Ako vybrať cyklonosič
Cyklonosič je pomerne špecifickým produktom, jeho výber by ste preto mali prispôsobiť vašim konkrétnym požiadavkám. Najprv sa musíte rozhodnúť, kde na vozidle budete bicykle prepravovať. Trh ponúka tri základné typy nosičov bicyklov – nosiče na strechu vozidla, nosiče na ťažné zariadenie a nosiče na zadné dvere.
Voľba konkrétneho modelu so sebou samozrejme nesie isté výhody aj nevýhody. Práve s nimi vás zoznámime v našom článku Ako vybrať cyklonosič. Zároveň dodáme aj niekoľko ďalších praktických informácií spätých s pridruženými vlastnosťami, ako je elektroinštalácia, nosnosť, počet uložených bicyklov a uzamknutie.
Vzhľadom na to, že budete cyklonosič využívať pri cestovaní automobilom po verejných komunikáciách, hodí sa určite aj zopár rád spojených so zásadami bezpečnej jazdy. Začítajte sa do nášho článku a vyberte si cyklonosič vhodný práve pre vás. Na samostatnej stránke nájdete aj porovnania strešných boxov a kompresorov. Kompresor sa vám zíde ako na auto, tak na bicykel.
Ako vybrať cyklonosič stručne:
- Zvoľte vhodné umiestnenie cyklonosiča – V tomto ohľade berte do úvahy model vášho auta, cenovú reláciu aj vaše preferencie.
- Zvážte počet prevážaných bicyklov – Nosiče na strechu vždy kupujete len na jeden bicykel, môžete ich ale postupne dokupovať. Ostatné typy sú na vopred daný počet bicyklov.
- Nosič vyberajte aj podľa jeho nosnosti – Najnižšiu nosnosť mávajú spravidla nosiče na strechu, najvyššiu naopak nosiče na ťažné zariadenie.
- Pozornosť venujte aj možnosti uzamknutia – A to ako uzamknutie bicykla k nosiču, tak aj nosiča k autu.
- Skontrolujte si viditeľnosť svetiel a ŠPZ – Bicykle na nosiči nesmú zakrývať svetlá vozidla ani jeho ŠPZ. Nosiče na ťažné zariadenia preto väčšinou tieto prvky suplujú. V tomto ohľade sa sústreďte na ich elektroinštaláciu.
- Výber môže zúžiť príslušenstvo – Niektoré nosiče disponujú ochrannými obalmi alebo napríklad rýchloupínacími popruhmi.
Umiestnenie cyklonosiča
Pravdepodobne najzásadnejším faktorom vo vašom rozhodovaní bude miesto, kam cyklonosič nainštalujete. Je možné inštalovať ho na strechu, pomocou ťažného zariadenia alebo na zadné dvere automobilu. Každé umiestnenie má svoje výhody a nevýhody a bude viac či menej vhodné v závislosti od konkrétneho modelu auta a vašich preferencií.

Nosiče na strechu vozidla
Prvým typom cyklonosiča bude nosič bicyklov na strechu vozidla. Ako už názov napovedá, tento výrobok vám umožní pripevniť bicykel na strechu automobilu. Jedná sa o ekonomické riešenie, ktoré nezaberá takmer žiadne miesto, pokiaľ ho práve nepoužívate. Jeden nosič na strechu pojme jeden bicykel, pre každý bicykel sa teda kupuje vlastný nosič.
Nosiče na strechu vozidla sú vo väčšine prípadov univerzálne, takže ich bez najmenšieho problému namontujete na vozidlo ľubovoľnej značky. V súvislosti s tým si však musíte uvedomiť, že inštalácia je možná iba na vozidlo vybavené priečnymi nosičmi. Počítať preto musíte aj s prípadnou investíciou navyše, ak vaše vozidlo priečnikmi nedisponuje.
Pri tomto type určite oceníte fakt, že sa vám bicykle na streche nezašpinia tak, ako keby ste ich prepravovali v zadnej časti automobilu. Má to ale aj svoje nevýhody. Vzhľadom na to, že montáž prebieha na streche auta, môže byť tento proces fyzicky náročný. S bicyklami na streche počítajte navyše s vyššími nákladmi na palivo kvôli zhoršenej aerodynamike. Obmedzení môžete byť aj pri prejazde niektorých miest alebo pri parkovaní v garážach, pretože výrazne vzrastie celková výška auta.
Upside Rack
Tento typ cyklonosiča na strechu nie je na tuzemskom trhu zatiaľ dostupný (február 2022), možno sa ho ale v budúcnosti dočkáme. Predstavuje unikátny systém uchytenia bicyklov – tie sú na streche umiestnené „hore nohami“. Ide o ďaleko variabilnejší spôsob, pretože ho môžete používať na bicykle rôznych rozmerov, bez ohľadu na priemer ich rámu. Inštalácia takéhoto nosiča by mala byť taktiež jednoduchšia, podľa výrobcov nezaberie viac ako 20 sekúnd.
Nosiče na ťažné zariadenie
Druhý variant umiestnenia bicyklov na automobile predstavujú nosiče na ťažné zariadenie. Ťažné zariadenia sú situované v zadnej časti dopravného prostriedku, konkrétne na guli alebo závese. Z toho teda vyplýva nutnosť vlastniť tento doplnok, prípadne doň investovať.
Výhodou zadných nosičov na ťažné zariadenia je hlavne jednoduchosť montáže. Pri nej sa vďaka nízkej výške pri upevnení bicykla takmer nenadriete. Zároveň odbúrate negatíva nosiča na strechu vozidla, napríklad pri parkovaní v garážach a v otázke aerodynamiky. Univerzálne nosiče na ťažné zariadenie dokážu pojať až štyri bicykle. Navyše máva tento typ najvyššiu nosnosť a tak nebude problém prepravovať napríklad aj elektrobicykle.
Aj toto všetko je ale spojené s istými negatívami. Jedným z nich je vyššia obstarávacia cena, a taktiež je to aj obmedzenejší výhľad v spätnom zrkadle. V nevľúdnom a mokrom počasí tiež počítajte s tým, že bicykle na tomto mieste budú ďaleko náchylnejšie na zašpinenie.
Viditeľnosť svetiel a ŠPZ
Nosiče na ťažnom zariadení často zakrývajú svetlá auta a jeho registračnú značku. To sa dá vyriešiť dvoma spôsobmi – buď môžete značku presúvať zo zadnej časti vozidla na nosič a späť, alebo môžete požiadať o tretiu registračnú značku práve na tieto účely. V minulosti bolo možné značku na nosiči nahradiť nejakou podomácky vyrobenou verziou, to už ale v dnešnej dobe zákon nepovoľuje.
Tieto typy nosičov, respektíve bicykle na nich umiestnené, často zakrývajú aj zadné svetlá automobilu. Disponujú preto vlastnými svetlami, pri ktorých dbajte na spôsob elektroinštalácie, ktorej sa venujeme nižšie v článku.
Nosiče na zadné dvere
Určitou alternatívou nosiča na ťažné zariadenie sú nosiče na zadné dvere, inak označované ako nosiče na piate dvere. Cenovo sa pohybujú niekde medzi dvoma vyššie uvedenými variantmi. Charakter prepravy je podobný tomu na ťažné zariadenie, len s tým rozdielom, že je nosič prichytený k zadným dverám vozidla. To do istej miery eliminuje použitie pri sedanoch a niektorých ďalších modeloch automobilov.
Jednoduchý prístup, nižšia cena, preprava až troch bicyklov naraz a takmer nemenná výška automobilu. To sú nespochybniteľné klady tohto variantu. Pred zaobstaraním nosiča na zadné dvere by ste si však mali uvedomiť, že hrozí zvýšené riziko poškriabania laku i skla na piatych dverách. Tie sú zároveň vplyvom hmotnosti bicyklov oveľa viac namáhané.
Posledným háčikom, ktorý sa pri tomto type môže objaviť, je problém s kompatibilitou. Pokiaľ sa teda rozhodnete pre nosič bicyklov na zadné dvere, najskôr sa informujte u predajcu, či je takýto cyklonosič vôbec kompatibilný s vaším automobilom.
Výhody a nevýhody každého typu nosiča uvádzame zjednodušene v tabuľke:
Typ nosiča |
Výhody |
Nevýhody |
Na strechu |
+ Nízka cena
+ Úspora miesta
+ Väčšinou univerzálne
+ Bicykle sa tak nezašpinia |
– Nutné mať na aute priečniky
– Náročné umiestňovanie
– Vyššie náklady na palivo
– Výškové obmedzenie auta |
Na ťažné zariadenie |
+ Veľmi jednoduchá montáž
+ Nemení výšku auta
+ Nemení aerodynamiku a teda ani spotrebu
+ Vysoká nosnosť |
– Nutné mať guľu
– Vyššia cena
– Obmedzuje výhľad dozadu
– Možné zašpinenie bicyklov |
Na zadné dvere |
+ Prijateľná cena
+ Jednoduché umiestňovanie
+ Nemení výšku auta
+ Nemení aerodynamiku a teda ani spotrebu |
– Nemožnosť použitia pri sedanoch
– Riziko poškriabania laku a skla
– Namáhanie zadných dverí
– Nutné zistiť kompatibilitu s vaším vozidlom |
Počet bicyklov a nosnosť
Teraz, keď viete, medzi akými typmi cyklonosičov môžete vyberať, je najvyšší čas pristúpiť k voľbe ďalších dôležitých parametrov. Medzi tie sa radí počet bicyklov, ktoré je možné na nosič umiestniť, a s tým spojená nosnosť cyklonosiča.
Počet bicyklov
Pred nákupom by ste mali mať predstavu o tom, koľko bicyklov budete pravidelne prepravovať. Na strechu sa zmestia až štyri bicykle. Nosiče dokupujete po jednom, podľa toho, ako pribúdajú bicykle vo vašej domácnosti. Jeden bicykel teda potrebuje jeden nosič na strechu.
Pri nosiči na ťažné zariadenie je to trochu iné. Tam už kupujete nosič na vopred určený počet bicyklov. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s cyklonosičmi na 2 až 4 bicykle. Investovať môžete aj do takých modelov, pri ktorých je možné dokúpiť prvok, pomocou ktorého si rozšírite priestor o ďalšie úložné miesto.
Pri nosičoch bicyklov na zadné dvere počítajte s uložením troch bicyklov. Počet je obmedzený hlavne kvôli nosnosti piatych dverí, ktorú netreba prekračovať.
Nosnosť cyklonosiča
Nosnosť, čiže maximálne zaťaženie, je samozrejme taktiež veľmi dôležitým parametrom. Tento údaj rozhoduje o bezpečnom a bezproblémovom prevážaní bicyklov. Najvyššiu nosnosť dosahujú nosiče na ťažné zariadenie, kde môže byť hodnota až 60 kg pre všetky prevážané bicykle.
Najmenšiu nosnosť majú spravidla nosiče na strechu vozidla, kde sa počíta s malou hmotnosťou jedného bicykla. V tomto smere by ste sa mali zamerať aj na nosnosť strechy dopravného prostriedku, poprípade maximálne zaťaženie priečnych nosníkov. Nosnosť nosiča sa udáva ako v celkovej hmotnosti, ktorú nosič unesie, tak aj pre každý prenášaný bicykel zvlášť.
Uzamknutie
Ak dopredu viete, že budete s bicyklami podnikať pravidelné výlety a v cudzom prostredí ich necháte často upevnené na aute, rozhodne investujte do variantu so zámkom. Ten je dostupný pre všetky vyššie spomínané typy cyklonosičov.
Všeobecne sa však odporúča nenechávať bicykle na vozidle pripevnené dlhšiu dobu, pretože aj napriek vybaveniu zámkom je možné hrubou silou nosič rozbiť a bicykle ukradnúť. Pokiaľ si vyberiete nosič bez zámku, odporúčame ho ihneď po príchode do cieľovej destinácie demontovať.
Z hľadiska typu uzamknutia môžete naraziť na dvojité prevedenie. Najlepší cyklonosič je taký, ktorý v sebe kombinuje obidva varianty:
- uzamknutie bicykla k nosiču
- uzamknutie nosiča k automobilu.
Výrobný materiál
Od materiálu sa výrazne odvíjajú obstarávacie náklady nosiča. Lacnejšie sú oceľové cyklonosiče, drahšie sú hliníkové, v prospech ktorých hovorí oveľa nižšia hmotnosť a väčšinou aj lepšia manipulovateľnosť.
Čo sa týka použitého materiálu, stretnúť sa môžete aj s radom plastových úchytiek a gumových častí. Tie sú obvykle použité na miestach, kde dochádza k styku bicykla a nosiča – zamedzujú tak prípadnému poškriabaniu bicykla.
Elektroinštalácia
Táto časť sa venuje iba nosičom na ťažné zariadenie, ktoré primárne zakrývajú osvetlenie zadnej časti vozidla. Pri nákupe takéhoto cyklonosiča si zistite, aký typ elektroinštalácie je použitý pri danom produkte. Naraziť môžete najčastejšie na dva typy zapojenia:
- sedempólová koncovka
- trinásťpólová koncovka.
Aj keď ide na prvý pohľad o dve rovnaké koncovky, nejaký rozdiel sa predsa len nájde. Trinásťpólová koncovka je oproti tej sedempólovej vybavená aktívnym cúvacím svetlom, čo iste príde vhod. Pri nekompatibilnej koncovke je prípadne možné zohnať aj redukciu.
Príslušenstvo
Moderné cyklonosiče sú samozrejme ponúkané s rôznymi vychytávkami, ktoré príjemným spôsobom rozširujú funkčnosť nosičov bicyklov.
- Ochranné obaly – Tieto doplnky primárne chránia prepravované bicykle. Tým výrazne eliminujete ich zašpinenie pri prevoze. Taktiež sa predávajú obaly priamo na nosiče bicyklov.
- Sklopenie naložených bicyklov – Ide o funkciu nosičov na ťažné zariadenie, ktoré sklopíte aj s bicyklami a pohodlne sa dostanete do priestorov kufra.
- Systém jedného kľúča – Nosiče bicyklov niektorých výrobcov sú vyrobené tak, že si na akúkoľvek montáž vystačíte iba s jedným kľúčom pre utiahnutie či povolenie všetkých častí cyklonosiča.
- Rýchloupínacie popruhy – Spôsob uchytenia bicyklov, ku ktorému nepotrebujete žiadne náradie. Tento variant šetrí predovšetkým drahocenný čas pri nakladaní a vykladaní.
- Rozširujúce adaptéry – Hodia sa, ak chcete na nosič pripevniť viac bicyklov a rozšíriť tak jeho kapacitu. K dispozícii sú na všetky tri typy nosičov, pred kúpou ale nezabudnite skontrolovať, či adaptér sedí k vášmu existujúcemu modelu.
- Prídavné držiaky – Ak chcete mať bicykel k nosiču lepšie upevnený, môžete si k niektorým modelom nosičov zaobstarať držiaky navyše. Vhod prídu pri zabezpečení atypicky veľkých bicyklov, napríklad tých detských.
Cena
Obstarávacie náklady sú nepochybne údajom, ktorý zaujíma každého. V prípade cyklonosičov sa môžu výrazným spôsobom líšiť – vplyv na to má hlavne ich odlišné prevedenie. Najnižšie výdavky začínajú na pár desiatkach eur, tie najvyššie sa bez problémov vyšplhajú na sumu 2 000 €.
Pri nákupe cyklonosiča by ste mali dbať hlavne na kvalitu výroby, pretože práve s ňou do istej miery korešponduje aj celková bezpečnosť tohto prepravného doplnku. Medzi preverené značky patrí Hakr, Thule, Menabo, Peruzzo, Wjenzek, Uebler a Buzz Rack.
Cena do 40 €
Za cenu do 40 € si zaobstaráte v podstate len nosiče bicyklov na strechu. Vždy pôjde o produkt na uloženie jedného bicykla. Počítať môžete s nosnosťou do 30 kg a s upevnením pomocou náradia, nemali by ste ale očakávať žiadnu nadštandardnú kvalitu.
Cena od 40 do 150 €
V tejto kategórii už začína pestrejší výber. Medzi nosičmi na strechu vozidla sa začnú objavovať aj lacnejšie modely cyklonosičov na zadné dvere alebo ťažné zariadenie. Za tieto peniaze je možné s prehľadom kúpiť nosič pre 2 až 3 bicykle. Jeho nosnosť bude okolo 35 až 45 kg. Výnimkou nie je ani možnosť uzamknutia bicykla k nosiču.
Cena od 150 do 300 €
Skupina produktov, medzi ktorými už máte na výber z pohľadu výslednej kvality prevedenia nosiča bicyklov. Za túto cenu zakúpite výrobky s možnosťou sklopenia naložených bicyklov pri variante na ťažné zariadenie, alebo s možnosťou zamknutia nosiča k vozidlu pri verzii na strechu. Priemerná nosnosť cyklonosičov tohto typu sa pohybuje okolo 50 až 55 kg.
Cena nad 300 €
Ak investujete do nosiča 400 – 600 €, máte záruku, že kupujete cyklonosič s vysokou odolnosťou a dlhou životnosťou. Uloženie až štyroch bicyklov, nosnosť cca 60 až 65 kg, kvalitný hliníkový materiál a upevnenie bez nutnosti akéhokoľvek náradia. Najdrahšie modely s cenou presahujúcou čiastku 2 000 € sú primárne určené pre karavany alebo dodávky.
Bezpečnosť
Dôraz na bezpečnosť je v prípade cyklonosičov úplne zásadný, musia vydržať rýchlu jazdu s pomerne veľkou záťažou a ich rozbitie/uvoľnenie by mohlo mať naozaj vážne následky.
Kupujte zodpovedne
Pri nákupe cyklonosiča odporúčame siahnuť po preverených značkách, s výberom vám môžu pomôcť aj užívateľské a ďalšie recenzie na internete. Podozrivo lacným výrobkom od „no name“ značiek môže chýbať homologácia (tzn. osvedčenie o schválení technickej spôsobilosti vydávané Ministerstvom dopravy) a ich prevedenie nemusí byť práve kvalitné, čo môže byť v praxi veľmi nebezpečné.
Všetko poriadne upevnite
Pred každou jazdou, a podľa niektorých odporúčaní aj pri zastávkach počas jazdy, by ste mali skontrolovať, či sú bicykle bezpečne a pevne pripevnené. Nezabúdajte ani na rôzne doplnky ako sú fľaše na pitie, sedlové tašky a podobne – skrátka časti, ktoré by sa mohli pri jazde uvoľniť. Tie je nutné z bicykla odstrániť, aby nedošlo k nehode.
Prispôsobte jazdu
Bicykle, rovnako ako každý iný náklad, zvyšujú hmotnosť vozidla a môžu mať negatívny vplyv na jazdné vlastnosti auta, prípadne na spotrebu paliva. Je tak vždy na mieste zvýšená obozretnosť a väčší rešpekt najmä k maximálnej povolenej rýchlosti. Bicykle umiestnené v zadnej časti auta navyše môžu obmedziť váš výhľad.