Ako vybrať cyklistický batoh
Cyklistické batohy sú špeciálnou batožinou na bicykel, ktorá sa hodí na cestnú aj horskú cyklistiku. Ako sa ale líšia od bežných či outdoorových batohov? Predovšetkým špeciálne upraveným chrbtovým systémom, keďže cyklisti majú pri jazde na bicykli špecificky prehnutý chrbát. Pokiaľ teda sadáte na bicykel často a jazdíte dlhé trate (či už na ceste alebo v teréne), určite si kúpte cyklobatoh – ide o veľmi praktický doplnok.
V našom návode Ako vybrať cyklistický batoh sme sa sústredili na prvky zaisťujúce pohodlie, ale aj na ostatné dôležité vlastnosti. Poradíme vám teda, ako zvoliť vhodný objem, veľkosť aj hmotnosť. Ďalej sme sa zamerali na prítomnosť vaku na vodu, ktorý býva praktickou súčasťou mnohých batohov, a taktiež na bezpečnostné prvky – tie sú rovnako dôležité.
Zohľadnili sme aj odolnosť proti poškodeniu aj proti rozmarom počasia. V závere nášho článku sme ako obvykle venovali pozornosť obstarávacím cenám a batohy na bicykel sme rozdelili do troch základných cenových kategórií. Vďaka tomu máte pohromade všetky podstatné informácie podľa ktorých by ste mali vyberať cyklistický batoh.
Ako vybrať cyklistický batoh stručne:
- Najprv zvoľte vhodné určenie. Pokiaľ jazdíte na bicykli do školy či do práce, nemusíte si kupovať špeciálny cyklistický batoh. Ak sa však vydávate na ďalšie výlety aj vo svojom voľnom čase, vyberajte medzi špeciálnymi batohmi na bicykel, a to podľa určenia (na ceste či do terénu).
- Zamerajte sa na komfort. Cyklobatohy majú špecifickú konštrukciu chrbtovej časti. Pri výbere by ste sa však mali sústrediť aj na ďalšie prvky zaisťujúce maximálne pohodlie. Patrí sem predovšetkým účinné odvetrávanie chrbta a nastaviteľné popruhy.
- Zohľadnite objem, výšku a hmotnosť. Najmenšie batohy na bicykel majú objem pod 10 litrov, niektoré väčšie ho ale môžu mať aj nad 30 litrov. Pri výbere veľkosti každopádne zohľadnite vek aj pohlavie. Doplňme, že tieto batohy bývajú všeobecne ľahšie.
- Nepodceňujte prítomnosť vaku na vodu. Pri cyklistike je podstatný príjem tekutín. Mnohé cyklistické batohy sú preto opatrené vakom na vodu. Pokiaľ ním nedisponujú, obvykle naň aspoň mávajú priehradku, vak si ale musíte zaobstarať zvlášť.
- Sústreďte sa na ďalšie vlastnosti. Cyklistický batoh by mal disponovať reflexnými prvkami či úchytmi na blikačky. Pri výbere môže hrať rolu aj vnútorná organizácia priestoru, vodotesnosť/vodeodolnosť či prítomnosť pláštenky.
Určenie
Pri výbere vhodného cyklistického batohu je najskôr nutné rozmyslieť si, na aký účel ho budete používať. Môže byť totiž veľký rozdiel, či jazdíte na bicykli „iba“ do práce, alebo sa na ňom vydávate na dlhé výlety po ceste, prípadne v teréne.
Každodenné jazdenie
Ak jazdíte na bicykli do práce (či do školy), zrejme vám postačí bežný batoh. Nemusíte sa teda obzerať po špeciálnych batožinách na cyklistiku. Pokiaľ napr. potrebujete notebook, uistite sa, či má daný batoh polstrovanú priehradku a chýbať by nemali ani organizéry. Popruhy pri týchto batohoch však nie sú príliš vhodné na dlhšie cesty nerovným terénom.
Cestná cyklistika
Pri cestnej cyklistike s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete potrebovať rozmernejšiu batožinu. Ideálne sú teda ľahké batohy, ktoré vás pri jazde nebudú nijako zaťažovať. Mali by však umožňovať ľahký prístup. Systém upínania pritom nemusí byť úplne špičkový, pretože nebude dochádzať k častým otrasom vplyvom nerovného terénu.
Cyklistika v teréne
Milovníci jazdy na horských bicykloch by mali venovať výberu cyklistického batohu zrejme najväčšiu pozornosť. Zamerať sa musíte najmä na systém upnutia, aby batoh zostal vždy na svojom mieste, čo je dôležité pre ťažisko. Obvykle disponujú nastaviteľnými pásmi s hrudnými, ramennými a bedrovými popruhmi, ktoré zaručujú úplný komfort aj v náročnom teréne.
Typ batohu |
Pozitíva |
Negatíva |
Na každodenné jazdenie |
Priehradka na notebook a organizéry |
Nevhodné do náročnejšieho terénu |
Na cestnú cyklistiku |
Nízka hmotnosť, ľahký prístup |
Systému upnutia nemusí byť vhodný do terénu |
Na cyklistiku v teréne |
Kvalitný systém upnutia, nastaviteľné pásy s popruhmi |
Môžu byť drahšie ako ďalšie dva typy batohov |
Komfort
Batoh na bicykel by mal byť skutočne komfortný. Predovšetkým na dlhších trasách, pri ktorých vás môže sužovať únava či rozmary počasia, nebudete chcieť, aby vás obmedzovala ešte aj batožina na chrbte. Na čo sa teda zamerať z hľadiska pohodlia okrem vhodne zvolenej veľkosti (pozri nižšie)?
- Konštrukcia chrbtovej časti – cyklobatohy majú na pohodlné používanie prehnutú chrbtovú časť tak, aby zodpovedala pozícii jazdca. Tým sa obvykle líšia od iných batohov (napr. outdoorových), takže sa určite zamerajte práve na tieto produkty.
- Odvetrávanie chrbta – pri fyzickej aktivite s batohom na chrbte sa budete samozrejme viac potiť. Z toho dôvodu by daná batožina mala mať kvalitný systém odvetrávania (líši sa podľa výrobcov), ktorý umožňuje cirkuláciu vzduchu, čo môže potenie značne obmedziť.
- Nastaviteľné popruhy – popruhy musí byť možné jednoducho nastaviť tak, aby vám to plne vyhovovalo. Navyše by mali byť polstrované, čo platí najmä pre ramenné popruhy. Batohy na cyklistiku v teréne mávajú aj hrudné popruhy, rovnako ako bedrový pás.
Objem
Ďalším dôležitým parametrom pri výbere batohu na bicykel je vnútorný objem. Všeobecne však možno konštatovať, že tieto batohy bývajú spravidla menšie. Napriek tomu medzi nimi v tomto ohľade existujú rozdiely. Pri výbere záleží, či sa vydávate iba na kratšie vychádzky alebo na celodenné či dokonca viacdenné výlety. V tomto smere je možné rozdeliť cyklistické batohy na štyri základné varianty.
- Objem do 10 litrov – malé a kompaktné batohy vhodné na kratšiu jazdu. Zmestí sa do nich len to najnutnejšie – vak na vodu, kľúče, drobné náradie či energetické tyčinky.
- Objem od 10 do 20 litrov – stredná veľkosť, ktorá sa už hodí na dlhšie výlety. Zmestí sa do nich vak na vodu, desiata, ale aj osobné veci, náhradné oblečenie či duša.
- Objem od 20 do 30 litrov – veľké cyklistické batohy, ktoré si možno vziať aj na viacdenné výlety. Okrem oblečenia a jedla sa do nich zmestí aj spacák, rovnako ako ďalšie vybavenie.
- Objem nad 30 litrov – takto rozmerné batohy už nie sú na bicykel príliš vhodné, napriek tomu existujú. Hodia sa však takmer výhradne na viacdennú horskú cyklistiku, pri ktorej treba mať po ruke väčšie množstvo vecí.
Odporúčame: Ak sa niekedy vydávate na bicykli iba na kratšiu (intenzívnu) vychádzku a inokedy vyrážate na celý deň, ideálnym riešením pre vás zrejme bude viac batohov s rôznym objemom.
Veľkosť
Tento parameter úzko súvisí s predchádzajúcim, avšak na veľkosť batohu by ste sa mali zamerať zvlášť. Rozhoduje totiž o tom, či vám batoh dobre padne na chrbát a nebude vás obmedzovať v pohybe. Okrem dĺžky výletov je teda pri vyberaní vhodných rozmerov podstatná aj telesná výška. Pre vyššie postavy sú vhodnejšie dlhšie batohy, menším osobám odporúčame skôr batohy s kratším chrbtom.
Aktuálne existujú aj špeciálne cyklistické batohy pre ženy, ktoré mávajú nielen kratší chrbát (a bývajú často vizuálne zaujímavejšie), ale sú tiež nižšie a užšie a ich ramenné popruhy sú obvykle upravené tak, aby netlačili na hrudi. K dispozícii potom máte aj detské modely, ktoré sú všeobecne najmenšie, celkovo zodpovedajú detskej postave a mávajú hravejší dizajn.
Upozorňujeme: S objemom a výškou úzko súvisí aj hmotnosť batohu. Najviac ponúkaných produktov váži do 500 gramov, ale niektoré batohy môžu vážiť aj viac ako 1 kilogram. Na druhú stranu, celkové zaťaženie pri jazde skôr závisí od toho, čo budete v batohu nosiť, takže hmotnosť by pri výbere nemala hrať tú najdôležitejšiu úlohu.
Vak na vodu
Pri vychádzkach na bicykli býva dôležitý pitný režim. Pokiaľ ho nebudete dodržiavať, môže dôjsť k dehydratácii organizmu, čo nie je pri jazde na ceste ani v teréne dvakrát bezpečné. Hoci vodu môžete voziť aj v klasických cyklistických fľašiach, ktoré je obvykle možné upevniť priamo na bicykel, radšej by sme vám odporučili vak na vodu (hydrovak alebo camelbak). Ten má často väčší objem (1,5 až 3 litre), čo sa hodí predovšetkým pri dlhších výletoch.
Niektoré cyklistické batohy si možno zaobstarať priamo s hydratačným vakom, zatiaľ čo iné naň majú len vyhradenú priehradku a musíte si ho zakúpiť zvlášť. Camelbak je zavesený v samostatnom vrecku, pričom hadička je vyvedená špeciálnym otvorom a fixovaná na ramenný popruh. Vďaka tomu je pitie na bicykli nielen komfortnejšie, ale zároveň bezpečnejšie, pretože nie je potrebné vyberať fľašu z držiaka a ruky nemusíte používať ani pri samotnom pití.
Upozorňujeme: Kompatibilita batohu a vaku na vodu od rovnakej značky je určite výhodou. Niektoré batohy však majú na bokoch aj sieťované vrecká na fľašu. Vodu teda so sebou môžete voziť aj týmto spôsobom, ktorý je však menej praktický.
Bezpečnosť
Cyklistický batoh by mal byť nielen kvalitný a komfortný, ale rozhodne nesmú chýbať ani bezpečnostné prvky. Pohyb na bicykli po cestách či v teréne totiž nemusí byť vždy bez rizík, ktoré by ste sa mali snažiť eliminovať v maximálnej možnej miere.
- Reflexné prvky – pokiaľ sa na bicykel vydávate aj za zhoršených svetelných podmienok (za zlého počasia či večer), rozhodne by ste mali byť viditeľní. Na to môžu slúžiť odrazové prvky, vďaka ktorým vás zreteľne uvidia ostatní účastníci cestnej premávky.
- Úchyty – cyklobatoh môže byť opatrený aj úchytmi. Slúžiť môžu na pripevnenie helmy, čo by ste ale mali robiť len pri peších prechodoch. Helma musí byť pri jazde neustále na hlave. Úchyty však môžu slúžiť aj na pripevnenie blikačky, čo sa hodí predovšetkým pri batohoch bez reflexných prvkov.
Vlastnosti
Batohy na bicykel by mali mať aj ďalšie vlastnosti, vďaka ktorým sa stanú praktickou batožinou pri cyklistike. Preto sa pri výbere zamerajte predovšetkým na nasledujúce atribúty, ktoré sa hodia ako pri jazde do práce, tak pri cestnej aj horskej cyklistike.
- Organizácia priestoru – vnútorný priestor by mal byť dobre členený a samozrejmosťou musia byť aj vrecká. Hodiť by sa vám mohli priehradky na náradie, polstrované vrecko na (slnečné) okuliare chrániace pred poškriabaním, vrecko na doklady a drobnosti, vrecko na pumpičku či náhradnú dušu alebo bočné sieťované vrecká na fľašu.
- Materiály – cyklobatohy môžu byť vyrobené z rôznych materiálov. Odporúčali by sme prírodné (bavlna), ale aj kvalitné syntetické materiály (nylon, polyester). Pochopiteľne však záleží aj na kvalite spracovania.
- Vodotesnosť/vodeodolnosť – cyklistický batoh by mal byť vyrobený z nepremokavých materiálov, vďaka čomu budú vaše veci chránené pred (dažďovou) vodou. Vždy sa teda zamerajte aj na vodeodolnosť (taká batožina vydrží kratšie pôsobenie vody/vlhkosti) či vodotesnosť (vydrží aj dlhšie pôsobenie vody).
- Pláštenka – pokiaľ batoh na bicykel z nepremokavých materiálov vyrobený nie je, ešte sa vlastne nič nedeje. Môže byť totiž opatrený pláštenkou, ktorá taktiež udrží vaše veci v suchu. Navyše sú na nej často umiestnené reflexné prvky, takže môže zároveň zvyšovať bezpečnosť pri jazde (predovšetkým) na cestách.
Cena
Pri výbere cyklistického batohu vás s najväčšou pravdepodobnosťou bude zaujímať aj obstarávacia cena. Na základe dôkladnej analýzy trhu sme identifikovali tri základné cenové kategórie, vďaka ktorým sa môžete orientovať z hľadiska finančnej náročnosti.
Cena do 40 €
Základné cyklobatohy s prostým dizajnom a minimom praktických vlastností zoženiete už za cenu okolo 10 €. Do 40 € sú všeobecne batohy na bicykel veľmi ľahké a disponujú menšími rozmermi. Niektoré však môžu byť menej kvalitné, takže sa skôr hodia pre menej aktívnych jazdcov a nie sú príliš vhodné do terénu.
Cena od 40 do 120 €
V tejto cenovej kategórii už zoženiete aj väčšie a objemnejšie cyklistické batohy. Predovšetkým drahšie produkty už boli vyrobené z kvalitnejších materiálov (napr. z nylonu), takže sú odolné, čo má vplyv aj na dlhšiu životnosť. Navyše môžu byť aj nepremokavé, a keď nie, často sú opatrené pláštenkou. Navyše obvykle disponujú špičkovým odvetrávaním chrbta.
Cena nad 120 €
Za najlepšie cyklobatohy na trhu si pochopiteľne musíte priplatiť. V cenovej kategórii nad 120 € sa vyskytuje aj veľká a objemná batožina. Vyrobená bola z vysoko kvalitných materiálov, takže býva odolná proti poškodeniu aj rozmarom počasia. Vďaka svojim vlastnostiam sú navyše pre cyklistov veľmi komfortné, a to aj pri jazde v náročnejšom teréne.