Menu

Zmení nám Rozšírená realita pohľad na svet? Ako funguje v roku 2023

Zmení nám Rozšírená realita pohľad na svet? Ako funguje v roku 2023

Dnešný rýchlo sa rozvíjajúci svet neformujú iba mobily, procesory či dookola spomínaná umelá inteligencia. Jedným z najväčších myšlienkových smerov je rozšírená realita (AR). Tá totiž ponúka nekonečné možnosti a v nasledujúcich dekádach by mohla naše vnímanie reality zmeniť od samotných základov. Inovatívna technológia AR prekonáva hranice medzi virtuálnym a fyzickým prostredím a otvára dvere novým spôsobom interakcie, učenia a zábavy.

V tomto článku sa zameriame na to, ako rozšírená realita ovplyvňuje rôzne aspekty nášho života už teraz, ale aj na to, ako môže prispieť k rozvoju ľudstva v budúcnosti.

Čo je Rozšírená realita

Rozšírená realita (AR) je technológia, ktorá kombinuje prvky virtuálneho sveta s naším skutočným prostredím. Pomocou rôznych zariadení, ako sú inteligentné telefóny, tablety alebo špeciálne okuliare, sú digitálne informácie pridávané do reálneho sveta, čím ho nejakým spôsobom obohacujú. Od vzdelávania cez podnikanie až po zábavu, AR nám ponúka nové a inovatívne spôsoby, akými môžeme vnímať a ovplyvňovať svet okolo nás.

Kde sa rozšírená realita využíva

Mohlo by sa zdať, že v prípade rozšírenej reality ide o hudbu budúcnosti, ale faktom je, že sa vo veľkej miere využíva jej možnosť už teraz. AR nachádza uplatnenie v širokej škále odborov. Napríklad vo vzdelávaní sa na niektorých univerzitách začína rozšírená realita využívať pre lepšie zapojenie študentov a ich edukáciu prostredníctvom realistickejších skúseností. V oblasti priemyslu nie je žiadnou výnimkou využitie tejto technológie na zefektívnenie pracovných procesov, vývoj nových postupov či na inštruktáž a zaučenie nových pracovníkov.

Zaujímavá je rozšírená realita ale aj na marketingové účely. Obchodníci totiž môžu svoje produkty prezentovať klientom vo formáte, aký predtým skrátka nebol možný. Svoje využitie nachádza technológia tiež v umení, kedy pomáha tvorcom posunúť bežný zážitok z umenia na vyššiu a predtým nevídanú úroveň. Technicky vzaté by sa dalo za rozšírenú realitu považovať aj automatické interaktívne systémy parkovania, ktoré vás navedú k najbližšiemu voľnému parkovaciemu miestu prostredníctvom informácií z mestských kamier.

Rozšírená vízia budúcnosti

Nič z vyššie uvedeného vám možno nepripadá, že môže rozšírená realita zmeniť natoľko, že naše vnímanie sveta sa zmení od základu. Na vízie budúcnosti napriek tomu pôjdeme zľahka a budeme ich stupňovať. Skúste si na chvíľu predstaviť, že na očiach máte okuliare. Prechádzate sa po meste a uvažujete, kam bude najlepšie zájsť na kávu. Normálne by ste sa spýtali známych alebo sa pozreli na Mapy Google na recenzie.

Čo ak sa vám ale nad každým domom po vyžiadaní priamo pred očami ukáže, čo za služby ponúka a ako sú tieto služby hodnotené? Pozriete sa na kaviareň, okuliarom dáte pokyn na otvorenie rozšírenej reality dvojitým žmurknutím a pred očami sa vám premietne otváracia doba, recenzie aj aktuálna kapacita. Akú podobu zaujme v našich životoch rozšírená realita v budúcnosti nevieme, ale jej úloha bude pravdepodobne veľká.

Ako rozšírenú realitu vyskúšať hneď

Jednou z možností, ako si vyskúšať fungovanie rozšírenej reality je využitie vlastného smartfónu. V obchode s aplikáciami nájdete celý rad hier či programov, ktoré možnosti AR využívajú. Jednou z najznámejších hier je v tomto prípade Pokemon: GO. Pri jej hraní chodíte po meste či prírode, na mape sa vám zobrazujú jednotliví Pokémoni a keď k nim dôjdete a namierite na ne fotoaparát, vidíte ich v reálnom prostredí mesta a môžete ich chytať.

Rozšírená realita ale mieri aj do profesionálneho sveta. Napríklad iPhony 13 Pro a 14 Pro sú vybavené snímačom LiDAR, ktorý umožňuje využívať rozšírenú realitu na relatívne presné skenovanie miestnosti. Prostredníctvom špecializovaných aplikácií potom môžete po miestnosti rozmiestňovať virtuálny nábytok a plánovať si design bez námahy so sťahovaním. Toto využitie zvládajú aj ostatné inteligentné telefóny, iPhony sú ale vďaka LiDARu presnejšie.

Pomerne rýchlo sa na rozšírenú realitu adaptovali napríklad aj predajcovia okuliarov. Na ich webe si môžete mnohokrát vyskúšať všetky okuliarové rámy, ktoré ponúka, a to bez nutnosti návštevy obchodu. Stačí si vytiahnuť telefón, spustiť aplikáciu na ich webe a okuliare sa vám virtuálne pridajú v mobile na tvár.

Svoju víziu okuliarov pre rozšírenú realitu predstavila na CES (Consumer Electronics Show) spoločnosť TCL:

#Arecenze

Ak chcete získať najnovšie informácie, sledujte naše sociálne siete

Mohlo by vás zaujímať

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.