Jedálenské stoličky sú vhodné pre deti, ktoré už môžu jesť spoločne s rodičmi, ale bežná stolička pre nich ešte nie je to pravé orechové. Používať ich však možno prakticky od narodenia, pretože existujú aj lehátkové modely vhodné aj pre najmenšie ratolesti. Vek dieťaťa je však iba jedným, nie jediným kritériom, ktoré je nutné pri výbere zohľadniť. Na čo sme sa zamerali v našom článku?
- Prečo kúpiť kvalitnú jedálenskú stoličku – takýto model zaručí špičkové spracovanie, ale aj zvýšenú bezpečnosť, maximálny komfort, rovnako ako jednoduchú manipuláciu.
- Nevýhody jedálenských stoličiek – môžu byť ťažšie na premiestňovanie, menej stabilné alebo menej vhodné do menších priestorov. Navyše nemusia byť najlacnejšie.
- Výber podľa konštrukcie – vyberať je možné z klasických, polohovateľných, rastúcich alebo multifunkčných jedálenských stoličiek, ktoré môžu mať široké uplatnenie.
- Druhy podľa materiálu – v súčasnej dobe máte k dispozícii jedálenské stoličky z dreva či drevotriesky, ale aj plastové či kovové varianty, ktoré sa môžu v niektorých ohľadoch dosť líšiť.
- Dôležité parametre – v našom článku sme nemohli vynechať ani bezpečnostné prvky, využitie, vek dieťaťa a nosnosť, rozmery a hmotnosť, rovnako ako praktickú výbavu.
- Obľúbené značky – u rodičov sú obľúbení predovšetkým zahraniční výrobcovia, medzi ktorých patria Kinderkraft, Peg Pérego, Hauck, Stokke alebo Caretero.
- Obstarávacia cena – jedálenské stoličky síce môžu stáť len niekoľko pár eur, niektoré multifunkčné varianty vás ale vyjdú aj na niekoľko stoviek eur.
Upozorňujeme: ak hľadáte aj ďalšiu výbavu pre deti, môžeme vám odporučiť napríklad naše porovnanie detských matracov, nosidiel, alebo hračiek.
Prečo kúpiť kvalitnú jedálenskú stoličku
Jedálenskú stoličku kupujete pre svojho potomka, preto by jej kvalita mala byť rozhodne na prvom mieste. Takýto model totiž bude mať hneď niekoľko dôležitých vlastností.
- Špičkové spracovanie – prejaví sa zvýšenou odolnosťou proti poškodeniu. Takýto produkt teda budete môcť používať po mnoho rokov, ak bude teda umožňovať variabilné nastavenie.
- Zvýšená bezpečnosť – jedálenské stoličky by mali byť maximálne stabilné a disponovať určitými bezpečnostnými prvkami. Chýbať by im naopak mali niektoré nebezpečné časti.
- Maximálny komfort – podieľa sa na ňom predovšetkým možnosť nastavenia výšky alebo hĺbky sedenia, rovnako ako prítomnosť pohodlného čalúnenia.
- Jednoduchá manipulácia – jedálenská stolička by mala byť opatrená kolieskami. Zároveň bude praktické, ak pôjde ľahko zložiť, čo uľahčí jej prevážanie a uskladnenie.
Špičkové spracovanie
Samozrejme by ste sa mali zamerať na jedálenské stoličky so špičkovým spracovaním, ktoré je možné používať naozaj dlho. Niektoré produkty sú pritom veľmi odolné a majú vysokú nosnosť, takže ich možno používať prakticky po celé detstvo. Nebudete teda musieť kupovať žiadny ďalší model. Za vysoko kvalitné je možné považovať napr. drevené a kovové jedálenské stoličky, ktoré sú veľmi odolné proti mechanickému poškodeniu, takže vám môžu slúžiť naozaj dlho.
Zvýšená bezpečnosť
U jedálenských stoličiek by pochopiteľne mali byť spoľahlivé bezpečnostné prvky. Do tejto kategórie patrí stabilita a bezpečnostné pásy, ktoré môžu deti istiť na niekoľkých miestach a na škodu nie je ani ich nastaviteľnosť. Pri variantoch s kolieskami navyše môže byť dôležitá ochrana proti nechcenému pohybu (brzdová poistka). Jedálenská stolička by naopak nemala mať ostré hrany alebo nebezpečné skuliny, rovnako ako časti, ktoré by sa dali vybrať a následne prehltnúť.
Maximálny komfort
Jedálenské stoličky by mali byť nielen odolné a bezpečné, ale samozrejme aj čo možno najviac komfortné. Deťom by sa teda na nich malo sedieť maximálne príjemne. K tomu môže dopomôcť napr. nastaviteľná výška, čo je možné pri niektorých modeloch urobiť do mnohých polôh. Dôležitá môže byť taktiež nastaviteľná hĺbka sedenia, rovnako ako čalúnenie, s ktorým sa na druhú stranu aktuálne predáva väčšina produktov, takže je ich neoddeliteľnou súčasťou.
Jednoduchá manipulácia
Niektoré jedálenské stoličky môžu byť celkom rozmerné a zároveň trochu ťažké. Každodenné používanie takého modelu by mohlo byť pomerne náročné. Preto sa je vhodné zamerať na varianty opatrené kolieskami, ktoré sú umiestnené na zadných nohách. Pokiaľ už teraz viete, že budete jedálenskú stoličku aspoň raz za čas niekam prevážať, mali by ste sa pochopiteľne zamerať na model, ktorý pôjde ľahko zložiť. To sa napokon bude hodiť aj doma pri nepoužívaní.
Nevýhody jedálenských stoličiek
S jedálenskými stoličkami môžu byť spojené aj niektoré nevýhody. Pred ich obstaraním je o nich dobré vedieť, aby ste sa niektorým týmto vlastnostiam pri nákupe vyvarovali.
- Môžu byť ťažké na premiestňovanie – niektoré modely môžu vážiť cez 15 kilogramov. Pri tých sú pochopiteľne dôležité kolieska, ktoré rozhodne nie sú prítomné pri všetkých variantoch.
- Môžu byť menej stabilné – s ľahšími jedálenskými stoličkami sa síce manipuluje jednoduchšie, ale zase môžu byť menej stabilné a hrozí riziko prevrátenia.
- Môžu byť menej vhodné do menších priestorov – niektoré modely majú pomerne širokú základňu (60 a viac centimetrov), teda nie sú úplne optimálne do menších kuchýň či jedální.
- Môžu byť drahšie – jedálenské stoličky možno zohnať aj za vyššie stovky eur, čo už môže byť poznať na rodinnom rozpočte. Na druhú stranu bývajú vysoko kvalitné, funkčné a štýlové.
Výber jedálenských stoličiek podľa konštrukcie
Existuje niekoľko typov jedálenských stoličiek, pri voľbe medzi nimi je vhodné zohľadniť vek dieťaťa, ale rolu hrajú aj ďalšie dôležité parametre.
Typ stoličky | Výhody | Nevýhody |
Klasické jedálenské stoličky |
|
|
Polohovateľné jedálenské stoličky |
|
|
Rastúce jedálenské stoličky |
|
|
Multifunkčné jedálenské stoličky |
|
|
- Klasické stoličky – predstavujú najjednoduchší variant. Bývajú vyrobené z plastu alebo z dreva a uplatnenie nachádzajú iba pri jedle. Za pozitívnu vlastnosť je možné považovať nižšiu obstarávaciu cenu, naopak väčšina týchto produktov nedisponuje kolieskami, polohovaním ani väčším množstvom doplnkov.
- Polohovateľné stoličky – tieto stoličky predstavujú vhodné riešenie pre všetky deti bez ohľadu na vek. Zaobstarať ich teda môžete aj najmenším deťom, ktoré ešte nedokážu samostatne sedieť, a to bez negatívneho vplyvu na chrbticu. Takýto variant musí mať však polohovanie opierky chrbta aj opierky nôh. Polohovateľné stoličky bývajú drahšie.
- Rastúce stoličky – niektoré produkty, ktorým sa všeobecne hovorí rastúce stoličky, umožňujú aj polohovanie výšky sedadla, pričom je obvykle možné nastaviť aj jeho hĺbku. Tieto modely bývajú opäť drahšie ako klasické varianty, na druhú stranu sa jedná o vhodnú investíciu, pretože ich budete môcť používať po mnoho rokov (niektoré aj viac ako päť rokov).
- Multifunkčné stoličky – zatiaľ čo klasické stoličky sú určené iba na jedlo, multifunkčné varianty môžu slúžiť aj ako kolíska, lehátko, samostatná sedačka alebo hrací pultík. Hodia sa teda nielen na doma, ale ide aj o zaujímavé riešenie na cesty. Musíme však upozorniť, že okrem vyššej ceny môžu mať multifunkčné stoličky problémy so stabilitou, takže hrozí riziko prevrátenia.
Druhy jedálenských stoličiek podľa materiálu
V súčasnej dobe môžete vyberať zo štyroch základných materiálov, ktoré sa od seba líšia svojimi vlastnosťami. Pred nákupom si teda dobre premyslite, ktorý materiál konkrétne splní vaše požiadavky.
Materiál stoličky | Výhody | Nevýhody |
Drevené jedálenské stoličky | – Ekologický materiál
– Zdravotná nezávadnosť – Vysoká odolnosť – Dlhá životnosť – Pevnosť a stabilita |
– Horšie prispôsobiteľné
– Náchylné na poškriabanie – Horšie čalúnenie |
Jedálenské stoličky z drevotriesky | – Nízka obstarávacia cena
– Nízka hmotnosť – Vyrábajú sa v rôznych farbách |
– Nižšia odolnosť a životnosť
– Môžu obsahovať lepidlá – Nemusia mať pevne zlepené hrany |
Plastové jedálenské stoličky | – Pomerne nízka cena
– Mnoho farebných prevedení – Nízka hmotnosť a ľahká manipulácia |
– Môžu obsahovať závadné látky
– Menej odolné – Pri poškodení sa ťažšie opravujú |
Kovové jedálenské stoličky | – Vysoko odolné proti poškodeniu
– Dlhá životnosť – Pevnosť a stabilita – Obvykle zaujímavý dizajn |
– Vyššia hmotnosť
– Nevhodné na cestovanie – Horšia manipulácia a skladnosť – Vyššia cena |
Drevené jedálenské stoličky
Drevo je tradičný materiál, ktorý je ľahko recyklovateľný. Navyše býva zdravotne nezávadné, čo sa však nemusí týkať povrchovej úpravy, ktorú teda odporúčame skontrolovať. Drevené stoličky bývajú pevné, stabilné a vysoko odolné, čo má pozitívny vplyv na dĺžku životnosti. Môžu však byť horšie prispôsobiteľné, náchylné na poškriabanie a mávajú aj horšie čalúnenie.
Jedálenské stoličky z drevotriesky
Drevotrieska je vyrábaná z roztrieskovaného dreva. Jedálenské stoličky z tohto materiálu bývajú lacnejšie a ľahšie. Vyrábajú sa tiež v mnohých farebných prevedeniach, takže je možné vybrať takú, ktorá presne zapadne do vášho interiéru. Na druhú stranu ale majú kratšiu životnosť, môžu obsahovať lepidlá a nemusia mať pevne zlepené hrany.
Plastové jedálenské stoličky
Plastové stoličky patria taktiež k cenovo výhodnejším variantom. Tento materiál sa jednoducho udržiava a k dispozícii máte produkty v mnohých farebných prevedeniach. Stoličky z plastu navyše majú nízku hmotnosť, takže sa s nimi ľahko manipuluje. Čo sa týka negatív, môžu obsahovať závadné látky, bývajú menej odolné, a pokiaľ sa poškodia, horšie sa opravujú.
Kovové jedálenské stoličky
Jedálenské stoličky z kovu sú vysoko odolné proti mechanickému poškodeniu, takže zaručujú naozaj dlhú životnosť. Navyše sú stabilné, ľahko sa čistia a obvykle majú zaujímavý dizajn. Hodia sa však primárne na doma, na cestovanie bývajú nevhodné, pretože majú vyššiu hmotnosť a sú tiež menej skladné. Nevýhodou býva tiež vyššia obstarávacia cena. Pri výbere sa presvedčte o tom, či je náter zdravotne nezávadný.
Dôležité parametre
Pri výbere jedálenských stoličiek by ste sa mali zamerať aj na ďalšie dôležité parametre. Tie môžu mať dosť podstatný vplyv na ich kvalitu, funkčnosť, bezpečnosť, ale aj na výzor.
- Bezpečnostné prvky – jedálenské stoličky môžu byť opatrené rôznymi bezpečnostnými prvkami, medzi ktoré patria bezpečnostné pásy, istiace medzinožné zarážky či ochrana proti nechcenému pohybu.
- Využitie – niektoré jedálenské stoličky sú primárne určené na doma, ďalšie sú však vhodné aj na cesty, pretože sú ľahké a dajú sa jednoducho zložiť.
- Vek dieťaťa a nosnosť – výrobcovia často uvádzajú, do koľkých rokov je daný produkt určený, prípadne sa dá orientovať podľa nosnosti, ktorá môže byť pri niektorých modeloch aj nad 100 kg.
- Rozmery a hmotnosť – dôležité parametre v prípade, že budete jedálenský stoličku využívať v menších priestoroch, prípadne s ňou chcete často manipulovať alebo ju prevážať.
- Výbava – jedálenské stoličky môžu byť opatrené čalúnením, pultíkom, košíkom na drobnosti alebo odkladacím vreckom, rovnako ako držiakom na fľaše či kolieskami.
Bezpečnostné prvky
Jedálenské stoličky musia v prvom rade spĺňať európsku normu EN 14988. Nesmú obsahovať závadné látky a nemali by mať ostré hrany, štrbiny, kde si dieťa môže priškripnúť prst, alebo časti, ktoré by bolo možné ľahko vybrať a prehltnúť. Pokiaľ máte možnosť ohmatať si stoličku naživo, otestujte si najmä jej stabilitu. Vyššej miere bezpečnosti prispievajú aj niektoré špecifické prvky:
- Bezpečnostné pásy – Veľa stoličiek je opatrených päťbodovým bezpečnostným pásom, ktorý dieťa istí na niekoľkých miestach. Môže byť aj výškovo nastaviteľný a disponovať poistkou proti odopnutiu. Pre vášho potomka by mal byť pás pohodlný. V tomto ohľade môže byť napr. opatrený ramennou ochranou.
- Istiaca medzinožná zarážka – Jedálenské stoličky bez bezpečnostných pásov môžu mať tento ochranný prvok, ktorý chráni dieťa pred prepadnutím. Navyše býva odnímateľný.
- Ochrana proti nechcenému pohybu – Pokiaľ je stolička vybavená kolieskami, mala by mať aj brzdovú poistku. Ak kolieska nemá, odporúčame vybrať produkt s pogumovanými nohami, ktoré bránia stoličke v pohybe, čím zvyšujú jej stabilitu.
Upozorňujeme: Sedák a operadlo jedálenských stoličiek by mali zvierať pravý uhol, čo zaisťuje sedenie s rovným chrbtom. Zamerať sa môžete aj na podnožku. Pokiaľ bude nastaviteľná, dieťa na nej môže mať položenú celú plochu nožičiek.
Využitie
Výber jedálenskej stoličky by ste mali prispôsobiť tomu, ako často a kde ich budete používať. Môže byť totiž veľký rozdiel medzi tým, či nájde stolička uplatnenie iba doma, alebo aj na cestách.
- Jedálenské stoličky na doma – Tieto produkty môžu mať robustnejšiu konštrukciu, ktorá býva stabilnejšia. Ak ich budete používať každý deň a masívne telo by vám mohlo robiť problémy, zvoľte stoličku s kolieskami, s ktorou sa výrazne ľahšie manipuluje.
- Jedálenské stoličky na cesty – Ak budete chcieť stoličku aj na cesty, stavte na ľahší materiál ako napr. plast. Takýto variant by pochopiteľne malo byť možné jednoducho zložiť, aby zaberal čo najmenej priestoru. To sa hodí aj pri cestovaní autom.
Upozorňujeme: Skladacie stoličky sú vhodné aj do menších priestorov. Tu je určite lepším riešením, ak ich môžete po použití zase zložiť a upratať.
Vek dieťaťa a nosnosť
Najprv by ste pri výbere jedálenskej stoličky mali zohľadniť vek dieťaťa. Výrobcovia často uvádzajú, do koľkých rokov je daný produkt určený, prípadne sa dá orientovať podľa nosnosti. Existujú napríklad stoličky, ktoré sú vhodné pre deti už od narodenia. Tieto lehátkové varianty by mali umožňovať polohovanie opierky chrbta a opierky nôh, aby boli komfortné aj pre najmenšie deti, ktoré ešte nevedia samostatne sedieť.
Modely pre deti do pol roka mávajú nosnosť až 15 kilogramov, avšak pokiaľ plánujete dlhodobejšie používanie (napríklad až do troch rokov), mali by uniesť váhu cez 15 kilogramov. Na trhu pritom nájdete aj produkty, ktoré majú nosnosť nad 100 kilogramov, pri tých sa akéhokoľvek preťaženia naozaj báť nemusíte.
Rozmery a hmotnosť
Rozmery môžu hrať rolu predovšetkým v menších bytoch, kde záleží takmer na každom centimetri. Do takých priestorov sa hodia predovšetkým skladacie modely (viď vyššie). Najširšia časť základne obvykle býva 45 až 60 centimetrov. Jedálenské stoličky sú väčšinou vysoké 80 až 110 centimetrov, čo by malo korešpondovať s výškou jedálenského stola. Veľa produktov má však aj vlastný pultík, takže na výške až tak záležať nemusí.
Jedálenské stoličky obvykle vážia od 2 do 16 kilogramov. Hmotnosť je dôležitá predovšetkým pri modeloch, ktoré nemajú kolieska, a viete, že s nimi budete často manipulovať, prípadne ich prevážať. V takom prípade je síce nižšia váha výhodou, na druhú stranu by ste nemali dávať prednosť nízkej hmotnosti pred stabilitou. Pri ťažších modeloch sú vždy výhodou kolieska.
Výbava
Pri výbere jedálenských stoličiek je potrebné zohľadniť aj ich výbavu. Niektoré tieto prvky môžu byť zdanlivo nedôležité, ale v skutočnosti sú všetky veľmi praktické.
- Čalúnenie – Väčšina stoličiek sa predáva s čalúnením. Odporúčame si dopredu zistiť, či sú všetky textilné časti prateľné.
- Pultík – Prvok, ktorý nahrádza stôl. Niektoré sú umiestnené napevno, ďalšie sú polohovateľné. Pult by mal byť pevný a stabilný, aby udržal plný tanierik aj s hrnčekom. Niektoré pulty sú odnímateľné, takže je možné stoličku prisunúť k stolu. Môžete sa stretnúť aj s tzv. dvojitým pultom, ktorý sa skladá z dvoch tácok. Vrchnú tácku je pritom možné sňať a jednoducho vyčistiť.
- Košík na drobnosti alebo odkladacie vrecko
- Držiak na fľaše
- Kolieska – ako sme už spomínali vyššie, kolieska, ktoré sú umiestnené na zadných nohách, sú vhodné pre ľahšiu manipuláciu.
Obľúbené značky
Medzi tuzemskými rodičmi patria niektoré značky jedálenských stoličiek k veľmi obľúbeným. Všeobecne sú totiž ich produkty kvalitné a funkčné, a navyše ich možno v mnohých prípadoch zohnať aj v štýlovom dizajne.
- Kinderkraft – poľská spoločnosť, ktorá sa špecializuje na produkty pre deti. Jej jedálenské stoličky sú kvalitné a bezpečné, pričom nepatria k najdrahším.
- Peg Pérego – taliansky výrobca kočíkov a ďalšieho detského sortimentu. Ponúkané jedálenské stoličky sú veľmi kvalitné, čo sa však prejavuje na ich cene.
- Hauck – nemecká značka existujúca viac ako 100 rokov. V slovenských obchodoch zoženiete aj široký sortiment jedálenských stoličiek, ktoré majú rozmanité vlastnosti.
- Stokke – škandinávsky výrobca, ktorý sa okrem iného zameriava aj na jedálenské stoličky. Niektoré sú dosť lacné, ďalšie však môžu byť veľmi drahé. Zase ale ide o špičkové modely.
- Caretero – výrobca detských autosedačiek, ale aj jedálenských stoličiek, ktoré môžu byť pevné a stabilné. Mnohé z nich si je možno navyše zaobstarať za priaznivú cenu.
Kinderkraft
Kinderkraft je poľská spoločnosť, ktorá bola založená až v roku 2011. Jej produkty však patria minimálne v strednej Európe k veľmi obľúbeným. Značka sa špecializuje predovšetkým na detské autosedačky a kočíky, ale k dispozícii máte aj niekoľko desiatok jedálenských stoličiek. Ide predovšetkým o drevené a plastové modely, ktoré nie sú drahé, napriek tomu je u nich kladený dôraz na kvalitu a bezpečnosť. Zaujať môžu aj nerušivými farbami.
Peg Pérego
Talianska spoločnosť Peg Pérego existuje už od roku 1949, na trhu teda pôsobia trištvrte storočia. Má pritom za sebou mnoho inovácií v kategórii detských kočíkov. Zameriava sa však aj na jedálenské stoličky, ktoré je možné označiť za skutočne kvalitné. Rodičia teda môžu svojim potomkom zaobstarať funkčné a bezpečné varianty s vyššou nosnosťou a často aj nastaviteľnou výškou. Ide predovšetkým o plastové modely, z ktorých mnohé však nemusia byť práve najlacnejšie.
Hauck
Asi najviac jedálenských stoličiek máte aktuálne v slovenských obchodoch k dispozícii od spoločnosti Hauck. Tá patrí u našich západných susedov k popredným výrobcom kočíkov a detských výrobkov. Existuje pritom už viac ako 100 rokov, konkrétne od roku 1921. Vzhľadom na šírku sortimentu jedálenských stoličiek si môžete zaobstarať produkty z rôznych materiálov a s rôznymi vlastnosťami. Rovnako z hľadiska finančnej stránky sa pritom jedná o veľmi variabilné výrobky.
Stokke
Stokke je škandinávska značka s viac ako 50-ročnou tradíciou (založená bola v roku 1972). Zameriava sa pritom na detské stoličky, postieľky, kočíky či nosidlá. Jej jedálenské stoličky patria medzi slovenskými rodičmi k najobľúbenejším. Jedná sa o plastové a drevené modely (značka si zakladá na výrobkoch z kvalitného severského dreva), z ktorých niektoré môžu mať nosnosť aj cez 100 kg. Niektoré pritom stoja len okolo 40 €, ďalšie zoženiete aj za stovky eur.
Caretero
Značka Caretero sa pochopiteľne tiež zameriava na detské produkty. K dispozícii máte predovšetkým jej autosedačky vyrábané s dôrazom na bezpečnosť. Bezpečné sú však taktiež predávané jedálenské stoličky, ktoré boli síce vyrobené prevažne z plastu, ale zamerať sa dá aj na pomerne veľa kovových variantov, ktoré sú stabilné. Medzi ich pozitíva patrí nielen bezpečnosť, ale aj funkčnosť, vyššia nosnosť, rovnako ako pomerne priaznivá cena.
Značka | Špecifikácia | Cenová kategória | Ktoré druhy ponúka | Komu značku odporúčame |
Kinderkraft | Poľská spoločnosť zameriavajúca sa na detské autosedačky a kočíky, ale aj na ďalšie produkty pre deti | Skôr nižšia a stredná | Predovšetkým drevené a plastové jedálenské stoličky | Rodičom, ktorí hľadajú kvalitné jedálenské stoličky s príjemným dizajnom, a to za zaujímavé ceny |
Peg Pérego | Tradičný taliansky výrobca kočíkov, ktorý ponúka aj desiatky jedálenských stoličiek | Skôr stredná a vyššia | Najmä nastaviteľné plastové jedálenské stoličky s vyššou nosnosťou | Rodičom, ktorí hľadajú naozaj kvalitné jedálenské stoličky bez ohľadu na vyššiu cenu |
Hauck | Nemecká značka kočíkov a detských výrobkov existujúca viac ako 100 rokov | Skôr nižšia a stredná | Široký sortiment jedálenských stoličiek s variabilnými vlastnosťami | Rodičom, ktorí chcú mať pri výbere jedálenskej stoličky skutočne na výber |
Stokke | Tradičný škandinávsky výrobca produktov pre deti | Všetky cenové kategórie | Prevažne plastové a drevené jedálenské stoličky, a to aj s vysokou nosnosťou | Rodičom, ktorí hľadajú produkty s vysoko kvalitnými vlastnosťami |
Caretero | Značka zameriavajúca sa na detské autosedačky a ďalšie produkty pre deti | Skôr nižšia a stredná | Predovšetkým plastové jedálenské stoličky, ale aj modely z kovu | Rodičom, ktorí hľadajú kvalitné jedálenské stoličky za pomerne priaznivú cenu |
Cena
Po dôkladnej analýze trhu sme jedálenské stoličky rozdelili do troch cenových kategórií. Jednotlivé modely sa pritom môžu z hľadiska finančnej stránky výrazne líšiť. Najdrahšie produkty totiž bývajú aj 20× drahšie ako tie najlacnejšie. Všeobecne sa dá povedať, že čím drahšia stolička, tým vyššia kvalita, bezpečnosť a praktickosť, na druhú stranu to nemusí platiť vždy. Naozaj drahé modely navyše nevyužije každý, takže ich nákup dobre zvážte.
Cena do 80 €
Najlacnejšie jedálenské stoličky zoženiete do 40 €. Tieto modely sú síce finančne výhodné, na druhú stranu mávajú kratšiu životnosť, pretože ide predovšetkým o produkty z drevotriesky či z plastu, ktoré sa navyše horšie opravujú v prípade poškodenia. Často ide o jednoduché stoličky, ktoré nemajú ani polstrovanie či podsedák. Ich výhodou ale môže byť nízka hmotnosť. Kvalitnejšie a lepšie vybavené modely obvykle stoja cez 40 €.
Cena od 80 do 160 €
Na nákup kvalitnej, bezpečnej a praktickej jedálenské stoličky si vo väčšine prípadov musíte pripraviť viac ako 80 €. Tieto modely bývajú obvykle vyrobené z dreva, takže zaručujú vysokú odolnosť proti mechanickému poškodeniu. Navyše sa ľahko opravujú, bývajú bezpečné a zdravotne nezávadné. Môžu sa však ľahšie poškriabať a ich údržba býva náročnejšia. V tejto cenovej kategórii každopádne nájdete aj multifunkčné a polohovateľné stoličky.
Cena nad 160 €
V cenovej kategórii nad 160 € už nájdete naozaj vysoko kvalitné stoličky, a to z dreva a z kovu. Vo väčšine prípadov sa jedná o rastúce modely, ktoré porastú spoločne s dieťaťom. Tieto produkty bývajú veľmi odolné, vďaka čomu majú dlhú životnosť. Kovové modely sa taktiež ľahko čistia. Na druhú stranu sú ťažšie a horšie sa s nimi manipuluje. Doplňme, že najdrahšie jedálenské stoličky môžu stáť viac ako 600 €, sú ale skutočne štýlové a funkčné.
Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti
Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.