Menu

Recenzia a porovnanie De’Longhi EC 685.BK

80,2 % Celkové hodnotenie

Top produkt v kategorii Pákové kávovary pre nenáročných

Klady

  • Dobré šľahacie schopnosti
  • Tryska sa dobre čistí
  • Veľa možností nastavenia
  • Odvápňovač v balení

Zápory

  • Menej stabilný
  • Vytečie väčší objem kávy ako má mať espresso
  • Menší zásobník na vodu
170 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Pákový kávovar DeLonghi EC 685.BK patrí k cenovo dostupným modelom vhodným pre nenáročných užívateľov alebo tých, ktorí s pákovými modelmi ešte len začínajú a nechcú míňať príliš veľa peňazí. Toto určenie potvrdzujú aj jeho základné parametre.

Ako materiál plášťa bol zvolený plast v kombinácii s kovovými prvkami, napríklad plochou na ohrievanie šálok alebo podtáckou. Vo vnútri sa skrýva termoblok, zahrievací systém, ktorý sa vyznačuje vysokou rýchlosťou nahriatia, ale aj horšou stabilitou dosiahnutej teploty. K horšej teplotnej stabilite prispieva aj absencia PID systému, ten je však bežný skôr pri drahších kávovaroch. Vibračné čerpadlo s tlakom 15 bar môžeme v tejto cenovej kategórii taktiež označiť za štandard. Príkon 1450 W bol v čase písania tejto recenzie (marec 2022) mierne nadpriemerný – to považujeme za pozitívum, vyšší príkon totiž značí rýchlejšie nahrievanie.

Pre nenáročné domáce kávovary je typický aj menší priemer páky, v prípade De’Longhi ide konkrétne o 51 mm. Takto malé páky a ich sitká niekedy môžu mať problém pojať plnú dávku kávy, to napokon posúdime nižšie. Súčasťou zariadenia je tryska typu panarello, ktorá ponúka jednu zvláštnosť – prepínanie medzi šľahaním mlieka a obyčajným ohrievaním. Skúsenejší používateľ dokáže množstvo peny korigovať pomocou hĺbky ponoru trysky do mlieka, pre začiatočníkov však môže ísť o užitočnú vychytávku. Do zásobníka na vodu sa zmestí niečo málo cez liter vody, čo je medzi kávovarmi jedna z najnižších hodnôt.

Parameter Tento produkt
Výrobca

De'Longhi

Materiál plášťa

Plast/kov

Systém zahrievania

Termoblok

PID

Nie

Typ čerpadla

Vibračné

Tlak (bar)

15

Tlakomer

Nie

Príkon (W)

1 450

Priemer páky (mm)

51

Spôsob šľahania mlieka

Tryskou

Typ trysky

Panarello

Objem zásobníka vody (l)

1,06

Test používania a užívateľského komfortu

Tento kávovar sme zakúpili a v našej redakcii dôkladne otestovali. Zaujímalo nás nielen, čo všetko sa na ňom dá nastaviť, ale aj ako intuitívne je jeho ovládanie, ako sa s kávovarom manipuluje a aká náročná je jeho údržba. Ďalej sme hodnotili aj prehľadnosť návodu.

Po niekoľkých testovacích dňoch nás trochu sklamal lak, ktorý sa odlupuje na mieste, kde oň pri zdvihnutí zavadí odkvapkávacia mriežka. Vzhľadom na to, že sme s prístrojom zaobchádzali pomerne opatrne, to považujeme za následok použitia nekvalitného materiálu.

Možnosti nastavenia

Výrobca kávovaru De’Longhi si na užívateľskom komforte a rozšírených možnostiach svojich produktov zakladá, niet preto divu, že budeme v tejto oblasti kávovar len chváliť. Teplotu vody je možné nastaviť v troch úrovniach, ak sa navyše rozhodnete kávovar prispôsobiť tvrdosti vody vo vašej lokalite, k dispozícii máte tri stupne. Toto nastavenie vedie k optimalizácii frekvencie odvápňovania. Odvápňovanie zjednoduší aj automatický odvápňovací program, ktorý taktiež patrí k vychytávkam, ktorými disponujú spravidla drahšie prístroje.

Ďalším prínosom zjednodušujúcim prípravu kávy, je kompatibilita s E.S.E. podmi, teda vankúšikmi plnenými porciovanou mletou kávou. Tie vložíte do na to určeného sitka a po použití ich jednoducho naraz vyhodíte. Káva z E.S.E. podov vyniká rýchlosťou prípravy, keďže je ale mletá vopred, neponúkne tak dobrú arómu ako čerstvo pomletá káva. Keď už píšeme o mletí kávy, mlynček si bude nutné zakúpiť samostatne, súčasťou kávovaru totiž nie je. Aj toto riešenie však má svoje výhody, o ktorých píšeme v našom článku Ako vybrať pákový kávovar.

Jednoduchosť obsluhy

Ku kávovaru získate obsiahly návod s množstvom prehľadných obrázkov. Pokiaľ máte v pláne experimentovať s rôznymi nastaveniami, určite ho oceníte, nastavovanie totiž nie je úplne intuitívne. Musíte si tak napríklad zapamätať, že do menu vstúpite dlhým podržaním tlačidla na výdaj pary, alebo že tvrdosť vody nastavíte stlačením tlačidla na výdaj dvojitej porcie kávy. Stlačením tlačidla na výdaj jednej porcie sa dostanete na nastavenie teploty a ak opäť stlačíte tlačidlo na výdaj pary, môžete nastaviť dobu nečinnosti pred automatickým vypnutím. Na výber máte medzi 9, 30 a 180 minútami.

Tieto tri tlačidlá sú umiestnené na vrchnej strane kávovaru. S tým sa spája aj jedna nepríjemnosť – pokiaľ si kávovar pri upevňovaní páky pridržiavate druhou rukou, môže sa stať, že ich omylom stlačíte. Na boku prístroja potom nájdete tlačidlo zapnutia a vypnutia a priamo nad tryskou tlačidlo na spustenie pary.

Akonáhle všetko nastavíte, obsluha prístroja je už veľmi jednoduchá. Nanešťastie ju trochu komplikuje nízka stabilita kávovaru, ktorý je úzky a ľahký, takže je ho pri upevňovaní páky nutné pridržiavať. Pri presúvaní môže byť problémom aj neupevnená odkvapkávacia mriežka a podtácka, ľahko sa vám totiž môže stať, že budete chcieť zobrať celý kávovar a vezmete iba jeho pohyblivé súčiastky. Pri zásobníku na vodu by sme ocenili ucho pre ľahšiu manipuláciu.

Údržba

Čo sa týka údržby, kávovar vás poteší niekoľkými drobnosťami. Blikaním ikonky pod tlačidlom na prípravu pary vás sám upozorní na nutnosť odvápnenia. Odvápnenie vykonáte tak, že do zásobníka napustíte odvápňovací roztok a stlačením kombinácie tlačidiel spustíte automatický odvápňovací program. Ten vám tento proces uľahčí v tom, že sám reguluje množstvo roztoku a pauzy medzi jednotlivými preplachmi. Po dokončení je ešte potrebné prepláchnuť celý prístroj znova, tentoraz čistou vodou.

Ďalším benefitom v oblasti údržby je ľahko rozložiteľná tryska. Keďže jej vnútorná časť nie je vyrobená z kovu, ale z gumy, čistí sa ľahšie. Napriek tomu však odporúčame jej údržbu nepodceňovať a vždy skontrolovať, či niekde nezostali zvyšky a či otvor trysky nie je upchatý. Zaschnuté mlieko totiž môže predstavovať pomerne veľký problém.

V iných ohľadoch sa údržba kávovaru De’Longhi nijako nelíši od údržby ostatných prístrojov na trhu. Potrebné je umývať páku, sitká, zásobník na vodu a ďalšie odnímateľné časti a taktiež dávať pozor, či sa pod odkvapkávacou mriežkou nehromadí voda. Pri našom testovaní sa však žiadne nadmerné hromadenie neprejavilo. Pred pretečením by vás však mal varovať červený plavák, ktorý sa s vodou zdvihne tak, že mriežkou vykukuje von.

Parameter Tento produkt
Nastaviteľná teplota vody

Áno

Nastavenie automatického množstva vody

Áno

Prispôsobenie tvrdosti vašej vody

Áno

Automatické vypnutie

Áno

Automatický odvápňovací program

Áno

Odnímateľná nádržka na vodu

Áno

Zabudovaný mlynček

Nie

Kompatibilita s E.S.E. podmi

Áno

Test prípravy kávy

Keďže sme náš test pákových kávovarov chceli pojať naozaj komplexne, dali sme všetkým testovaným kávovarom niekoľko pokusov na prípravu rôznych kávových nápojov. Aby sme sa vyhli nespravodlivému hodnoteniu, kávu sme si nechali namlieť priamo v jednej brnenskej pražiarni. Nesprávne namletá káva by totiž pre kávovary predstavovala handicap, za ktorý by sme im nechceli krivdiť.

Okrem prípravy nápojov sme hodnotili aj celkovú prácu kávovaru, napríklad čas potrebný na nahriatie. Tento prístroj sa nahreje zhruba za 40 sekúnd, čo bol medzi nami testovanými kávovarmi najkratší čas. Ďalších 12 sekúnd bude potrebovať na ohriatie vody na paru na šľahanie mliečnej peny. Odmerali sme teplotu vody vytekajúcej z hlavy, a to vo všetkých troch nastaviteľných stupňoch, konkrétne hodnoty môžete nájsť nižšie v tabuľke. Našej pozornosti neunikla ani výška výpustu, ktorá značí, aká veľká šálka sa pod neho zmestí. Pod páku pohodlne postavíte hrnček s výškou necelých 8 cm. Ak dáte preč odkvapkávaciu mriežku, môžete použiť aj hrnček o 4 cm vyšší.

Parameter Tento produkt
Nameraný čas nahriatia (s)

40, ďalších 12 na ohriatie pary

Nameraná teplota vody (°C)

78, 85, 87

Nameraná výška výpustu (cm)

7,8

Nameraná výška výpustu bez mriežky (cm)

11,8

Espresso a doppio

Ako prvé sme sa rozhodli otestovať nápoje bez mliečnej peny, teda espresso a doppio. Pri oboch nápojoch mal kávovar naprogramované množstvo vody, ktoré cez kávu pretlačí. Aby sme však jeho schopnosti mohli porovnať s ostatnými kávovarmi, upravili sme dĺžku extrakcie na univerzálnych 25 sekúnd. To vykonáte pomerne jednoducho – namiesto krátkeho stlačenia ikonky pre výdaj kávy ju podržíte stlačenú po celú dobu prípravy. Pustíte ju až v momente, keď budete s dĺžkou extrakcie alebo s množstvom nápoja spokojní.

Espresso z kávovaru De’Longhi nechutilo na takto lacný kávovar vôbec zle. Bohužiaľ, ako je pri domácich prístrojoch pomerne bežné, natieklo ho príliš veľké množstvo, a to 60 ml. Správne by sa objem v šálke mal pohybovať medzi 20-30 ml. Káva je tiež trochu slabšia ako klasické espresso a crema na povrchu je redšia – ide o typické znaky podextrahovania. Treba však priznať, že mnohým užívateľom talianske espresso nevyhovuje a radšej si doprajú veľký hrnček slabšieho nápoja. V takom prípade pravdepodobne budú s týmto zariadením spokojní.

Pri príprave doppia, teda dvojitej dávky kávy, nás tento kávovar nesklamal. Do šálky opäť natieklo okolo 60 ml, čo už je však v prípade doppia normálne množstvo. Nápoj chutil príjemne a intenzívne a na povrchu ho zdobila obstojná crema. Pozitívne hodnotíme aj fakt, že kávovar nevytvoril na povrchu nápoja našľahanú penu, to je totiž jednou z častých chýb lacných domácich prístrojov. Potešilo nás tiež to, že napriek menšiemu priemeru páka bez problémov pojala 14 g kávy.

Mliečne nápoje

Pri prvom skúmaní trysky nás trochu prekvapilo, že pod širokým nadstavcom sa neskrýva klasická kovová trubička, ale kratší nadstavec z gumy. Počas prípravy mliečnej peny sme otestovali aj špecialitu v podobe prepínania medzi šľahaním mlieka a obyčajným ohrevom. V tejto oblasti nás kávovar nesklamal, mlieko ohrial bez akýchkoľvek problémov.

Šľahacie schopnosti tohto kávovaru hodnotíme ako prekvapivo dobré. Sila trysky je dostatočná, aby vytvorila vír, pri šľahaní navyše nevznikalo veľa bublín. Výsledok sa približoval mikropene z drahších prístrojov, takže nadšenejší užívatelia budú určite schopní rozvíjať svoje schopnosti latte artu. Cappuccino aj latte macchiato sme chuťovo ohodnotili ako veľmi dobré, napríklad v porovnaní s ďalším testovaným kávovarom Electrolux bola ich chuť intenzívnejšia a vyváženejšia.

Rastlinné mlieko

Náročnejšou skúškou, ktorej sme kávovar podrobili, bolo šľahanie rastlinného mlieka. Použili sme špeciálne mandľové mlieko určené pre baristov. Práca s ním je náročnejšia, pretože má sklon k rýchlemu oddeľovaniu peny a mliečnej časti. To sa potvrdilo aj pri našom teste. Napriek tomu si však kávovar na svoju cenovú kategóriu s takýmto mliekom poradil pomerne dobre.

Príslušenstvo a rozmery

V čase hodnotenia sa kávovar De’Longhi vo svojej cenovej kategórii mohol chváliť niekoľkými príjemnými benefitmi. Ide napríklad o výdajník horúcej vody, ktorú môžete použiť na zaliatie čaju, horúcej čokolády alebo si ju priliať do kávy, pokiaľ je na vás príliš intenzívna. Súčasťou je aj nahrievacia plocha na šálky, tá však, ako je to pri domácich kávovaroch bežné, nie je práve efektívna. Aj po niekoľkých hodinách prevádzky bola skôr teplá ako horúca, takže urobíte lepšie, keď sa na ňu nebudete spoliehať a hrnček radšej zohrejete horúcou vodou z výdajníka.

V balení nájdete hneď tri sitká – na jednu porciu, dvojitú porciu a kávu z E.S.E. podu. Odlíšite ich na základe vyrazených symbolov na spodnej časti dna. Súčasťou je aj tamper s odmerkou na kávu, ako je však bohužiaľ veľmi časté, je plastový. Jednoznačnú výhodu však vidíme v priloženom odvápňovacom prostriedku. Ten vám vystačí na jeden odvápňovací cyklus.

Tento kávovar je jedným z najužších prístrojov na trhu a na linke skutočne zaberie len minimum miesta. Pokiaľ vás zaujímajú konkrétne hodnoty rozmerov a hmotnosti, nájdete ich nižšie v tabuľke.

Parameter Tento produkt
Výdajník horúcej vody

Áno

Vyhrievaná plocha na šálky

Áno

Sitká v balení

2x pretlakové, 1x na porciovanú kávu

Tamper v balení

Plastový, samostatný

Kanvička v balení

Nie

Ďalšie príslušenstvo

Odvápňovací prostriedok

Nameraná výška (cm)

31

Nameraná šírka (cm)

14,9

Nameraná hĺbka (cm)

33,2

Nameraná hmotnosť (kg)

3,91

Hodnotenie ostatných užívateľov

Súčasní majitelia kávovaru De’Longhi sa väčšinou vyjadrujú veľmi pozitívne. Chvália kvalitu a chuť nápojov, ale aj dizajn prístroja. Praktické sú podľa nich aj jeho rozmery, vďaka ktorým je vhodný aj do menšej kuchyne. Užívatelia sú spokojní aj s náročnosťou obsluhy a možnosťami nastavenia.

Negatívnych skúseností s týmto kávovarom je skutočne málo. Väčšinou sa týkajú častého problému domácich kávovarov – nedostatočného vyhrievania odkladacej plochy na šálky. Tá je totiž aj pri dlhšom zapnutí skôr teplá ako horúca, takže ohrievanie horúcou vodou alebo rýchle ohriatie v mikrovlnke bude efektívnejšie. Niektorí používatelia boli tiež nespokojní s plastovým tamperom alebo s menšou stabilitou pri upevňovaní páky.

Hlavné klady a zápory

Za jedno z hlavných pozitív tohto kávovaru môžeme jednoznačne označiť jeho dobré šľahacie schopnosti. Vďaka nim môžeme kávovar odporučiť aj začiatočníkom v oblasti latte artu. Taktiež sa nám páči to, že je jednoduché trysku odskrutkovať a vyčistiť. Ďalej oceňujeme pribalený odvápňovací prostriedok, veľa možností nastavenia a kompaktnú veľkosť.

S rozmermi však bohužiaľ súvisí aj jedno negatívum. Keďže je kávovar veľmi úzky a pomerne ľahký, nie je príliš stabilný, čo sa prejaví najmä pri upevňovaní páky. Je teda nutné pridržiavať ho druhou rukou, pričom si musíte dať pozor, aby ste ho omylom nespustili. Za ďalšie nevýhody považujeme mierne podextrahované espresso a menší zásobník na vodu.

Porovnanie s alternatívami

V kategórii cenovo dostupných kávovarov sa veľkej obľube teší aj De’Longhi ECOV 311. Ten si získa pozornosť originálnym vintage vzhľadom, ale nechýbajú mu ani moderné vychytávky ako napríklad sitko na E.S.E. pody. Niektoré ďalšie mu už ale chýbajú, napríklad nie je možné nastaviť teplotu kávy alebo množstvo vody, ktoré by natieklo do šálky automaticky.

Ak patríte k milovníkom kávy s hustou penou, mohol by sa vám páčiť aj kávovar Electrolux EEA111. Je dokonca o niečo lacnejší a jeho tryska celkom dobre šľahá – v závislosti od toho, či použijete panarello nadstavec, získate buď hutnú bublinkovú penu alebo obstojnú mikropenu na latte art.

Záver

Pokiaľ zvažujete nákup cenovo dostupného kávovaru pre nenáročných užívateľov, tento model De’Longhi predstavuje jeden z najlepších variantov. V základných parametroch je síce skôr priemerný, vynahradí vám to však možnosťami nastavenia a užívateľským komfortom. Nechýbajú mu ani niektoré vychytávky bežné skôr medzi drahšími zariadeniami – automatický odvápňovací program, nastavenie na tvrdosť vody alebo sitko na E.S.E. pody.

Čo sa týka samotnej prípravy kávy, získané espresso bude pravdepodobne trochu väčšie a slabšie ako to, ktoré poznáte z dobrých kaviarní. Pokiaľ však patríte medzi milovníkov väčších hrnčekov, pravdepodobne budete spokojní. Jednoznačne pozitívne hodnotíme šľahanie mlieka, výsledná pena je tvárna, neobsahuje veľa bublín a je ňou možné kresliť aj obrázky.

Ak je pre vás najdôležitejším kritériom výberu nízka cena, možno by vás zaujímala aj recenzia najlacnejšieho kávovaru v našom porovnaní, modelu Sencor SES 1710BK.

170 € Orientačná cena
Autor: Iveta Polášková | Dátum: | Produkt: De’Longhi EC 685.BK | Hodnotenie: 80,2 %
Iveta Polášková
Iveta je redaktorkou, ktorá v minulosti pracovala ako baristka. Keďže ju káva veľmi baví, v duchu sníva o poloprofesionálnom prístroji na jej prípravu. Jednoducho tak vysvetlí, aké parametre sú pri nákupe dôležité, ale tiež aj to, aký je rozdiel medzi pretlakovým a klasickým sitkom, alebo čo je to panarello tryska. Okrem pákových kávovarov sa zaujíma aj o alternatívne prípravy kávy, preto sa na našom webe stará aj o témy prekvapkávačov alebo moka kanvičiek.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia De’Longhi EC 685.BK

De’Longhi EC 685.BK

170 € Orientačná cena