Pripravili sme pre vás komplexného sprievodcu výberom detských hodiniek s GPS. Najskôr si urobte prehľad o tom, čo vás v článku čaká – pozrite sa na jeho stručný súhrn v odrážkach nižšie.
- Ako fungujú detské hodinky s GPS – základnou funkciou detských hodiniek s GPS je lokalizácia polohy, ktorú si rodičia môžu kedykoľvek zobraziť v aplikácii vo svojom telefóne. Pokročilejšie hodinky majú rovnaké funkcie ako smartfón a možno s nimi aj volať.
- Prečo kúpiť kvalitné detské hodinky s GPS – investícia do kvalitných hodiniek sa oplatí, pretože drahšie modely spravidla ponúkajú presnejšiu lokalizáciu, vyššiu odolnosť voči vode a prachu a tiež širokú funkčnú výbavu, ktorú deti pri používaní ocenia.
- Nevýhody detských hodiniek s GPS – niektorým deťom nosenie hodiniek nevyhovuje a sťažuje im manipuláciu s rukou. Navyše, funkcie GPS hodiniek do istej miery narúšajú súkromie, čo môže ovplyvniť dôveru dieťaťa voči rodičom.
- Ako vybrať detské hodinky s GPS podľa funkcií – vyberajte podľa toho, či dieťa vlastní mobilný telefón. Taktiež zohľadnite to, či požadujete iba lokalizáciu polohy, alebo chcete s dieťaťom aj komunikovať (prostredníctvom textových či hlasových správ a hovorov).
- Bezpečnosť – základné funkcie nesmú chýbať ani tým najlacnejším zariadeniam – ide o SOS tlačidlo a bezpečnostné zóny. Pokročilejšie hodinky s GPS pre deti disponujú aj rodičovským zámkom, kontrolou dorazenia do cieľa či skrytým odpočúvaním.
- Dôležité parametre – zamerajte sa tiež na typ a presnosť lokalizácie, kapacitu batérie a vodotesnosť a odolnosť voči nečistotám. Dôležité je potom aj samotné spracovanie, pri ktorom hrá hlavnú rolu dizajn a veľkosť uhlopriečky.
- Praktické funkcie pre deti – aby hodinky neslúžili len na kontrolu polohy dieťaťa, sledujte aj ďalšie funkcie, ktoré by mohli deti využiť napríklad v škole, pri záujmových krúžkoch či vo svojom voľnom čase. Ide napríklad o budík, emotikony či svetlo.
- Obľúbené značky – pri výbere odporúčame zamerať sa na výrobky od výrobcov a značiek, ktoré už medzi užívateľmi patria medzi overené. V tomto segmente medzi ne radíme napríklad Niceboy, Carneo, Lamax, WowMe alebo TCL.
- Ceny – detské hodinky s GPS zakúpite aj pod čiastkou 40 € – pôjde o základné modely poväčšine bez podpory SIM, slúžia teda výhradne k lokalizácii polohy. Drahšie hodinky potom podporujú aj SIM karty a umožňujú zasielanie správ či volanie.
Ako fungujú detské hodinky s GPS
Urobte si aspoň základnú predstavu o tom, ako detské hodinky s GPS fungujú, aby ste mohli ľahšie vybrať taký model, ktorý bude vyhovovať vašim požiadavkám čo sa bezpečnosti dieťaťa týka.
- Zobrazujú aktuálnu polohu – základnou funkciou hodiniek s GPS je zobrazovanie polohy. Čím pokročilejšie zariadenie zvolíte, tým bude zobrazovaná poloha presnejšia.
- Pokročilé modely majú funkcie ako smartfón – drahšie detské hodinky dokážu nahradiť smartfón. Umožnia vám s dieťaťom volať či posielať správy a vy tak dieťaťu nemusíte v útlom veku kupovať mobilný telefón.
Základnou funkciou detských hodiniek s GPS je sledovanie aktuálnej polohy vášho dieťaťa. Hodinky musíte najskôr prostredníctvom aplikácie spárovať s vaším mobilným telefónom, v ktorom môžete následne cez virtuálnu mapu sledovať, kde sa vaše dieťa práve nachádza. Poloha samozrejme nie je 100% presná, na mape sa bude signalizácia polohy zobrazovať s malým oneskorením, avšak čím pokročilejší model zvolíte, tým presnejšia bude zobrazovaná poloha.
Smartphone verzus hodinky s GPS – aký je medzi nimi rozdiel?
Moderné smartfóny v dnešnej dobe taktiež umožňujú sledovanie polohy, a tak sa možno pýtate, prečo by ste mali investovať do detských hodiniek s GPS, keď už vaše dieťa vlastní mobilný telefón. Odpoveď je jednoduchá – GPS hodinky vám umožnia mať neustály prehľad o pohybe dieťaťa bez toho, aby dieťa v skutočnosti muselo držať telefón v ruke, prevolávať kredit alebo mať súčasne možnosť surfovať po sociálnych sieťach.
Niektoré detské hodinky s GPS dokonca plnia rovnakú funkciu ako smartfón a s dieťaťom vám umožnia telefonovať a vymieňať si SMS správy. Sú teda vhodnou voľbou aj v prípade, že chcete dieťa vo veľmi útlom veku púšťať samotné von, ale nechcete mu zatiaľ kupovať vlastný telefón kvôli obave zo závislosti na sociálnych sieťach či nutnosti kontroly stránok, ktoré navštívilo.
Prečo kúpiť kvalitné detské hodinky s GPS
Investícia do detských hodiniek s GPS sa určite oplatí. Prečítajte si, prečo je dobré vyhradiť si na nákup dostatočný rozpočet a čo sa dá očakávať od pokročilejších kvalitných zariadení.
- Prehľad o každom kroku – kvalitné GPS hodinky disponujú pokročilejším systémom navigácie, a tak zobrazujú polohu dieťaťa oveľa presnejšie ako mnohé lacné alternatívy.
- Neustále v spojení – niektoré chytré hodinky s GPS dokonca nahradia mobil. S dieťaťom si môžete prostredníctvom nich volať aj písať.
- Odolnosť a výdrž – kvalitné modely hodiniek s GPS sú vyrobené s ohľadom na možné nešetrné zaobchádzanie – vydržia toho oveľa viac než klasické náramkové hodinky. Aby sa nevybili, keď bude dieťa vonku, mali by mať dobrú výdrž batérie.
- Ponúknu praktické funkcie – monitoring pohybovej aktivity, pripomenutie pohybu alebo napríklad budík či fotoaparát – to sú funkcie, ktoré deti pri používaní hodiniek využijú.
Nevýhody detských hodiniek s GPS
Aj detské hodinky s GPS môžu mať svoje nevýhody. Na čo možno v súvislosti s ich používaním pozerať negatívne?
- Horší komfort pri nosení – niektorým deťom skrátka náramkové hodinky nevyhovujú a nosiť ich nechcú. Iným môžu napríklad prekážať pri pohybe.
- Narušenie dôvery – najmä u väčších detí môžu hodinky s GPS a sledovanie každého ich kroku zapríčiniť, že sa budú zaoberať otázkou narušenia dôvery a súkromia. So staršími deťmi preto radšej sledovanie a odposluch dopredu preberte.
Na niektoré vlastnosti GPS hodiniek pre deti môže byť pozerané negatívne. Ide najmä o možnosť neustáleho odpočúvania a sledovania každého kroku a aktuálnej polohy, kde sa dieťa práve nachádza. K bezpečnosti dieťaťa je dôležité pristupovať s mierou, dôležitú úlohu by tu mala zohrávať dôvera v dieťa, nie v moderné technológie. Dôležité je tiež aj to, aby bolo nosenie hodiniek dieťaťu pohodlné, pretože mnohým deťom nosenie nevyhovuje alebo im dokonca hodinky prekážajú.
Ako vybrať detské hodinky s GPS podľa funkcií
Pri výbere najskôr zvážte, akú funkčnú výbavu by mali detské hodinky s GPS mať a čo presne od nich očakávate. Základom je GPS lokácia, ktorú ale môžu dopĺňať aj funkcie známe zo smartfónov.
- Detské hodinky s GPS lokátorom – základný variant, ktorý umožňuje iba sledovanie aktuálnej polohy dieťaťa. Nie je úplne bežný, pretože v súčasnosti aj tie najlacnejšie hodinky ponúkajú doplnkové funkcie.
- Detské GPS hodinky s možnosťou volania – nie sú to isté čo hodinky s telefónom – nedá sa do nich vložiť SIM karta a fungujú iba vtedy, keď ich spárujete s mobilným telefónom dieťaťa.
- GPS hodinky s možnosťou posielania správ – vyžadujú vloženie SIM karty, na druhú stranu ale dieťa nemusí vlastniť alebo mať pri sebe smartfón. Umožňujú posielať textové či hlasové správy.
- Detské GPS hodinky s telefónom – najpokročilejšou verziou sú hodinky s telefónom, do ktorých je potrebné vložiť SIM kartu. Týmto spôsobom môžete prostredníctvom hodiniek s dieťaťom volať. Sledujte, či hodinky umožňujú jednosmerné alebo obojsmerné volanie.
Podľa veku dieťaťa a toho, či už vlastní svoj mobilný telefón zvážte, čo od hodiniek s GPS očakávate. Pokiaľ majú iba zobrazovať aktuálnu polohu dieťaťa, potom si vystačíte aj so základnými modelmi. Vyššiu čiastku bude potrebné investovať, ak chcete hodinky s GPS, cez ktoré budete môcť s dieťaťom aj telefonovať, prípadne ak budete chcieť, aby svojou funkčnou výbavou plne nahradili mobilný telefón.
Detské hodinky s GPS lokátorom
Základným variantom sú detské hodinky s GPS lokátorom bez ďalších funkcií, ktoré vám umožnia iba sledovať aktuálnu polohu dieťaťa. Samozrejme, sú to stále hodinky, a tak zobrazujú aj aktuálny čas a dátum. Telefonovanie, videohovory či zasielanie hlasových správ s nimi ale možné nie je. Ide o najlacnejšie riešenie, ktoré je však pomerne neobvyklé. Výrobcovia dnes aj tie najlacnejšie modely osadzujú rôznymi funkciami a výbavou.
Detské GPS hodinky s možnosťou volania
Pokročilejšou verziou sú detské GPS hodinky s možnosťou volania, ktoré fungujú v podstate rovnako ako smart hodinky pre dospelých. Prostredníctvom týchto hodiniek môžete s dieťaťom telefonovať, avšak len keď ich prepojíte cez Bluetooth s jeho vlastným mobilným telefónom – ak by dieťa pri sebe telefón nemalo, nezazvonia mu ani hodinky.
Pýtate sa, prečo je dobré do GPS hodiniek investovať, keď už dieťa vlastní smartfón? Z rodičovských recenzií je možné usúdiť, že je výrazne menšia pravdepodobnosť, že si dieťa telefonát nevšimne, keď mu budú na ruke vibrovať a zvoniť hodinky.
GPS hodinky s možnosťou posielania správ
GPS hodinky s možnosťou posielania správ sú zlatou strednou cestou – umožnia vám, aby ste si mohli s dieťaťom posielať textové či hlasové správy. Je potrebné do nich vložiť nano SIM kartu s predplateným kreditom alebo tarifom, ktorý umožňuje ako volanie, tak aj SMSkovanie. Pri výbere si dajte pozor na to, že niektoré modely podporujúce SMS, sú určené skôr na „chatovanie“ – využívajú teda iba aplikáciu a je potrebné k nim zaobstarať SIM kartu s mobilnými dátami.
Detské GPS hodinky s telefónom
Detské GPS hodinky s telefónom patria medzi najrozšírenejšie a najpokročilejšie varianty. Umožňujú nielen sledovať aktuálnu polohu dieťaťa, ale súčasne cez ne môžete s dieťaťom telefonovať bez toho, aby muselo vlastniť smartfón alebo ho mať pri sebe vo vrecku. Ako telefón fungujú vďaka tomu, že je do nich možné vložiť nano SIM s predplateným kreditom či tarifom, bez ktorej tieto funkcie neumožňujú. Všímajte si, koľko kontaktov je možné na SIM kartu uložiť, bežne ide o 2–5 čísel.
Aby ste vybrali GPS hodinky s telefónom, s ktorými budete skutočne spokojní, sledujte aj to, či je vybraný model určený na jednosmerné alebo aj obojsmerné telefonovanie. To súvisí s prítomnosťou mikrofónu a reproduktora – hodinky bez mikrofónu neumožnia dieťaťu hovoriť a volanie potom bude iba jednosmerné. Pokročilé hodinky zvládajú aj videohovory, musia ale podporovať 4G sieť a mať integrovanú kameru.
Typ hodiniek | Dôležité parametre | Cenová hladina | Komu daný typ odporúčame / pre koho sa hodí |
S GPS lokátorom | Typ lokalizácie
Zobrazenie dátumu a času Dizajn |
Nízka | Pre všetky deti |
S možnosťou volania | Nedá sa vložiť SIM
Potreba spárovať s mobilným telefónom cez Bluetooth Dieťa teda musí vlastniť smartphone |
Všetky cenové hladiny | Pre deti, ktoré už vlastnia svoj smartphone |
Na posielanie správ | Pokročilý variant
Nutné vloženie SIM karty Posielanie textových či hlasových správ |
Stredná a vyššia | Pre deti, ktoré nemajú vlastný telefón |
S telefónom | Pokročilý variant
Nutné vloženie SIM karty Umožňuje volanie (jednosmerné alebo obojsmerné podľa výbavy) Často aj možnosť videohovorov |
Stredná a vyššia | Pre deti, ktoré nemajú vlastný telefón |
Bezpečnosť
Bezpečnosť detí je na prvom mieste, preto sa okrem vyššie spomínaných funkcií zamerajte aj na bezpečnostné funkcie a vybavenie, ktoré môžu GPS hodinky pre deti ponúkať.
- SOS funkcia (tlačidlo) – hodinky vybavené funkciou SOS ponúkajú tlačidlo, ktoré po stlačení vyšle oznámenie cez aplikáciu vo vašom telefóne, prípadne rovno vytočí vopred nastavené číslo. Ide o základnú bezpečnostnú funkciu, ktorú má väčšina modelov.
- Geofencing – bezpečná zóna – umožňuje sledovať, či sa dieťa nachádza vo vopred nastavenej bezpečnej zóne (napríklad škola, domov, dom starých rodičov, krúžky a podobne), prípadne vám aplikácia pošle oznámenie vo chvíli, keď dieťa zónu opustí.
- Bezpečný príchod do cieľa – pokročilejšie aplikácie umožňujú nastavenie cieľových miest, do ktorých má dieťa dôjsť. Akonáhle sa tak stane, príde vám prostredníctvom aplikácie upozornenie.
- Rodičovský zámok – aby dieťa nemohlo hodinky samo vypnúť, či už nechcene, alebo zámerne, bude sa hodiť rodičovský zámok. Táto funkcia je praktická aj v prípade odcudzenia hodiniek, pretože ich nebude možné vypnúť, a vy ich ľahko lokalizujete.
- Skrytý odposluch a fotografovanie – niektoré modely vám umožnia dieťa na diaľku odpočúvať alebo robiť snímky z jeho hodiniek. Keďže tieto funkcie pomerne výrazne narúšajú súkromie a dôveru, používajte ich v rozumnej miere.
SOS funkcia (tlačidlo)
Funkcia SOS je základnou bezpečnostnou výbavou detských hodiniek. Jej prevedenie môže vyzerať rôzne, stretnúť sa môžete s SOS tlačidlom alebo SOS volaním. Tlačidlo môže dieťa stlačiť v prípade akejkoľvek núdze a hodinky vám prostredníctvom aplikácie zašlú signál, SOS volanie slúži na okamžité vytočenie vybraného čísla. Aj v druhom prípade dostanete cez ovládaciu aplikáciu upozornenie.
Geofencing – bezpečná zóna
Bezpečná zóna alebo tiež geofencing je funkcia, ktorá vám umožní nastaviť si v ovládacej aplikácii bezpečné zóny, v ktorých sa dieťa bežne pohybuje a v ktorých sa zároveň pohybovať môže. Typicky ide napríklad o budovu školy, domov, dom u starých rodičov či miesto, kam dieťa dochádza na krúžky. Akonáhle dieťa danú zónu opustí, budete na to upozornení prostredníctvom oznámenia aplikácie.
Bezpečný príchod do cieľa
Funkciou najmä pokročilejších hodiniek, respektíve ich ovládacích aplikácií, je možnosť nastavenia cieľových bodov, do ktorých má dieťa doraziť. Akonáhle sa tak stane, opäť vás na túto skutočnosť upozorní oznámenie aplikácie. Bohužiaľ, touto funkciou dnes disponuje len veľmi málo hodiniek, pretože sa stala doménou skôr aplikácií smartfónov.
Rodičovský zámok
Rodičovský zámok slúži na to, aby bolo možné hodinky vypnúť iba prostredníctvom aplikácie, ktorú máte nainštalovanú vo vašom telefóne. Vďaka rodičovskému zámku máte istotu, že dieťa hodinky samo nevypne, či už zámerne alebo neúmyselne. Taktiež túto funkciu oceníte v prípade odcudzenia hodiniek, ktoré potom nebude možné vypnúť a vy ich budete môcť jednoducho lokalizovať.
Skryté odpočúvanie a fotografovanie
Na vybraných hodinkách funguje diaľkovo aj funkcia odpočúvania, tie pokročilejšie modely potom dokonca umožňujú aj fotografovať. Prostredníctvom aplikácie je možné na diaľku dieťa odpočúvať, a pokiaľ to dané zariadenie umožňuje, môžete tiež kedykoľvek urobiť fotografický snímok. Také hodinky by mohli pomaly konkurovať špionážnym zariadeniam a treba si uvedomiť, že výrazným spôsobom zasahujú do súkromia dieťaťa, preto tieto funkcie používajte v rozumnej miere.
Dôležité parametre
Výber detských hodiniek s GPS sa nezaobíde bez zváženia ďalšieho radu parametrov, ktoré ovplyvňujú najmä presnosť lokalizácie a komfort pri používaní. O čo presne sa jedná?
- Typ lokalizácie – má priamy vplyv na presnosť určovania polohy. Obvykle ide o kombináciu viacerých systémov lokalizácie, pričom GPS, LBS spoločne s Wi-Fi sú presnejšie ako systémy GPS a LBS.
- Kapacita batérie – obvykle sa udáva len pohotovostná doba výdrže, do ktorej nie je započítané používanie funkcií hodiniek. Väčšinu modelov je potrebné dobíjať každý deň. Za minimálnu kapacitu batérie je možné považovať 400 až 500 mAh.
- Kapacita interného úložiska – niektoré hodinky disponujú aj interným úložiskom, napríklad na poznámky, fotografie, videá a podobne (podľa funkčnej výbavy). Kapacita okolo 2 GB je pritom v rámci detských hodiniek úplne dostačujúca.
- Vodotesnosť a odolnosť voči nečistotám – značí sa pomocou stupňa krytia, a to od IPX3 až po IPX8. Jednotlivé čísla vypovedajú o odolnosti voči vode a nečistotám (prachu).
- Materiály – najdôležitejší je materiál remienka, ktorý by mal byť zdravotne nezávadný a ideálne hypoalergénny. Výrobcovia bohužiaľ informácie o pôvode materiálov nerozpisujú dopodrobna, najčastejšie sa však stretnete so silikónom.
- Dizajn a odolnosť voči poškodeniu – dizajn vyberajte podľa preferencií dieťaťa. Hodinky by nemali byť príliš ťažké (max. cca okolo 50 g) a ich uhlopriečka by mala mať aspoň 1,3 palca. Displej je vhodné pokryť ochrannou fóliou.
- Ochrana osobných údajov (GDPR) – informácie o polohe dieťaťa sú vysoko dôverné a nemali by sa dostať do rúk nikoho iného ako rodičov. Za bezpečné je možné označiť výrobky spĺňajúce certifikáciu, ako je napríklad ISO 9001, ISO 27001 či ISO 14001.
- Možnosť vloženia nano SIM – ak hodinky podporujú SIM karty, potom môžete očakávať, že budú fungovať podobne ako mobilný telefón. Dieťa teda prostredníctvom nich bude môcť posielať SMS správy či uskutočňovať hovory.
- Jazyk – aby bolo ovládanie hodiniek pre dieťa intuitívne, malo by byť ich prostredie ideálne v slovenskom (materskom) jazyku . Túto skutočnosti si radšej dopredu overte, a to najmä pri lacných zariadeniach, prípadne pri nákupe zo zahraničného e-shopu.
Typ lokalizácie
- Kombinácia systémov GPS, LBS a Wi-Fi – býva o niečo presnejšia vďaka použitiu Wi-Fi signálu z najbližších Wi-Fi hotspotov.
- Kombinácia systémov GPS a LBS – býva menej presná.
Detské hodinky s GPS obvykle využívajú niekoľko systémov lokalizácie, čo má priamy vplyv na presnosť pri určovaní ich polohy. Hodinky, ktoré využívajú systémy GPS, LBS a Wi-Fi dokážu polohu určiť presnejšie než hodinky s kombináciou systémov GPS a LBS, ktoré sú o niečo menej presné.
Spoločne s presnosťou určovania polohy si tiež všímajte údaje o intenzite odosielania aktuálnej polohy. Kvalitnejšie hodinky s GPS odosielajú do aplikácie informácie o polohe každých 3 až 5 minút, kým lacné, menej kvalitné zariadenia dokonca len každých 15 či dokonca až 30 minút.
Kapacita batérie
- 400 až 500 mAh – minimálna kapacita batérie detských hodiniek s GPS, ktorú možno považovať za dostačujúcu.
Kapacita batérie sa obvykle udáva v hodinách či dňoch, častokrát je ale v popise produktu uvedená iba hodnota mAh. Samozrejme platí, že čím viac mAh, tým lepšie. Minimálna hodnota kapacity batérie, ktorú môžeme považovať za dostačujúcu, je okolo 400 až 500 mAh.
Pri mnohých detských hodinkách s GPS nájdete informáciu, že na jedno nabitie vydržia v prevádzke 2–3 dni. Údaj však nie je príliš reálny, pretože pokiaľ bude dieťa neustále sledované cez GPS a do toho mu občas zatelefonujete, budete musieť hodinky dobíjať každý deň. Údaj sa realite nepribližuje preto, že sa spravidla uvádza len takzvaná pohotovostná výdrž batérie, čo vypovedá iba o tom, ako dlho vydržia hodinky zapnuté bez využívania ich funkcií.
Vodotesnosť a odolnosť voči nečistotám
- IPX3 – odolnosť iba voči kvapkám vody. Takéto hodinky sú teda odolné voči dažďu.
- IPX4 – s týmto stupňom krytia hodinky odolajú kvapkajúcej vode vo všetkých smeroch.
- IPX5 a 6 – tento stupeň krytia značí odolnosť voči striekajúcej a intenzívne striekajúcej vode. Ide o bežný štandard.
- IPX7 – tu už ide o pomerne odolné GPS hodinky, ktoré zvládnu aj dočasné zaplavenie vodou.
- IPX8 – takto odolné hodinky už prežijú aj trvalé ponorenie, sú teda vhodné aj na plávanie či kúpanie. Pozor si ale dajte na údaj o tom, do akej hĺbky sa s nimi dá potápať.
Detské GPS hodinky, ktoré sú vodotesné a zároveň disponujú ochranou proti nečistotám a prachu, predstavujú pre deti ideálnu voľbu. Stupeň krytia nájdete pod označením IP, za ktorým sa nachádza 1 alebo 2 číslice. Tá prvá z nich pritom označuje odolnosť voči nečistotám, druhá číslica vypovedá o odolnosti voči vode.
Dizajn a odolnosť voči poškodeniu
- Hmotnosť cca 50 g – hodinky nesmú byť príliš ťažké, aby dieťa neobmedzovali v pohybe a manipulácii s rukou. Za optimálnu hodnotu je možné považovať max. cca 50 g.
- Uhlopriečka aspoň 1,3 palca – táto hodnota je dostačujúca pre komfortné ovládanie a čítanie informácií z displeja.
Dizajn detských hodiniek s GPS zohráva veľkú úlohu najmä v očiach dieťaťa. Ak je to teda možné, vyberajte hodinky spoločne s ním, alebo si aspoň dopredu zistite jeho preferencie. Hodinky by mali byť robustné a odolné voči nárazom, súčasne by ale nemali byť príliš ťažké. Aby bolo ich ovládanie pohodlné, mala by uhlopriečka displeja dosahovať aspoň 1,3 palca. Súčasne je dobré pokryť displej ochrannou fóliou proti poškriabaniu.
Ostatné praktické funkcie
Aby mali hodinky s GPS prínos aj pre dieťa, zamerajte sa aj na ďalšie funkcie, ktoré ponúkajú. Poskytnú im možnosť zábavy, niektoré môžu využiť aj v škole alebo v krúžkoch.
- Integrovaný fotoaparát a kamera – hodinky, ktoré majú integrovaný fotoaparát, spravidla umožňujú aj natáčať videá a uskutočňovať videohovory. Ide o prvok, ktorý obvykle nájdete pri pokročilejších modeloch.
- Krokomer – funkcia je doménou skôr športových náramkov, avšak kvôli jej popularite ju často nájdete aj pri detských hodinkách. Môžete tak ľahko kontrolovať, či sa dieťa pri ceste domov zo školy niekde nezabudlo.
- Budík – funkcia budíka funguje pri hodinkách obvykle tak, že v daný čas začnú vibrovať. Pokročilé zariadenia disponujúce aj reproduktorom vydávajú súčasne aj zvuk.
- Svetlo – môže slúžiť buď na podsvietenie obrazovky, alebo priamo ako svietidlo v telefóne, pomocou ktorého si môže dieťa na čokoľvek okolo posvietiť.
- Emotikony – ak deti niektoré doplnkové funkcie skutočne ocenia, potom sú to emotikony a možnosť ich používania v správach a chatoch.
- Poznámky – fungujú rovnako ako pripomienky v mobilnom telefóne. Keďže je dnes väčšinu hodiniek nutné spárovať s mobilným telefónom, nájde dieťa svoje poznámky rovno aj tam.
Obľúbené značky
Vsádzate pri výbere na skúsenosti ostatných užívateľov? Potom sa pozrite, ktoré značky patria v tomto segmente medzi overené.
- Niceboy – značka sa zameriava na pomerne pokročilé detské hodinky podporujúce SIM kartu, z ktorých je možné posielať hlasové správy aj uskutočňovať hovory. Oplývajú atraktívnym detským dizajnom a sú ideálne pre náročnejších užívateľov.
- Carneo – značka ponúka viac modelov z rôznych cenových relácií, vyberie si teda každý podľa svojich preferencií. Pokročilejšie modely podporujú SIM kartu a dokážu dieťa lokalizovať s presnosťou až na 5 metrov.
- Lamax – tento známy český výrobca elektroniky ponúka aj GPS hodinky pre deti, avšak v portfóliu má len niekoľko modelov spadajúcich do strednej cenovej kategórie.
- WowMe – ak chcete vyberať zo širokého portfólia výrobkov, potom je táto značka ideálna. Hodinky sú odolné, niektoré aj vodotesné, majú SOS tlačidlá, bezpečnostné zóny, menu v slovenčine a dokonca aj tie najlacnejšie modely podporujú SIM karty.
- TCL – značka ponúka modely nižšej a vyššej triedy, oboje pritom s podporou SIM a základnými bezpečnostnými funkciami (SOS tlačidlo, bezpečnostné zóny). Ide o jedny z najspoľahlivejších hodiniek na trhu.
Značka | Charakteristika | Cenová relácia |
Niceboy | Pre náročnejších užívateľov
Atraktívny detský dizajn Podpora SIM karty Hlasové správy, volania |
Vyššia |
Carneo | Bohaté portfólio
Pre nenáročných i náročnejších užívateľov Niektoré hodinky s podporou SIM karty Veľa dizajnových variantov |
Stredná a vyššia |
Lamax | Česká značka
Málo modelov S podporou SIM Bezpečnostné zóny Vodeodolnosť |
Stredná |
WowMe | Obrovský výber
Dizajny pre dievčatá aj chlapcov S podporou SIM Bezpečnostné zóny Dobrá odolnosť |
Všetky cenové relácie |
TCL | Technologicky pokročilé modely
Výber z viacerých dizajnov Fotoaparát / kamera Vloženie SIM karty aj pri lacnejších modeloch Textové aj hlasové správy |
Vyššia |
Ceny
Aby ste si mohli urobiť lepší prehľad o tom, čo možno za danú čiastku od hodiniek s GPS očakávať, načrtli sme vám vlastnosti a funkcie výrobkov z rôznych cenových relácií.
- Cena do 40 € – najnižšiu cenovú reláciu uvádzame len preto, že na trhu nájdete aj takto lacné hodinky. Vzhľadom na bezpečnosť dieťaťa ale odporúčame investovať skôr do výkonnejších zariadení, ktoré ponúkajú presnejšie dáta o polohe a ďalšie funkcie.
- Cena od 40 do 80 € – stredná cenová relácia už ponúkne produkty s optimálnym pomerom výkonu a ceny, od ktorých možno očakávať solídnu bezpečnosť aj praktické funkcie. Dočkáte sa aj pomerne dobrej výdrže batérie.
- Cena nad 80 € – najvyššia relácia je ideálna pre náročnejších užívateľov, ktorí chcú čo najpresnejšie informácie o polohe dieťaťa a zároveň ocenia funkciu volania či zasielania SMS, odpočúvania a fotografovania na diaľku. Technologicky sú najpokročilejšie.
Cena do 40 €
GPS detské hodinky v najnižšej cenovej kategórii sú typické svojím nápadným dizajnom, ktorý je na prvý pohľad v detských očiach atraktívny, často pri nich hrajú hlavnú úlohu žiarivé farby. Na druhú stranu ale nijako neoslnia funkčnou výbavou, ktorá je obvykle pomerne osekaná, a to iba na základné bezpečnostné funkcie. Obzvlášť pri najlacnejších modeloch odporúčame čítať užívateľské recenzie, aby vybrané hodinky fungovali spoľahlivo. Môže ísť o modely značiek WowMe, iGet alebo Lamax.
Cena od 40 do 80 €
V strednej cenovej kategórii sa vám otvárajú dvere k výrobkom so skvelým pomerom výkonu a ceny. Pokiaľ si priplatíte, dostanete spoľahlivé hodinky s GPS, ktoré už väčšinou podporujú vloženie SIM a zvládajú teda minimálne zasielanie textových správ. Pokročilejšie hodinky vám potom samozrejme umožnia s dieťaťom aj telefonovať či zhotovovať fotografické snímky. Na výber sú tu modely pre malé deti i tínedžerov, a to nielen čo sa týka funkcií, ale aj dizajnu.
Cena nad 80 €
Technologicky najpokročilejšie modely potom nájdete v najvyššej cenovej relácii. Ide o zariadenia určené skôr pre staršie deti, ktoré ocenia ich funkčnú výbavu aj pomerne moderný dizajn. Ponúkajú vynikajúcu kompatibilitu s mobilnými telefónmi, možnosť nahrať si do hodiniek rozvrh hodín alebo cez ne prehrávať obľúbené videá a hudbu. Benefitom je tu aj vysoká presnosť lokácie, ku ktorej hodinky využívajú spravidla viac systémov.
Cena | Čo obvykle ponúka | Čo obvykle neponúka | Pre koho sa hodí |
Do 40 € | Základné modely
Nižšia odolnosť Obmedzené množstvo funkcií Značky WowMe, iGet, Lamax, Forever IGO |
Technologicky pokročilé modely
Praktické funkcie Modely s podporou SIM karty Vymeniteľné remienky |
Pre nenáročných užívateľov
Pre mladšie deti |
Od 40 do 80 € | Pokročilejšie modely
Väčšinou s podporou SIM Vlastné ciferníky Zvyčajne už Wi-Fi Dobrá odolnosť Priemerná výbava Značky Garmin, Lamax, WowMe, Carneo |
Odolnosť proti ponoreniu do vody
Displeje s veľkou uhlopriečkou Virtuálny tréner |
Pre priemerných užívateľov
Pre tých, ktorí hľadajú dobrý pomer výkonu a ceny Pre mladšie deti a tínedžerov |
Nad 80 € | Technologicky pokročilé modely
Veľa praktických funkcií Podpora SIM Možnosť volania a zasielania SMS Značky TCL, Niceboy, WowMe |
Táto cenová relácia obvykle ponúka všetko | Pre náročných užívateľov
Pre staršie deti a tínedžerov |
Návod, ako používať GPS hodinky pre deti
Mnohí rodičia nevedia, akým spôsobom detské hodinky s GPS fungujú, prípadne si to pred nákupom nevedia predstaviť. Vo výsledku to môže viesť k tomu, že si zaobstarajú model, od ktorého očakávali niečo úplne iné. Aby bol váš nákup úspešný, pozrite sa na krátky návod k používaniu detských hodiniek s GPS.
- Detské hodinky je potrebné vybrať z obalu a pripraviť si návod na použitie.
- Po preštudovaní manuálu si do vášho mobilného telefónu stiahnite aplikáciu, ktorá je kompatibilná s daným modelom GPS hodiniek. Aplikáciu si spravidla zaobstaráte zadarmo, a to buď na Google Play pre zariadenia s OS Android, alebo v App Store pre tie, ktoré používajú OS iOS.
- Niekedy je možné aplikáciu stiahnuť ihneď po načítaní QR kódu na obale.
- Pred spárovaním hodiniek s aplikáciou budete najskôr musieť vytvoriť registráciu a účet, prostredníctvom ktorého budete ovládať aplikáciu, a teda aj hodinky na diaľku.
- V tejto chvíli môžete do hodiniek vložiť SIM kartu, ak to daný model umožňuje, a pomocou príslušného tlačidla ich zapnúť.
- V úvode budete vyzvaní k výberu vhodného jazyka na ovládanie, vždy vyberte materinský jazyk.
- Teraz príde na rad párovanie hodiniek s mobilnou aplikáciou, ktoré je možné vykonať viacerými spôsobmi podľa konkrétneho produktu. Postupujte podľa pokynov na obrazovke vášho smartphonu / na displeji hodiniek.
- Akonáhle hodinky úspešne spárujete, prejdite v aplikácii telefónu do ich nastavenia a nastavte tu dôležité údaje pre prípad odcudzenia či straty, vložte svoje telefónne číslo pre SOS tlačidlo a nezabudnite vyhradiť bezpečné zóny.
- Následne sú hodinky pripravené na používanie.
Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti
Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.