Menu

De’Longhi PrimaDonna Elite Experience ECAM 650.85.MS – Recenzie, testy a porovnania

91,7 % Celkové hodnotenie

Top 2 v kategorii Automatické kávovary

Jednotlivá hodnocení

 • 9,4/10
  Hodnotenie výkonu
 • 9,7/10
  Hodnotenie objemu
 • 9,5/10
  Hodnotenie možností a nastavení
 • 9,8/10
  Hodnotenie výbavy a funkcií

Klady

 • Široké nápojové menu
 • Voliteľná hustota peny
 • Veľký objem zásobníkov

Zápory

 • Vysoká cena
 • Nie je možné pripraviť dve kávy s mliekom naraz
1 500 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Kávovar De’Longhi z radu PrimaDonna patrí k produktom určeným pre náročných zákazníkov, to napokon naznačuje aj jeho vyššia cena. Zároveň ide o pomerne objemný prístroj, ktorý poslúži aj početnejšej rodine či kancelárii. Do nádržky na vodu môžete naliať až 2 litre, do zásobníka na kávu môžete nasypať až 400 gramov zŕn. Zásobník na použitú kávu bude treba vyprázdniť po pripravení 14 porcií.

Vo všetkých troch parametroch je kávovar v rámci nášho porovnania (v januári 2024) nadpriemerný. Pokiaľ by teda mal slúžiť jednotlivcovi či páru, bude nutné dbať na to, aby voda, káva ani odpad z kávy nezostávali vo vnútri príliš dlho. Mohli by sa totiž začať kaziť.

Čo sa týka základných kritérií, teda parného tlaku a príkonu, tu naopak tento prístroj nijako nevybočuje z radu. V tejto oblasti sú si takmer všetky automatické kávovary na trhu veľmi podobné. Konkrétne hodnoty si môžete pozrieť nižšie v tabuľke.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

De'Longhi

50 % De'Longhi, 20 % Krups, 20 % Philips, 10 % Jura
Parný tlak (bar)

19

90 % 15, 10 % 19
Príkon (W)

1 450

70 % 1450, 20 % 1500, 10 % 1550
Objem nádobky na vodu (l)

2

1,98
Objem zásobníka na kávu (g)

400

291,00
Objem odpadového zásobníka (šálky)

14

40 % 14, 30 % 12, 10 % 16, 10 % 10, 10 % Neuvedené
Počet stupňov hrubosti mletia

13

10,30
Použitie mletej kávy

Áno

80 % Áno, 20 % Nie
Nastaviteľná teplota vody

Áno

100 % Áno
Nastaviteľná sila kávy

Áno

100 % Áno
Nastaviteľná tvrdosť vody

Áno

100 % Áno
Možnosť ukladania vlastných receptov

Áno, v aplikácií

80 % Nie, 10 % Áno, 10 % Áno, v aplikácií
Počet šálok naraz

2

100 % 2

Možnosti a nastavenia

Ďalší parameter, ktorým kávovar PrimaDonna vyniká, je počet stupňov hrubosti mletia, tú totiž volíte z 13 možností. Hrubosť mletia ovplyvňuje rýchlosť prietoku vody a teda aj intenzitu nápoja, ktorú si tak môžete lepšie prispôsobiť svojim chutiam.

Ďalej máte možnosť ovplyvniť teplotu vody a silu kávy, tento benefit vám však ponúkne väčšina automatických strojov. To isté platí pre nastavenie na tvrdosť vody vo vašej lokalite. Pokiaľ do prístroja zadáte, ako veľmi tvrdú vodu používate, načasuje podľa toho pravidelné odvápnenie, čím sa predlžuje životnosť prístroja.

Výhodou sú aj dvierka na vloženie predmletej kávy. Môžete tak zužitkovať prebytky alebo napríklad použiť kávu bez kofeínu. Pokiaľ patríte medzi milovníkov espressa, poteší vás schopnosť kávovaru pripraviť dva tieto nápoje naraz.

Vybavenie a funkcie

Teraz sa dostávame k oblasti, v ktorej tento kávovar naozaj vyniká. Značka De’Longhi si totiž na vychytávkach a funkciách dáva záležať a tomuto nadštandardnému prístroju nadelila do vienka niekoľko špecialít. Mliečnu penu našľaháte v nádobke, ktorá nesie označenie LatteCrema. Vďaka regulátoru peny si môžete zvoliť, či chcete hustú nadýchanú penu, alebo skôr len horúce mlieko. Nádobka sa navyše ľahko čistí.

Nápojové menu patrí k najširším na trhu a zahŕňa aj menej obvyklé špeciality typu espresso macchiato či studenú mliečnu penu. Samozrejmosťou je horúca voda na prípravu čaju, tu navyše máte na výber z niekoľkých teplotných stupňov, aby ste mohli optimálne pripraviť zelený, biely, čierny čaj aj oolong.

A úplnú výnimku na trhu predstavuje možnosť prípravy ľadovej kávy. Na tento účel slúži špeciálna karafa, ktorá vyšľahá vašu kávu s kockami ľadu. Okrem toho ju využijete aj pri príprave horúcej čokolády. Pokiaľ bude s kávovarom pracovať viac ľudí, môžu si založiť svoje vlastné profily (maximálne pre 6 osôb). Do nich je potom možné uložiť personalizované receptúry. Kávovar je tiež kompatibilný s aplikáciou Coffee Link, čím získavate možnosť pripraviť si kávu na diaľku.

Ovládanie a údržba

Pokiaľ patríte medzi fanúšikov moderných technológií, poteší vás prehľadný dotykový displej. Ten dopĺňajú aj malé obrázky ponúkaných káv, čo pomôže kávomilom-začiatočníkom, ktorí by sa v širokom menu mohli stratiť.

Pokiaľ sa pri prístroji vystrieda viac užívateľov s rozdielnymi chuťami, nájdu výhodu vo výškovo nastaviteľnom výpuste. Na jednu stranu sa pod neho zmestí aj 14-centimetrový hrnček, na druhú stranu pri použití malých šálok káva nebude padať z veľkej výšky a nebude sa rozstrekovať.

Údržba automatických kávovarov je štandardne veľmi jednoduchá a ani kávovar De’Longhi PrimaDonna nie je výnimkou. Môžete sa spoľahnúť na automatické programy na odvápňovanie aj čistenie, a to vrátane preplachu mliečnych ciest. Na ten je vhodné dbať, usadené zvyšky by sa totiž rýchlo začali kaziť, čo by negatívne ovplyvnilo chuť kávy. Pokiaľ máte doma umývačku, môžete ju použiť na údržbu nádobky na mlieko.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Šľahanie mlieka

Automatické s nádobou

70 % Automatické s nádobou, 30 % Automatické s hadičkou
Počet prednastavených nápojov

18

12,80
Výdaj horúcej vody

Áno

100 % Áno
Ovládanie

Dotykový displej

100 % Dotykový displej
Nastaviteľná výška výpustu

Áno

100 % Áno
Automatické čistenie

Áno

100 % Áno
Automatické odvápňovanie

Áno

100 % Áno
Úsporný režim

Áno

100 % Áno
Výška (cm)

47

37,33
Šírka (cm)

26

24,79
Hĺbka (cm)

37.5

42,90
Hmotnosť (kg)

12.5

9,50

Hodnotenie ostatných užívateľov

Súčasní majitelia kávovaru sú s produktom vo veľkej väčšine spokojní. V recenziách spomínajú intuitívne ovládanie, farebný displej, kvalitné materiálové spracovanie alebo obsiahle menu. Dôvodov na nespokojnosť veľa nenachádzajú, jedine snáď vysokú cenu. Ďalšie recenzie nájdete na stránke Heureka.

Hlavné výhody a nevýhody

Za hlavnú výhodu kávovaru považujeme širokú ponuku nápojov doplnenú aj o ľadovú kávu. Tú totiž väčšina konkurenčných prístrojov nepripraví. Ďalej sa nám páči prehľadný displej a užívateľské profily. Vďaka nim sa totiž rýchlo dostanete k vašej osobnej verzii zvoleného nápoja.

Medzi nevýhody rozhodne radíme vyššiu cenu, aj keď tá je pri takto vybavenom kávovare opodstatnená. Ďalej musíme spomenúť, že kávovary, ktoré na šľahanie mlieka používajú hadičku, zvládnu pripraviť nielen dve espressá zároveň, ale aj dva mliečne nápoje. Túto výhodu pri kávovare PrimaDonna nezískate.

Porovnanie s alternatívami

Ak sa zaobídete bez aplikácie a bez ľadovej kávy, mrknite aj na našu recenziu kávovaru De’Longhi ECAM 46.860.B. Svojím objemom je podobný a jeho cena je takmer polovičná.

Lacnejší, avšak stále ponúkajúci ľadovú kávu, je kávovar Krups Intuition Experience+. Ten vám dokonca pripraví aj dve mliečne špeciality zároveň. Budete sa však musieť zmieriť s menším množstvom stupňov hrubosti mletia a absenciou dvierok na predmletú kávu.

Naše hodnotenie a záver

Kávovar De’Longhi PrimaDonna Elite Experience odporúčame najmä náročným zákazníkom a kanceláriám. Tam totiž bude využitá obsiahla ponuka kávových nápojov zahŕňajúca aj ľadovú kávu. Kávovar zaboduje aj objemnými zásobníkmi na vodu, zrnká aj použitú kávu, takže ho nebudete musieť tak často dopĺňať a vyprázdňovať.

Technologickým nadšencom urobí radosť prepojenia s mobilným telefónom cez aplikáciu Coffee Link, tým menej zdatným zase bude vyhovovať prehľadný dotykový displej a automatické programy na čistenie a odvápňovanie.

Pokiaľ je pre vás tento prístroj zbytočne naddimenzovaný, skúste si prezrieť model De’Longhi Dinamica ECAM 350,55 B. Ponúka výborný pomer ceny a výkonu, 11 prednastavených nápojov a nechýba ani možnosť regulácie hustoty peny.

1 500 € Orientačná cena
Autor: Iveta Polášková | Dátum: | Produkt: De’Longhi PrimaDonna Elite Experience ECAM 650.85.MS | Hodnotenie: 91,7 %
Iveta Polášková
Iveta je milovníčkou kávy a rada skúša rôzne spôsoby jej prípravy. Ľahko tak poradí, komu sadne automatický kávovar a kto by mal siahnuť skôr po kávovare pákovom alebo napríklad po prekvapkávači. Vďaka skúsenostiam v odbore rada vyjasní, v čom spočíva nastavenie tvrdosti vody alebo aké sú rozdiely medzi rôznymi značkami na trhu. Jej záujmu neunikli ani témy príbuzné, napríklad mlynčeky na kávu.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia De’Longhi PrimaDonna Elite Experience ECAM 650.85.MS

De’Longhi PrimaDonna Elite Experience ECAM 650.85.MS

1 500 € Orientačná cena