Menu

Recenzia a porovnanie De’Longhi EC 850.M

83,2 % Celkové hodnotenie

S automatickým šľahaním mlieka v kategorii Pákové kávovary strednej triedy

Klady

  • Vysoký užívateľský komfort
  • Relatívne nízka cena
  • Automatický odvápňovací program

Zápory

  • Malá nádržka na vodu
  • Plastový tamper na kávu
  • Plocha na šálky nie je zahrievaná
260 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

De’Longhi patrí medzi výrobcov, ktorí si dávajú záležať na užívateľskom komforte a tento model kávovaru to len potvrdzuje. Je jedným z mála pákových variantov, ktoré disponujú možnosťou automatického šľahania mlieka. Namiesto parnej trysky tu nájdete nádobku na mlieko, ktorú naplníte studeným mliekom a o jeho napenenie sa prístroj postará sám. Tento systém ocenia milovníci jednoduchej prípravy, nemusí však vyhovovať tým, ktorí majú chuť napeniť si mlieko presne podľa svojich potrieb a predstáv.

Základné parametre tohto modelu zodpovedajú určeniu do domácnosti. V útrobách kávovaru nájdete vibračné čerpadlo s tlakom 15 bar, ktoré je pre malé kávovary typické (v auguste 2021). O nahrievanie sa stará termoblok a príkon je relatívne vysoký, takže rýchlosť nahriatia by nemala predstavovať žiadny problém. Termobloky sú tu navyše hneď dva, jeden na vodu pretekajúcu pákou, druhý na paru šľahajúcu mlieko.

Parameter Tento produkt
Výrobca

De'Longhi

Systém zahrievania

2 termobloky

PID

Nie

Typ čerpadla

Vibračné

Tlak (bar)

15

Tlakomer

Nie

Príkon (W)

1 450

Spôsob šľahania mlieka

Automatický

Objem zásobníka vody (l)

1

Nastavenia a užívateľský komfort

Ako sme už spomenuli v úvode recenzie, užívateľský komfort je niečo, čím kávovary De’Longhi vynikajú. Väčšinou sú na tom výborne aj v oblasti nastavenia – model EC 850.M vám dovolí nastaviť teplotu vody, ktorá bude pákou pretekať aj množstvo kávy, ktoré do hrnčeka automaticky natečie. Kávovar môžete tiež prispôsobiť tvrdosti vody, v balení nájdete testovací prúžok, aby ste ľahko zistili, ako tvrdú vodu doma máte.

Prístroj sa po určitej dobe nečinnosti automaticky prepne do stand-by režimu, pričom si môžete vybrať, či k tomu má dôjsť po 15 minútach, 75 minútach alebo 3 hodinách. Nádržka na vodu je vyberateľná, jej objem však dosahuje iba 1 l, čo mnohým užívateľom nemusí stačiť. Kávovar je kompatibilný s E.S.E. podmi, pokojne si teda môžete pripraviť rýchlu kávu z týchto vankúšikov. Ponúkne tiež automatický program uľahčujúci odvápňovanie. Jediné, čo tomuto modelu v oblasti užívateľského komfortu chýba, je zabudovaný mlynček, ten sa však všeobecne pri pákových kávovaroch vyskytuje málokedy.

Parameter Tento produkt
Nastaviteľná teplota vody

Áno

Nastavenie automatického množstva vody

Áno

Prispôsobenie tvrdosti vašej vody

Áno

Automatické vypnutie

Áno

Automatický odvápňovací program

Áno

Odnímateľná nádržka na vodu

Áno

Zabudovaný mlynček

Nie

Kompatibilita s E.S.E. podmi

Áno

Ďalšie príslušenstvo a rozmery

Slabšou stránkou tohto kávovaru je plastový tamper, čo je v porovnaní s kovovým oveľa menej odolný variant. Čo by vás tiež mohlo pri tomto prístroji sklamať je to, že vrchná plocha na šálky nie je vyhrievaná. Odporúčame teda šálky pred použitím prepláchnuť horúcou vodou, tým sa nahrejú a káva v nich bude chladnúť pomalšie. Tento kávovar disponuje výdajníkom horúcej vody, ktorú môžete okrem nahrievania šálok použiť na čaj alebo nápoje typu lungo. Pred jeho použitím je potrebné nainštalovať výdajník na miesto nádržky na mlieko.

Výdajník vody kávovaru De'Longhi EC 850.M

De’Longhi sa pýši sitkami, ktoré dokážu kávu čo najviac našľahať. V balení teda nájdete pretlakové sitká na jednu či dve porcie, súčasťou je navyše disk „disco crema“. Tieto pomôcky vytvoria namiesto cremy umelú penu, ktorá na precíznom espresse od baristu nemá čo robiť, mnohým domácim používateľom však vyhovuje. Kávovar má viac-menej štandardné rozmery, jeho šírka je ale trochu výraznejšia. Hmotnosť tohto modelu je o niečo vyššia ako pri najlacnejších variantoch, vďaka tomu by upevňovanie páky mohlo byť pohodlnejšie.

Parameter Tento produkt
Výdajník horúcej vody

Áno

Vyhrievaná plocha na šálky

Nie

Sitká v balení

2x pretlakové, 1x na porciovanú kávu

Tamper v balení

Plastový, samostatný

Výška (cm)

30,6

Šírka (cm)

27,5

Hĺbka (cm)

32

Hmotnosť (kg)

7

Hodnotenie ostatných užívateľov

Tento kávovar patrí medzi veľmi obľúbené a na serveri Heureka ho ohodnotilo veľa užívateľov. Tí chvália jednoduché použitie, automatické šľahanie mlieka a relatívne nízku cenu. Niektorí by však ocenili podrobnejší návod a väčší zásobník na vodu. Kávovar disponuje plavákom na signalizáciu nízkej hladiny vody, podľa užívateľov sa však tento plavák často zasekne a nádržku je tak či tak nutné kontrolovať.

Hlavné klady a zápory

Tento kávovar odporúčame tým, ktorí nemajú chuť pripravovať si mlieko cez parnú trysku, za najväčšiu výhodu v porovnaní s ostatnými pákovými kávovarmi totiž považujeme práve automatické šľahanie. Páči sa nám aj množstvo možných nastavení a pomer ceny a výkonu. Nemôžeme zabudnúť ani na vyššiu hmotnosť, vďaka ktorej sa so strojom bude lepšie pracovať.

Pokiaľ sa zameriame na nedostatky, ide napríklad o malý objem zásobníka na vodu, ktorý bude potrebné častejšie dopĺňať. Mnohým by tiež mohla chýbať nahrievaná plocha na šálky, tie budete musieť nahriať napríklad prepláchnutím horúcou vodou. Tamper na kávu je ako pri väčšine lacnejších kávovarov plastový.

Záver

De’Longhi EC 850.M je prístroj pre tých, ktorí očakávajú vysoký užívateľský komfort, ale zároveň nehľadajú automatický kávovar. Najväčším špecifikom tohto modelu je automatické šľahanie mlieka, manuálnu parnú trysku tu nenájdete. Prístroj zaujme užívateľov, ktorí ocenia čo najväčšiu penu na espresse, k nej dopomôže speňovač „disco crema“. Nepríjemne by vás naopak mohla zaskočiť plocha na šálky bez funkcie vyhrievania alebo veľmi malá nádržka na vodu.

Pokiaľ vás automatické šľahanie nezaujalo, máme pre vás recenziu rokmi prevereného kávovaru Rancilio Silvia E.

260 € Orientačná cena
Autor: Iveta Polášková | Dátum: | Produkt: De’Longhi EC 850.M | Hodnotenie: 83,2 %
Iveta Polášková
Iveta je redaktorkou, ktorá v minulosti pracovala ako baristka. Keďže ju káva veľmi baví, v duchu sníva o poloprofesionálnom prístroji na jej prípravu. Jednoducho tak vysvetlí, aké parametre sú pri nákupe dôležité, ale tiež aj to, aký je rozdiel medzi pretlakovým a klasickým sitkom, alebo čo je to panarello tryska. Okrem pákových kávovarov sa zaujíma aj o alternatívne prípravy kávy, preto sa na našom webe stará aj o témy prekvapkávačov alebo moka kanvičiek.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia De’Longhi EC 850.M

De’Longhi EC 850.M

260 € Orientačná cena