Menu

Recenzia a porovnanie Dakr Panter FD-5

81,0 % Celkové hodnotenie

v kategorii Záhradné traktory

Klady

  • Univerzálny pomocník
  • Pomerne výkonný motor
  • Aj na profesionálne využitie

Zápory

  • Pracovné nadstavce je nutné dokúpiť
  • Iba jednovalcový motor
  • Vyššia cena
5 000 € Orientačná cena

Základné údaje

Zháňate multifunkčný stroj vhodný na úpravu pozemku v letných aj zimných mesiacoch? Potrebujete okrem pokosenia trávy aj poorať pole alebo odhrnúť sneh? V prípade modelu Dakr Panter FD-5 nejde vyložene o záhradný traktor podobný tým v celom našom porovnaní, jedná sa skôr o menší traktor všeobecne. Do porovnania sme sa ho v júni 2021 rozhodli zaradiť pre jeho multifunkčnosť. Pripojením zadných alebo predných náprav získate pomocníka nielen pri kosení záhrady, ale aj pri úprave iných zelených plôch, polí, viníc. Hodí sa pre domáce aj profesionálne využitie, možnosti sú v podstate neobmedzené. Má navyše pomerne vysoký výkon, takže by toho mal zvládnuť naozaj veľa, a to aj v náročnejšom teréne.

Hodnotenie parametrov kosenia

Parametre kosenia tu nie je možné hodnotiť, pretože žiadne pracovné nadstavce nie sú súčasťou a záleží teda na vás, čo všetko si k traktoru značky Dakr zaobstaráte. Za zmienku však stojí výkon stroja. Hoci je motor iba jednovalcový, nie je jeho objem 500 kubických centimetrov ani výkon 15,5 konských síl zanedbateľnými hodnotami. Poteší aj kvalitnejšou, hydrostatickou prevodovkou a vysokým objemom nádrže. Tá pojme až 8 litrov paliva, čo je jedna z najvyšších kapacít v našom porovnaní.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Dakr

Počet valcov

1

Výkon (HP)

15,5

Objem motora (ccm)

500

Typ prevodovky

Hydrostatická

Objem nádrže (l)

8

Mulčovanie

Áno

Hmotnosť (kg)

250

Hodnotenie funkcií

Ako sme už spomínali, tento traktor pre vás môže byť univerzálnym pomocníkom v starostlivosti o záhradu, pole, vinohrad alebo aj verejné zelené plochy. V závislosti na nadstavcoch dokáže prevzdušňovať, zhrabovať, odhŕňať sneh, kypriť, rozmetávať hnojivá alebo orať. Je možné k nemu dokúpiť a pripojiť pluh, brány, vyorávaciu radlicu či valník, ako prednú pracovnú nápravu potom dvojbubnovú kosačku, diskovú žaciu lištu, pásový obracač krmovín, cepákový mulčovač, zametaciu kefu a rôzne ďalšie príslušenstvo z radu Panter. Z tohto hľadiska je čisto na vás, ako si tento traktor prispôsobíte.

Názory užívateľov

Model Panter FD-5 dostáva od užívateľov celkovo pozitívne hodnotenia. Tí v recenziách spomínajú kompaktnosť stroja v kontraste s jeho bohatým príslušenstvom. Podľa recenzií zvláda traktor aj mierne svahovitý terén, a to aj pri plne naloženom prívesnom vozíku. Ťažná sila je teda hodnotená kladne, rovnako ako ovládateľnosť celého stroja.

Klady a zápory

Za hlavné klady je vhodné považovať pomerne výkonný motor a objemnú palivovú nádrž. Istým benefitom je aj domáce aj profesionálne použitie, s pomocou najrôznejších nadstavcov a náprav si môžete stroj upraviť k obrazu svojmu podľa vašich potrieb. Je však nutné myslieť na to, že za cenu prevyšujúcu 4 000 € získate iba samotný traktor bez akéhokoľvek príslušenstva.

Naše hodnotenie a záver

Kúpou tohto modelu si zaobstaráte univerzálny stroj, ktorý podľa zakúpených nadstavcov môžete využiť k najrôznejším činnostiam na záhrade, poli, vinici či verejných zelených plochách. Okrem domáceho použitia sa teda hodí aj na profesionálnu prácu, zvládne napríklad aj odhŕňať sneh. V cene však nie sú žiadne nadstavce, takže je nutné počítať s celkovo vyššou čiastkou.

Traktor má pomerne silný aj objemný motor, hoci je iba jednovalcový. Potešujúci je jeho objem palivovej nádrže 8 litrov a hydrostatická prevodovka. Pokiaľ však zháňate stroj len na kosenie a radi by ste trochu ušetrili, odporúčame záhradný traktor Stiga Estate 6102 HW vhodný na plochy aj nad 5 000 m2.

5 000 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Dakr Panter FD-5 | Hodnotenie: 81,0 %
Jakub Gulec
Jakub zastupuje rolu technického odborníka v našej redakcii. Venuje sa porovnaniu záhradnej techniky a náčinia. Štúdiu témy záhradných traktorov a kosačiek venoval veľa času, bez ťažkostí vám tak v článku vysvetlí rozdiel medzi hydrostatickou a mechanickou prevodovkou. Jeho recenzie nájdete aj pri vyžínačoch, strunových aj bubnových kosačkách.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Dakr Panter FD-5

Dakr Panter FD-5

5 000 € Orientačná cena