktérií, než na záchodovej doske. Táto skutočnosť by mala byť dôvodom na zamyslenie sa nad pravidelnosťou čistenia povrchu telefónu.

V nasledujúcom článku sa pozrieme na spoľahlivé metódy čistenia telefónov, ktoré sú odporúčané odborníkmi a prinášajú účinnú prevenciu pred nežiaducimi mikroorganizmami. Predstavíme vám rad tipov a trikov, ako telefón udržiavať v čo najlepšej hygienickej kondícii, a znížiť tak riziko nákazy pre vás aj vašich blízkych. Na záver sa pozrieme aj na to, ako čistiť mobil po stránke operačného systému.

Povrch čistite aspoň párkrát mesačne

Určite nechceme nikoho strašiť natoľko, že by sa mal telefónu báť dotknúť. Denne do rúk berieme celý rad ďalších vecí, ktoré sú na tom podobne. Menovať môžeme okrem mobilu napríklad aj mince a bankovky či počítačovú klávesnicu. Baktérie sú prirodzenou súčasťou sveta, ale ich nadbytočnosť môže škodiť. Nie je pravidlom, že by bol niekto smrteľne chorý z nečistenia telefónu, ale dlhodobé vystavovanie baktériám zaťažuje organizmus, to môže zaťažiť a oslabiť imunitný systém a prepukne u nás potom jednoduchšie iné ochorenie. Odporúčame preto telefón očistiť aspoň niekoľkokrát mesačne, to najlepšie prípravkom s vyšším obsahom alkoholu (ideálne izopropyl).

Na trhu nájdete celý rad čistiacich sprejov, pokiaľ nemáte vodotesný telefón, uchýlte sa radšej k nim, než na umývanie vodou. Neopatrné čistenie mokrou handričkou by mohlo bežný telefón poškodiť. Sprej naneste v malom množstve na povrch telefónu a zotrite ho obrúskom, či lepšie handričkou z mikroténového vlákna. Ideálne sú handričky na čistenie okuliarov či displejov. Zaujímavým variantom sú tiež UV sterilizátory. Jedná sa o jednoduché zariadenia či puzdrá vybavené UV svetlom, ktoré baktérie dokáže zahubiť už pri krátkom osvietení mobilu. Rovnaký princíp funguje dobre na čistenie slúchadiel či iného vybavenia.

S čistením konektorov opatrne

Môže sa stať, že sa vám telefón z ničoho nič prestane nabíjať. Ako prvý krok odporúčame skontrolovať, či je nabíjačka v zásuvke. Hneď druhým krokom by ale mala byť kontrola nabíjacieho konektora. Stáva sa, že sa konektor na mobile zanesie špinou a tú pri pripojení kábla zatlačíte až dovnútra. V takom prípade nejde kábel nabíjačky poriadne pripojiť a telefón sa nenabíja. Ako ale takto zanesený konektor vyčistiť?

Vlastne je to pomerne ľahké. V prvej fáze odporúčame vyskúšať sprej so stlačeným vzduchom. Ten nečistoty väčšinou dokáže odstrániť a je aj najlepším pomocníkom na čistenie napríklad klávesníc či notebookov. Pokiaľ to samo o sebe nezaberie a v konektore sú naďalej nečistoty, môžete ho skúsiť vyčistiť mechanicky. Úkon je to ľahký, je pritom ale nevyhnutná maximálna miera opatrnosti, pokiaľ si teda nie ste istí svojimi schopnosťami, môžete prenechať tento úkon aj akémukoľvek servisu s telefónmi. Na čistenie odporúčame využiť tenký predmet z dreva alebo lepšie z plastu, ktorým nečistoty z konektora vyberiete.

Nezabudnite na operačný systém

Úložisko telefónu sa môže rýchlo naplniť najrôznejšími súbormi, aplikáciami a dátami, čo môže spôsobiť spomalenie zariadenia a nedostatok miesta. Vyčistenie telefónu po tejto stránke je dôležitým krokom k udržaniu jeho optimálneho výkonu a zaisteniu dostatočného priestoru pre nový obsah. Začnite tým, že sa zameriate na odstránenie nepotrebných aplikácií a súborov. Preskúmajte zoznam nainštalovaných aplikácií a odstráňte tie, ktoré už nepoužívate. Ďalej môžete prehľadať galériu a odstrániť duplicitné alebo nežiaduce fotografie a videá. V neposlednom rade skontrolujte priečinok s dokumentmi a súbormi, ktoré už nepotrebujete.

Veľkým pomocníkom na zachovanie úložného priestoru je využitie cloudového úložiska. To umožňuje zálohovať najmä fotky a videá na internete a zmazať ich z telefónu. Pokiaľ budete pripojení k internetu, k fotkám budete mať v aplikácii poskytovateľa spravidla vždy prístup. Telefón sa bude tváriť, ako by ich mal uložené na vlastnom úložisku.

Ďalším krokom je využitie nástrojov pre optimalizáciu úložiska, ktoré ponúka väčšina mobilných operačných systémov, ako sú Android alebo iOS. Tieto nástroje automaticky identifikujú a odstraňujú dočasné súbory, cache a nevyužité dáta, ktoré sa hromadia v priebehu používania aplikácií a prehliadača. Pravidelné spúšťanie týchto nástrojov pomáha udržiavať úložisko telefónu v čo najlepšom stave.

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.