Menu

Recenzia a test DeWalt DCM571N

99,2 % Celkové hodnotenie

Top produkt v kategorii Akumulátorové strunové kosačky

Klady

  • Nadpriemerný výkon vďaka silným batériám
  • Bezuhlíkový elektromotor
  • Možno použiť aj ako krovinorez

Zápory

  • Vyššia hmotnosť
  • Vysoká obstarávacia cena
  • Bez teleskopickej rukoväte a nastavenia uhla
310 € Orientačná cena

Základné údaje

Strunová kosačka DeWalt DCM571N sa radí medzi tie najvýkonnejšie a najlepšie vybavené akumulátorové modely na trhu v čase porovnania (marec 2023). Kosačku napája akumulátor (nutné ho dokúpiť) s napätím 54 voltov. Konkurenčné modely pritom väčšinou pracujú s akumulátormi v rozpätí 18–40 V. Recenzovaný produkt je zaujímavý tým, že výrobca volil osadenie kvalitnejšieho bezuhlíkového elektromotora. To v praxi znamená najmä dlhšiu životnosť pohonu.

Zariadenie vyvinie maximálne 5 500 otáčok za minútu a maximálna šírka záberu so strunovou hlavou je vysoko nadpriemerných 38 centimetrov. Zámerne definujeme „so strunovou hlavou“, pretože tento model je možné použiť s vhodným príslušenstvom aj ako aku krovinorez. Naspäť ale ku strunovej kosačke – struna má hrúbku 2,032 mm, podľa manuálu je možné využiť maximálne 2,5 mm. Jej odvíjanie je poloautomatické poklepom o zem.

Parameter Tento produkt
Výrobca

DeWalt

Špecifikácia pohonnej jednotky

Bezuhlíkový elektromotor, 54 V, voliteľná kapacita li-ion akumulátora s kapacitou až 3 Ah

Počet otáčok (ot./min)

5 500

Záber strunovej hlavy (cm)

38

Odporúčaná hrúbka struny (mm)

2,032

Typ strunovej hlavy

Dvojstrunová

Nastaviteľný uhol žacej hlavy

Nie

Odvíjanie struny

Poloautomatické

Rukoväť

Držadlá

Teleskopická násada

Nie

Hmotnosť (kg)

4,6

Príslušenstvo

Popruh

Hlavné klady a zápory

Tou najväčšou prednosťou recenzovaného modelu DeWalt DCM571N je samozrejme jeho kombinácia vysokého výkonu a kvalitného elektromotora. Výrobca volil bezuhlíkovú technológiu pohonu, ktorej jednou z najväčších predností je dlhšia životnosť. Recenzovaný model má dostatok výkonu aj prispôsobenú konštrukciu, takže ho možno s vhodným príslušenstvom využiť aj ako krovinorez.

Všetky kombinované a výkonné modely so sebou prinášajú ale jedno zásadné negatívum, a to vyššiu hmotnosť. Tú z časti vykompenzuje ramenný popruh, ale s ľahšími modelmi sa vždy pracuje lepšie. Za zmienku stojí aj vysoká obstarávacia cena. Žaciu hlavu nemožno s ohľadom na konštrukčné prevedenie nakláňať.

Porovnanie s alternatívami

K modelu DeWalt DCM571N sme si pre vás pripravili aj porovnanie so zaujímavou alternatívou z nižšej cenovej kategórie. Model Riwall PRO Ralt 3040 síce disponuje podstatne nižším výkonom, užším záberom strunovej hlavy aj celkovo menej robustným konštrukčným prevedením, ale má aj svoje prednosti. Tou najzásadnejšou je samozrejme nižšia hmotnosť. V tomto prípade sa porovnávané modely líšia o 1,5 kilogramu a to je rozdiel, ktorý v rukách veľmi rýchlo spoznáte.

Pretože v prípade Riwallu nejde o kombinovanú strunovú kosačku s krovinorezom, mohol výrobca prikročiť aj k nastaviteľnému uhlu žacej hlavy. To oceníte z pohľadu ergonómie. Model Riwall PRO Ralt 3040 vám odporúčame najmä v prípade, že potrebujete zariadenie na dočistenie menších úsekov okolo plotu či záhonov, ale nechcete kosiť veľké plochy. Na tých bude excelovať práve recenzovaný DeWalt DCM571N.

Naše hodnotenie a záver

DeWalt DCM571N nie je v žiadnom ohľade základným zariadením pre nenáročných užívateľov. Na pomery aku zariadenia výkonný elektromotor pracuje s bezuhlíkovou technológiou a poháňa ho 54V akumulátor. Vďaka vysokému výkonu mohol výrobca inštalovať žaciu hlavu so záberom 38 centimetrov a využiť silnú 2mm strunu. Ľahko tak pokosí aj silné steblá trávy, ale aj bodliakový porast. Zaujímavou alternatívou medzi lacnejšími modelmi je Riwall PRO Ralt 3040.

310 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: DeWalt DCM571N | Hodnotenie: 99,2 %
Jakub Gulec
Jakub tvorí v našej redakcii prevažne technicky zamerané články a recenzie. Pôsobí u nás dlhšie ako rok a počas toho prebral témy po pôvodných autoroch. Vyžínače sú jednou z jeho novších tém, už dlhšiu dobu má však na starosti krovinorezy, tejto téme teda dobre rozumie. Vysvetlí vám, čím sa líši krovinorez od vyžínača a na aké typy plôch sú tieto zariadenia vhodné. Okrem tejto témy nájdete jeho články aj pri štiepačkách dreva, akumulátorovom náradí a elektronike.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia DeWalt DCM571N

DeWalt DCM571N

310 € Orientačná cena