Menu

Recenzia a test Concept VP6110 Iconic Animal Smart

74,1 % Celkové hodnotenie

Dobre si poradí s chlpmi v kategorii Aku tyčové vysávače

Jednotlivá hodnocení

 • 4,6/10
  Hlučnosť
 • 7,0/10
  Ergonómia
 • 8,5/10
  Príslušenstvo
 • 6,1/10
  Výdrž batérie
 • 4,5/10
  Vysávanie kobercov
 • 0,0/10
  Vytieranie
 • 4,5/10
  Vysávanie dlažby
 • 5,1/10
  Vysávanie vinylovej podlahy

Klady

 • Široké spektrum príslušenstva
 • Je možné dokúpiť ďalšie batérie
 • Filtrácia funguje dobre

Zápory

 • Úplne priemerné výsledky vysávania
 • Iba dve úrovne výkonu
 • Použitý lacnejší plast
180 € Orientačná cena

Základné parametre

Vysávač Concept VP6110 Iconic Animal Smart sme do nášho testu zaradili v septembri 2022. Rovnako ako väčšina testovaných modelov, aj tento je vo verzii 2v1, a je teda použiteľný ako tyčový, tak aj ako ručný vysávač. Pri vysávaní ponúka dve úrovne výkonu, pri veľkej časti konkurencie sa dočkáte rovno troch výkonnostných stupňov. Energiu vysávaču dodáva klasická Li-Ion batéria, v prípade potreby je možné dokúpiť druhú (to bohužiaľ nebýva vždy samozrejmosťou). Výrobca udáva ako čas potrebný na nabitie 240 min, my sme pri našom teste namerali 174 min, čo bol v čase hodnotenia lepší priemer.

Video z testovania

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Concept

21 % Dyson, 14 % Roidmi, 14 % Xiaomi, 7 % Samsung, 7 % Concept, 7 % Kärcher, 7 % Tesla, 7 % Makita, 7 % Philips, 7 % Sencor
Konštrukcia 2v1

Áno

100 % Áno
Typ batérie

Li-Ion

100 % Li-Ion
Napätie batérie (V)

25,2

22,81
Kapacita batérie (mAh)

2 500

2 597,31
Čas nabíjania podľa výrobcu (v min.)

240

223,93
Čas nabíjania podľa testu (v min.)

174

170,71
Je možné dokúpiť batériu?

Áno

57 % Áno, 43 % Nie
Batéria súčasťou batériového programu

Nie

93 % Nie, 7 % Áno
Počet úrovní výkonu

2

57 % 3, 36 % 2, 7 % 1

Batéria a prevádzková doba

Okrem rýchlosti nabíjania sme otestovali aj samotnú výdrž batérie. Na jedno nabitie zvládne vysávač pri nízkom výkone fungovať 44,2 min a pri vysokom 15,6 min. Takmer rovnakú dobu (15,5 min) vydrží pracovať aj pri vysokom výkone s nasadeným príslušenstvom. V porovnaní s konkurenciou je sklamaním najmä výdrž pri nízkom výkone, priemer bol o cca 25 min dlhší. Výdrž pri vysokom výkone (s príslušenstvom aj bez) už viac-menej zodpovedala priemeru.

Druhú batériu je možné dokúpiť, nabíjať ju pritom môžete nechať priamo v držiaku vysávača. Umiestnite ju do jeho spodnej časti. Batérie na nabíjačke vysávača nijako neprekážajú, môžete tak mať k dispozícii obe batérie vždy nabité.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Test výdrže batérie – maximálny výkon (v min.)

15,6

14,59
Test výdrže batérie – nízky výkon (v min.)

44,2

62,25
Test výdrže batérie – kefa a maximálny výkon (v min.)

15,5

14,61

Kvalita vysávania

Vysávač sme otestovali na tvrdých podlahách aj kobercoch, na skúšku sme vysávali jemný prach aj väčšie nečistoty. Pri testoch na tvrdej podlahe sme volili vysoký výkon, na koberci potom výkon automatický, pretože sa pri maximálnom výkone vysávač prisával a brzdil kefu. Nakoniec sme vyskúšali aj vysávanie na čas, aby sme zistili, ako rýchlo vám tento model zaručí čistú podlahu. V tomto teste boli všetky vysávače nastavené na najnižší výkon.

Vysávanie tvrdej podlahy

Výsledky vysávania vinylovej podlahy a dlažby boli všeobecne priemerné alebo podpriemerné. Vysávač v podstate nikdy neodstránil nečistoty bezo zvyšku. Kukuričné ​​lupienky po podlahe skôr rozhádzal, mletá káva, mačkolit a piesok zostávali pri krajnej lište a múku a ďalšie materiály zase nezvládol povysávať zo škár dlažby. Na druhú stranu výsledky okolo 3 bodov už možno považovať za pomerne solídne, pretože naše testovacie kritériá sú dosť náročné.

Pri vysávaní na čas trvalo vysávaču celých 55 s, aby z podlahy odstránil zmes mačkolitu a kávy (pri spustení na nízky výkon), priemer bol pritom 37 s. Väčší počet zariadení pritom minútovým testom vôbec neprešlo. Pozitívom je, že sa po vypnutí vysávača nevysypú žiadne nečistoty späť na podlahu, ako sa to stáva pri niektorých konkurenčných modeloch.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Vysávanie cornflakes na vinylovej podlahe (1-5 bodov)

2

2,21
Vysávanie mletej kávy na vinylovej podlahe (1-5 bodov)

3,5

4,39
Vysávanie mačkolitu na vinylovej podlahe (1-5 bodov)

2,5

3,82
Vysávanie prachu a piesku na vinylovej podlahe (1-5 bodov)

3

3,89
Minútový test vysávania (s)

55

Spätné vysypanie po minútovom teste

Nie

57 % Nie, 21 % Áno, 21 % Neuvedené
Vysávanie múky na dlažbe (1-5 bodov)

2

4,00
Vysávanie mletej kávy na dlažbe (1-5 bodov)

3

4,39
Vysávanie mačkolitu na dlažbe (1-5 bodov)

2,5

3,68

Vysávanie koberca a textílií

Pri vysávaní kobercov si viedol vysávač Concept prekvapivo lepšie ako pri upratovaní tvrdých podláh. Cornflakes odstránil takmer bezo zvyšku, piliny potom vysal s mierne nadpriemerným výsledkom (nejaké pozostatky tam ale predsa len boli). Celkovo je ale pri vysávaní koberca účinný hlavne povrchovo, nejde do hĺbky vlákien. Po koberci skôr kĺže. Koberec vyčistí po viacerých prejazdoch dobre, ale aj napriek tomu v ňom miestami zostávajú zrniečka piesku.

Nepríjemnosťou vysávača, rovnako ako pri väčšine konkurentov, je namotávanie vlasov na kefu. Ich odstraňovanie je v tomto prípade tiež pomerne nepohodlné, na vysávanie dlhých vlasov sa tak hodia skôr modely so širšou kefou, na ktorú sa vlasy nenamotávajú, alebo také, z ktorých sa ľahšie odstraňujú.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Vysávanie cornflakes na koberci (1-5 bodov)

4

2,89
Vysávanie pilín na koberci (1-5 bodov)

3

2,93
Namotávajú sa na kefu vlasy?

Áno

71 % Áno, 29 % Nie
Je možné namotané vlasy ľahko odstrániť?

Nie

79 % Áno, 21 % Nie

Konštrukcia a filtrácia

Vysávač Concept je klasicky bezvreckový, to koniec koncov platilo pre všetky testované modely. Objem prachovej nádobky 500 ml je v našom teste viac-menej priemerný a mal by byť na bežné používanie dostačujúci aj bez nutnosti častého vysypávania. V tabuľke nižšie nájdete aj hmotnosť vysávača, tá celková presahuje 3 kg, a ide teda skôr o vyššiu hodnotu.

Samostatný ručný vysávač potom váži okolo 1,6 kg, čo zodpovedalo priemeru, nijako zvlášť sa tak pri jeho používaní nenadriete. Celkové prevedenie je skôr z lacného plastu. Ručný vysávač sa vďaka stále rozumnej hmotnosti pomerne dobre drží a možno ho teda bez ťažkostí využiť napríklad na vysávanie čalúnenia. Na tieto účely je vybavený špeciálnou rotačnou kefou. Displej zariadenia je jednoduchý, ukazuje však všetko dôležité.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Typ zásobníka

Bezvreckový

100 % Bezvreckový
Objem zásobníka na prach (ml)

500

540,36
Vysypanie nádoby

Tlačidlom

64 % Tlačidlom, 36 % Ručné
Typ filtra

HEPA filter

64 % HEPA filter, 21 % Penový filter, 14 % Tkaný filter
Test filtrácie vysávača

Výborný

36 % Výborný, 36 % Zlý, 29 % Dobrý
Filter je možné omývať

Áno

93 % Áno, 7 % Nie
Hmotnosť podľa výrobcu (kg)

3,150

2,85
Navážená hmotnosť (kg)

2,655

2,60
Hmotnosť ručného vysávača podľa výrobcu (kg)

1,650

7 % 1,60, 7 % 1,650, 86 % Neuvedené
Navážená hmotnosť ručného vysávača (kg)

1,555

1,55

Filtrácia

Filtráciu vysávača Concept môžeme rozhodne označiť za jeho silnú stránku. Nielenže je vybavený osvedčeným filtrom typu HEPA, ale ten je navyše aj umývateľný, čo uľahčuje údržbu vysávača. Účinnosť filtrácie sme tiež otestovali pomocou výrobníka hmly a sledovali sme, či nemôže niekde z vysávača unikať prach. V tomto teste obstál vysávač výborne, skvele tesní a filtrácia funguje, ako má. Vďaka tomu ho môžeme odporučiť napríklad aj do domácností s alergikmi.

Užívateľský komfort

Vysávač sa pomerne dobre drží v ruke vďaka solídnej rukoväti. Displej je iba jednoduchý a ukazuje nastavený výkon. Pokročilejšie displeje sú ale obvyklé skôr vo vyšších cenových kategóriách. Nadstavec na podlahu sa ovláda skôr priemerne, nie je ale ťažký. Nádobka sa otvára stlačením tlačidla, chýba však pružinka, ktorá by veko sama otvorila. Je tak možné, že sa prachom zašpiníte. Na uloženie vysávača vám poslúži, podobne ako pri väčšine modelov tohto typu, držiak na stenu. Stojan nemá a nezvládne ani samostatne stáť, to je ale pomerne obvyklé.

Výrobcom udávaná maximálna hlučnosť je pri tomto modeli 80 dB, my sme pri našom testovaní namerali cca 72 dB pri nízkom výkone a 83 dB pri vysokom výkone, oboje sa od vtedajšieho priemeru líšilo len o 1-2 dB.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Teleskopická tyč

Nie

86 % Nie, 14 % Áno
Samostatné státie vysávača

Nie

79 % Nie, 21 % Áno
Typ stojana

Bez stojana

86 % Bez stojana, 7 % Kvalitný stabilný stojan, 7 % Obyčajný plastový stojan
Držiak na stenu

Áno

64 % Áno, 36 % Nie
Displej

Jednoduchý displej

36 % Jednoduchý displej, 36 % Bez displeja, 29 % Pokročilý displej
Hlučnosť podľa výrobcu (dB)

80

78,30
Test hlučnosti – minimálny výkon (dB)

72,1

70,87
Test hlučnosti – stredný výkon (dB)

79,6

29 % -, 7 % 74,6, 7 % 75,1, 7 % 73,1, 7 % 75,8, 7 % 73,5, 7 % 71,9, 7 % 73,9, 7 % 79,6, 14 % Další
Test hlučnosti – maximálny výkon (dB)

83,1

81,56

Príslušenstvo a funkcie

Vybavenie vysávača Concept je na túto cenovú kategóriu až prekvapivo pestré. Nechýbajú pomerne bežné prvky, ako je univerzálna hubica, rotačná kefa, štrbinová hubica a štetinová hubica. Z tých menej obvyklých ale ponúkne aj špecializovanú hubicu na tvrdú podlahu, hubicu na čalúnenie, flexibilný nadstavec a kefu na zvieraciu srsť. Oproti niektorým konkurentom tak chýba snáď len nadstavec na vytieranie.

Z funkcií potom poteší LED osvetlením, ktoré uľahčí upratovanie a nie je úplne štandardom. Inak už ale nič veľmi zaujímavé neponúkne, technológie, ako je detektor pevných častíc alebo funkcia vytierania, zostávajú vyhradené skôr drahším modelom. Samotná kefa na zvieraciu srsť (Pet kefa) je zaujímavým konceptom. Zviera môžete kefou vyčesať a potom z nej chlpy veľmi jednoducho odsať. Nečaká vás teda žiadne zložité odstraňovanie srsti z kefy.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Snímateľná tyč

Áno

79 % Áno, 21 % Nie
Hubica na tvrdú podlahu

Áno

50 % Áno, 43 % Nie, 7 % Neuvedené
Hubica na koberec/univerzálna kefa

Áno

86 % Áno, 14 % Nie
Rotačná kefa

Áno

86 % Áno, 14 % Nie
Hubica na čalúnenie/matrace

Áno

64 % Áno, 36 % Nie
Štrbinová hubica

Áno

79 % Áno, 21 % Nie
Kombinovaná/štetinová hubica

Áno

86 % Áno, 14 % Nie
Flexibilný nadstavec

Áno

64 % Nie, 36 % Áno
Kefa na zvieraciu srsť

Áno

93 % Nie, 7 % Áno
Nadstavec na vytieranie

Nie

79 % Nie, 21 % Áno
Typ osvetlenia hubice

LED

71 % Bez osvetlenia, 14 % Laserové, 14 % LED
UV lampa

Nie

100 % Nie
Detektor pevných častíc

Nie

86 % Nie, 14 % Áno
Funkcia vytierania

Nie

79 % Nie, 21 % Áno
Typ mopového nadstavca

Bez funkcie vytierania

71 % Bez funkcie vytierania, 14 % Pevný, 7 % Rotačný, 7 % Nerelevantné
Nastavenie prietoku vody

Bez funkcie vytierania

57 % Bez funkcie vytierania, 14 % Áno, 7 % Nie, 7 % Nerelevantné, 14 % Neuvedené

Hlavné výhody a nevýhody

Silnou stránkou vysávača Concept je jeho filtrácia, ktorú môžeme označiť za vynikajúcu. Pozitívne prekvapí aj rozmanitá ponuka príslušenstva, s ktorým vysajete takmer akýkoľvek povrch. Výhodou je aj možnosť dokúpenia náhradnej batérie. Slabšou stránkou je naopak samotné vysávanie, kde tento model podáva skôr priemerný výkon. Nastaviť u neho navyše môžete len 2 rýchlosti sania, nejde pritom o vyložene lacný model.

Porovnanie s alternatívami

Pokiaľ by vás zaujímal skôr tyčový vysávač s funkciou vytierania, v podobnej cenovej kategórii nájdete napríklad model Philips Power Pro Aqua FC 6408 01. Oproti modelu Concept disponuje spomínanou funkciou vytierania s príslušným nadstavcom, má väčší objem prachovej nádržky, dokáže samostatne stáť a lepšie vysáva tvrdé podlahy. Na druhú stranu na kobercoch je skôr horší, má menej účinnú filtráciu a výrazne menší výber rôznych nadstavcov v základnom balení.

Záver

Tyčový vysávač Concept VP6110 Iconic Animal Smart patril v čase testovania zhruba k strednej cenovej triede. Jeho konštrukcia je štandardná, ide o tzv. 2v1 model, ktorý sa ľahko ovláda a dobre sa s ním manipuluje. Jeho silnou stránkou je predovšetkým účinná filtrácia, tá pritom býva pri tyčových modeloch častejšie skôr problém. Kvalita vysávania je skôr priemerná, miestami až podpriemerná, a nevyhnete sa klasickému namotávaniu vlasov na kefu.

Pochváliť naopak môžeme pestrosť výbavy, ktorá je naozaj nadštandardná a pokiaľ hľadáte pomerne multifunkčný model, môžeme vám tento vysávač odporučiť. K skutočnej multifunkčnosti mu však chýba funkcia vytierania, tú v podobnej cenovej kategórii ponúka napríklad vysávač Philips Power Pro Aqua FC 6408 01.

180 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Concept VP6110 Iconic Animal Smart | Hodnotenie: 74,1 %
Jakub Gulec
Jakub má v našej redakcii v starostlivosti technické témy a testovanie produktov. Testy vysávačov zostavoval osobne na základe vlastného technického vzdelania a laboratórnych skúseností a inšpiroval sa normami a zahraničnými odbornými testami. Na stránke vám napríklad vysvetlí, prečo si dať pozor na tvar podlahovej hubice. Jeho články a recenzie nájdete aj u elektroniky a aku náradia.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Concept VP6110 Iconic Animal Smart

Concept VP6110 Iconic Animal Smart

180 € Orientačná cena