Menu

Recenzia a porovnanie DJI Mini 2 SE

85,8 % Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Drony

Klady

  • Vynikajúci pomer ceny a výkonu
  • Výborné video v kategórii
  • Spoľahlivý systém senzorov

Zápory

  • Náchylnejší na nárazy vetra
  • Kratšia doba letu
350 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Ako to už býva naprieč kategóriami elektroniky, modely s príznakom „SE“ v názve bývajú typicky cenovými trhákmi. Inak tomu nie je ani v prípade DJI Mini 2 SE. Dron zoženiete (marec 2023) za sumu pod 400 €, v porovnaní s inými modelmi Mini mu ale nižšia cena na väčšine dôležitých charakteristík nijako neuberá.

Hodnotenie natáčania

V tomto prípade sa jedná o odľahčenú, alebo aj ak chcete ochudobnenú verziu základného DJI Mini 2. V porovnaní s ním disponuje model DJI Mini 2 SE síce rovnakým foto snímačom, ale maximálne rozlíšenie videa je uzamknuté na 2,7K pri 30 snímkach za sekundu. Vo FullHD rozlíšení je možné bez problémov natáčať veľmi plynulé videá pri 60 snímkach za sekundu. Snímač má veľkosť 1/2,3″ a relatívne slušne si vedie aj v horších svetelných podmienkach. S drahšími dronmi sa však nedá veľmi dobre porovnávať.

Parameter Tento produkt
Výrobca

DJI

Maximálna kvalita videa (rozlíšenie/fps)

2,7K/30

Snímková frekvencia pri 4K videu (fps)

Nerelevantné

Snímková frekvencia pri 2,7K videu (fps)

30

Snímková frekvencia pri FullHD videu (fps)

60

Snímková frekvencia pri HD videu (fps)

Nerelevantné

Počet rotorov

4

Maximálna doba letu (min.)

31

Kapacita batérie (mAh)

2 250

Slot na pamäťové karty

Áno

Hodnotenie batérie

Použitá batéria pre DJI Mini 2 SE má kapacitu 2 250 mAh a na jedno nabitie umožní v bezvetrí až 31 minút letu. V kategórii malých dronov sa jedná o nadpriemer, novší DJI Mini 3 ale vydrží ešte o 7 minút dlhšie. Treba dodať, že táto modernejšia generácia stojí tiež podstatne viac peňazí. Dobu nabíjania výrobca bohužiaľ neuvádza, môžete ale očakávať čas medzi 60–90 minútami.

Hodnotenie ovládania a funkcií

DJI Mini 2 SE obdržalo totožný letový systém, ako jeho plná verzia DJI Mini 2. Očakávať preto môžete skutočne svižný malý dron s maximálnou rýchlosťou až 57,6 km/h. Maximálna vzdialenosť prenosu obrazu je limitovaná na 6 kilometrov, treba ale dodať, že tak ďaleko od pilota bez zvláštnych povolení nesmie dron nikdy byť.

Legislatíva totiž prikazuje, že pilot dronu musí mať svoje zariadenie v priamom dohľade obyčajného oka. Maximálna nadmorská výška letu 4 000 m, opäť ale platí legislatívne obmedzenie na 120 či menej metrov. Pretože dron váži menej ako 249 gramov, nie je potrebné ho registrovať a postačí mať pilotnú povolenku na drony. Podrobnosti sa dočítate v článku Ako vybrať dron.

Parameter Tento produkt
Maximálna rýchlosť (km/h)

57,6

Maximálna vzdialenosť prenosu obrazu podľa CE (m)

6 000

Maximálna výška (m n. m.)

4 000

GPS

Áno

Wi-Fi

Áno

Hmotnosť (g)

249

Hlavné klady a zápory

Najprv treba spomenúť, že len máloktorý dron v histórii mal zatiaľ taký dobrý pomer ceny a vybavenosti, ako má DJI Mini 2 SE. V cenovej hladine tak dostanete nadpriemerne kvalitné video z kamery s gimbalom. Senzory sú pri tomto modeli iba základné, ale vďaka pokročilému softvéru výrobcu je dron o niečo bezpečnejší než podobne nacenená konkurencia.

Je naozaj ťažké priradiť takto cenovo výhodnému dronu nejaké negatíva, pretože neexistujú konkurenčné produkty, ktoré by ho presahovali. Spomenúť však môžeme úplne zrejmú menšiu stabilitu v silnejšom vetre, ktorá sa automaticky spája s nižšou hmotnosťou. Rovnako sa dočkáte kratšej doby letu než pri drahších modeloch rovnakého výrobcu. Vo svojej cenovej hladine je tento model ale skôr nadpriemerný.

Porovnanie s alternatívami

Premýšľali sme, akú odporučiť k modelu DJI Mini 2 SE alternatívu a ako jediná možnosť sa nám zdal drahší model DJI Mini 3. Ten disponuje podstatne väčším 1/1,3 palcovým snímačom fotoaparátu a zvláda tak ešte vyššiu kvalitu videa aj fotiek. Podporuje natáčanie v 4K až pri 30 snímkach za sekundu, v 2,7K zvládne plných 60 snímok. Na rozdiel od DJI Mini 2 SE je jeho letová doba o 7 minút dlhšia. Ostatné rozdiely nie sú už také zásadné.

Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ chcete natáčať malým dronom čo najkvalitnejšie videá, oplatí sa investovať do DJI Mini 3 alebo rovno DJI Mini 3 Pro. Ak ale takí tvrdohlaví na kvalitu nie ste a stačí vám 2,7K rozlíšenie, DJI Mini 2 SE vás rozhodne nesklame.

Naše hodnotenie a záver

DJI Mini 2 SE prišiel na trh v marci roku 2023 ako alternatíva k drahším a modernejším modelom radu DJI Mini 3. Jedná sa v podstate o ľahko orezanú verziu základného DJI Mini 2, dočkáte sa preto rovnakých letových vlastností, výdrže batérie a užívateľského zážitku. Kamera dokáže natáčať maximálne v 2,7K rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu, vo FullHD ale zvláda plných 60 snímok.

Ak hľadáte lepšie vybavenú alternatívu a požadujete čo najvyššiu kvalitu videa v malom tele dronu, pozrite sa aj na recenziu DJI Mini 3 Pro.

350 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: DJI Mini 2 SE | Hodnotenie: 85,8 %
Jakub Gulec
Jakub je v našej kancelárii redaktorom s technickým zameraním. Problematiku dronov a legislatívy s nimi spojenú má dobre zvládnutú a ľahko vám priblíži, aké sú podmienky prevádzky týchto zariadení v EU. Na jeho recenzie narazíte aj pri fotoaparátoch, kamerách a pri celom rade ďalšej elektroniky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia DJI Mini 2 SE

DJI Mini 2 SE

350 € Orientačná cena