Menu

Recenzia a porovnanie DJI Mavic 3

99,2 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Drony

Klady

  • Dlhá doba letu
  • Pri 4K rozlíšení 120 snímok za sekundu
  • Druhá kamera s teleobjektívom

Zápory

  • Veľmi vysoká cena
  • Vyššia hmotnosť
2 000 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Spoločnosť DJI je známa pre svoje prvenstvo na trhu s užívateľskými dronmi. Výrobca predstavil nástupcu modelu DJI Mavic 2, ktorým je model DJI Mavic 3. Zariadenie predstihol vo všetkých ohľadoch očakávania a prináša bežným užívateľom funkcie využiteľné aj pri profesionálnom natáčaní filmov. Za nový model si ale poriadne priplatíte, v čase vydania totiž stál takmer 2 400 €.

Hodnotenie natáčania

Drony tohto známeho čínskeho výrobcu z Nanshanu sú v rade Mavic známe najmä pre svoju kvalitu videa. Nová generácia modelu so sebou prináša nielen celý rad vylepšení letových vlastností, ale hlavne duálnu kameru. Hlavný snímač má rovnakú veľkosť, ako väčšina drahých kompaktných fotoaparátov, teda 4/3“. Snímač pochádza z tovární legendárnej spoločnosti Hasselblad, ktorá je známa najmä v profesionálnom segmente.

Kamera ponúkne 20 megapixelov a možnosť natáčať v rozlíšení až 5,1K pri maximálne 50 snímkach za sekundu. Stabilizácia je tradične na veľmi vysokej úrovni, na výslednom zázname tak nie je vidieť ani jediné zachvenie kamery. Objektív zviera zorný uhol 84°. Oproti staršiemu modelu Mavic 2 Pro s uhlom 77° bude obraz o poriadny kúsok širší.

Parameter Tento produkt
Výrobca

DJI

Maximálna kvalita videa (rozlíšenie/fps)

5,1K/50

Snímková frekvencia pri 4K videu (fps)

120

Snímková frekvencia pri 2,7K videu (fps)

Nerelevantné

Snímková frekvencia pri FullHD videu (fps)

200

Snímková frekvencia pri HD videu (fps)

Nerelevantné

Počet rotorov

4

Maximálna doba letu (min.)

46

Doba nabíjania dronu (min.)

95

Kapacita batérie (mAh)

5 000

Slot na pamäťové karty

Áno

Širší uhol si pri Mavic 3 mohol výrobca dovoliť, pretože ho osadil ešte druhou kamerou s teleobjektívom. Tá pracuje so snímačom o veľkosti 1/2″ a rozlíšením 12 MPx. Svetelnosť tohto objektívu sa pohybuje na úrovni f/4,4 a objektív zviera uhol záberu 15°. Tým je zaistené pomerne veľké priblíženie natáčaného objektu v porovnaní s hlavnou kamerou.

Hodnotenie batérie

Batéria s kapacitou 5 000 mAh ponúkne podľa prospektov výrobcu až 46 minút letu v bezvetrí, a to je skutočne veľa. V čase písania tejto recenzie (marec 2022) to bolo zďaleka najviac v našom porovnaní. Doplniť energiu by malo byť možné počas cca 95 minút.

Hodnotenie ovládania a funkcií

Rýchlosti je viac ako dosť, aj keď Mavic 3 nelieta tak rýchlo ako Mavic 2 Pro, let tempom 68,4 kilometrov za hodinu v bezvetrí je naozaj svižný. Pre väčšinu užívateľov až veľa, nemajte ale obavy, túto hodnotu dosiahne dron iba v športovom režime. Podľa špecifikácií si poradí až s 8kilometrovou vzdialenosťou od pilota, ale pamätajte na dodržiavanie platnej legislatívy. Tá stanovuje, že pilot musí mať dron vždy na dohľad obyčajného oka.

Parameter Tento produkt
Maximálna rýchlosť (km/h)

68,4

Maximálna vzdialenosť prenosu obrazu podľa CE (m)

8 000

Maximálna výška (m n. m.)

6 000

GPS

Áno

Wi-Fi

Áno

Hmotnosť (g)

895

Maximálna operačná výška je potom v klasických 6 kilometroch, čo je opäť hodnota, ktorú legálne bez zvláštneho povolenia nemôžete v SR využiť. Platí totiž regulácia, že na voľnom priestranstve mimo chránenej oblasti môžete vystúpiť s dronom maximálne 120 metrov vysoko. Vyššie môžete iba na zvláštnu povolenku. Po stránke funkcií nechýba tiež GPS a Wi-Fi. Hmotnosť sa zastavila na úrovni 895 gramov.

Hodnotenie používateľov a odborníkov

V čase písania tejto recenzie bol DJI Mavic 3 ešte horúcou novinkou na trhu, hodnotenie užívateľov preto nebolo možné dohľadať. Zamerali sme sa na recenzie odborníkov, ktorí majú typicky elektroniku na testovanie skôr, než sa dostane na trh. Tí medzi negatívami spomínajú výhradne vysokú cenu, pochvaľujú si však perfektnú kvalitu videozáznamu, úplne nadštandardný čas letu a možnosť veľkého priblíženia kamery.

Hlavné klady a zápory

Aby sme to zhrnuli, môžeme označiť dron DJI Mavic 3 za najlepšie zariadenie na natáčanie videí zo vzduchu určené pre bežný trh, teda minimálne v čase písania tejto recenzie (marec 2022). To napokon preukazuje možnosť natáčať až 5,1K videá. Rozlíšenie, ktoré takéto video dáva navyše oproti 4K, oceníte pri editácii. Dá vám totiž priestor na orezanie. Záznam v 4K dosahuje až 120 snímok za sekundu, nie je tak problém urobiť spomalený 4K záber. Druhá kamera s teleobjektívom priblíži vzdialené objekty.

Medzi negatíva môžeme zaradiť snáď iba až prekvapivo prehnanú cenu. Nechápte nás zle, výrobca za túto cenovku ponúka jedinečné a prémiové vybavenie, ale skrátka nie je možné označiť model za dostupný. S ovládačom Cine (DJI Mavic 3 Who), ktorý má integrovaný displej a umožní natáčanie vo formáte ProRes, zaplatíte cez 4 000 €.

Porovnanie s alternatívami

Ak sa pozrieme na starší a menší DJI Mavic Air 2, na prvý pohľad nás zaujme takmer polovičná cena. Dron pritom ponúka v mnohých ohľadoch úplne dostatočné parametre, ktoré neurazia ani náročných profesionálov. DJI Mavic Air 2 natáča v rozlíšení 4K pri 60 snímkach za sekundu, čo je polovica toho, čo umožní Mavic 3. Na druhú stranu si sami odpovedzte na otázku, ako často budete potrebovať spomalený 4K záber.

Mavic Air 2 samozrejme nemá druhú kameru s teleobjektívom a snímačov je tiež menej. S takmer polovičnou hmotnosťou a podstatne menšími rozmermi sa ale dobre zmestí do batohu. Vo finále sa tak pri cestovaní stane oveľa lepším spoločníkom, aj za cenu straty výhod, ktoré poskytujú drahšie z modelov.

Naše hodnotenie a záver

DJI Mavic 3 je vydareným pokračovateľom radu plnokrvných dronov pre náročných užívateľov. Vďaka nadštandardnej dobe letu aj kvalite záznamu z dvoch kamier bude najviac vyhovovať filmárom a iným tvorcom, ktorí do špecializovaných firemných riešení nechcú investovať vysoké tisícky. Hlavná kamera si poradí dokonca so 4K záznamom pri 120 snímkach za sekundu. Na druhú stranu sa jedná o drahé a pomerne rozmerné zariadenie, ktoré nie každý využije. Ak hľadáte dron na výlety, dovolenku, alebo napríklad na realitné účely, zamerajte sa skôr na menší a podstatne lacnejší model DJI Mavic Air 2.

2 000 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: DJI Mavic 3 | Hodnotenie: 99,2 %
Jakub Gulec
Technický redaktor
Jakub je v našej kancelárii redaktorom s technickým zameraním. Problematiku dronov a legislatívy s nimi spojenú má dobre zvládnutú a ľahko vám priblíži, aké sú podmienky prevádzky týchto zariadení v EU. Na jeho recenzie narazíte aj pri fotoaparátoch, kamerách a pri celom rade ďalšej elektroniky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia DJI Mavic 3

DJI Mavic 3

2 000 € Orientačná cena