Ako vybrať detský matrac
Správne zvolený matrac je zásadný pre zdravý vývoj chrbtice dieťaťa, najmä v prvých rokoch totiž deti trávia na matraci naozaj veľké množstvo času. Výber detského matraca je pritom značne odlišný od výberu matraca pre dospelého, tie nájdete na samostatnej stránke.
Pripravili sme pre vás tento článok, v ktorom vám vysvetlíme, aké typy detských matracov môžete vyberať, akú tuhosť zvoliť alebo na aké materiály sa zamerať. Dozviete sa tiež, prečo nie je pre deti vhodné zónovanie alebo aké požiadavky klásť na poťah matraca. Nakoniec vám tiež zhrnieme, v akých cenových reláciách sa matrace pohybujú a koľko je vhodné do takéhoto produktu investovať.
Ako vybrať detský matrac stručne:
- Skontrolujte rozmery – Najmä pri detskej postieľke je zásadné, aby matrac naozaj presne sedel, inak hrozí poranenie.
- Hľadajte vyššiu tuhosť – Vyššia tuhosť je pre deti všeobecne vhodnejšia, od narodenia sa môže postupne znižovať, až do dospelosti je ale stále lepšou voľbou tuhšia podložka.
- Zamerajte sa na materiály – Matrac by mal byť hypoalergénny, bez chemických lepidiel či farbív. Výhodou je podiel prírodných materiálov.
- Venujte pozornosť poťahu – Je vhodné, aby bol prateľný aspoň na 60 °C, ideálne by mal byť tiež nepremokavý.
- Nezabudnite na užitočné doplnky – Užitočný je napríklad chránič matraca, pre bábätká je vhodný aj monitor dychu.
Prečo kúpiť kvalitný detský matrac
S obstaraním kvalitného detského matraca sa spája hneď niekoľko zásadných výhod:
- Kvalita materiálov – Detský matrac by mal byť predovšetkým priedušný, pri zle odvetrávaných modeloch hrozí množenie mikroorganizmov, či dokonca prehriatie dieťaťa. Kvalitné modely obvykle bývajú vyrobené z priedušných pien, často doplnených prírodnými materiálmi.
- Čisté zloženie – Pri kvalitných matracoch sa nestretnete s potenciálne nebezpečnými chemikáliami, prakticky samozrejmosťou je hypoalergénne zloženie a veľmi často bývajú napr. bez prímesí lepidla či farbív.
- Odolný poťah – Známkou kvalitného matraca je tiež deliteľný, prateľný a často nepremokavý poťah. Výnimkou nie sú ani vysoké teploty prania okolo 60 °C.
Výber matraca podľa veku dieťaťa
Rôzne štádiá vývoja dieťaťa kladú na matrac odlišné požiadavky. V zásade môžeme matrac podľa veku rozdeliť na tri kategórie:
- Matrac do detskej postieľky
- Matrac pre väčšie deti
- Matrac pre teenagerov
Tieto tri varianty sa budú líšiť v prvom rade rozmermi, ale napríklad aj tuhosťou a ďalšími parametrami – všetky si detailne popíšeme v ďalších kapitolách.
Typ matraca |
Tuhosť |
Zónovanie |
Rozmery |
Hrúbka |
Do detskej postieľky |
Vyššia stredná až vyššia |
Nie |
120×60, 140×70 |
8-10 cm |
Pre väčšie deti |
Stredná až vyššia stredná |
Nie |
140-180×80, štandardné jednolôžko |
13 a viac cm |
Pre teenagerov |
Stredná až vyššia stredná |
Od cca 150 cm výšky |
štandardné jednolôžko alebo dvojlôžko |
15 a viac cm |
Rozmery
Pri voľbe rozmerov sa opäť môžeme držať delenia na matrace do detskej postieľky, matrace pre väčšie deti a matrace pre teenagerov.
- Do detskej postieľky – Na výber máte medzi rozmermi 120×60 cm a 140×70 cm, poprípade si môžete nechať vyrobiť špecifické rozmery na mieru. Dôležité je, aby matrac presne sedel do postieľky, ktorú ste vášmu dieťaťu zaobstarali. Medzi matrac a bočnicu postieľky by nemalo byť možné strčiť ani dva prsty. Pokiaľ bude matrac menší, dieťaťu môže do medzery zapadnúť nôžka, alebo sa môže inak priškripnúť a zraniť.
- Pre väčšie deti – Ak nechcete napr. predškolákovi kupovať „dospelácku“ posteľ, môžete siahnuť po prechodovom rozmere, napríklad 160×80 cm. Všeobecne je už ale v tomto veku možné zaobstarať dieťaťu klasické jednolôžko – tie sa spravidla vyrábajú v rozmeroch 200×80 a 200x90cm. Pri správnej voľbe mu taký matrac môže vydržať niekoľko rokov.
- Pre teenagerov – U dospievajúcich detí je samozrejmosťou využitie rozmerov pre dospelých, voliť môžete medzi jednolôžkami aj dvojlôžkami. Pomerne populárne sú aj tzv. študentské postele s rozmermi 200×120 cm a 200×140 cm, v ktorých sa v prípade potreby vyspia aj dvaja ľudia, nezaberú ale toľko miesta ako klasické dvojlôžko.
Hrúbka
Hrúbka matraca sa taktiež bude líšiť podľa veku dieťaťa. Do detských postieľok je vhodné voliť matrac s hrúbkou 6-10 cm. Hrubšie modely môžu byť problematické, ak plánujete používať monitor dychu. Snímač sa totiž vkladá do postieľky pod matrac a príliš hrubý matrac zamedzí jeho správnemu fungovaniu. Vždy sa preto radšej presvedčte, aká maximálna hrúbka matraca je pre váš monitor dychu vhodná.
Pri matracoch pre deti sa väčšinou stretnete s hrúbkou 13 a viac cm. Ak hľadáte matrac pre väčšie dieťa alebo teenagera a chcete, aby mu vydržal dlhšie, zamerajte sa skôr na hrubšie modely s hrúbkou 15 a viac cm. Tá už je dostačujúca aj pre dospelých.
Nosnosť
Na rozdiel od matracov pre dospelých, je pri výbere matraca pre dieťa nosnosť skôr druhoradá (až na ojedinelé prípady). Už matrace do detskej postieľky totiž môžu mať nosnosť aj 50 kg. Matrace v klasických rozmeroch potom spravidla ponúkajú nosnosť nad 100 kg, čo pravdepodobne väčšina detí nepresiahne. Samozrejme je ale vždy lepšie skontrolovať si nosnosť pred zaobstaraním matraca a s rastom dieťaťa ho prípadne vymeniť.
Tuhosť
Určiť správnu tuhosť matraca môže byť trochu komplikované, rôzni výrobcovia totiž používajú rôzne stupnice. Pri niektorých značkách tak narazíte na triedy tuhosti od 1 do 4, inde od 1 do 5 a niekde napríklad aj od 1 do 10. Vždy je teda dobré pozrieť sa na produktovú ponuku daného výrobcu, pomôcť môžu aj slovné popisy produktov.
Pre novorodencov a dojčatá sa odporúča stredná až vyššia tuhosť, na stupnici 1do 5 to znamená tuhosť 3 a viac. Tá poskytne dieťaťu vhodnú oporu vo všetkých polohách spánku, pri mäkkých matracoch totiž hrozí, že sa dieťa začne v polohe na bruchu dusiť. Tuhosť matraca môžete s postupom rokov znižovať, aj pre teenagerov je ale stále vhodné voliť skôr tuhší variant.
Dobrým variantom na tieto účely sú matrace, ktoré majú z každej strany inú tuhosť. Tie si môžete zaobstarať do detských postieľok aj v „dospeláckych“ rozmeroch. Vďaka tomu môže napríklad malé bábätko spať na tuhšej strane a až trochu povyrastie, matrac iba preklopíte na mäkšiu stranu.
Zónovanie
Pri klasických matracoch pre dospelých sa často stretnete s tzv. anatomickým zónovaním. To znamená, že je matrac rozdelený do 3, 5, 7 alebo viacerých zón, ktoré majú rozdielnu tuhosť, a mali by tak vhodne podopierať rôzne partie tela. Zatiaľ čo pri matracoch pre dospelých je zónovanie výhodou, pre deti je nevhodné. Najmä preto, že sa malé deti v spánku spravidla prevaľujú a presúvajú viac ako dospelí.
Navyše rýchlo rastú a určené zóny budú len ťažko dlhodobo zodpovedať proporciám ich tela. Zónovanie je tak vhodné voliť až u násťročných detí alebo u dospelých, väčšinou sa ako minimum udáva výška 150 cm.
Spevnené okraje
Jednu spevnenú časť ale predsa len pri detských matracoch, konkrétne pri matracoch do detských postieľok, nájdete – okraje. Spevnené okraje sú užitočné pre deti, ktoré už samy stoja, alebo sa to aspoň učia. Takýto okraj sa totiž pod detskou nôžkou nestlačí a nehrozí pošmyknutie alebo zaseknutie chodidla do škáry medzi matracom a bočnicou postieľky.
Matrac so spevneným okrajom
Matrac s nespevneným okrajom
Materiál
Rovnako ako pri matracoch pre dospelých, aj pri výrobe detských matracov sú hojne využívané rôzne peny, obľúbené sú ale aj prírodné materiály. Matrace môžu byť zložené z viacerých vrstiev, niektoré majú napríklad aj pružinové jadro. V tejto časti sa preto zameriame na najpoužívanejšie materiály a ich špecifiká.
Bez ohľadu na zvolený materiál je dôležité si overiť, či je matrac nezávadný. Je vhodné vyberať modely bez chemických lepidiel a farbív, dobrou voľbou sú hypoalergénne matrace a varianty s vyšším podielom prírodných materiálov.
Penový matrac
Matrac s kokosom
Pružinový matrac
Syntetické peny
S penovými matracmi sa na trhu stretnete pravdepodobne najčastejšie. Správne zvolená pena môže byť veľmi pohodlná, pozor ale na lacné a nekvalitné varianty.
- Molitan – Variant PUR peny. Matrace z molitanu sú lacné, ale nebývajú príliš priedušné a dieťaťu hrozí prehriatie, nie sú preto ideálnou voľbou (Zdroj: Wikipédia).
- HR pena – Tzv. studená pena sa dobre prispôsobuje telu (ale nie až tak výrazne ako pamäťová pena, ktorá je príliš mäkká a pre deti nevhodná) a je priedušná.
- PUR pena – Vyrába sa v rôznych tuhostiach a prevedeniach, môže ale mať problémy s priedušnosťou. Medzi PUR peny patrí aj množstvo patentovaných antibakteriálnych pien.
Prírodné materiály
Na špičke rebríčka sa držia matrace z prírodných materiálov, poprípade modely, ktoré s prírodnými materiálmi kombinujú vyššie spomínané peny.
- Kokosové vlákno – Slúži na spevnenie matraca, väčšinou vo forme dosky, ktorá tvorí jeho jadro a je obalená vrstvami peny. Kokos dobre odvádza vlhkosť a zvyšuje priedušnosť matraca, pokiaľ ale príliš navlhne, môže byť náchylný na výskyt plesní.
- Pohánka – Ponúka podobné vlastnosti ako kokosové vlákno, je ale o niečo mäkšia, nie je teda ideálna pre novorodencov.
- BIO pena – Je vyrobená z prírodných olejov, bez použitia syntetických látok.
Pružiny
Pomerne obľúbené je pri detských matracoch aj pružinové jadro. Vyberať môžete z dvoch základných variantov:
- Kovové pružiny – Môžu byť v klasickom alebo taštičkovom variante. Taštičkové pružiny sa lepšie prispôsobujú telu a nevŕzgajú. Pružinové jadro okrem iného zvyšuje priedušnosť matraca.
- Penové pružiny – Dobre sa prispôsobujú telu, nevŕzgajú a postarajú sa o vysokú priedušnosť. Matrace s penovými pružinami ale nie sú na trhu príliš dostupné a môžu byť pomerne drahé.
Poťah
Poťah je neoddeliteľnou súčasťou matraca a aj na jeho výbere záleží. V prvom rade je vhodné si overiť, či je poťah snímateľný a prateľný. To je samozrejme dôležité aj u dospelých, u detí to ale platí dvojnásobne. Rozdiely sú aj v tom, na koľko stupňov môžete rôzne poťahy prať. Niektoré znesú teplotu len 40 °C, lepším variantom sú ale poťahy, ktoré zvládnu aj 60 alebo 95 °C, čo už sú teploty, pri ktorých dochádza k eliminácii väčšiny baktérií.
Materiál poťahu by mal byť hypoalergénny a certifikovaný Öko-Tex Standard 100 – to zaručuje, že je poťah zo zdravotne nezávadných látok. Výhodou sú samozrejme prírodné materiály, najčastejšie bavlna, ale napríklad aj vlna, bambus alebo viskóza. Textília môže byť obohatená aj o antibakteriálne striebro alebo výťažky z rastlín, napríklad z levandule.
Najmä pri matracoch do detských postieľok bude výhodou, ak má poťah nepriepustnú vrstvu. Pokiaľ sa dá poťah rozdeliť na dve polovice, môžete v prípade nehody sňať a vyprať iba jednu a druhú je stále možné používať.
Doplnky
Pri nákupe matraca je dobré pamätať aj na niektoré užitočné doplnky:
- Chránič na matrac – Presiaknutiu matraca zabráni vhodný chránič. Ten sa na matrac navlečie pomocou gumy v rohoch. Ideálne je kúpiť aspoň dva chrániče naraz – keď sa jeden zašpiní, môžete ho rovno vymeniť za čistý a nemusíte čakať na jeho vypranie a usušenie.
- Monitor dychu – Ako sme už spomínali, mnoho rodičov využíva monitor dychu. Ten je vhodné kupovať rovno s postieľkou, alebo naň pri kupovaní matraca aspoň pamätať, aby bol s hrúbkou matraca kompatibilný.
Cena
Cenové rozmedzie, v ktorom sa detské matrace nachádzajú, je veľmi široké. Najlacnejšie modely stoja len pár desiatok eur, najdrahšie aj stovky. Pre lepšiu orientáciu sme matrace opäť rozdelili podľa vekových skupín a upresníme vám, koľko vás matrac pre bábätko, dieťa či teenagera bude stáť.
Matrac do detskej postieľky
Najlacnejšie matrace do detskej postieľky zoženiete už za pár desiatok eur, spravidla pôjde o molitanové alebo PUR varianty. Hoci PUR pena nie je zlá, pravdepodobne nepôjde o najkvalitnejšie prevedenie, takto lacné matrace mávajú napríklad často poťah z polyesteru.
Odporúčame preto zainvestovať aspoň 40 € – za takú čiastku už dostanete kvalitnejšie modely s bavlneným poťahom a často aj kokosovým jadrom.
Najdrahšie modely budú stáť aj niekoľko stoviek eur. Často ide o matrace zo špeciálnych pien, môžu mať jadro z penových pružín, vysoko kvalitný poťah s výťažkami z rastlín a ďalšie „luxusnejšie“ prvky.
Prechodové detské matrace
Základná cena detských matracov je zhruba 40 €, ani najlacnejšie modely však nie sú vyložene zlé, môžu byť napríklad z kombinácie peny a kokosovej dosky. Odporúčame však dať pozor na hrúbku matraca a uistiť sa, že nejde o model z molitanu. Rolu samozrejme hrá aj poťah.
Drahšie modely už sú väčšinou klasické matrace pre dospelých, iba v menších rozmeroch. V takom prípade počítajte s cenou cca od 40 do 80 €. Väčšinou ale stačí držať sa lacnejších modelov.
Matrace pre teenagerov
Tu už sa dostávame do kategórie „dospeláckych matracov“. Cena začína pod 80 € a môže vystúpiť do stoviek eur. Ani u tínedžerov ale nie je problém zaobstarať niektorý z lacnejších variantov, pri matracoch totiž často priplácate napríklad za vysokú nosnosť alebo zónovanie, ktoré nie je pre deti a dospievajúcich úplne žiaduce.
Ak ale chcete, aby matrac vášmu dospievajúcemu dieťaťu vydržal niekoľko rokov, odporúčame voliť matrac niekde v cenovom rozmedzí 80 až 200 €. Modely v tejto kategórii bývajú dostatočne kvalitné a často sa dočkáte aj predĺženej záruky.