Ako vybrať cyklistickú prilbu
Hoci pre niekoho je cena prilby najdôležitejším parametrom, rozhodne neodporúčame riadiť sa čisto podľa nej. V článku samozrejme nájdete tradičné rozdelenie segmentu trhu do cenových kategórií s popisom zvyčajného vybavenia, ešte pred ním sa však budeme venovať omnoho podstatnejším faktorom.
Najdôležitejšiu rolu hrá typ prilby podľa vykonávanej činnosti, jej veľkosť a prevedenie konštrukcie. Hlavným dôvodom zabezpečenia ochrany hlavy je nepochybne bezpečnosť, za žiadnych okolností by ste teda nemali investovať do nákupu produktov bez adekvátnych bezpečnostných certifikácií!
Komfort zásadným spôsobom ovplyvňuje hlavne hmotnosť, spôsob odvetrávania a zapínania. Asi nikomu sa totiž nechce tráviť dlhé hodiny v ťažkej a prepotenej prilbe, ktorá navyše škrtí. Mnohí vášniví cyklisti istotne ocenia aj rôznorodé príslušenstvo. A pre niekoho je dôležité aj to, aby mu prilba dobre ladila s dresom a farbou bicykla.
Ako vybrať cyklistickú prilbu stručne:
- Vyberte si vhodný typ prilby. Hoci cyklistická prilba nie je pre osoby staršie ako 18 rokov povinná, jedná sa o dôležitú prevenciu vážnych zranení. Mali by ste však zvoliť vhodný typ. Niektoré produkty sú totiž určené pre cestnú cyklistiku (patria sem aj prilby do mesta), ďalšie (napr. freeride/downhill prilby) sa hodia pre milovníkov adrenalínových zjazdov. K dispozícii však máte aj ďalšie prilby, takže si ujasnite, aká bude najviac vyhovovať vašim požiadavkám.
- Zvoľte vhodnú veľkosť. Cyklistické prilby existujú v rôznych veľkostiach (v tomto ohľade sa napr. líšia pánske, dámske a detské prilby), takže by ste si mali správne zmerať obvod hlavy (návod nájdete nižšie). Potom totiž bude ochrana nielen komfortnejšia, ale tiež bezpečnejšia. Aktuálne je našťastie väčšina modelov opatrená regulačným kolieskom či elastickým prúžkom, takže umožňuje optimálne nastavenie veľkosti.
- Nepodceňujte predovšetkým bezpečnosť. V tomto ohľade hraje podstatnú rolu materiál. Väčšina štandardných prílb je vyrobená technológiou in-mold, čo je polystyrénová pena v plastovej škrupine. Polystyrén môže byť obohatený aj o ďalšie materiály (hliník, kevlar, karbón). Najbezpečnejším materiálem však nie je polystyrén, ale koroyd. Cyklistické prilby by v každom prípade mali vždy mať príslušnú bezpečnostnú certifikáciu!
- Zamerajte sa rovnako na komfort. V prilbe by ste sa mali cítiť komfortne, čo platí predovšetkým na dlhších trasách, kedy ju budete mať nasadenú mnoho hodín. Na komforte sa pritom podieľa hmotnosť (ideálne by nemala mať oveľa viac než 200 g), zapínanie (na trhu sa okrem remienkov objavujú aj prilby s magnetickým zapínaním) a odvetrávanie, ktoré má vplyv na správnu cirkuláciu vzduchu. Komfort by však nemal byť dosiahnutý na úkor bezpečnosti.
- Zohľadniť môžete aj ďalšie faktory. Pri výbere cyklistickej prilby sa dá zamerať aj na doplnky (existujú napr. smart prilby, ktoré môžete pomocou bluetooth prepojiť s mobilným telefónom) a dizajn, ktorý sa zvyčajne opäť líši v prípade pánskych, dámskych a detských prílb. Dôležitú úlohu potom hraje samozrejme aj obstarávacia cena. Niektoré prilby zoženiete už okolo 40 EUR, profi výrobky však môžu stáť aj nad 120 EUR.
Je prilba povinná?
Ešte predtým, než sa vydáme bližšie preskúmať jednotlivé parametre, zastavíme sa krátko pri zákonných povinnostiach. Na Slovensku je cyklista starší ako 15 rokov povinný používať cyklistickú prilbu počas jazdy iba mimo obce, kým mladší musia prilbu nosiť aj v obci. Bezpečnosť malých detí prilba zvýši aj na trojkolke, nehovoriac o jazde v cyklosedačke alebo cyklovozíku zapojenom za vaším bicyklom.
Dospelým jazdcom postih za jazdu bez prilby nehrozí. Odporúčame však dobre zvážiť všetky zdravotné riziká, a to nielen pokiaľ sa venujete adrenalínovým disciplínam. Zranenia hlavy patria pri páde z bicykla k tým najčastejším, navyše majú často dlhodobé následky. Napriek tomu, že sa teda nemusíte obávať žiadnej pokuty, je lepšie byť opatrný.
Typ
Cyklistika je pomerne široký pojem zahŕňajúci celý rad rôznorodých disciplín. Každá z nich sa navyše vyznačuje trochu inými nárokmi na bezpečnostné opatrenia, prilby nevynímajúc. Podľa disciplín rozlišujeme niekoľko základných druhov:
- cestné prilby,
- BMX prilby,
- MTB prilby,
- freeride/downhill prilby,
- mestské prilby,
- ostatné prilby.
Okrem funkčného delenia ešte rozlišujeme prilby pre deti, dámy a pánov. V prípade dospelých sa často objavujú aj takzvané unisex prilby nevyhraneného vzhľadu, určené pre obe pohlavia. Špecificky dámske prilby sú nielen menšie, ale myslia viac aj na vzhľad cyklistky, takže spravidla hýria pestrejšími farbami, niekedy dokonca majú medzi okrajom prilby a remienkom väčšiu medzeru pre prevlečenie copu alebo vrkoča.
Detské prilby sú často krikľavé alebo zdobené motívmi z obľúbených rozprávok. To je praktické nielen preto, že výrazné farby zvyšujú viditeľnosť, ale tiež preto, že na prilbu s obľúbenou postavou si dieťa lepšie zvykne a samo ju bude chcieť nosiť.
Druh prilby |
Vlastnosti |
Dizajn |
Detské prilby |
Možnosť nákupu od najmenších veľkostí |
Pestrofarebné, často motívy z obľúbených rozprávok |
Dámske prilby |
Menšie veľkosti, niekedy medzera pre cop či vrkoč |
Špecifický dámsky dizajn, spravidla farebnejší |
Pánske prilby |
Zvyčajne väčšie veľkosti |
Často nie tak farebné, dajú sa označiť tiež ako unisex |
Cestné prilby
Dobre známa klasika. S lacnejšími modelmi sa často stretnete aj v supermarketoch. Určené sú pre cestné či krosové bicykle. Dôraz je kladený na nízku hmotnosť a kvalitné odvetrávanie. Vďaka tomu sa nemusíte obávať ani niekoľkohodinovej jazdy, hlava sa vám nezapotí. Tieto prilby nedisponujú štítom/šiltom proti slnku.
MTB prilby
MTB je skratkou anglického „mountain bike“, čo napovedá, že prilbu využijete ako pri jazde na pevných cestách, tak aj v ťažšom teréne. Prilby MTB kategórie svojim prevedením veľmi pripomínajú klasický cestný variant, taktiež sú navrhnuté s ohľadom na čo najnižšiu hmotnosť a najvyššiu efektivitu odvetrávania. Majú však o niečo robustnejšiu konštrukciu, prípadne rozširujú krytie na tyle hlavy. Nechýba im ani predný štít, ktorý cyklistu chráni pred slnkom alebo odlietajúcimi kamienkami.
BMX prilby
Patríte medzi fanúšikov Bicycle Motorcross pretekania? Potom vám celkom iste neunikol zaujímavý dizajn všetkého vybavenia spojeného s týmto fenoménom. Diktátu štýlu sa samozrejme podvolili aj výrobcovia prílb. Pre typický guľatý tvar sa týmto prilbám hovorí „kokosky“. Pre potreby nevtieravého vzhľadu býva potlačené odvetrávanie. Na druhej strane je ich celistvá plocha odolnejšia voči nárazom, čo sa vzhľadom k rizikám hroziacim pri náročných trikoch cení.
BMX prilby sú obľúbené medzi príslušníkmi skate subkultúry, hodia sa aj k jazde na kolieskových korčuliach či longboardu. Pre všetky tieto disciplíny poskytujú dostatočnú mieru ochrany.
Freeride/Downhill prilby
Túžili ste niekedy vyskúšať si zjazdové preteky na bicykli? Potom by ste si museli navliecť zodpovedajúce vybavenie vrátane mohutnej integrálnej prilby. Nájdete ju pod označením „full-face“, čo je ďalším zistením, že výrobca si dal za cieľ poskytnúť ochranu vašej hlave zo všetkých strán. Typickým prvkom je teda chránič brady a zubov a dlhý šilt.
Pády v adrenalínových disciplínach môžu byť veľmi desivé. Integrálne prilby sa preto vyznačujú vysokou úrovňou konštrukčných materiálov a robustnosťou. To má samozrejme za následok slabšie odvetrávanie a vyššiu hmotnosť. V tomto prípade však naozaj platí, že bezpečnosť musí byť na prvom mieste.
Mestské prilby
Produkty pre využitie v mestách tvoria podskupinu cestných prílb. Ich určenie je zhodné, líši sa iba vzhľadom, ktorý je omnoho prepracovanejší. Pri jazde rušnými ulicami skrátka chceme vyzerať dobre.
S obľubou retro bicyklov vo veľkých mestách rastie aj obľuba retro prílb. Často sú tvarom podobné „kokoskám“ na BMX, šiltovkám alebo klobúčikom. V tejto kategórii má vzhľad navrch nad pohodlím, takže sa budete musieť zmieriť so slabším systémom odvetrávania. V mestách sa skrátka nepočíta s dlhými jazdami.
Ostatné prilby
Do skupiny ostatných prílb môžeme zaradiť špeciálne modely určené športovcom. Používajú ich napríklad triatlonisti, ktorí potrebujú špecifický aerodynamický tvar. Každá sekunda totiž v ich prípade hrá rolu. V tejto kategórii nájdete aj prilby rekreačné alebo univerzálne pre viacero druhov aktivít.
Veľkosť
Aby mohla ochrana hlavy plniť svoju funkciu, musí dobre sedieť. To je dôležité si uvedomiť najmä počas nákupu prílb pre deti. Vyvarujte sa nákupu väčších veľkostí s pocitom, že dieťa do nich dorastie a vy navyše ušetríte. V prípade, že prilba na hlave nesedí, pri páde pravdepodobne dôjde k jej uvoľneniu, takže bude nakoniec k ničomu.
Výhodou je, že väčšina modelov býva vybavená regulačným kolieskom, umožňujúcim precízne nastavenie podľa veľkosti hlavy. V prípade detských produktov je niekedy uplatnený systém elastických remienkov.
V špecifikáciách býva veľkosť udávaná v centimetroch, prípadne označením S, M, L:
- S – 50–54 cm
- M – 54–58 cm
- L – 58–62 cm.
Toto rozdelenie používa mnoho značiek, stále je však orientačné a vždy je lepšie si overiť, či práve výrobca vašej prilby nepoužíva trochu iné miery.
Ako sa správne zmerať?
Obvod hlavy sa meria v najširšom mieste – okolo uší do prostriedka čela. Zistili ste po dôkladnom zmeraní, že obvod vašej hlavy je väčší než 62 cm? Nezúfajte, na trhu sa totiž bežne nachádzajú aj modely s veľkosťou presahujúcou 64 cm.
Stále si nie ste istí, že vám prilba sedí? Pri pohľade do zrkadla skontrolujte, že je umiestnená približne vo vodorovnej pozícii. Predná časť by mala siahať asi do stredu čela. A keď zapnete remienok pod bradou, vojdu sa vám pod neho maximálne dva prsty. Drobnou pomôckou tiež bude, keď natočíte a predkloníte hlavu. Pokiaľ je prilba dotiahnutá správne, na hlave sa ani nepohne. A ak sa v nej necítite bezpečne, skúste radšej iný model.
Je tiež možné, že vám v prípade vašej vysnenej prilby nesadne ani jedna veľkosť. V tom prípade bude dobrou voľbou skúsiť iného výrobcu. Prilby rôznych značiek môžu mať mierne odlišnú tabuľku veľkostí a iný tvar. Čas vložený do skúšania a starostlivého výberu tak bude dobrou investíciou.
Konštrukcia a výrobný materiál
Ani najlepšie padnúca prilba vám nepomôže, pokiaľ nie je z dostatočne odolného materiálu. Vačšina štandardnej produkcie býva vyrobená technológiou zvanou in-mold. Tá spočíva vo vstrekovaní polystyrénovej peny do tvrdej plastovej škrupiny. Firmy niekedy na zníženie hmotnosti využívajú dvojitý druh polystyrénu s rôznou hustotou.
Vyššiu skupinu predstavujú prilby, ktorých polystyrén je obohatený o dodatočné materiály. Vo väčšine prípadov sa jedná o hliník, kevlar či karbón. Pri ich použití si môžete byť istí, že pri páde nedôjde k prasknutiu škrupiny.
Titul najbezpečnejšieho materiálu však drží koroyd. Oproti tradične používanému polystyrénu sa pyšní omnoho väčšou schopnosťou pohlcovať energiu nárazu a pomáha tak znižovať hrozbu poranenia mozgu. V zásade však platí, že pokiaľ je prilba ohodnotená patričným certifikátom kvality, nemusíte sa báť, že by nesplnila svoj účel.
Technológia MIPS
Riziko zranenia je nižšie pri priamom náraze než pri náraze pod uhlom. Pri kolízii zo strany totiž vznikajú rotačné sily, ktoré pootočia mozog voči lebke. Pre prevenciu podobných zranení výrobcovia používajú technológiu MIPS. Prilby s týmto systémom majú vstavané dve vrstvy a medzi nimi klznú vložku. Pri páde vrstvy sklznú k sebe a čiastočne tak rotačný náraz pohltia.
Bezpečnostné certifikácie
Nikdy nekupujte prilbu, v prípade ktorej nie je jasné, či získala príslušné bezpečnostné certifikáty, hoci by výrobca sľuboval hory doly. Všetky modely predávané v Slovenskej republike musia plniť normu STN EN 1078, ktorej plnenie je doložené príslušnou listinou.
Častokrát sa môžete stretnúť aj so zahraničnými atestami kvality, označenými ako SNELL B90A, CE, prípadne CPSC. Ich prítomnosť rozhodne nie je na škodu, pretože dokladujú, že sa jedná o skutočne kvalitný produkt. Certifikáciu si vždy overte najmä pri nákupe modelov neznámych značiek, prípadne z neznámych alebo nedôveryhodných zdrojov.
Hmotnosť
Mali ste niekedy po dobu niekoľkých hodín na hlave niekoľko 100-gramovú záťaž? Pokiaľ to nechcete ani skúšať, tak pri nákupe prilby berte na vedomie hmotnosť prilby. Pozor však na to, aby nebola nízka váha dosiahnutá oklamaním kvality konštrukcie. Najľahšie, ale pritom veľmi kvalitné prilby zvyčajne majú kevlarovú či karbónovú výstuž.
V ideálnom prípade by pri cestnej cyklistike nemala váha prilby presahovať 200 gramov. Túto hranicu sa firmám dnes už darí pohodlne prekračovať. Pri zjazdoch či BMX samozrejme musíte počítať s robustnejšou konštrukciou, od ktorej sa odvíja aj výraznejšia váha.
Odvetrávanie
Pri jazde v horúcom letnom počasí sa kvalitný systém odvetrávania cení zlatom. Nielenže zlá cirkulácia vzduchu môže byť nepríjemná, ale môže viesť k prehriatiu a následnému kolapsu, preto sa zamerajte aj na tento faktor. Moderné systémy fungujú na princípe nasávania chladného vzduchu prednou časťou prilby. Ten je súborom kanálov vedený po obvode prilby a okolo hlavy. Zadné kanály odvádzajú zohriaty vzduch von.
Rovnako ako pri hmotnosti nesmie byť odvetrávanie prevádzané na úkor bezpečnosti. Rozhodne sa neoplatí kupovať „cedák“ s príliš vysokým počtom otvorov. Každý prieduch navyše znižuje mieru poskytovanej ochrany.
Zapínanie
Určite si viete predstaviť, aké je to nepríjemné, keď sa vám remienky zarezávajú do kože. A pokiaľ v takto zapnutej prilbe strávite niekoľko hodín, dostavia sa odreniny. Majte teda na pamäti, že remienky by sa správne nemali dotýkať uší, a poohliadnite sa po možnosti nastavenia tých pod bradou.
K dôkladnému pritiahnutiu po obvode máte k dispozícii praktické koliesko v tyle. Pokiaľ vaša prilba ponúka ergonomické zapínanie Tri-Fix, upravíte si rozmery remienkov pod bradou aj okolo uší jedným zatiahnutím. Vždy je praktické, ak je celý zapínací systém jednoducho ovládateľný jednou rukou.
V poslednej dobe sa na trhu objavujú aj prilby s magnetickým zapínaním. Vďaka kombinácii extra silných neodymových magnetov s mechanickým zámkom si môžete byť istí, že takáto prilba sa len tak nerozopne. Napríklad systém Fidlock je podrobovaný testom, či odolá váhe až 200 kg (Zdroj: Precision). Tento typ zapínania myslí aj na vaše pohodlie – s ním sa totiž nemusíte báť priškripnutej kože. A vďaka jednoduchému ovládaniu si s magnetom poradia aj ruky v rukaviciach alebo detské ručičky.
Doplnky
Niet výrobcu, ktorý by sa nesnažil nalákať zákazníkov nejakým tým bonusom navyše. Táto prax sa samozrejme nevyhýba ani segmentu cyklistických prílb. Stretnúť sa môžete so škálou rôznorodého príslušenstva. Niektoré prvky napomáhajú zvýšiť bezpečnosť, iné sa naopak venujú vášmu komfortu pri jazde:
- Cyklistická šatka, kukla alebo čiapka – ochrana hlavy pred studeným vetrom.
- Čelenka – ochrana pred zatekaním potu do tváre.
- Šilt – vstavaná ochrana proti slnku, vetvám a kamienkom.
- Antibakteriálna výstelka – vymeniteľná či prateľná vnútorná vložka, pokiaľ je vyrobená z materiálu X-static, obsahuje ióny striebra, ktoré bojujú proti baktériám a zápachu.
- Sieťka proti hmyzu – zamedzuje tomu, aby hmyz preletel niektorým z otvorov prilby.
- Zadná blikačka – dodatočné svetlo pre identifikáciu jazdca pri zlej viditeľnosti – viac si môžete prečítať v článku Ako vybrať cyklosvietidlo.
Na trh sa pozvoľna dostávajú aj smart prilby, ktoré môžete pomocou bluetooth prepojiť s mobilným telefónom. Vďaka zabudovanému mikrofónu bez problémov vybavíte telefonický hovor, cestu si môžete nahrávať alebo spríjemniť počúvaním hudby. Jedna z najväčších výhod inteligentnej prilby sa však týka bezpečnosti. Je totiž vybavená senzorom otrasov, ktorý rozpozná, že jeho nositeľ je v bezvedomí a vyšle SOS signál s určením GPS polohy na zvolený kontakt.
Dizajn
Mnohí milovníci cyklistiky potrebujú, aby ich výbava bola dokonale jednotná. Bicykel, dres, prilba, všetko skrátka musí ladiť. Určite by ste sa však nemali rozhodovať výhradne podľa vzhľadu prilby. Veľkou zradou môže byť na prvý pohľad lákavý model, ktorému však úplne chýba akákoľvek bezpečnostná certifikácia.
Ponuka na trhu je široká. Obľúbené sú tmavé prilby, pri ktorých musíte počítať s tým, že viac pohlcujú slnečné žiarenie. Preto v nich bude viac teplo. Pestrofarebné prevedenie je naopak viac nápadné a pozitívom sú aj rôznorodé reflexné prvky. Vďaka nim budete viditeľní aj za šera a pri zlej viditeľnosti.
Logicky sa tiež líšia aj výrobky určené deťom, ženám a mužom. V každom prípade platí, že vkusu sa medze nekladú a nákup môžete učiniť len a len podľa svojich preferencií. Pokiaľ chcete ladiť od hlavy až k pätám, možno sa vám bude hodiť článok o výbere cyklistických tretier.
Cena
Hoci ponuka rôznych druhov prílb nie je práve úzka, je zrejmé, že podobne tomu bude aj s ich cenovým rozpätím. Na základe analýzy trhu sme identifikovali štyri základné cenové pásma podľa spoločných vlastností jednotlivých modelov.
Cena do 40 EUR
V najnižšej cenovej relácii nájdete prevážne modely určené deťom. Všetky sú vybavené zodpovedajúcej bezpečnostnej certifikácii podľa normy STN EN 1078. Voliť môžete z rôznorodých grafických prevedení od geometrických tvarov, cez štýl bezpečnostných zložiek, až po prilby vyzdobené motívmi milovaných postavičiek z animovaných filmov.
Použité materiály zaisťujú ľahké nosenie, pretože hmotnosť nedosahuje ani 200 gramov. Spravidla majú prilby pre deti menej vetracích otvorov.
Cena od 40 EUR do 60 EUR
V druhej skupine sa už dostávame k prilbám pre dospelých. Úplná väčšina z nich je určená pre cestné, prípadne horské bicykle. Výnimkou však nie sú ani produkty k BMX. Samozrejmosťou sú bezpečnostné certifikáty, a to aj zo zahraničných agentúr.
Valná väčšina produktov je vyrobená použitím in-mold technológie, uplatňuje sa teda kombinácia polystyrénu a plastovej škrupiny. Rad prílb dáva možnosť dokúpenia LED svietidiel, prípadne štítov proti slnku.
Cena od 60 EUR do 120 EUR
Vyššia stredná trieda odvedie skvelú prácu na hlavách náročnejších cyklistov. Počítať môžete s odľahčeným prevedením využívajúcim väčšinou karbónovú výstuž. Samozrejmosťou je dostatok vetracích otvorov zaisťujúcich kvalitnú výmenu vzduchu.
V tomto cenovom pásme si už vyberú milovníci všetkých disciplín. Potrebujete prilbu k horskému bicyklu? Žiadny problém. Milujete BMX? Len si poslúžte. Chcete poriadnu zjazdovú prilbu? Ponuka je dostatočne široká.
Cena nad 120 EUR
Ak patríte medzi naozajstných milovníkov cyklistiky, určite zabŕdnete aj do týchto vôd. Samozrejmosťou je použitie odľahčených materiálov, pretože každý gram navyše je poznať. Výrobky sa tiež vyznačujú aerodynamickým zakrivením konštrukcie. Vďaka tomu dosiahnete ešte lepší čas.