Menu

Concept OV1210 Perfect Air – Recenzie, testy a porovnania

Dobré Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Odvlhčovače vzduchu

Klady

  • Aj čistička vzduchu
  • Trojitý filtračný systém
  • Ideálny pri sušení bielizne
  • Automatické vypnutie
  • Úsporné LED podsvietenie

Zápory

  • Menší objem nádržky
  • Základná účinnosť
120 € Orientačná cena

Charakteristika

Odvlhčovač vzduchu Concept OV1210 Perfect Air je vhodný pre menej náročných užívateľov do menších a stredných miestností či kúpeľní, kde je vlhkosť vzduchu zvýšená iba mierne. Rozhodne sa nehodí na vysúšanie vlhkých pivníc alebo do veľkých priestorov s vysokou vlhkosťou.

Základné parametre a funkcie

Odvlhčovač vzduchu Concept OV1210 Perfect Air patrí k cenovo dostupným modelom a ponúka skôr základné hodnoty dôležitých parametrov. Užívateľov zaujme prevažne nízkou cenou, s ktorou sa radí medzi najlacnejšie modely v našom porovnaní. V rámci svojej cenovej kategórie sa ale jedná o najlepšie riešenie, a to v rámci použitej technológie, ale aj z hľadiska dizajnu. Vyznačuje sa pomerne nízkym príkonom, čo vo výsledku znamená menšie nároky na spotrebu energie.

Na druhú stranu mu však odvlhčovanie trvá dlhšiu dobu a má tiež pomerne vysokú maximálnu hlučnosť 50 dB. Zaujať môže svojím vyhotovením, keďže v sebe kombinuje hneď dva spotrebiče, a to odvlhčovač a čističku vzduchu. Disponuje trojnásobnou filtráciou, ktorá zahŕňa HEPA filter 13 s účinnosťou až 99,9%. Okrem toho vo vnútri nájdete aj uhlíkový filter, ktorý zachytí jedovaté, dusivé a ďalšie zapáchajúce látky, ako je napríklad cigaretový dym. Kladne hodnotíme aj dizajnovú stránku, vďaka ktorej dokonale splynie s prostredím, čo sa o niektorých konkurenčných odvlhčovačoch povedať nedá.

Ako výhodu vnímame aj užívateľsky prívetivé ovládanie prostredníctvom dotykového panelu, ktorý sa nachádza v hornej časti prístroja. Počas prevádzky navyše odvlhčovač svieti jemným zeleným podsvietením, LED dióda je ale úsporná, takže sa nemusíte báť vysokých účtov za elektrinu, a je možné ju kedykoľvek vypnúť. Plusové body tento model získava aj za reguláciu odvlhčovacieho výkonu, ktorú nie všetky prístroje ponúkajú, a aj za dostupnosť v dvoch farebných variantoch – v čiernej a v bielej farbe.

Odvlhčovací výkon

V rámci odvlhčovacieho výkonu sa tento prístroj radí k základným modelom, napriek tomu však v rámci svojej cenovej kategórie zatieňuje väčšinu konkurentov. Jeho odvlhčovacia kapacita činí 0,75 litra za deň, čo je skutočne základná hodnota. Kvôli tomu sa odvlhčovač hodí prevažne do malých a stredných miestností, v ktorých je úroveň vlhkosti zvýšená iba mierne. Dobré využitie nachádza aj pri sušení bielizne v interiéri, napríklad v zimnom období, alebo ak sa vám nadmerne rosia okná.

Rozhodne ho však nemôžeme odporučiť do miestností s vysokou mierou vlhkosti alebo na vysušenie vlhkých pivníc, na to budete potrebovať výkonnejšie zariadenie. V porovnaní s konkurenciou ponúka aj pomerne malú nádobku na kondenzovanú vodu, ktorá má objem len 1 liter. Jej objem je teda dostačujúci zhruba na jeden a pol dňa použitia, potom je nutné vodu z nádobky vyliať.

Nehrozí ale, že by voda pretiekla a dostala sa do útrob zariadenia, pretože po zaplnení nádobky sa prístroj automaticky vypne. Na indikáciu zaplnenia nádržky tu slúži aj LED kontrolka na ovládacom paneli.

Parameter Tento produkt
Značka / výrobca

Concept

Typ

Kondenzačný

Odvlhčovacia kapacita (l/deň)

0,75

Odporúčaná veľkosť miestnosti (m²)

25

Objem zbernej nádoby na vodu (l)

1

Maximálna hlučnosť (dB)

50

Čistička vzduchu

Áno

Wi-Fi

Nie

Transportné kolieska

Nie

Hmotnosť (kg)

2,7

Hodnotenie ďalších odborníkov a používateľov

V čase písania tejto recenzie (február 2024) patrí odvlhčovač vzduchu Concept k veľmi dobre hodnoteným modelom. O tom svedčí napríklad celkový priemer všetkých užívateľských hodnotení na portáli Heureka, ktorý dosahuje 91%. Rovnako tak je pozitívne hodnotený aj na e-shope Alza, kde si vyslúžil 4 hviezdičky z 5. Užívatelia si najviac cenia atraktívny dizajn a výkon vzhľadom k malej veľkosti prístroja. Pozitívne vnímajú aj ľahko prístupnú nádobku na kondenzovanú vodu, rovnako ako fakt, že sa po jej zaplnení prístroj automaticky vypne.

Nájde sa aj niekoľko negatívnych komentárov, a to prevažne na hlučnosť odvlhčovača pri najvyššom stupni výkonu. Niektorí za negatívum považujú absenciu držadla na prenášanie. Nájdu sa aj takí, čo negatívne hodnotia slabý odvlhčovací výkon, ktorý je ale adekvátny cene i veľkosti zariadenia.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Za hlavnú výhodu tohto odvlhčovača vzduchu považujeme priaznivú cenu, napriek ktorej dostanete v podstate dva spotrebiče v jednom. Ide totiž o odvlhčovač, ktorý v sebe kombinuje aj čističku vzduchu. Vďaka tomu miestnosť zbaví nielen vlhkosti, ale aj 99,9% škodlivín vrátane cigaretového zápachu. Výhodou je použitá HEPA filtrácia triedy 13, ktorá sa pýši jednou z najvyšších účinností, a kladne hodnotíme aj funkciu automatického vypnutia pri zaplnení nádobky.

Za zápor možno považovať základný odvlhčovací výkon, ktorý činí len 750 ml za deň, čo je jedna z najnižších hodnôt v rámci nášho porovnania. Nevýhodou je tiež pomerne malá nádobka na kondenzovanú vodu, ktorú treba ideálne každý deň vylievať. Za negatívum môžeme označiť aj vysokú maximálnu hlučnosť. Na druhú stranu má ale prístroj reguláciu výkonu, pričom so znížením výkonu sa hlučnosť úmerne znižuje.

Zaujímavosťou je tu atraktívne dizajnové spracovanie, pričom konštrukcia príjemne zapadne do interiéru, navyše je vybavená originálnym LED svetielkom. Prívetivý je tiež ovládací panel na hornej strane, kde vás o nastavení alebo zaplnenej nádobke na vodu informujú LED diódy.

Porovnanie s alternatívami

Ak chcete odvlhčovač vzduchu Concept OV1210 Perfect Air porovnať s alternatívami a máte o niečo pružnejší rozpočet, prezrite si napríklad model TESLA Smart Dehumidifer XL TSL-AC-VIRGO, ktorý stojí zhruba o 40 € viac. Ide však o moderný odvlhčovač vzduchu s Wi-Fi pripojením, ktorý je možné ovládať aj diaľkovo cez aplikáciu. Má moderný minimalistický dizajn a okrem alarmu pri zaplnení zásobníka ponúka aj možnosť vypúšťania pomocou hadice, čo je pri náročnejšom využití rozhodne praktickejšie.

Ak od odvlhčovača očakávate lepší výkon, potom za zváženie stojí Noaton DF 4110. V rámci hlavných parametrov je na tom výrazne lepšie a hodí sa do domácností, v ktorých sa vlhkosť pohybuje na skutočne vysokej úrovni. Jeho odvlhčovacia kapacita totiž činí až 11,5 litrov za 24 hodín. Odporúčaný je aj do menších a stredných miestností. Nemá ale čističku vzduchu a rozhodne ho nemožno považovať za dizajnový doplnok.

Záverečné zhrnutie

Concept OV1210 Perfect Air je odvlhčovač vzduchu, ktorý poteší najmä nízkou cenou. Je ale nutné počítať so slabším odvlhčovacím výkonom oproti konkurencii. Jeho odvlhčovacia kapacita je 0,75 litra za deň, čo je najnižšia hodnota v rámci nášho porovnania (okrem pohlcovača vlhkosti, ktorý nevyžaduje pripojenie k elektrickej sieti, ten má účinnosť ešte nižšiu). Určený je pritom do malých a stredných miestností do 25 m² a je ho možné používať aj v kúpeľni.

Vďaka tomu, že v sebe kombinuje hneď dva spotrebiče, a to odvlhčovač a čističku vzduchu, zaisťuje nielen zníženie vlhkosti, ale aj čistý vzduch. Disponuje trojstupňovou filtráciou zahŕňajúcou HEPA filter, teda jeden z najúčinnejších filtrov na trhu. Kladne vnímame reguláciu výkonu alebo funkciu automatického vypnutia pri zaplnení nádržky na vodu. Tá má objem iba 1 liter, takže je potrebné počítať s častejším vylievaním. Väčší zásobník na vodu ale ponúka napríklad Noaton DF 4110.

120 € Orientačná cena
Autor: Iva Koňaříková | Dátum: | Produkt: Concept OV1210 Perfect Air | Hodnotenie: Dobré
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva je našou dlhoročnou redaktorkou a s výberom odvlhčovača vzduchu má vlastné skúsenosti. Vďaka tomu vám prezradí, na ktoré parametre by ste pri výbere rozhodne nemali zabudnúť, alebo aké funkcie sa vám počas používania môžu hodiť. Iva autorsky stojí aj za ďalšími témami z oblasti starostlivosti o domácnosť či zdravie, ako sú napríklad ventilátory či horské slnká.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Concept OV1210 Perfect Air

Concept OV1210 Perfect Air

120 € Orientačná cena