Menu

Recenzia a test De’Longhi ECOV 311

78,4 % Celkové hodnotenie

Vintage vzhľad v kategorii Pákové kávovary pre nenáročných

Klady

  • Vintage vzhľad
  • Pre začiatočníkov dobrá tryska aj sitká
  • Kompatibilný s podmi na porciovanú kávu

Zápory

  • Tamper je pripevnený ku kávovaru
  • Menej možností nastavenia
  • Menej doplnkových funkcií
170 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

De’Longhi ECOV 311 BG je pákový kávovar z nižšej cenovej kategórie. Pochádza z radu Icona Vintage a na prvý pohľad zaujme originálnym vzhľadom. V jeho vnútri sa skrýva vibračné čerpadlo s tlakom 15 bar, ktoré je pre domáce kávovary typické. Ako zahrievací systém bol zvolený termoblok, čo tiež nie je nijako prekvapujúce riešenie. Ten je pri malých kávovaroch častý, obľúbený je najmä pre rýchlosť nahrievania. Zahrievací systém kávovaru neumožňuje prípravu espressa a šľahanie mlieka zároveň, podobne ako takmer všetky kávovary v tejto cenovej kategórii (v auguste 2021). Príkon je v porovnaní s konkurenciou o niečo nižší, následkom čoho môže byť doba nahrievania trochu dlhšia.

Na šľahanie mlieka slúži manuálna tryska. Pravdepodobne bude chvíľu trvať, kým sa s ňou naučíte zaobchádzať, odmenou vám ale potom bude úplná kontrola nad mliekom a stupňom nahriatia či napenenia. Konkrétne pri tomto modeli nájdete typ panarello, ktorý je doplnený o malý otvor na prívod vzduchu. Do zásobníka na vodu sa zmestí 1,4 l vody, čo je vzhľadom na túto cenovú kategóriu pomerne dosť.

Tryska panarello kávovaru De'Longhi

Tryska panarello

Parameter Tento produkt
Výrobca

De'Longhi

Systém zahrievania

Termoblok

PID

Nie

Typ čerpadla

Vibračné

Tlak (bar)

15

Tlakomer

Nie

Príkon (W)

1 100

Spôsob šľahania mlieka

Tryskou

Typ trysky

Panarello

Objem zásobníka vody (l)

1,4

Nastavenia a užívateľský komfort

Keďže tento kávovar patrí medzi pákové modely, asi neprekvapí, že v možnostiach nastavenia za automatickými prístrojmi zaostáva. Neumožňuje napríklad nastavenie teploty vody alebo množstva kávy, ktorá z vášho prístroja automaticky vytečie. Keď už budete mať kávy v šálke dosť, musíte jej extrakciu vypnúť manuálne. Kávovar neumožňuje ani nastavenie na tvrdosť vody vo vašej domácnosti a nedočkáte sa ani automatického odvápňovacieho programu. Je však potrebné dodať, že odvápňovanie nie je až také zložité, takže sa bez neho určite zaobídete.

Stále sa tu však nájde niekoľko drobností, ktoré zvyšujú užívateľský komfort. Nádržka na vodu je odnímateľná, takže ju môžete doplniť priamo z kohútika a nemusíte používať ďalšiu nádobu. Kávovar sa po dlhšej dobe nečinnosti automaticky vypne, čo bude vyhovovať najmä zábudlivým jedincom. Pokiaľ sa často ponáhľate, potešíme vás tým, že kávovar je kompatibilný s E.S.E. podmi (vankúšikmi naplnenými mletou kávou). Tieto vankúšiky môžete vložiť do páky a pripraviť si kávu; ušetríte tým čas, pretože ju nebudete musieť mlieť a následné čistenie bude o niečo jednoduchšie.

Parameter Tento produkt
Nastaviteľná teplota vody

Nie

Nastavenie automatického množstva vody

Nie

Prispôsobenie tvrdosti vašej vody

Nie

Automatické vypnutie

Áno

Automatický odvápňovací program

Nie

Odnímateľná nádržka na vodu

Áno

Zabudovaný mlynček

Nie

Kompatibilita s E.S.E. podmi

Áno

Ďalšie príslušenstvo a rozmery

Ako je pri malých domácich prístrojoch bežné, parnú trysku je možné použiť aj ako výdajník horúcej vody. Tú môžete využiť na čaj alebo na prípravu kávových nápojov typu lungo či americano. Vrchná plocha kávovaru je vyhrievaná, takže počas nahrievania kávovaru môžete zohriať aj šálky. V balení nájdete tri sitká, dve pretlakové na jednu alebo dve porcie a jedno špeciálne na porciovanú kávu v E.S.E. podoch. Ďalším bonusom pre milovníkov napenenej kávy môže byť špeciálny speňovač „disco crema“ umiestnený v sitkách. Sklamaním je však tamper. Nielenže je plastový, navyše je tiež pripevnený k telu kávovaru. Pre utlačenie kávy je teda potrebné páku zdvihnúť a tlačiť ju proti tamperu zospodu, čo je väčšinou používateľov hodnotené ako nepohodlné a neefektívne.

Rozmermi a hmotnosťou sa tento stroj radí medzi malé domáce kávovary. Ide skrátka o kompaktného kuchynského pomocníka, ktorý nezaberie veľa miesta na linke a v prípade potreby môže byť rýchlo uprataný a prenesený. Daňou za kompaktnosť je však horšia manipulácia s pákou, pri jej pripevňovaní je totiž nutné kávovar druhou rukou pridržiavať.

Parameter Tento produkt
Výdajník horúcej vody

Áno

Vyhrievaná plocha na šálky

Áno

Sitká v balení

2x pretlakové, 1x na porciovanú kávu

Tamper v balení

Plastový, pripevnený ku kávovaru

Kanvička v balení

Nie

Výška (cm)

31,5

Šírka (cm)

28

Hĺbka (cm)

22,5

Hmotnosť (kg)

4,1

Hodnotenie ostatných užívateľov

Asi nie je veľkým prekvapením, že v užívateľských recenziách tohto kávovaru sa najčastejšie objavujú zmienky o dizajne. Ďalej používatelia chvália relatívne nízku cenu a dobrú chuť kávy. Pokiaľ sa zameriame na výhrady, viac užívateľov uviedlo, že kávovar je príliš ľahký a uchytenie páky teda sprevádzajú ťažkosti. Podľa niektorých užívateľov je prístroj navyše pomerne hlučný. Celkovo sú ale majitelia tohto kávovaru spokojní a vzhľadom na cenu ho považujú za dobrý prístroj. Niektorí však pripúšťajú, že pre znalcov a náročnejších užívateľov nemusí byť dostatočný.

Hlavné klady a zápory

Hlavnou výhodou kávovaru De’Longhi ECOV 311 je bezpochyby jeho vintage vzhľad. Ďalšie pozitívum vidíme v kompatibilite s porciovanou kávou v E.S.E podoch, ktorá v tejto cenovej kategórii nie je úplne bežná. Pokiaľ patríte medzi začiatočníkov, poteší vás panarello tryska na ľahšie penenie mlieka a pretlakové sitká, ktoré zaistia dobrú kávu aj tým, ktorí si ešte nie sú istí správnou hrubosťou mletia. Pokiaľ máte radi kávu s veľkým množstvom peny, bude vám vyhovovať disk „disco crema“ umiestnený v páke.

Keď sa zameriame na zápory, vidíme niekoľko drobností, kvôli ktorým sa nie každému bude s týmto kávovarom zaobchádzať pohodlne. Ide napríklad o tamper napevno pripevnený k telu prístroja alebo o nižšiu hmotnosť, kvôli ktorej je kávovar nutné pri upevňovaní páky pridržiavať. Niekomu by tiež mohli chýbať funkcie ako automatický odvápňovací program alebo niektoré možnosti nastavenia, tými však v tejto cenovej relácii disponuje máloktorý kávovar.

Záver

Kávovar De’Longhi ECOV 311 urobí radosť milovníkom vintage vzhľadu, ktorí zároveň ocenia aj relatívne nízku cenu. Jedná sa o klasický malý kávovar s termoblokom a vibračným čerpadlom doplnený parnou tryskou panarello na prívod pary aj vzduchu. Čo sa týka užívateľského komfortu, prístroj mierne zaostáva, nepoteší najmä tamper pevne pripevnený k telu a nízka hmotnosť. Odporučiť ho môžeme milovníkom čo najväčšej vrstvy peny, o tú sa postarajú pretlakové sitká a „disco crema“ speňovač. Na druhú stranu však nemusí vyhovovať tým, ktorí o tieto vychytávky nestoja a radšej si pripravia espresso so štandardnými parametrami.

Pokiaľ sa chystáte prenikať hlboko do tajov kávy a ocenili by ste tradičný kávovar bez pretlakových sitiek, diskov a s klasickou tryskou, odporúčame vám skôr model Rancilio Silvia E.

170 € Orientačná cena
Autor: Iveta Polášková | Dátum: | Produkt: De’Longhi ECOV 311 | Hodnotenie: 78,4 %
Iveta Polášková
Iveta je redaktorkou, ktorá v minulosti pracovala ako baristka. Keďže ju káva veľmi baví, v duchu sníva o poloprofesionálnom prístroji na jej prípravu. Jednoducho tak vysvetlí, aké parametre sú pri nákupe dôležité, ale tiež aj to, aký je rozdiel medzi pretlakovým a klasickým sitkom, alebo čo je to panarello tryska. Okrem pákových kávovarov sa zaujíma aj o alternatívne prípravy kávy, preto sa na našom webe stará aj o témy prekvapkávačov alebo moka kanvičiek.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia De’Longhi ECOV 311

De’Longhi ECOV 311

170 € Orientačná cena