Menu

Crussis e-Cross 9.8 (2023) – Recenzie, testy a porovnania

Výborné Celkové hodnotenie

TOP produkt - unisex v kategorii Krosové elektrobicykle

Klady

  • Vybavený USB portom
  • Výkonný motor
  • Vzduchom tlmená vidlica
  • Dlhý dojazd

Zápory

  • Bez základnej výbavy
  • Vysoká cena
2 000 € Orientačná cena

Ak hľadáte vysokovýkonný a spoľahlivý elektrobicykel pre jazdu v teréne aj v meste, potom je Crussis e-Cross 9.8 tou správnou voľbou. Ponúknuť vám dokáže vysokú kapacitu batérie a tiež výkonný motor, s ktorým hravo zvládnete dlhšie jazdy v rôznych typoch terénov. Elektrobicykel si tak obľúbia nielen skúsenejší jazdci, ale aj úplní začiatočníci, pre ktorých je dôležité pohodlie.

Základné charakteristiky

Unisex elektrobicykel Crussis e-Cross 9.8 od českého výrobcu elektrobicyklov Crussis sa radí do série modelov z roku 2023, vďaka čomu disponuje modernou výbavou a výkonným motorom. Rovnako ako väčšina elektrobicyklov disponuje nosnosťou 120 kg, vďaka čomu je možné bicykel využiť aj na prevoz menšieho nákladu.

Poteší vás však aj veľkosť kolies s výškou ráfika 28 palcov, ktoré sa hodia nielen do mesta, ale aj do nerovného terénu. Rám elektrobicykla je vyrobený z ľahkého hliníka, pričom jeho výška je 18 a 20 palcov. Elektrobicykel je navyše osadený odpruženou vidlicou, ktorá vám zaistí pohodlie a absorpciu väčšiny nárazov či nerovností.

Batéria

Crussis e-Cross 9.8 je vybavený batériou s kapacitou 720 Wh od značky Samsung, ktorá je umiestnená v dolnej časti rámu pre optimálne vyváženie a stabilitu bicykla. Vďaka vysokej kapacite batérie dokáže ponúknuť maximálny dojazd 170 km. Dostupná je pritom aj možnosť rýchlonabíjania pomocou 4A nabíjačky, s ktorou elektrobicykel nabijete zhruba do troch hodín.

Motor

Crussis e-Cross 9.8 disponuje výkonným motorom umiestneným v zadnom náboji bicykla. Motor pochádza od renomovanej značky BAFANG a disponuje maximálnym výkonom 500 W. Krútivý moment motora dosahuje 95 Nm, čo je viac než dostatočné pre plynulé a bezproblémové prekonanie náročnejšieho terénu. Torzný snímač polohy pedálov pritom zaisťuje rýchlu a efektívnu odozvu motora. Spoľahnúť sa ale môžete aj na hydraulické kotúčové brzdy od značky Shimano.

Parameter Tento produkt
Značka

Crussis

Rok výroby

2 023

Určenie

Unisex

Nosnosť (kg)

120

Výška ráfika kolies (palce)

28"

Výška rámu (palce)

18", 20"

Materiál rámu

Alu 6061

Odpružená vidlica

Áno

Maximálny dojazd (km)

170

Umiestnenie batérie

Rámová

Značka batérie

Panasonic

Kapacita batérie (Wh)

720

Nabíjačka (A)

4

Umiestnenie pohonu

Stredový

Značka motoru

Bafang

Maximálny výkon (W)

500

Krútivý moment motora (Nm)

95

Brzdy

Hydraulické kotúčové

Typ snímača

Torzný

Vybavenie

Elektrobicykel Crussis e-Cross 9.8 ponúka podobne ako väčšina modelov možnosť zvýšenia výkonu, čo oceníte najmä v prípade, že chcete vyraziť do prírody alebo mimo verejného chodníka. Na presné nastavenie výkonu slúži radenie Shimano s 9 rýchlosťami, ktoré umožňuje voľbu ideálneho prevodu pre každú situáciu.

Okrem toho ponúka aj 5 úrovní asistencie, ktoré sa ľahko prepínajú pomocou intuitívneho ovládacieho panelu na riadidlách. Ďalšou vychytávkou je funkcia WALK assistant, ktorá uľahčuje vedenie bicykla. Bohužiaľ elektrobicykel nie je vybavený takmer žiadnou výbavou, a to ani svetlom, stojanom, nosičom alebo blatníkmi.

Parameter Tento produkt
Zvýšenie výkonu

Áno

Prevody

1x12

Režimy asistencie

5

WALK assistant

Áno

Svetlá

Nie

Nosič

Nie

Blatníky

Nie

Stojan

Nie

Hodnotenie ďalších odborníkov a používateľov

Crussis e-Cross 9.8 je odborníkmi hodnotený pozitívne vďaka správnemu nastaveniu konštrukcie, ktoré je možné využiť ako v meste, tak aj v náročnejšom teréne. Kladne je hodnotený aj použitý motor od značky Bafang, ktorý disponuje vysokým výkonom a tiež dlhou životnosťou. Vyzdvihovaná je však aj vzduchom tlmená vidlica, ktorá ponúka ešte väčšie pohodlie pri jazde.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Crussis e-Cross 9.8 vyniká najmä vysokou kapacitou batérie, vďaka čomu disponuje aj jednou z najdlhších dĺžok dojazdu, a to až 170 km. Veľkou výhodou je aj vzduchom odpružená vidlica, vďaka ktorej bude pre vás jazda oveľa komfortnejšia. Elektrobicykel je navyše vybavený USB portom pre nabíjanie mobilných zariadení. Veľkou výhodou je aj výkonný motor, s ktorým zvládnete takmer akýkoľvek terén.

Podobne ako iné modely od značky Crussis nedisponuje ani tento výbavou, čím sa vám môže obstaranie takého elektrobicykla poriadne predražiť. Práve vysoká cena je jedna z ďalších nevýhod, ktorá môže niektorých záujemcov o nový bicykel nepríjemne prekvapiť.

Porovnanie s alternatívami

Ak hľadáte vhodnú alternatívu k tomuto modelu, bude to pravdepodobne elektrobicykel Crussis e-Gordo 7.8. Ten je cenovo dostupnejší a zároveň ponúka skvelý pomer ceny a výkonu. Disponuje teda rovnakou kapacitou batérie, možnosťou rýchlonabíjania a taktiež kvalitným elektromotorom. Pre menej náročných jazdcov je potom dostupný aj model Lectron Voyager MRS, ktorý je lacnejší, ale aj napriek tomu si s ním vystačíte pri jazde mestom či na kratších prechádzkach v menej náročnom teréne.

Záverečné zhrnutie

Silnou stránkou Crussis e-Cross 9.8 je najmä výkonný motor, vysoká kapacita batérie a tiež dlhý dojazd, s ktorým sa nemusíte báť vyraziť ani na dlhšie trasy. Menším mínusom je však vysoká obstarávacia cena a tiež nulová výbava, čo je u väčšiny elektrobicyklov zvykom. Pokiaľ ale hľadáte naozaj kvalitný elektrobicykel, s ktorým sa nemusíte báť vyraziť do mesta ani do terénu, mali by ste zvážiť kúpu práve tohto modelu.

2 000 € Orientačná cena
Autor: Nikola Engelmann | Dátum: | Produkt: Crussis e-Cross 9.8 (2023) | Hodnotenie: Výborné
Nikola Engelmann
Nikola je redaktorka, ktorá sa venuje technológiám a tiež finančným témam. V rámci svojej práce copywritera sa už niekoľkokrát venovala témam spojeným s elektrobicyklami. Prehľad tak má nielen v jednotlivých parametroch elektrobicyklov, ako je výkon motora, kapacita batérie či výbava elektrobicykla, ale aj v ich výbere podľa účelu či typu terénu.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Crussis e-Cross 9.8 (2023)

Crussis e-Cross 9.8 (2023)

2 000 € Orientačná cena