Menu

Crussis e-City 1.15 (2022) – Recenzie, testy a porovnania

Výborné Celkové hodnotenie

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii Mestské elektrobicykle

Klady

  • Cenovo dostupný
  • Kvalitné spracovanie
  • Disponuje blatníkmi a nosičom

Zápory

  • Bez USB portu
  • Len 2 A nabíjačka
  • V-brake
1 000 € Orientačná cena

Crussis e-City 1.15 je moderný mestský elektrobicykel, ktorý ponúka jazdcovi predovšetkým vynikajúce jazdné vlastnosti a komfort pri jazde mestom a po cyklotrasách. Okrem ľahkej konštrukcie a elegantného dizajnu ponúka aj dlhý dojazd, a to až 140 km. Obľúbia si ho tak najmä jazdci, ktorí hľadajú cenovo dostupný elektrobicykel, s ktorým môžu pohodlne dochádzať denne do práce alebo školy.

Základné charakteristiky

Crussis e-City 1.15 sa radí medzi cenovo dostupnejšie modely elektrobicyklov od českého výrobcu Crussis. V tomto prípade sa jedná o unisex model z roku 2022, ktorý bol navrhnutý tak, aby si poradil s nástrahami mesta – využijete ho teda najmä pri pohybe na cyklotrasách. V porovnaní s inými modelmi vyniká svojou jednoduchou ovládateľnosťou, komfortom a taktiež vysokou výkonnosťou.

Už klasicky ponúka maximálnu nosnosť 120 kg, vďaka čomu môžete na nosič umiestniť napríklad aj menší nákup či iný náklad. Výška ráfika kolies je 26 palcov, čo ho predurčuje na využitie v menej náročnom teréne bez väčších nerovností. Rám je možné zaobstarať ako u väčšiny modelov od tohto výrobcu v prevedení 17 a 19 palcov, pričom jeho telo je vyrobené z ľahkého a zároveň odolného hliníka.

Batéria

Elektrobicykel je vybavený výkonnou batériou od spoločnosti Samsung, ktorá zaisťuje spoľahlivú a pohodlnú jazdu na dlhšie vzdialenosti – disponuje teda dojazdom až 140 km, čo je v porovnaní s inými modelmi takmer nadpriemer.

Batéria je plne integrovaná v ráme bicykla, čo poskytuje bicyklu moderný vzhľad a zároveň nedochádza k narušeniu jeho jazdných vlastností. Kapacita batérie je 630 Wh, vďaka čomu sa na ňu môžete spoľahnúť aj pri náročnejšej jazde. Menším mínusom je potom možnosť nabíjania iba nabíjačkou 2A, kedy bude nabíjanie prebiehať aj dlhšie ako 6 hodín.

Motor

Crussis e-City 1.15 je vybavený výkonným elektromotorom, ktorý je umiestnený v zadnom náboji bicykla, čo zaisťuje vyššiu stabilitu a lepšie rozloženie hmotnosti. Výrobcom motora je renomovaná značka Bafang, ktorá je považovaná za jedného z najlepších výrobcov elektromotorov. Maximálny výkon motora je stanovený na 250 W, pričom jeho nominálny výkon je 500 W – po úprave je ho teda možné navýšiť.

Na rozdiel od iných elektromotorov disponuje iba krútivým momentom 30 Nm. Bohužiaľ je elektrobicykel vybavený ráfikovými brzdami V-brake, ktoré sú všeobecne považované za menej spoľahlivé. Menším mínusom je aj zvolený otáčkový snímač, s ktorým si však v mestskom prostredí hravo vystačíte.

Parameter Tento produkt
Značka

Crussis

Rok výroby

2 022

Určenie

Unisex

Nosnosť (kg)

120

Výška ráfika kolies (palce)

26"

Výška rámu (palce)

17", 19”

Materiál rámu

Alu 6061

Odpružená vidlica

Áno

Maximálny dojazd (km)

140

Priemerný dojazd (km)

90

Umiestnenie batérie

Rámová

Značka batérie

Samsung

Kapacita batérie (Wh)

630

Nabíjačka (A)

2

Umiestnenie pohonu

Zadné

Značka motoru

Bafang

Maximálny výkon (W)

500

Krútivý moment motora (Nm)

30

Brzdy

V-brake

Typ snímača

Otáčkový

Vybavenie

Crussis e-City 1.15 je v porovnaní s väčšinou modelov a s ohľadom na cenu kvalitne vybavený. V súvislosti s tým treba počítať s jednoduchým LED panelom, ktorý ponúka väčšinu funkcií, vrátane prepínania režimov asistencie či kontrolu stavu batérie. Rovnako ako u väčšiny modelov je možné navýšiť výkon elektrobicykla, čo sa však práve u tohto modelu nemusí vyplatiť, pretože nie je navrhnutý pre náročnejší terén.

V každom prípade môžete voliť z 5 režimov asistencie alebo využiť funkciu WALK assistant. Elektrobicykel je navyše vybavený oboma blatníkmi a tiež praktickým nosičom – zvyšok výbavy do mesta vrátane svetiel a odraziek je nutné dokúpiť. Ako väčšina mestských bicyklov ponúka osem rôznych stupňov rýchlosti.

Parameter Tento produkt
Zvýšenie výkonu

Áno

Prevody

1x7

Režimy asistencie

5

WALK assistant

Áno

Svetlá

Áno

Nosič

Áno

Blatníky

Áno

Stojan

Áno

Hodnotenie ďalších odborníkov a používateľov

V recenziách užívateľov sa často spomína kvalitné spracovanie elektrobicykla a jeho robustná konštrukcia, ktorá zaisťuje bezpečnú a pohodlnú jazdu. Užívatelia tiež oceňujú intuitívne ovládanie a možnosť jednoducho prispôsobiť úroveň asistencie. Väčšine navyše vyhovuje aj dlhý dojazd, vďaka ktorému sa bicykel hodí hlavne na pravidelné dochádzanie do práce alebo do školy.

Vyzdvihovaná je tiež dostupnosť modelu, ktorý sa radí medzi mestskými elektrobicyklami medzi jeden z najlacnejších. Podľa odborníkov a skúsenejších jazdcov je potom výkon modelu v porovnaní s jeho kvalitou takmer vyrovnaný.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Hlavné klady elektrobicykla Crussis e-City 1.15 spočívajú predovšetkým v jeho vysokej kvalite spracovania, výkonnej batérii a cene. Práve v porovnaní s inými elektrobicyklami v tejto kategórii ponúka najlepší pomer ceny a výkonu, čo ocenia najmä začínajúci či nenároční jazdci. Aj v tomto prípade ale ponúka jeden z najvyšších dojazdov, a to až 140 km.

Nižšia cena modelu sa však odráža na niektorej výbave, ktorá nie je tak kvalitná ako pri iných mestských elektrobicykloch. Prvý rozdiel je možné vidieť na spracovaní displeja, pričom elektrobicykel nedisponuje ani USB portom. Veľkým mínusom sú potom ráfikové V-brake brzdy, ktoré sa už pri väčšine modelov nepoužívajú. Majiteľa nepoteší ani nedostupnosť rýchleho nabíjania.

Porovnanie s alternatívami

Cenovo dostupný Crussis e-City 1.15 síce ponúka skvelý pomer ceny a výkonu, ale aj napriek tomu je možné na trhu nájsť lepšie alternatívy, a to najmä z hľadiska výkonu alebo niektorého vybavenia. O trochu výkonnejší je napríklad dámsky elektrobicykel Crussis e-Country 7.8, ktorý ponúka dojazd až 150 km a tiež hydraulické kotúčové brzdy – model je dostupný aj v pánskom prevedení. Siahnuť však môžete aj po modeloch od výrobcu Leader Fox, ktorý ponúka podobné vlastnosti a vybavenie, ale disponuje možnosťou nabíjania pomocou nabíjačky 3A.

Záverečné zhrnutie

Crussis e-City 1.15 je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí hľadajú moderný, výkonný a pohodlný elektrobicykel pre jazdu po meste. Už na prvý pohľad si ho obľúbite pre jeho elegantný dizajn a taktiež jednoduché ovládanie. Navyše, vďaka režimom asistencie a WALK assistant funkcie, si užijete pohodlnú jazdu bez námahy. Aj napriek menším nedostatkom, ako je napríklad absencia hydraulických kotúčových bŕzd, sa však jedná o jeden z najdostupnejších a zároveň kvalitných modelov na trhu.

1 000 € Orientačná cena
Autor: Nikola Engelmann | Dátum: | Produkt: Crussis e-City 1.15 (2022) | Hodnotenie: Výborné
Nikola Engelmann
Nikola je redaktorka, ktorá sa venuje technológiám a tiež finančným témam. V rámci svojej práce copywritera sa už niekoľkokrát venovala témam spojeným s elektrobicyklami. Prehľad tak má nielen v jednotlivých parametroch elektrobicyklov, ako je výkon motora, kapacita batérie či výbava elektrobicykla, ale aj v ich výbere podľa účelu či typu terénu.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Crussis e-City 1.15 (2022)

Crussis e-City 1.15 (2022)

1 000 € Orientačná cena