Menu

Recenzia a porovnanie Cub Cadet XT3 QR106

Víťaz porovnania v kategorii Záhradné traktory

Klady

  • Veľmi výkonný motor Kawasaki
  • Veľký objem nádrže a väčší záber noža
  • Široký rozsah nastaviteľnej výšky v 12 úrovniach

Zápory

  • Veľmi vysoká cena
  • Iba trojročná záruka od výrobcu
5 700 € Orientačná cena

Základné údaje

Americký výrobca Cub Cadet patrí medzi špičku na trhu, preto je často odporúčaný aj odbornými predajcami. Recenzovaný záhradný traktor Cub Cader XT3 QR106 má záber široký nadštandardných 106 centimetrov, umožní pritom vyhadzovanie do zberného koša, do strán aj mulčovanie. Traktor je napokon nadštandardný po všetkých stránkach, vyhovie pritom na plochách aj 8 000 m2. Takýto trávnik je už naozaj rozsiahly, pre predstavu táto hodnota približne zodpovedá futbalovému ihrisku (7 140 m2).

Hodnotenie parametrov kosenia

Pod karosériou nájdete vysoko kvalitný dvojvalcový štvortakt Kawasaki s objemom 725 kubických centimetrov. To už samo o sebe veľa napovedá o výslednom výkone. Ten sľubuje výrobca až na úrovni 21,5 konských síl, v porovnaní s väčšinou produktov na trhu sa jedná o hodnotu nadštandardnú. Nemusíte sa tak vôbec obávať svahovitého terénu a na traktor sa spoľahnete aj pri ťahaní ťažších bremien na vozíku. Predná náprava je pritom liatinová, takže má pevnosť skutočne vysokú.

V cenovej hladine, v ktorej sa Cub Cadet XT3 pohybuje, by bola mechanická prevodovka neodpustiteľná. Výrobca to vie, osadil do traktora kvalitnú prevodovku hydraulickú. Uzávierka diferenciálu je klasicky mechanická. Zaujímavá je možnosť nastaviť výšku kosenia už od 25 mm, maximálne na 100 mm. Väčšina záhradných traktorov kosí až od 30 mm. Môžete si zvoliť výškovú polohu z 12tich nastavení. Zberný kôš pojme až 360 litrov, plná nádrž zodpovedá 11,4 litrom paliva.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Cub-Cadet

Počet valcov

2

Výkon (HP)

21,5

Objem motora (ccm)

725

Typ prevodovky

Hydrostatická

Objem nádrže (l)

11,4

Šírka záberu (cm)

106

Výška kosenia (mm)

25-100

Počet stupňov výšky kosenia

12

Počet nožov

2

Objem zberného koša (l)

360

Mulčovanie

Áno

Hmotnosť (kg)

268

Hodnotenie funkcií

Medzi funkciami nájdete nielen mulčovanie, ktoré je pre naozaj zdravý trávnik nevyhnutné, ale aj ďalšie vymoženosti drahších záhradných traktorov. Ide napríklad o elektrické vysypávanie zberného koša. Štandardom sú LED svetlomety aj nárazník. Dočkáte sa ale aj Bluetooth pripojenia, ktoré vám do telefónov prenesie počítadlo motohodín aj servisné intervaly. Poteší aj sedadlo s podrúčkami, to je pre pohodlné riadenie vítaným doplnkom.

Názory užívateľov a ďalších expertov

Počas písania tejto recenzie (júl 2022) neboli dostupné žiadne recenzie užívateľov. Pre tento konkrétny model sme nedohľadali ani hodnotenie odborníkov. Na videu nižšie sa ale môžete pozrieť, ako si traktor v teste poradil so skutočne vysokou trávou.

Na druhom videu je test jedného z predajcov. Vo videu testuje traktor rovnakej triedy v odľahčenom variante. Konkrétne sa môžete pozrieť na manévrovacie schopnosti traktora Cub Cader XT3 QR106 a jeho dobrú schopnosť jazdy v náročnom teréne.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Z nášho pohľadu je tým najprínosnejším, čo traktor ponúka, kombinácia vysokého výkonu a kvalitnej hydrostatickej prevodovky. Motory Kawasaki nie sú svetoznáme náhodou, kombinujú v sebe totiž vysokú kvalitu dielenského spracovania s veľkou silou. Objem nádrže na 11,4 litra je nadštandardný, dokonca aj v pomere k objemu motora. Rovnako poteší veľký záber nožov a široký rozsah nastavenia výšky kosenia v 12 úrovniach.

Trochu nás zarazila iba trojročná záruka výrobcu. V cenovej hladine produktu sa stretnete skôr s päťročnou zárukou. Na druhú stranu sú na tom kvalitatívne traktory Cub Cadet dlhodobo naozaj dobre, nemusíte tak mať nejaké väčšie obavy z porúch. Čo ale nepoteší je vysoká cena. Pokiaľ hľadáte menší traktor na záhradu, nemusí byť tento variant optimálny. Ak ale zháňate kvalitný stroj na veľké plochy, cenu si ľahko zdôvodníte. Traktor sa vám totiž osvedčí svojou pracovitosťou.

Porovnanie s alternatívami

Ako zaujímavá alternatíva s podstatne nižšou obstarávacou cenou sa ponúka model Stiga Estate 6102 HW. S nižšou cenou ale prichádzajú aj kompromisy. Oproti traktoru Cub Cadet XT3 obdržíte motor s výkonom iba 14 konských síl, čo vám na bežnej záhrade rozhodne postačí, do svahovitého terénu alebo pre veľké pozemky ale potrebujete skôr viac.

Tiež výška kosenia je nastaviteľná len v rozsahu 30–90 milimetrov a to iba v 7 výškových úrovniach. Čo ale zostáva je hydrostatická prevodovka, veľký objem zberného koša aj vysoká kvalita prevedenia. Celkovo pre bežnú úpravu väčšej záhrady odporúčame skôr model Stiga Estate 6102 HW, ktorý vašim požiadavkám pravdepodobne výborne poslúži. Na veľké plochy, svahovitý terén či ojedinele udržiavané pozemky odporúčame ale voliť výkonnejší a kvalitnejší Cub Cadet XT3.

Záverečné zhrnutie

Cub Cadet XT3 QR106 je americký záhradný traktor s výkonným a vysoko kvalitným motorom Kawasaki. Pýši sa 23 konskými silami, záberom 106 centimetrov, elektricky vysypateľným košom a hydrostatickou prevodovkou. Vyhovie všetkým užívateľom, ktorí hľadajú spoľahlivý traktor so silným motorom na veľké či svahovité plochy. Dostupné je aj širšie spektrum doplnkového vybavenia. Ak ale hľadáte výborný traktor na bežnú záhradu, pravdepodobne si bohato vystačíte s modelom Stiga Estate 6102 HW.

5 700 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Cub Cadet XT3 QR106
Jakub Gulec
Jakub zastupuje rolu technického odborníka v našej redakcii. Venuje sa porovnaniu záhradnej techniky a náčinia. Štúdiu témy záhradných traktorov a kosačiek venoval veľa času, bez ťažkostí vám tak v článku vysvetlí rozdiel medzi hydrostatickou a mechanickou prevodovkou. Jeho recenzie nájdete aj pri vyžínačoch, strunových aj bubnových kosačkách.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Cub Cadet XT3 QR106

Cub Cadet XT3 QR106

5 700 € Orientačná cena